Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. CNN Brasil: Brezilya lideri Bolsonaro'da Covid-19 belirtileri görüldü

  Jair Bolsonaro

  CNN Brasil'in haberine göre, ülkenin aşırı sağcı lideri Jair Bolsanaro'da Covid-19 belirtileri görüldü ve Devlet Başkanı yapılan testin sonucunu bekilyor.

  Daha önce etrafındaki insanlarda koronavirüs görülmesinin ardından yapılan testleri negatif çıkan Brezilya lideri, tekrar tekrar virüsün yarattığı riskleri görmeçden geliyordu.

  Brezilya şu anda, ABD'nin ardından koronavirüs salgınından en olumsuz etkilenen ikinci ülke.

 2. ABD: Siyah kuş gözlemcisini 'Beni tehdit ediyor' diye polise ihbar eden kadına suçlama yöneltildi

  Amy Cooper

  New York'taki Central Park'a, köpeğini tasmayla dolaştırması gerektiğini söyleyen, siyah bir kuş gözlemcisini, kendisini tehdit ettiği gerekçesiyle polise ihbar eden kadına suçlama yöneltilmesine karar verildi.

  Kuş gözlemcisi Christian Cooper'ın çektiği video sosyal medyada yayılmıştı.

  Videoda, Amy Cooper adlı kadın kendisini sadece köpeğine tasma takması için uyaran Christian Cooper'ı polise şikayet ederken görülüyordu.

  Cooper, olaydan sonra işini ve köpeğini kaybetmiş ve kamuoyu önünde özür dilemişti.

  Olay, 25 Mayıs'ta George Floyd'un gözaltına alındığı gün yaşanmıştı.

  Manhattan Bölge Savcısı, Cooper'a bir yıla kadar halisle cezalandırılabilecek, yalan ihbarda bulunma suçlaması yöneltildiğini söyledi.

  Cooper'ın davranışları ırkçı olmakla suçlanmış ve çalıştığı yatırım şirketinden kovulmuştu. Ayrıca videoda köpeği tasmasıyla boğuyor gibi göründüğü için, köpeği veren barınak hayvanı geri almışı.

  Cooper'ın 14 Ekim'de yargıç karşısına çıkması bekleniyor.

  View more on twitter
 3. Batı Karadeniz'in iç bölümleri ve altı ilde sağanak yağış uyarısı

  yağmurda yürüyenler

  Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Bilecik, Sakarya, Kütahya, Eskişehir, Ankara ve Çankırı çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin kuzey ve iç kesimlerinde havanın parçalı ve yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.Yarın öğle saatlerinden sonra Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Bilecik, Sakarya, Kütahya, Eskişehir, Ankara ve Çankırı çevrelerinde yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak öngörülüyor.

 4. Dr. Anthony Fauci: ABD'deki koronavirüs salgınında durum gerçekten iyi değil

  Anthony Fauci

  ABD Ulusal Alerjik ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü Direktörü ve Beyaz Saray Koronavirüs Görev Gücü'nün üyesi Dr. Anthony Fauci, ABD'deki koronavirüs salgının "gerçekten iyi olmadığını" ve "derhal eğilmek gereken ciddi bir durum" olduğunu söyledi.

  Fauci, Ulusal Sağlık Enstitüleri Direktörü Francis Collins ile birlikte yaptığı bir canlı internet röportajında, ülkenin vaka sayılarını hiç başta planlanan kadar düşüremediği için, ilk dalgaya "dizine kadar battığını" belirtti.

  Fauci ayrıca, en nihayetinde bir aşının bulunmasını, işe yaramasını ve en azından bir süre koruma sağlamasını beklediğini de sözlerine ekledi.

