Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. dolar ve euro

  Merkez Bankası'nın 24 Eylül'de 200 baz puanlık faiz artırımıyla gerileyen kur, o günden bu yana artan jeopolitik risklerle birlikte yükselişe geçti. Dolar/TL kuru 7,94 seviyesini aşarak yeniden rekor kırdı. Euro/TL 9,34, Sterlin/TL de 10,29 seviyelerini aştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Fransız Charles de Gaulle gemisi 'Doğu Akdeniz'e doğru yola çıktı' iddiası

  Charles de Gaulle gemisi

  Fransa donanmasının ‘en güçlü silahı’ olarak bilinen Charles de Gaulle gemisinin Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığı bildirildi.

  DHA, Yunan basınına konuşan Fransız kaynaklara dayandırdığı haberinde 216 metre, 45 bin 500 tonluk savaş gemisinin Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığını ve içinde çok sayıda silah ve mühimmatın olduğunu öne sürdü.

  Türkiye ve Fransa arasında gerilim neden arttı?

 3. Yunan kaynaklar: Doğu Akdeniz'de gerilim Türk gemileri Yunan kıta sahanlığından çekilirse diner

  Gemiler

  Yunan basınına konuşan kaynaklar NATO Genel Sekreteri’nin ‘Atina ile Ankara arasında teknik görüşme kararı alındığına’ dair sözlerine ilişkin açıklamalarında “Türkiye gemilerini Doğu Akdeniz’den çekmedikçe gerilim dindirilemez” dedi.

  Yunan ekathimerini.com internet sitesinin diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre Yunanistan, Atina ile Ankara arasında gerilimin dindirilmesi için görüşme kararı alındığı iddiasını yalanladı.

  Kaynaklar, “Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in NATO içinde gerilimin dindirilmesi için bir mekanizma yaratma çabalarını dikkate alıyoruz. Ama gerilimin dindirilmesi ancak, Türk gemilerinin Yunan kıta sahanlığından derhal çekilmesi durumunda başarılabilir” dedi.

 4. Dışişleri'nden NATO açıklaması: Yunanistan ile ön koşulsuz diyaloğa hazır olduğumuzu hatırlatırız

  Türkiye Dışişleri Bakanlığı, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in "Türkiye ile Yunanistan Doğu Akdeniz'de bir kaza veya bir olay yaşanmasını önlemek için NATO nezdinde teknik görüşmelere başlama konusunda anlaştı" açıklamasıyla ilgili "Ön koşulsuz diyaloğa hazır olduğumuzu hatırlatırız" yanıtı verdi.

  Dışişleri Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

  Quote Message: NATO Genel Sekreteri Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimin azaltılması, deniz ve hava unsurları arasında istenmeyen kazaların önlenmesi için bir inisiyatif almıştır. Ülkemiz tarafından da desteklenen bu inisiyatif Genel Sekreterin bugün açıkladığı üzere, iki ülke arasında NATO bünyesinde askeri - teknik nitelikteki görüşmelerin başlatılmasına matuftur."
  Quote Message: Ayrıştırma (de-confliction) odaklı bu görüşmeler, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ikili meselelerin çözümüne değil, esasen iki ülke askeri makamları arasında evvelce ikili düzeyde de ele alınan düzenlemelerle alakalıdır. Yunanistan’ın NATO Genel Sekreteri’nin bu inisiyatifine destek vermesini bekliyoruz."
  Quote Message: Diğer taraftan, ülkemizin Yunanistan ile aramızdaki tüm meselelere, uluslararası hukuk çerçevesinde, adil ve hakkaniyete uygun kalıcı çözümler bulunması için, önkoşulsuz olarak diyaloğa hazır olduğunu bu vesileyle bir kez daha hatırlatmak isteriz."
  Doğu Akdeniz
 5. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü: Navalni'nin Noviçok'la zehirlenmesi kimyasal silah kullanımıdır

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  NAVALNI

  Merkezi Hollanda'nın Lahey bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW), Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin, Noviçok adı verilen sinir gazıyla zehirlenmesini, kimyasalsilah kullanımı olarak değerlendirdi.

  Olayın "uluslararası hukukun ihlal edilmesi ve endişe verici" olduğunu söyleyen OPCW Başkanı Fernando Arias, kimyasal silah sözleşmesini imzalayan ülkeleri, bunu kınamaya çağırdı.

  Almanya, Rus muhalif liderin susturulmak istendiğini savunarak, Moskova yönetiminden açıklama istiyor.

 6. NATO Genel Sekreteri: Türkiye ile Yunanistan, Doğu Akdeniz'de bir kaza veya bir olay yaşanmasını önlemek için NATO nezdinde teknik görüşmelere başlama konusunda anlaştı

  stoltenberg

  NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de herhangi bir olay ya da kaza yaşanma riskini azaltmak için NATO nezdinde teknik görüşmelere başlama konusunda uzlaştıklarını açıkladı.

  Stoltenberg, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  Quote Message: Yunanistan ve Türkiye liderleriyle yaptığım değerlendirmelerin ardından iki müttefik, Doğu Akdeniz’de herhangi bir olay ya da kazanma riskini azaltmak amacıyla askeri gerilimin düşürülmesini sağlayacak mekanizmalar kurulması için NATO nezdinde teknik görüşmelere başlama konusunda uzlaştı. Yunanistan ve Türkiye, değerli müttefiklerimiz ve NATO da ortak güvenliğimizi etkileyen her türlü konunun görüşülmesi için önemli bir platform."
 7. Türkiye'de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 49 kişi yaşamını yitirdi, 1642 yeni vaka tespit edildi

  kovid

  Türkiye'de günlük vaka artışı en son 16 Mayıs'ta 1600'ün üzerinde olmuştu. Günlük can kaybı da 48 kişinin yaşamını yitirdiği 15 Mayıs'tan bu yana en yüksek sayı.

