Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Üç gazeteci daha tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi

  Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser ‘Libya’da hayatını kaybeden MİT mensupları’ haberi nedeniyle ifadelerinin alınmasının ardından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi. Gazetenin editörü Semiha Alankuş ise serbest bırakıldı. Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel'in de aynı haberden tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiği bildirildi.

 2. Son dakikaGazeteci Barış Pehlivan tutuklandı

  Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç’ın tutuklanmasının ardından Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan hakkında da aynı haberden dolayı tutuklama kararı verildi.

  Odatv'nin haberine göre savcılık, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan'ın ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebi ile 8. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Pehlivan'ın Sulh Ceza Hakimliği'ndeki sorgusu saat 19.14 itibariyle bitti. Mahkeme, Barış Pehlivan’ın tutuklanmasına karar verdi.

  Barış Pehlivan karardan sonra, "Bu hukuksuzluğunuzun perde arkasını da yazacağım, hiç şüpheniz olmasın" dedi.

  Pehlivan, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında "İstihbarat faaliyeti ile ilgili bilgi ve belgeleri ifşa etmek" suçlamasıyla tutuklandı.

  Barış Pehlivan
 3. Tek seferde en fazla kaçak akaryakıtın ele geçirildiği operasyon: Konya ve Mersin'de 5,2 milyon litre kaçak akaryakıt ele geçirildi

  AA'nın haberine göre İçişleri Bakanlığı, emniyet birimlerince Konya ve Mersin'deki operasyonlarda 5,2 milyon litre kaçak akaryakıtın ele geçirildiğini bildirdi.

  Söz konusu operasyonun, Cumhuriyet tarihinin tek seferde en fazla kaçak akaryakıtın ele geçirildiği operasyonu olduğu belirtildi.

 4. Erdoğan'dan koronavirüs uyarısı: Bu aralar sarılmaları, öpüşmeleri erteleyelim

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Çamlıca Camii’nde kıldığı Cuma namazı sonrası gazetecilere koronavirüsle ilgili açıklamalarda bulundu.

  Erdoğan, “Bu aralar sarılmaları, öpüşmeleri erteleyelim” dedi.

  Quote Message: Malum dünyada bir korona virüs salgını var. Bu salgın nedeniyle öpüşme tokalaşma çok önemli bir münasebettir. Bu aralar bu sarılmaları öpüşmeleri erteleyelim. Bunu da ben sizden istirham etmiş olayım. Bir şeyi yapalım derken diğerini kaybetmeyelim. Önemli olan gönlümüzden, kalbimizden geçendir."
  Erdoğan
 5. Bin özel harekat polisi, Türkiye ile Yunanistan arasında sınır konumundaki Meriç Nehri'nde görev yapmak üzere Edirne'ye geldi

  AA'nın haberine göre tam donanımlı 1.000 özel harekat polisi, Türkiye ile Yunanistan arasında doğal sınır konumundaki Meriç Nehri'nde görev yapmak üzere Edirne'ye geldi.

  Özel harekat polisleri, Yunanistan güvenlik güçlerinin sınır hattında sığınmacılara uyguladığı davranışlara karşı tedbirlerin artırılması, geri itmelerin önlenmesi ve sınır hattında güvenliği sağlamak amacıyla görev yapacak.

  Polisler, zodyak botlarla nehirde denetimlerde bulunacak.

  Sınır hattında dün incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Geri itmeleri engellemek amacıyla tam donanımlı bin özel harekat polisini sabah itibarıyla intikal ettirdik ve zodyak botlarıyla beraber artık orada insanlara kötü muamele edenlere fırsat tanınmayacak." açıklamasında bulunmuştu.

  Bin özel harekat polisi, Türkiye ile Yunanistan arasında sınır konumundaki Meriç Nehri'nde görev yapmak üzere Edirne'ye geldi
 6. Erdoğan, Putin’in tavır değişikliğine dair soruyu yanıtladı: “Bir yerden kara kediler girmiş olabilir”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ziyareti sonrası uçakta medya mensuplarıyla bir mülakat gerçekleştirdi.