 5. Musa Juwara: 14'ünde göçmen teknesiyle İtalya'ya gitti, 18'inde Serie A'da gol attı

  Musa Juwara

  İtalyan birinci ligi Seria A kulüplerinden Bologna'nın 18 yaşındaki golcüsü Musa Juwara, Pazar günü ligdeki ilk golünü atmasının, bir rüyanın gerçeğe dönüşmesi olduğunu söyledi.

  Sonradan oyuna girip, gol atan Juwara "Bana güvendiği için hocama gerçekten teşekkür ederim" dedi.

  Juwara, 2016'da 14 yaşındayken bir göçmen teknesiyle tek başına Sicilya Adası'na ulaşmış, daha sonra da futbol oynamaya başlamıştı.

  Juwara maçtan sonra yaptığı açıklamada "İlk golümü attığım için çok mutluyum, aileme ve bu yolculukta bana yardımcı olanlara adamak istiyorum. Bu benim için bir rüya ve bu günü hayatımın geri kalanı boyunca hatırlayacağım" dedi.

  Bologna, Juwara'nın vatandaşı Musa Barrow'un attığı golle 10 kişi kalmalarına karşın, deplasmanda Inter'i 2-1 yenmeyi başardı.

 6. Milli Savunma Bakanı Akar: Fransız iddiaları gerçekleri yansıtmıyor

  Hulusi Akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AB'nin Türkiye'ye önyargılardan uzak şekilde ve objektif olarak yaklaşmasının her iki tarafa da büyük yarar sağlayacağını belirtti.

  Akar AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında "Ama diğer taraftan ülkemizin de sahip olduğu hak, alaka ve menfaatleri dikkate almayan, onları bir tarafa bırakan, tek yanlı, objektif olmayan, önyargılı bazı yaklaşımların da kabul edilemez olduğu da bir gerçektir" dedi.

  Bakanlığın faaliyetleri ve operasyonlar hakkında bilgi verdiklerini belirten Akar, "Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulunduk." dedi.

  Akar: Fransız iddiaları gerçekleri yansıtmıyor

  Akar şöyle devam etti;

  "Bugün ayrıca Sayın Borrell'e Fransa'nın iddiası ile alakalı gerekli bilgileri de verdik. Teferruatlı bir şekilde izah ettik. Dolayısıyla Fransız iddialarının gerçekleri yansıtmadığını bir kez daha burada gözler önüne sermiş bulunuyoruz. Daha önce NATO'nun askeri ve sivil otoritelerine verdiğimiz, gönderdiğimiz bilgilerdi. Dolayısıyla bu bilgilerin bir şekilde tabii ki Fransızlar tarafından ulaşılacağını ve Fransız müttefiklerimiz tarafından da bu bilgilerin değerlendirilmesiyle gerçeklerin tam olarak anlaşılacağını ve onun sonucunda da bizim bir özür beklediğimizi de Fransız dostlarımızın bilmesini istiyorum."

  Borrell: Anlaşmazlıkları çözmenin yolu diyalog

  Türkiye ile AB arasında görüşmelerin artırılması gerektiğine dile getiren Borrell ise "Türkiye ile AB arasında yanlış anlaşılmaları önlemek ya da ilişkilerimizin kötüye gidişini engellemek için görüşülmesi gereken birçok konu var. Aramızdaki bazı konularda anlaşmazlıklar var ama bunu çözmenin yolu diyalogdur." diye konuştu.

  Borrell, Türk ordusunun Birinci Dünya Savaşı sonrası modern Türkiye'nin kurulmasındaki etkisinden de söz ederek Türkiye ile AB arasında savunma ve güvenlik alanında işbirliğinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

 7. ABD'de Covid-19'dan ölenlerin sayısı 130 bini aştı

  New York borsası önünde yürüyenler

  Johns Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre, ABD'de Covid-19 yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı, 130 binin üzerine çıktı.

  Böylece ABD'de, en çok can kaybı görülen ikinci ülke olan Brezilya'nın iki katı, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmiş oldu.

