Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Erdoğan AB yetkilileri ile görüştükten sonra basın toplantısına katılmadı, AB'den ise 'iyi bir başlangıç' mesajı verildi

  Erdoğan, Michel, von der Leyen

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'de Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile görüştü.

  Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı belirtildi.

  AFP, Erdoğan’ın basın toplantısına katılmadan doğrudan havalimanına gittiğini yazdı.

  Von der Leyen, “Mutabık olmadığımız konular var, ama birbirimizle açık konuştuk” dedi.

  Türkiye ile diyalog kanallarının açık olmasının önemli olduğunu vurgulayan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Yunanistan sınırındaki durumu çözmek için iletişimin ön koşul olduğunu söyledi.

  Von der Leyen, "Göçmenlerin yardıma ihtiyacı var, Yunanistan'ın yardıma ihtiyacı var ama Türkiye'nin de yardıma ihtiyacı var." dedi.

  Von der Leyen ve Michel, 2016’da AB ile Türkiye arasında imzalanan ve AB’nin milyarlarca euroluk ödemeleri karşılığında Ankara’nın mültecilerin Yunanistan’a geçmesine engel olmasını öngören anlaşmanın hala geçerli olduğunu söyledi.

  Sosyal medya paylaşımında von der Leyen "Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bugünkü açık ve yapıcı diyalog, göçmenlere destek ve bölge için istikrarı amaçlayan süreç bakımından iyi bir başlangıç oldu" diye yazdı.

  Michel, bu görüşmeyi Türkiye ile kısa, orta ve uzun vadede daha güçlü bir siyasi diyaloğa sahip olmak için ilk adım olarak gördüklerini belirtti.

  Michel, bu anlaşmanın uygulanmasıyla ilgili konularda Türkiye ile AB’nin mutabık olmasını sağlamak üzere, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile Mevlüt Çavşoğlu’nun önümüzdeki günlerde bir araya geleceğini açıkladı.

  Erdoğan’ın, daha önce ilan edilenin aksine basına konuşmadığı, cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre “Toplantının verimli geçtiği” kaydedildi.

  View more on twitter

  Görüşme öncesinde Erdoğan, Suriyeli mülteciler konusunda AB'den daha fazla destek istediğini ifade etmişti.

  27 Şubat'taki İdlib saldırısı sonrasında Türkiye, sınır kapılarını açma kararı almıştı.

  Yunanistan'a geçmek için sınırda binlerce mülteci birikmişti. Mültecilerin ülkeye girişine engel olmaya çalışan Yunanistan ile Türkiye arasında gerilim yaşanıyor.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan'a "kapıları açması" çağrısında bulunmuştu.

  Yunanistan Başbakanı Miçotakis ise Türkiye ve AB arasında 2016'da yapılan göçmen anlaşmasının öldüğünü savunmuştu.

 2. Osman Kavala 'casusluk' suçlamasıyla tutuklandı

  Osman Kavala

  15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında "casusluk" suçlamasından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edilen Osman Kavala tutuklandı.

  İş insanı Osman Kavala 18 Şubat’ta Gezi Parkı Davası'nda verilen beraat kararının ardından, bu kez de 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

  Anadolu Ajansı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında ''anayasal düzeni bozmaya teşebbüs'' suçundan tutuklu bulunan Osman Kavala'nın, "siyasal veya askeri casusluk'' suçundan da tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk edildiğini duyurmuştu.

  Kavala'nın, tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğinde ifade verdiği bildirilmişti.

 3. Erdoğan: Avrupa'nın Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yok

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

  Görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısında Erdoğan, "Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur" ifadelerini kullandı.

  Türkiye'nin 9 yıldır Suriye kaynaklı tehditlerle mücadele ettiğini söyleyen Erdoğan, "DEAŞ ile göğüs göğüse çarpışan ve bu uğurda şehitler veren tek NATO ülkesiyiz." dedi.

  Erdoğan, NATO'nun Türkiye ile ittifak dayanışmasını net bir şekilde göstermesi gereken kritik dönemin içinde olduğunu belirtti.

  Cumhurbaşkanı, "NATO'dan taleplerimizin önemli bir kısmı 2012 ve 2015 yıllarında alınan kararlar temelinde Türkiye'nin savunulmasını desteklemeye yönelik tedbirlerin tam manasıyla uygulanmasına ilişkindir" ifadesini kullandı.

  Erdoğan, "Talep ettiğimiz desteğin daha fazla gecikmeden karşılanması önemlidir" dedi.

