Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Nadira Kadirova soruşturmasında takipsizlik kararı

  AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın Ankara’daki evinde intihar ettiği iddia edilen Özbekistanlı Nadira Kadirova’nın ölümüne ilişkin soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

  Kadirova, bakıcı olarak çalıştığı Ünal'ın Ankara'daki evinde, 23 Eylül akşamı yaşamını yitirdi.

  Ankara Emniyet Müdürlüğü, olayın 'silahla gerçekleştirilmiş bir intihar' olduğunu açıkladı.

  Kadirova'nın yakın bir arkadaşı, olaydan önce genç kadının kendisine, milletvekili Ünal'ın tacizine uğradığını ve kendini öldürmeyi düşündüğünü söylediğini belirtti.

  Ölüm ardından yürütülen soruşturma kapsamında yaşanan bazı gelişmeler kamuoyunun bir bölümü tarafından "şüphe uyandırıcı" bulundu.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararında, “Genç kızın intihar ettiği, onu intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ve intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi ya da kişilerin bulunmadığı anlaşılmıştır” denildi.

  Kadirova’nın otopsi raporunda cinsel saldırı izine ulaşılamadığı, not defteri ve 2 intihar notu değerlendirildiğinde olay öncesinde intihara karar verdiği belirtildi.

  Kadirova
 2. Gazeteci Işıl Özgentürk beraat etti

  Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk, Twitter hesabındaki bazı paylaşımlara ilişkin olarak "Terör örgütü propagandası" yapmak suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davadan beraat etti. DHA'nın haberine göre İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 2. celseye sanık Işıl Özgentürk katıldı. Sanık avukatları da salonda hazır bulundu. Cumhuriyet savcısı, duruşmada 5 Aralık 2019 tarihinde verdiği mütalaayı tekrar ettiğini belirtti. Savcılık mütalaasında, sanık Işıl Özgentürk'ün Twitter hesabından 6 Eylül 2015 ve 4 Nisan 2015 tarihlerinde yaptığı paylaşımları nedeniyle, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi

  Özgentürk: Terör örgütüyle hiçbir alakam yok

  Gazeteci Işıl Özgentürk esas hakkındaki son savunmasını yaparak, "Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum. İsnat edilen suçlar bana çok ağır gelmektedir. Ben bir yurtseverim. Vatanıma ve milletime bağlı barışsever bir insanım. 50 yıldır gazetecilik yapıyorum. Aynı zamanda 50 yıldır yazarlık ve yönetmenlik yapıyorum. Benim terör örgütü ile hiçbir alakam bulunmamaktadır. Beraatimi istiyorum" dedi.

  Mahkeme heyeti 'sanığın mesleği, konumu ve kastı birlikte değerlendirildiğinde yüklenen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması' nedeniyle beraat etmesine karar verdi. Mahkeme, kararının oy çokluğu ile alındığını belirtti.

  Işıl Özgentürk
 3. DİSK İletişim Daire Müdürü Karatepe adli kontrol şartıyla serbest

  DİSK İletişim Daire Müdürü Umar Karatepe, gözaltına alındıktan yaklaşık 12 saat sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Karatepe, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle sabah gözaltına alınmıştı.

  View more on twitter
 4. Gaziantep Valiliği İdlib'de 1 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı

  Gaziantep Valiliği, Suriye'nin İdlib vilayetinde sözleşmeli er Enes Kaya'nın hayatını kaybettiğini açıkladı.