  ABD'nin 328 milyon nüfusu var, Brezilya'nın nüfusu ise 210 milyon kişi civarında.

  ABD'de aynı zamanda, 2,9 milyon teyitli koronavirüs vakası bulunuyor.

  32 bin kişiyle New York en çok can kaybı görülen eyalet, ancak güney eyaletlerinde de teyitli vaka sayısı artıyor.

 8. Harvard Üniversitesi, gelecek yıl tüm derslerin internet üzerinden yapılacağını duyurdu

  maske takan bir öğrenci

  Harvard Üniversitesi, gelecek akademik yılda tüm derslerin internet üzerinden yapılacağını ve yıllık eğitim ücretinin 50 bin dolar civarında olmaya devam edeceğini açıkladı.

  Lisans öğrencilerinin yüzde 40 kadarının kampüste kalmaya devam edebileceği belirtilirken, öğrencilerin kampüste kalmayı seçseler bile, bile dersleri internet üzerinden alacağı kaydedildi.

  Yeni kurallara göre, öğrencilerin kaldıkları yatakhanelere ziyaretçi alınmayacak ve hatta bir yatakhanede kalanların, diğer yatakhaneleri ziyareti yasak olacak.

 9. Gelibolu'daki orman yangını - Bakan Pakdemirli: Yaklaşık 300 hektarlık alanı kaybettik

  Gelibolu'daki orman yangını

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde çıkan ve kısa sürede büyüyen orman yangınına havadan ve karadan müdahale sürüyor.

  Bölgeye giden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, ''Yaklaşık 300 hektarlık alanı kaybetmiş durumdayız. Şiddetli rüzgar çalışmaları olumsuz etkiliyor. Şimdilik yerleşim yerleri ile ilgili risk yok'' dedi.

  Bölgede şiddetli rüzgar etkili olduğu için söndürme çalışmalarının güçlükle yürütüldüğü belirtiliyor.

  Bu arada, Çanakkale Boğazı'nda gemi trafiği çift yönlü olarak durduruldu.

  Yoğun duman Çanakkale Boğazı'nı kaplarken, bölgede 400 kişiden oluşan ekiplerin 107 arazöz ve 7 dozerle devam eden söndürme çalışmalarına 2 amfibik uçak ve 20 helikopterle havadan destek sağlanıyor.

  'Yangın köylerden birinden uzaklaştı'

  Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, ekiplerin alevleri kontrol altına alabilmek için yoğun bir şekilde çalıştığını söyledi.

  Yangının herhangi bir can veya mal kaybına yol açmadığını belirten Aktaş, "Bölgede iki köy var, alevler bazen yaklaşıyor ama şu anda çok büyük tehdit edecek durum yok. Yangın köylerden birinden iyice uzaklaştı, diğerine de yaklaşma durumunda gereği yapılır. Tarihi bölgeye ilerlememesi için arkadaşlar gerekli çalışmayı yapıyorlar. Şu ana kadar belli bir bölgede tutuldu" dedi.

 10. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab: İnsan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulanacaklar arasında, Kaşıkçı cinayetine karışanlar da var

  Dominic Raab

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, insan hakları ihlalleri nedeniyle yaptırım uygulanacak ilk yabancı şahısları açıkladı.

  Bu kişilere vize yasağı uygulanması ve mal varlıklarının dondurulması öngörülüyor.

  Listede 2009'da Rusya'da gözaltında öldürülen vergi uzmanı Sergey Magnitsky'nin cinayetine karışan kişilerle, 2018'de İstanbul'da Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu tutulan Suudi Arabistan vatandaşları yer alıyor.

  Listedeki isimlerden biri, Kaşıkçı cinayetini işleyen ekibi yönettiği iddia edilen Saud el Kahtani de var.

  Raab "Ellerinde kan olanlar bu ülkeye girmekte, mülk almakta, Noel alışverişi yapmakta ve İngiliz Bankaları aracılığıyla kirli paralarını çekmekte özgür olamayacak" dedi.