  Stoltenberg ise Suriye’deki gelişmelerin ve mülteci krizinin yanı sıra, NATO’nun Rusya ile olan ilişkileri ve Türkiye’nin S-400 satın alması konularını da görüştüklerini belirtti.

  View more on twitter
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel'de NATO Genel Sekreteri ile görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan bu görüşmenin ardından, AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’le üçlü bir görüşme gerçekleştirecek.

  Ziyaret öncesi İstanbul'da konuşan Erdoğan, "Bu kez farklı farklı bir sonuç bekliyoruz" ifadesini kullanmıştı.

  AB Konseyi Başkanı Michel ise "göç, güvenlik, bölgede istikrar ve Suriye krizi" konularının masada olacağını belirtmişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel’de NATO Genel Sekreteri
 5. Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kurucu üyeleri Twitter hesaplarından mesaj paylaşıyor

  Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kurucular kurulundaki 90 isim açıklanması ile sosyal medyada çok konuşulan başlıklar arasına girdi.

  Yeni partinin kurucu üyeleri Twitter hesaplarından mesaj paylaşıyor

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 6. Son dakikaSağlık Bakanı Koca: Türkiye'de tespit edilen koronavirüs vakası yok

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, düzenlediği basın toplantısında Türkiye'de şu ana kadar tespit edilen bir koronavirüs vakası bulunmadığını söyledi.

  Şüpheli hasta sayısında artış olduğunu, ama koronavirüs çıkmadığını belirten Koca, "2 binin üzerinde vakadan numune alındı" dedi.

  Koca, "Ülkemizde vaka görülmesi mümkündür, ama yayılmasını önlemek bizim elimizde. Koronavirüs gelecekse yurt dışına giriş-çıkıştan olacak" diye devam etti.

  Fahrettin Koca, son 14 gün içinde yurt dışına çıkan kişilerin kendilerini evlerinde 14 gün süresince izole etmesi tavsiyesinde bulundu.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
 7. Görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı

  Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı'yken 19 Ağustos'ta görevden alınan Selçuk Mızraklı, yargılandığı davada, 9 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Mızraklı, "terör örgütüne üye olmak" suçundan bir itirafçının iddiaları üzerinden tutuklanmıştı.

  2016'da Nusaybin'de güvenlik güçlerine teslim olan Bermal kod adlı örgüt üyesi Mart 2019'daki beyanında, Mızraklı'nın özel bir hastanede genel cerrah olarak görev yaptığı dönemde, yaralı bir örgüt mensubunu ameliyat ederek güvenlik görevlilerine bildirmeksizin ertesi gün taburcu ettiğini iddia etmişti.

  Mızraklı ise ifadesinde örgüt mensubunu ameliyat ettiğine dair iddiaları reddetmiş ve itirafçının beyanlarını üçüncü şahısların ağzıyla verdiğini savunmuştu.

  Adnan Şelçuk Mızraklı kimdir?

  Selçuk Mızraklı
 8. Savunma Bakanlığı 13 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı

  Savunma Bakanlığı, Fırat Kalkanı operasyon bölgesinde 13 PKK'lının öldürüldüğünü açıkladı.

  Bakanlık öldürülen PKK'lıların "saldırı hazırlığında" olduğu da duyuruldu.

 9. Güvenlik uzmanı Metin Gürcan: Demokrasi ve Atılım Partisi'ne kurucu üye oldum

  Ali Babacan başkanlığındaki yeni partide kurucular kurulunda yer alan Metin Gürcan, Twitter paylaşımıyla, "Güvenlik&Savunma ve Dış Politika" alanlarında çalışacağını söyledi.

  Güvenlik uzmanı olan Gürcan, iktidarın Suriye politikası ile ilgili açık eleştiriler dile getiriyordu.

  View more on twitter
 10. Rus televizyonunun, Erdoğan-Putin görüşmesinin perde arkasına ilişkin videosu sosyal medyada tartışılıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasındaki görüşmenin perde arkasına ait görüntülerin Rus, Rossiya kanalında yayınlanması ile ilgili farklı görüşler dile getiriliyor.

  Muhalefet, görüntüleri ağırlıkla "nezaketsizlik" olarak değerlendirdi. Gelecek Partisi Dış Politika Başkanı Kani Torun, "Türk milletine hakaret edildiğini" söyledi ve enerji anlaşmaları üzerinden karşılık verilmesini önerdi.

  Yaklaşık 14 dakikalık video için bir yazı kaleme alan gazeteci Cenk Başlamış, Türkiye ile Rusya arasında soğukluk olmasaydı, böyle bir yayının "kesinlikle" yapılmayacağını savundu.

