Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. New York Times, 'askeri sokağa çağıran' köşe yazısını yayımlayan editörle yollarını ayırdı

  New York Times'ın editoryal sayfalarının editörü James Bennet, sokaklardaki protestoları bastırmak için askerlerin kullanılması çağrısı yapan köşe yazısı nedeniyle istifa etti.

  Gazetenin sahibi A. G. Sulzberger çalışanlara yolladığı notta, geçen hafta editoryal süreçte 'büyük bir çöküş yaşadıklarını' söylerken "İkimiz de James'in, gereken değişimin bir sonraki ayağına kadar ekibi yönetemeyeceğine kani olduk" dedi.

  Bennet'in yerine sayfanın yardımcı editörü Katie Kingsbury, Kasım'daki ABD Başkanlık seçimlerine kadar görevi yürütecek.

  Görüş yazılarından sorumlu editör Jim Dao da bu görevden alınıp haber merkezine kaydırıldı.

  Yazı, gazete içinde ve okurları arasında büyük tepki çekti. New York Times, tarihinin en çok abonelik iptallerinden biriyle karşı karşıya kalırken, 800'den fazla gazete çalışanı yöneticilete protesto mektubu yollamıştı.

  Söz konusu yazı Arkansas'ın Cumhuriyetçi Senatörü Tom Cotton tarafından kaleme alındı. "Askerleri yollayın" başlıklı yazıda "Ülkede düzen yeniden tesis edilmeli. Ordu hazır kıta bekliyor" demiş ve gösterileri bastırmak için askerlerin kullanılması çağrısı yapılmıştı.

 2. FDA: Çin'de üretilen N95 maskeleri yeniden kullanılmamalı

  Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Çin'de üretilen N95 maskelerinin kullanımıyla ilgili yeni bir uyarı yayımladı.

  ABD'de salgının en yaygın olduğu dönemde maske yetersizliği nedeniyle, Ulusal İş Güvenlik Ve Sağlığı Enstitüsü (NIOSH) tarafından onaylanmamış maskelerin de acil durumlarda kullanılması kararlaştırılmıştı.

  Karar revize edilirken, Çin'de üretilen ve NIOSH tarafından onaylanmamış maskelerin acil durumlarda bir kereliğine kullanılabileceğini ama ikinci kez kullanılmaması tavsiye edildi.

  NIOSH, daha önce de Çin'den alınan solunum cihazlarının tasarım, performanslarının cihazdan cihaza farklılık gösterdiğini, bunun da cihazların güvenilirliği konusunda şüphe uyandırdığını açıklamıştı.

  Maske
 3. Brüksel'deki ırkçılık karşıtı gösteri sonrası olaylar çıktı: 150 gözaltı

  Belçika

  Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen, ırkçılık ve polis şiddetinin protesto edildiği "Black Lives Matter" gösterisi sonrası olaylar çıktı. Polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalar sonucu 150 kişi gözaltına alındı.

  Brüksel'deki Poelaert Meydanı'nda düzenlenen gösteriye 10 binden fazla kişi katıldı. Olaysız geçen gösterinin dağılmasının ardından, kentin bazı bölgelerinde toplanan protestocular ile polis arasında gerginlik başladı.

  View more on twitter

  Kamu yayıncısı VRT'ye göre, Motonge bölgesi ile Naamspoort metro istasyonu çevresinde ateş yakan ve birkaç dükkanı yağmalayan göstericilere polis, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Göstericiler de polise, kaldırım taşları ve şişelerle karşılık verdi.

  Çıkan olaylarda 150 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, ABD'de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd'u anmak amacıyla düzenlenen barışçıl gösterinin, suç yanlısı gruplar tarafından amacından saptırıldığını söyledi.

  Koronavirüs salgını önlemlerine rağmen, gösteriye katılan 10 binden fazla kişinin sosyal mesafe kuralına uymamamsı da eleştirilere neden oldu. Belçika Başbakanı Sophie Wilmes de, haklı bir amaç için düzenlenen gösterinin, haftalarca virüsle savaşan sağlık çalışanlarının çabalarını hiçe saydığını savundu.