  View more on twitter
 5. Sağlık Bakanı Koca: Yurt dışına gidip gelenler kendilerini 14 gün izole etsin

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs hakkında düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

  Quote Message: Koronavirüsle ilgili ülke olarak çok başarılı bir sınav verdik ve başarıyla yürüttük. Ancak Avrupa başta olmak üzere komşu ülkeler alınması gereken tedbirleri almamış olması ve işi ağırdan alması, geçişlerin çok rahat olduğunu görüyoruz. Biz katı tedbirler aldık ve devam ettik. Bu virüsün dış kaynaklı olduğu için ülkenize bunun girişini önlemeniz gerekiyor. Bu anlamda her türlü tedbiri erken almanız gerekiyor. Bu nedenle Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın talimatı ile en üst düzey tedbirler aldık.
  Quote Message: Bizim için yurt dışına giden, gelen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı. Önemli olan bulaşıcılığı önlemek. Bunu önlemek için de yurt dışına mümkün mertebe çıkılmaması gerekiyor. Gidip gelenler de rica ediyoruz 14 gün kendilerini evde izole etsinler. Eğer herhangi bir bulgu başlarsa en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etsinler."
  Quote Message: Gençler bu virüsü kaptığında hafif atlatabiliyor. O nedenle tespit edilemeyebiliyor. Yaşlılar için daha risk taşıyan bir virüs bu."
  Quote Message: Şu ana kadar bin 363 şüpheli vaka tarandı, bunlardan pozitif olan hiçbir vaka olmadı."
  Fahrettin Koca
 6. Sağlık Bakanı'ndan Singapur'a giden İstanbul uçağındaki koronavirüs hastasıyla ilgili açıklama

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'dan Singapur'a giden THY yolcu uçağındaki koronavirüs testi pozitif çıkan hastanın Fransız vatandaşı olduğunu, İstanbul'da transit yaptığını söyledi.

  Uçak, İstanbul'a yolcusuz, yalnızca mürettebatla geri gönderilmişti.

  View more on twitter
 7. CHP'den Erdoğan'a '5 kuruşluk dava'

  CHP sözcüsü Faik Öztrak, TBMM’de CHP’li Engin Özkoç’un konuşması sırasında yaşananlarla ilgili konuştu:

  Quote Message: Dün TBMM'de son derece utanç verici bir olay yaşadık. Saray'dan geldiği anlaşılan bir emirle Engin Özkoç'a planlı bir saldırı ve linç girişimi gerçekleştirildi. AK Parti grubu tarafından gerçekleştirilen bu planlı saldırıyı şiddetle lanetliyoruz." from Faik Öztrak
  Faik Öztrak
  Quote Message: AK Parti Genel Başkanı Cumhurbaşkanlığı koltuğunun arkasına saklanarak hiçbir edep sınırı gözetmeden sayın genel başkanımıza hakaret etmiştir. 'Şerefiz, hain, alçak..' deyince sert konuşmuş oluyor Cumhurbaşkanı yandaş medyaya göre. Kendi gazeteleri açıkça bunu yazmış." from Faik Öztrak
  Faik Öztrak
  Quote Message: AK Parti Genel Başkanı'na soruyoruz; 'Askerimizi hava üstünlüğü olmadan neden İdlib'de dar bir bölgeye hapsoldunuz?' Cevap: 'Bunu soran şerefsizdir' Biz bu soruları milletimiz adına soruyoruz." from Faik Öztrak
  Faik Öztrak
  Quote Message: Kimse partimizin bu hakaretleri içine sindirmesini bekleyemez. Engin Özkoç aynı ifadeleri kullanarak iade etmiştir. Genel Başkanımız AK Parti Genel Başkanı'na ederince dava açmaktadır. Erdoğan'a 5 kuruşluk dava açmaya karar vermiştir." from Faik Öztrak
  Faik Öztrak
  Faik Öztrak
 8. Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan: 'Deşifre' suçlaması tamamen haksız ve gerçeğe aykırı

  Barış Pehlivan
  Image caption: Barış Pehlivan

  Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, internet sitesinin Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç’ın tutuklanması hakkında “MİT mensubunun ve ailesinin kimliklerini deşifre ettiğimiz iddiasıyla suçlandık. Bu suçlama; tamamen haksız ve gerçeğe aykırı” dedi.