  Görüşmenin perde arkasına ait görüntülerde en çok eleştirilen bölüm, Erdoğan'ın görüşme salonuna girişi öncesi 2 dakika beklemesi ve bu bekleyişin video üzerine koyulan sayaçla ekrana yansıtılması.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 11. Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kurucular kurulu açıklandı

  Kuruluş dilekçesi bugün İçişleri Bakanlığı'na verilmesi beklenen Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kurucular kurulu da açıklandı.

  Kurul da Sadullah Ergin, Nihat Ergün gibi AKP'de bakanlık yapmış isimler yer alıyor. Yine yakın bir zaman önce "Son ümidi de yitirdim" diyerek istifa eden İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu da listede yer aldı.

  90 kişinin bulunduğu kurulda, Gülay Göktürk ve Metin Gürcan gibi isimler de var.

  Yeni partinin kuruluş toplantısının Çarşamba günü Ankara'da yapılacağı açıklandı.

  Kurucular kuruluna ilişkin kamuoyuna duyurulan dosyada parti amblemi veya ismi yer almıyor.

  Ali Babacan başkanlığındaki yeni partinin kurucular kurulu açıklandı
 12. Savunma Bakanlığı: Rus heyeti ile 10 Mart'ta İdlib mutabakatı çerçevesinde görüşmeler başlayacak

  Rusya'nın başkenti Moskova'da 6 saate yakın süren görüşmelerin ardından İdlib konusunda varılan son mutabakat ile ilgili Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

  Bakanlık, Rus askeri heyeti ile yarın Ankara'da toplantı gerçekleştirileceğini açıkladı.

  Uzlaşmanın maddelerinden biri, İdlib'i doğu - batı yönünde kesen M4 karayolunun, kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilmesi, 7 gün içinde de bunun esaslarının belirlenmesi öngörülüyordu.

  View more on twitter

  İki ülkenin üzerinde anlaştığı mutabakat:

  • İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01'den itibaren durdurulacaktır.
  • Türk ve Rus devriyeleri, 15 Mart'ta M4 Karayolu'nun Trumba'dan (Serakib'in batısı) Ain Al Havr'a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.
  • M4 Karayolu'nun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.
 13. MİT cenazesi haberi - Odatv Haber Müdürü Terkoğlu: Sizi hapsetmek için sebep aranıyorsa kanun kitabı uzatılıp genişletilebilir

  'Libya'da hayatını kaybeden MİT mensupları' ile ilgili haber nedeniyle tutuklanan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, cezaevinden gazetesi Cumhuriyet'e bir yazı kaleme aldı ve süreç için "Sizi hapsetmek için sebep aranıyorsa kanun kitabı uzatılıp genişletilebilir." değerlendirmesini yaptı.

  Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve haberde imzası olan gazeteci Hülya Kılınç da "istihbarat faaliyetlerini işfa" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

  Gazeteci Terkoğlu'nun tutukluluğuna yapılan itiraz ise reddedildi. Haber, avukat Hüseyin Ersöz hesabından duyurdu.

  Terkoğlu'un yazısından bir bölüm:

  Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu,
  Quote Message: "Nasıl olabilir? Kendi memleketinden uzakta şehit olan bir MİT mensubunun cenazesi devletin gizli bilgisi sayılabilir? Günlerdir Türkiye'nin konuştuğu, Cumhurbaşkanı'nın kürsüden ilan ettiği, Meclis'te bir vekilin adını soyadını açıkladığı, köy muhtarının bile sosyal medya hesabında şehidin fotoğrafıyla paylaştığı bir bilgi mahrem ilan edilir?
  Quote Message: MİT Başkanı'nın oğlunu evlendirmesi haber olurken, düğünün fotoğrafları, katılanlar paylaşırken, nasıl olur da şehit olan personelin cenazesi yasak kabul edilir? Görev başındaki MİT mensuplarının güvenliği için çıkarılmış bir kanunun, artık vatan toprağının altında olan bir istihbaratçı ile ne ilgisi var? Niyet, suçu bulmak değil, yaratmaksa bu soruların bir anlamı yok. Sizi hapsetmek için sebep aranıyorsa kanun kitabı uzatılıp genişletilebilir. Sizi susturmak, kaleminizi kırmak için mahkemeler bahane kılınabilir. "

  Pazar günü Yeniçağ Gazetesi yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser de aynı suçlamayla cezaevine konuldu.

  Toplam 6 gazeteci "istihbarat faaliyetlerini işfa" suçlamasıyla tutuklandı.