 11. Latin Amerika kökenli ve siyah ABD'lilerin koronavirüs kapma ihtimali, beyazlara göre 'üç kat fazla'

  ABD'de maske takan bir kadın

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) yayımladığı verilere göre, Latin Amerika kökenli ve siyah Amerikalılar'ın koronavirüs kapma ihtimali, beyaz Amerikalılara göre üç kat fazla.

  Veri, yaklaşık 1000 bölgedeki 640 bin enfeksiyon üzerinde yapılan bir analiz ve New York Times'ın bilgi edinme özgürlüğü yasası çerçevesinde yaptığı istekle kamuoyuna açıklandı.

  Siyah ve ve Latin Amerika kökenlilerin virüsten ölme ihtimali de, beyaz Amerikalılara göre iki kat fazla.

  Johs Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre şu an ABD'de 2,8 milyon koronavirüs vakası bulunuyor.

 12. Yunanistan, vaka sayılarının artması üzerine, Sırbistan'dan seyahatleri yasakladı

  sırbistan'da maske takan bir kadın.
  Image caption: Vaka sayılarının artması üzerine, Sırp hükümeti başkent Belgrad'daki kısıtlamaları yeniden başlattı.

  Yunanistan, Sırbistan'daki Covid-19 vakalarının yükselmesi üzerine, bu ülkeden çok gerekli olmadığı sürece yapılan beyahatlari yasakladı.

  Yunan yetkililer, bugünden itibaren Sırbistan ile tüm sınır kapılarının bir hafta boyunca kapatılacağını söyledi.

  Sırp yetkililer, dün başkent Belgrad'da kısıtlama önlemlerini yeniden yürürlüğe sokmuştu.

  Ülkede son 24 saatte 302 yeni vaka kayıtlara geçerken, toplam vaka sayısı 16 binin üzerine, ölü sayısı da 311'e yükseldi.

  Ülkede Mayıs ayında günde 50 dolayında vaka tespit ediliyordu.

 13. Gelibolu'daki ormanlık alanda yangın çıktı

  Gelibolu yangın

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

  DHA'da yer alan habere göre yangın, Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyündeki ormanlık alanda, saat 15.00 sıralarında başladı.

  İhbar üzerine orman ve itfaiye ekipleri, helikopter ve çok sayıda arazöz ile bölgeye sevk edildi.

  Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, Çanakkale Boğazı'nı kapladı. Alevlere söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ediliyor.

 14. Koronavirüs ölümleri

  2019 sonunda Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs, kısa bir sürede küresel salgına dönüştü. 2020'nin ilk 7 ayında 10 milyondan fazla insan koronavirüse yakalandı. Çin'den sonra salgın Nisan ayında ilk önce Avrupa ve Kuzey Amerika'ya ulaştı. Sokağa çıkma yasaklarıyla süren üç ayda Avrupa'da virüsün yayılımını yavaşlarken ABD ve Latin Amerika'daki vaka sayıları artmaya başladı. Salgında kritik aşamadan geçen ülkelerin durumunu inceledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 15. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB Türkiye aleyhine kararlar alırsa karşılığını vermek zorunda kalacağız

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "AB Türkiye aleyhine kararlar alırsa bunun karşılığını vermek zorunda kalacağız. Bu da çözüme katkı sunmaz, daha da derinleştirir" dedi.

  Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

  "Sorunların üstesinden AB ile birlikte gelmeliyiz. Yunanistan-Rum kesimi ilişkilerimizi rehin aldı. Doğu Akdeniz ve Kıbrıs konusunda bir tıkanma var."

  "Almanya'nın dönem başkanlığında gümrük birliğinin modernizasyonu önemli. Vize serbestisi de AB'nin bir sözüdür. Sevseniz de sevmeseniz de bunu yerine getirmek zorundasınız."