  "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haberde imzası bulunan muhabir Hülya Kılınç ve Sorumlu Haber Müdürü sıfatıyla Barış Terkoğlu önceki gün gözaltına alındıktan sonra dün gece geç saatlerde MİT Kanunu’nun 27. maddesinin 3. fıkrası gerekçe gösterilerek tutuklanmışlardı.

  Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan BBC Türkçe’ye “MİT mensubunun ismini ve ailesinin ismini biz deşifre etmedik. Bizden bir hafta önce, Meclis’te ve birçok yayın organında ismi ile soyadı açıkça yazıldı. Biz buna rağmen, şehidimizin soyadını yayınlamadık. Suçlamanın tam aksine, deşifre edenlere rağmen, MİT mensubunun ve ailesinin hukukunu düşünerek, bu bilgileri sakladık. Yaşadığı köyü, evinin fotoğraflarını paylaşmadık. Şehidimizin kendi fotoğrafı da yine Odatv’den günler günler önce sosyal medyada ve Ekşi Sözlük gibi büyük sitelerde açıkça yayımlanmıştı” diye konuştu.

  Pehlivan sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Bu tutuklama operasyonu FETÖ döneminin ruhunu yansıtmaktadır. 15 Temmuz sonrası yargı içinde örgütlenen yeni klikler, gazetecileri özgürlüğünden etti.”

  Barış Terkoğlu
  Image caption: Barış Terkoğlu

  Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan, Özel Yetkili Mahkemeler sürecinde açılan Odatv davası kapsamında Ahmet Şık, Soner Yalçın, Yalçın Küçük ve Nedim Şener’in de dahil olduğu bir grup diğer gazeteci ile birlikte 2011 yılında tutuklanmış ve 19 ay tutuklu olarak Silivri cezaevinde yatmışlardı.

  O dönem açılan Odatv davası, 2017 yılında sanıkların tümünün beraatiyle sonuçlanmış, haklarında Gülen Yapılanması bağlantılı yakalama kararı çıkarılan Odatv davası savcıları Zekeriya Öz ve Cihan Kansız yurt dışına kaçmıştı.

 9. İçişleri Bakanı Soylu: 1000 özel harekat polisini Meriç'in tüm sınır sistemine getiriyoruz

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu
  Image caption: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

  Türkiye-Yunanistan sınırında incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgeye 1000 özel harekat polisi sevk edildiğini açıkladı.

  Süleyman Soylu, tam donanımlı özel harekat polislerinin "geri itmeleri engellemek için" bölgede görev yapacaklarını söyledi.

  Soylu, "Havadan bütün sınırı kontrol ederek helikopterle geldik. 4-5 bin kişilik bir grubun sınırda beklediğini gördük. Biz artık buradan Yunanistan ve Avrupa’ya geçecek göçmenlerle ilgili bir engelleme koymuyoruz" dedi.

  Şu ana kadar 139 bin 70 göçmenin Yunanistan'a geçiş yaptığını söyleyen Soylu, Atina'yı da şu sözlerle eleştirdi:

  "Yunan tarafı yalan üzerine yalan söylüyor.

  "Geçen yıl 7 bin 300 FETÖ’cüyü seve seve aldı Yunanistan. Yunanistan bu süreçte sınıfta kalmıştır."

 10. Karlov suikastı davasında savcı mütalaasını açıkladı

  Andrey Karlov
  Image caption: Andrey Karlov

  Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a yönelik suikastla ilgili olarak Fethullah Gülen 28 sanığın yargılandığı davada savcı mütalaasını açıkladı.

  Savcı, 5 sanık için 2’şer kez, 3 sanık için birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 70 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi.

  5 sanığın örgüt üyeliğinden 15 yıla kadar hapsini isteyen savcı, 6 sanığın beraatini, firari sanıkların da dosyasının ayrılmasını talep etti.

  Andrey Karlov, 19 Aralık 2016’da Ankara'da bir fotoğraf sergisinde, açılış konuşmasını yaptığı sırada silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.