  Flaman Sosyalist Partisi lideri Conner Roussesau da, 10 bin kişinin bir araya toplanmasının, sağlık açısından tehlikeli olduğunu belirterek, "Korona döneminde ırkçılıkla savaşmanın yaratıcı bir yolunu bulalım. Bu, aylardır kurallara uyan herkese saygısızlık" dedi.

 4. Yalova Valiliği: Yürüyen Köşk'ün millet bahçesine dönüştürüleceği iddiaları gerçeği yansıtmıyor

  Yalova

  Yalova Valiliğinden yapılan açıklamada, kentteki Yürüyen Köşk iin "Atatürk'ün mirası Millet Bahçesi oluyor" başlıklı haber ve sosyal medya paylaşımlarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

  Valilik, millet bahçesi için Gazi Osman Paşa Mahallesi'nde 113 bin 396 metrekarelik arazinin tahsis edildiğini duyurdu.

  Yürüyen Köşk'ün de bulunduğu taşınmazın ise Süleymanbey Mahallesi'nde 524 bin 748 metrekarelik alan olduğu bilgisi verildi: "Millet Bahçesi olarak halkın hizmetine sunulacak olan taşınmazın Yürüyen Köşk'e uzaklığı yaklaşık 1300 metredir. Taşınmazın üzerinde zeytin ağaçları bulunan kısmının muhafaza edilmesi koşuluyla Millet Bahçesi olarak düzenlenmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızca uygun görülmüştür." ifadesi kullanıldı.

  Köşk, Kültür Bakanlığı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararı ile korunması gerekli Kültür ve Tabiat Varlıkları arasına alındı. 2006 yılında, Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açıldı.

 5. Evrensel gazetesi 25. yaşını kutluyor

  Evrensel

  7 Haziran 1995’te yayına başlayan Evrensel gazetesi 25. yaşını kutluyor.

  Sosyal medya kullanıcıları, gazete okurları Evrensel'in 25. yılı için sosyal medyada #Evrensel25yaşında etiketiyle kutlama mesajı paylaşıyor.

  Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, gazetenin yayın çizgisini 'gazeteciliğe sahip çıkmak ile dünyayı değiştirmeye aday bir yerde durmak' olarak tanımladı. "Bu ikisi arasındaki ahenk çok önemli" diyen Polat, "Genelde Evrensel işçi - emekçi haberlerine ağırlık veren, fabrikalardan mektuplar, haberlerle kendini destekleyen ve aslında Türkiye'nin her yerinden haber alan bir gazete" dedi.

  View more on twitter

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir video mesajla Evrensel'in 25. yaşını kutladı, "Evrensel 25 yıldır yayın hayatında, her sabah büyük bir dikkatle okuduğum gazetelerden biri. Emeği, çalışan öğrenmek istiyorsanız Evrensel okuyacaksınız.Çünkü o emeğin ve alınterinin hakkını ve hukukunu savunuyor. 25 yıldır mücadele ediyor. Metin Göktepe gibi değerli bir gazeteci işkencede hayatını kaybetti. Ama Evrensel kararlılık yoluna devam etti."dedi.

 6. Koronavirüs: Türkiye'de can kaybı 4 bin 692'ye yükseldi

  Koronvirü

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatin koronavirüs tablosunu paylaştı. Türkiye'de 914 kişiye Covid-19 tanısı konuldu, 23 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 170 bin 132'e ulaşırken, toplam can kaybı 4 bin 692'e yükseldi.

  Sağlık Bakanı Koca, Twitter mesajında "Filyasyon çalışmaları sırasında. “Geçmiş olsun” ziyareti sebebiyle bir ilimizde 190 kişiye virüs bulaştığı tespit edildi. Bir diğer ilimizde, asker uğurlamasında, 58 kişi virüsle enfekte oldu. Yeni iyileşen hasta sayımız, 2.647. Tedbir azaldıkça tehdit artıyor" ifadelerini kullandı.