  Quote Message: Buraya gelirken amacımız ateşkes sağlamaktı. Hamdolsun bunu temin ettik. Tabii rejimin olası ihlal ve saldırılarına karşı her an teyakkuz halinde olacağız. Bu konudaki kararlılığımızı son bir haftada rejime verdirdiğimiz zayiatlarda güçlü bir şekilde gösterdik.
  Quote Message: Şu anda Rusya ile olan ikili ilişkilerimiz hiçbir şeye benzemez. Bir taraftan savunma sanayiinde attığımız adımlar, bir taraftan nükleer enerjide attığımız adımlar, bir taraftan Türk Akımı konusunda attığımız adımlar, bir diğer taraftan turizmde attığımız adımlar… Tabii bunların çok büyük önemi haiz. İkili ilişkilerimizin geldiği bu noktalarda bir de üçüncü ülkelerde beraber atabileceğimiz adımların planlamasını yaptığımız dönemi yaşıyoruz. Yani onun için de herhalde bir yerden şöyle kara kediler girmiş olabilir.
  Quote Message: S-400 şu an artık bizim malımız. Bir taraftan S-400 ile ilgili eğitim çalışmaları vesaire bunlar devam ediyor. S-400’ü büyük oranda teslim almış vaziyetteyiz. Tamamı elimizde. Şu anda tamamı geldi. Nisan ayından itibaren de artık faal hale gelecek. Ama yine söyleyeyim, dün de söyledim yetkililerine; Amerikalılara “Eğer bize Patriot verirseniz biz sizden de Patriot alırız.” dedik.
  Quote Message: CHP’deki ruh halini benim anlatmam doğru olur mu? Bunlar adeta deli dumrul misali felaket yaşıyorlar. Ve şu an itibarıyla, bu sabah gerek avukatım olsun gerek yargı olsun bu şahıs ile ilgili bu davaları açtılar. Yani dokunulmazlığının kaldırılmasına varıncaya kadar bu süreci takip edecekler. Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanıyım. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına kalkıp da bu tür edepten, ahlaktan yoksun, böyle akla hayale gelmeyecek hakaretleri yapmaya ne yasalarımız ne örfümüz ne adetimiz müsaade eder.
  Erdoğan ve gazeteciler
 7. OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan için savcıdan tutuklama talebi

  Barış Pehlivan
  Image caption: Barış Pehlivan

  OdaTV Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç'ın tutuklanmasının ardından, soruşturmaya dahil edilen OdaTV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan da ifade verdi.

  Barış Pehlivan, savcılıkça ifadesinin alınmasının ardından tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edildi.

  Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç da, "Sessiz, sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine Odatv ulaştı" başlıklı haber nedeniyle 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. Maddesi kapsamında tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edilmiş ve tutuklanmışlardı.

  BBC Türkçe'ye konuşan Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç'ın tutuklanmasıyla ilgili olarak "MİT mensubunun ve ailesinin kimliklerini deşifre ettiğimiz iddiasıyla suçlandık. Bu suçlama; tamamen haksız ve gerçeğe aykırı" demişti.

  OdaTV'ye erişim engeli getirildi

  Gazeteciler Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç tutuklandı, İçişleri Bakanı Soylu 'Devlet sırrı denilen bir şey vardır' dedi

 8. THY'nin 2019 net kârı %12 artışla 4,54 milyar lira oldu

  THY'nin beklentilerden güçlü dördüncü çeyrek sonuçlarına göre 2019 net kârı %12 artışla 4,54 milyar lira oldu.

  Reuters'ın haberine göre faaliyet kârındaki iyileşmenin yanı sıra Boeing'den MAX uçakları ile ilgili alınan telafi ödemesi net kâra destek verdi.

  THY'nin KAP'a gönderdiği 2019 yılı finansal sonuçlarına göre, net kârı %12 artışla 4.54 milyar toplam gelirleri de % 19,5 artışla 75,1 milyar liraya yükseldi.

  İş Yatırım'dan yapılan değerlendirmede, "THY dördüncü çeyrekte 2018 son çeyrekteki 38 milyon TL net zarar rakamına kıyasla 1,95 milyar TL net kâr rakamı açıkladı. Net kâr rakamında faaliyet kârındaki iyileşmenin yanı sıra Boeing'den MAX uçakları ile ilgili alınan 1,07 milyar TL telafi ödemesinin katkısı bulunmakta" denildi.