 11. DİSK İletişim Dairesi Müdürü Umar Karatepe sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) İletişim Dairesi Müdürü Umar Karatepe, sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle sabah gözaltına alındı.

  Umar Karatepe, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

  View more on twitter
  View more on twitter
 12. Türk Hava Yolları'na ait uçak, koronavirüslü yolcu nedeniyle Singapur'dan İstanbul'a yolcusuz geri gönderildi

  Singapur, İstanbul’dan gelen TK54 sefer sayılı Türk Hava Yolları’na ait bir yolcu uçağını, içindeki bir yolcunun koronavirüs testinin pozitif çıkması nedeniyle, yolcusuz olarak İstanbul’a geri gönderdi.

  Türk havacılık yetkilisi Reuters haber ajansına açıklamasında koronavirüs tespit edilen yolcunun Türk vatandaşı olmadığını ve başka bir şehirden İstanbul’da aktarma yapıp Singapur’a uçtuğunu söyledi.

  Yetkili, uçakta 143 yolcu, üç pilot ve 10 mürettebat bulunduğunu ifade etti.

  Singapur havacılık denetleme kurulu, Salı günü Singapur’a inen uçağın pilotları ile mürettebatının aynı uçakla İstanbul’a gönderildiklerini ve Türkiye’de karantina altında tutulacaklarını belirtti.

  Kurul ayrıca pilot ve mürettebatın koronavirüs testlerinin negatif çıktığını söyledi.

  Singapur Sivil Havacılık Kurulu yazılı açıklamasında “Mürettebat TK54 sefer sayılı uçuştaki Covid-19 testi pozitif çıkan bir yolcuyla yakın temas halindeydi. Dışişleri Bakanlığı, mürettebatın İstanbul’a varışlarında karantina altında tutulacağını teyit eden Türk Büyükelçiliği’yle iletişim halinde” dedi.

  Singapur Ulaşım Bakanlığı da internet sitesindeki yazılı açıklamasında, virüsün bulaştığı hastayla temas halinde olan diğer yolcuları da tespit etme çalışmalarına başladıklarını duyurdu.

  Türk Hava Yolları’ndan henüz bir açıklama gelmedi.

  Türkiye’de tespit edilen herhangi bir koronavirüs vakası yok.

  Koronavirüs
 13. 12 yaşındaki Afgan Menice babasıyla buluştu

  Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  BBC Türkçe'nin Yunanistan sınırında görüştüğü, ailesini sınırı geçerken kaybeden 12 yaşındaki Afgan Menice babasıyla buluştu.

  Sabah saatlerinde Pazarkule’de bulunan Menice, kızını aramaya gelen babası Seyid Arabzade’yle bir arada. Menice Geceyi ona sahip çıkan başka Afgan ailelerin yanında geçirdi.

  Şu anda da Melahat Hulusi Datenin Çocuk Evleri Sitesi’nde, İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte.

  Menice'nin annesi ve diğer kardeşleri de Konya Ereğli'de.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 14. Sakarya'da umreden dönen bir hastada koronavirüs şüphesi

  Sakarya’da umre dönüşü öksürük şikâyeti artan Türk vatandaşı bir hasta, başvurduğu Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde koronavirüs şüphesiyle gözlem altına alındı.

  Hastadan alınan kan örneklerinin tahlile gönderildiği bildirildi.

  İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, hastanın üç aydır öksürük şikâyeti olduğunu söyledi ve “Ancak umre ziyaretinde öksürükte artış olmuş. Hekim arkadaşlarımız da hastayı, tetkiklerinin yapılması için Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne nakletti. Testlerin sonucuna göre durumu bakanlığımıza bildiriyoruz. Bu işlem spesifik değil, her gün yapıyoruz. Hastalarımızın test sonuçları şimdiye kadar hep negatif çıktı. Biz tedbirimizi almak durumundayız” dedi.

  Koronavirüs nedeniyle umre ziyaretleri geçici bir süre için askıya alınmıştı.

  Koronavirüs Sakarya