  Koronavirüs
 7. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Güney Kıbrıs'ta bir camiye Bizans bayrağı asılmasına tepki: "Kınıyoruz, failler bulunsun"

  View more on twitter

  Anadolu Ajansı (AA) Pazar günü Güney Kıbrıs'ın Larnaka kentindeki Tuzla Camisi'ne kimliği bilinmeyen kişiler tarafından Bizans bayrağı asıldığını duyurdu.

  Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı, yaptığı yazılı açıklamada, "Belli ki provokasyondan medet uman birileri var. Leymosun'daki (Limasol) caminin kundaklanma girişiminden sonra bu eylem de küçümsenmemeli ve Rum yönetimi, yapanların peşini bırakmamalıdır" ifadesini kullandı.

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı 1 Haziran'da, Güney Kıbrıs'ın Limasol kentinde bulunan Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi'ne molotof kokteyliyle saldırı gerçekleştiğini duyurmuş ve saldırıyı kınamıştı.

  Saldırı, İstanbul'un fethinin yıldönümü nedeniyle yapılan kutlama törenleri kapsamında 29 Mayıs'ta Ayasofya'da Fetih Suresi'nin okunmasının ardından geldi. Yunanistan, bu etkinliğe tepki göstermişti.

  AA, Kuzey Kıbrıs Din İşleri Başkanlığı'ndan edindiği bilgiye göre, Limasol'da bulunan ve Başkanlığa bağlı camiye 3 molotof kokteyli atıldığını ve cami duvarına spreyle göçmen ve İslam karşıtı ifadeler yazıldığını bildirmişti.

  CyprusMail gazetesi, Güney Kıbrıs hükümetinin sözcüsü Kyriakos Kousios'un ve dini liderlerin saldırıyı kınadığını bildirmişti.

 8. Londra'daki ırkçılık karşıtı protestolarda 27 polis yaralandı

  Londra'da Cumartesi günü gerçekleşen protestolar sırasında polis ve göstericiler yer yer çatıştı
  Image caption: Londra'da Cumartesi günü gerçekleşen protestolar sırasında polis ve göstericiler yer yer çatıştı

  Londra Polis Teşkilatı (MET) Cumartesi günü İngiltere’nin başkentinde binlerce kişinin katıldığı ırkçılık karşıtı protestolarda 14 polis memurunun yaralandığını açıkladı.

  Londra Emniyet Müdürü Cressida Dick, polislere yönelik saldırıların “şoke edici ve kesinlikle kabul edilemez olduğunu” söyledi.

  Cumartesi günkü yoğun katılımlı protestolar çoğunluklar barışçıl geçti, ancak günün ilerleyen saatlerinde Başbakanlık konutunun önünde arbede yaşandı.

  Emniyet Müdürü, “Az sayıdaki protestocunun dün Londra’nın merkezinde polislere karşı şiddet eylemlerinde bulunmasından ötürü çok üzgünüm” dedi.

  14 polisin dünkü protestolarda yaralandığını söyleyen Komiser, böylece George Floyd'un ABD'de öldürülmesinin ardından düzenlenen ırkçılık karşıtı protestolarda bu hafta toplam yaralanan polis sayısının 27’ye çıktığını kaydetti.

  Cumartesi günkü olaylarda 14 kişi gözaltına alındı.

  İngiltere’de Pazar günü de “Siyahların Hayatları Değerlidir” sloganıyla geniş katılımlı ırkçılık karşıtı protesto gösterileri düzenleniyor. Londra’nın yanı sıra İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da da protestolar var.

  Londra’da ABD Büyükelçiliği’nin önünde geniş bir kalabalık toplandı.