  Boeing'e ait 737 MAX model yolcu uçaklarının birkaç ay içinde iki kazaya karışmasının ardından, THY filosundaki 737 MAX uçakları yere indirmişti.

  THY 31 Aralık'ta bir açıklama yaparak yere indirilen ve teslimatları yapılamayan Boeing 737 MAX uçaklarıyla ilgili maruz kaldığı kayıplarının belli bir kısmının tazmin edilmesi konusunda Boeing ile anlaştığını duyurmuştu.

  Garanti Yatırım'dan yapılan değerlendirmede de, uçurulamayan Boeing MAX uçaklar nedeniyle alınan tazminatın dördüncü çeyrekte net kârı yukarı çektiğine işaret edildi.

  THY hisseleri saat 10:30'da %1,2 kayıpla 11,57 liradan işlem görüyor.

  THY'nin 2019 net kârı %12 artışla 4,54 milyar lira oldu
 9. Dolar/TL kuru düşüşe geçti

  Bu hafta koronavirüs ve Suriye'ye ilişkin jeopolitik riskleri fiyatlayan dolar/TL güne 6,10'un üzerinde başladı, daha sonra düşüşe geçti.

  Kur, bugün en yüksek 6,12 seviyesini görmesinin ardından 6.07'ye kadar çekildi.

  Kur, TSİ 12:05'te 6,08 seviyesinden işlem görüyor.

  Dün Türkiye ve Rusya'nın Suriye'nin İdlib bölgesinde ateşkese varılması konusunda anlaşmasının kur üzerinde önemli bir etkisi olmamıştı; kur 6,10'un üzerindeki seyrini sürdürdü.

  Salı günü ABD Merkez Bankası koronavirüsün ekonomik etkileri nedeniyle 50 baz puanlık sürpriz faiz indirimi yapmış, indirim sonrası dolar 6,16 seviyesinden 6,03'e kadar gerilemişti.

  Lira gelişen piyasa para birimleri arasındaki en iyi performansı kaydetmişti.

  Dolar/TL kuru
 10. Reuters: Yunanistan sınırda biriken göçmenlere tazyikli su kullandı, bunun üzerine Türkiye tarafından Yunan güvenlik güçlerine göz yaşartıcı gaz atıldı

  Reuters haber ajansı, cuma sabahı Türkiye ve Yunanistan arasındaki sınırda gerilimin yükseldiğini ifade etti.

  Bir Reuters muhabiri, sınırın Kestanelik köyü (Kastanies) tarafında, Yunan güvenlik güçlerinin sınıra dayanan göçmenlere karşı tazyikli su kullandığını aktardı.

  Bunun üzerine Türkiye tarafından Yunan askerlerine doğru göz yaşartıcı gaz atıldığı belirtildi.

  28 Şubat'tan beri göçmenlerin geçişi yüzünden gerilimin yaşandığı Türkiye-Yunanistan sınırından 4 Mart'ta çekilmiş bir fotoğraf
  Image caption: 28 Şubat'tan beri göçmenlerin geçişi yüzünden gerilimin yaşandığı Türkiye-Yunanistan sınırından 4 Mart'ta çekilmiş bir fotoğraf
 11. Didim açıklarında göçmenleri taşıyan bot battı, 14 göçmen kurtarıldı

  DHA'nın haberine göre Aydın'ın Didim ilçesinden Yunanistan'a geçmeye çalışan göçmenlerin bir botu battı.

  Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 14 göçmeni kurtardığı ifade edildi.

  İki göçmen grubu, Yunan adalarına geçmek için Didim'den iki botla açıldı.

  Olumsuz hava şartları nedeniyle, iki bottan birisi battı.

  İhbar üzerine harekete geçen Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri bölgeye gelerek denize düşen 7 çocuk, 5 kadın ve 2 erkek olmak üzere toplam 14 kişiyi kurtardı.

  Kıyıya çıkarılan göçmenler, ambulanslara alınarak Didim Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

  Tedaviye alınan göçmenlerin durumlarının iyi olduğu belirtildi.Öte yandan, başka bir 69 kişilik göçmen grubu ise Sahil Güvenlik ekiplerince karaya çıkarıldı. Göçmenler, Yunan Sahil Güvenlik ekiplerinin botlarını batırdığını ileri sürdü.

  Göçmenler