  Fransa'nın Libya'da Halife Hafter'e verdiği desteği de eleştiren Dışişleri Bakanı, "En son Doğu Akdeniz'de bir taciz iddiasında bulundu ama doğruyu söylemediğini biz ispatladık. NATO ve AB bunu söyleyemez ama biz açık söylüyoruz. Fransa burada dürüst davranmadı. Fransa'nın Türkiye'den özür dilemesi gerekiyor" dedi.

  Gelecek hafta Dışişleri Bakanları Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun Doğu Akdeniz ve Türkiye'nin oynadığı rol üzerine toplanacağını belirten Borrell ise "Avrupa için Doğu Akdeniz kilit bir bölge" dedi.

  Libya konusunun da ele alındığını belirten Borrell, "Katılımcıların hepsi Libya'daki ihtilafın sona ermesi için çalışmalı. Libya'nın barış ve istikrara geri dönebilmesi isteğini biz de paylaşıyoruz" diye konuştu.

 16. İspanya'da antikor araştırması, nüfusun sadece yüzde 5'inin koronavirüse maruz kaldığını gösterdi

  Pamplona, İspanya

  İspanya’da yapılan bir antikor araştırması, nüfusun sadece yüzde 5,2’sinin koronavirüse maruz kaldığını gösterdi.

  Kanda antikor bulunması Covid-19 hastalığına yakalanıldığını ve vücutta virüse karşı bağışıklık oluştuğunu gösteriyor.

  Bu, nüfusun önemli bir kesiminin Covid-19’a yakalanması ve iyileşmesi ile oluşan “sürü bağışıklığı”ndan söz edilemeyeceğini gösteriyor.

  Reuters haber ajansında yer alan bilgiye göre, İspanya’da son üç ayda 70 bin kişiye test uygulandı ve virüsün yaygınlığı konusunda Mayıs ayında yayınlanan ilk sonuçlardan çok farklı bir very elde edilmedi.

  İspanya Avrupa’da salgından en ağır etkilenen ülkelerden biri olmasına ragmen virüsün yaygın olduğu bölgelerde bile nüfusun büyük bir kesiminin Covid-19’a maruz kalmadığı belirtiliyor.

  İspanya’da toplam vaka sayısı 250 bini, can kaybı ise 28 bini aşmış bulunuyor.

  Araştırma ekibinin başında yer alan ve CNN’e konuşan İspanya Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi yöneticisi Marina Pollan, “bazı uzmanlar büfusun yüzde 60’ında antikor tespit edildiğinde sürü bağışıklığının oluşmuş olacağını belirtse de o rakamın çok uzağındayız” dedi.

 17. akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'nın Misrata Hava Üssü'nde BBC'den Orla Guerin'in sorularını yanıtladı. Akar, bazı ülkelerin NATO'yu Türkiye'ye karşı kullanmaya çalıştığını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 18. Fransa'da otobüs şoförü, maske takmayı reddeden yolcuların saldırısının ardından beyin ölümüne uğradı

  Fransa otobüs

  Fransa'nın güney batısındaki Bayonne bölgesinde bir otobüs şoförünün, maske takmayı reddeden yolcuların saldırısının ardından beyin ölümüne uğradığı bildirildi.

  AFP ajansına konuşan polis kaynakları, şoförün Pazar gecesi maske takmayan ve bileti olmayan bazı yolcuları otobüse almayı reddettiğini söyledi.

  50'li yaşlardaki otobüs şoförünün beyninde, yumruklanma nedeniyle ciddi hasar oluştu.

  Doktorlar Pazartesi günü beyin ölümü gerçekleştiğini duyurdu.

  Fransa'da toplu taşıma araçlarında maske zorunluluğu var.

  Olayla ilgili bazı kişilerin gözaltına alındığı bildirildi.

  Bölgedeki otobüs şoförleri olayın ardından işbaşı yapmayı reddetti.