  Göstericiler Pazar günü ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü
  Image caption: Göstericiler Pazar günü ABD Büyükelçiliği'ne yürüdü
  Sağlık Bakanı Matt Hancock
  Image caption: Sağlık Bakanı Matt Hancock

  BBC’de katıldığı programda ırkçılık karşıtı protestolara ilişkin görüşleri sorulan Sağlık Bakanı Matt Hancock, her 1000 kişiden 1’ine koronavirüsün bulaştığının tahmin edildiğini ve bu nedenle protestoların salgını yayma riski taşıdığını söyledi.

  Bakan Hancock, “Geçici olarak, 6’dan fazla kişinin toplanmamasını söyleyen kanunlar çıkarmamızın bir nedeni var. Bunun nedeni virüsün yayılması” dedi.

 9. KADEM'den 'erkek yerini bilsin' açıklaması: "İnandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaştı, kınıyor ve reddediyoruz"

  Kadınlar için kullanılan cinsiyetçi ifadelerin sosyal medyada, kadın kullanıcılar tarafından erkeklere uyarlanarak yazılmasına Kadın ve Demokrasi Derneği'nden (KADEM) tepki geldi.

  Hükümete yakınlığı ile bilinen dernekten yapılan açıklamada, "Adalet ve hakkaniyet ölçüsünde kadın ve erkeğin toplum içindeki varlığı, karşılıklı saygı ve anlayıştan geçer. Bir empati vurgusu olarak ortaya çıkan #erkekleryerinibilsin akımı inandığımız değerleri zedeleyecek boyuta ulaşmıştır. Bu durumu kınıyor ve reddediyoruz" denildi.

  KADEM'in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar yapıyor.

  View more on twitter

  İLGİLİ HABER:

  #Erkekyerinibilsin: Twitter'da cinsiyetçi söylemlere karşı çıkan kadınlardan sosyal medya kampanyası

 10. Son dakikaKoronavirüs: Dünya çapında can kaybı 400 bini aştı

  Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, dünya çapında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 400.013'e ulaştı.

  Covid-19'un bulaştığı kişi sayısı ise 6 milyon 910 bin 014' ulaştı.

  ABD, 109.802 ölümle Covid-19’un en fazla can kaybına yol açtığı ülke olmaya devam ediyor.

  Koronavirüs
 11. Dünya Bankası: Koronavirüs yüzünden 60 milyon kişi "aşırı yoksulluğa" itilebilir

  Dünya Bankası, koronovirüs yüzünden 60 milyon kişinin "aşırı yoksulluğa" itilebileceğini söyledi.

  Dünya Bankası Başkanı David Malpass, koronavirüsün dünya ekonomisine etkisini “yıkıcı bir darbe” olarak tanımladı.

  Koronavirüs, şimdiden milyonlarca kişinin işlerinden olmasına, işletmelerin batmasına ve daha yoksul ülkelerin asıl büyük darbeyi almasına yol açtı.

  BBC’ye konuşan David Malpass, dünya çapında milyarlarca kişinin geçim kaynaklarının zarar görmesine yol açtığını söyledi.

  Dünya Bankası "aşırı yoksulluğu" kişi başına günlük 1,90 ABD Doları'ndan az (12.90 TL) bir parayla yaşamak olarak tanımlıyor.

  Koronavirüs
 12. Dünya çapında koronavirüsün bulaştığı kişi sayısı 7 milyona yaklaştı

  Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, dünya çapında 6 milyon 898 bin 613 kişiye koronavirüs bulaştı, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 400.000'e yaklaştı. ABD, 109.802 ölümle Covid-19’un en fazla can kaybına yol açtığı ülke olmaya devam ediyor.

  Türkiye de ise dün 21 kişi daha Covid-19 sebebiyle hayatını kaybetti, toplam can kaybı 4.669’a çıktı.

  Öte yandan siyah Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından patlak veren protestolar dünya çapında devam ediyor. Cumartesi günü Washington’da ABD Kongre (Capitol) binasında ve Beyaz Saray yakınlarında binlerce kişi bir araya geldi. İngiltere, Avustralya gibi çeşitli ülkelerde de protesto gösterisi oldu.