 8. AİHM Başkanı Spano Erdoğan'a hukukun üstünlüğüne saygı gösterge ve mahkemenin kararlarına uyma çağrısı yaptı

  SPANO

  AİHM Başkanı Robert Spano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede hukukun üstünlüğüne saygı gösterme ve mahkemenin almış olduğu kararları uygulama çağrısı yaptı.

  Mayıs ayında AİHM başkanlığına atanan Spano, bugün Türkiye'yi ziyaret etti. Spano, ziyaret kapsamında Erdoğan ile de bir görüşme gerçekleştirdi.

  Türkiye, 2019 yılında Rusya'nın ardından AİHM'nin hakkında en fazla insan hakları ihlali tespit ettiği ikinci ülke oldu.

  AİHM'den ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, görüşmede Türkiye'nin AİHM nezdindeki durumunun ele alındığı belirtildi ve şu ifadelere yer verildi:

  Quote Message: Spano, hukukun üstünlüğü ve demokrasinin özellikle de yargının bağımsızlığı ile ifade özgürlüğünün korunması alanlarında taşıdığı önemin altını çizdi. Mahkeme, Avrupa İnsan Hakları Sözlşmesi'nin ihlaline hükmederse, Üye Devletler'in de bu karara uymak ve gerekli sonuçları ortaya koymak yükümlülüğü vardır."
 9. Diyanet İşleri Başkanlığı: Çocuk istismarıyla, masum yavrularımıza uzanan şeref yoksunu, hain ve zalim ellerle mücadele etmek hepimizin vazgeçilmez görevidir

  Ali Erbaş
  Image caption: Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş

  Diyanet İşleri Başkanlığı, kendisini 'Uşşaki tarikatının şeyhi Fatih Nurullah' olarak tanıtan Eyüp Fatih Şağban'ın 12 yaşındaki kız çocuğunu istismardan tutuklanmasına ilişkin, "Çocuk istismarıyla, masum yavrularımıza uzanan şeref yoksunu, hain ve zalim ellerle mücadele etmek hepimizin vazgeçilmez görevidir" açıklamasında bulundu.

  Diyanetten yapılan yazılı açıklamada, "Yargıya intikal eden bu olayın adli mercilerce en kısa zamanda tüm yönleriyle aydınlatılacağına ve hak ettiği en ağır cezanın verileceğine olan inancımız tamdır. Bu vesileyle, şu hususları hatırlatmayı bir vazife olarak görüyoruz; Allah’ın bizlere en değerli emaneti olan çocuklarımız, güvenli ve huzurlu bir ortamda büyümeyi, her türlü ihmal ve istismardan korunmayı hak etmektedir. Bu nedenle çocuk istismarıyla, masum yavrularımıza uzanan şeref yoksunu, hain ve zalim ellerle mücadele etmek hepimizin vazgeçilmez görevidir. İlim ve irfan ile alakası olmadığı halde, kendilerine menfaat devşiren din istismarcılarına karşı da aziz milletimizi bir defa daha uyarıyoruz. Hem dini duygu ve değerlerimizin hem de gözbebeğimiz olan çocuklarımızın istismara karşı korunması için herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz." denildi.

 10. RTÜK, 30 Ağustos'ta kullandığı ifade için Akit TV'ye para cezası verdi

  RTÜK

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Akit TV'de '30 Ağustos Zafer Bayramı'na ilişkin verilen haberin alt bandında, "Devletin Zirvesi Anırkabir'de" ifadesinin toplam 1 dakika 43 saniye süresince ekranda kalması sebebiyle kanala para cezası verdi.

  Üst Kurul, kanunda yer alan "Yayın hizmetleri kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez" hükmünün ihlal edilmesine dayanarak oy birliğiyle karar aldı.

  RTÜK üyesi İlhan Taşcı, kullanılan alt yazıyla ilgili Akit TV'yi RTÜK Başkanlığı'na şikayet etmişti.

 11. Cuties oyuncuları

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ilk kez bir seç-izle platformunun dosyasını görüştü. RTÜK üyeleri oybirliğiyle Netflix'te yayınlanması planlanan "Cuties" (Minnoşlar) adlı yapımın katalogdan çıkarılmasına karar verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. Kılıçdaroğlu: Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz öyle bir şey.

  Muharrem İnce ve Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, NTV’de katıldığı programda Abdullah Gül’ün 2023 seçimlerinde cumhurbaşkanlığı için ortak aday olacağıyla ilgili iddialara yanıt verdi. “Bugünden 2023'ün adayını tartışmaya gerek olmadığını” belirten Kılıçdaroğlu, "Eğer bir tartışmayı kişisel baza indirgerseniz, kişi üzerinden bir tartışmayı götürürseniz ilkelerden vazgeçmiş olursunuz. Eğer tartışılacaksa, tartışılması gereken ilkelerdir.” dedi. Millet İttifakı’nı oluşturan partilerle birlikte adayın belirleneceğini belirtti.

  Muharrem İnce'nin 4 Eylül'de Sivas'tan başlatacağı Memleket Hareketi'ni nasıl değerlendirdiği sorulan Kılıçdaroğlu, "Daha başlamadı, bilmiyoruz tabii. Başlayacaktır, bizim partimizin bir üyesidir, 4 Eylül'de Sivas'ta başlayabilir, gayet güzel itirazım yok. Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunları ve bu sorunları nasıl aşacağını anlatabilir yani." dedi.

  Muharrem İnce'nin ihraç edilmesi için verildiği belirtilen dilekçenin sorulması üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, şu açıklamayı yaptı:

  "Bugün gazetelerden okudum, bize gelen bir bilgi yok. Bir parti üyemiz öyle bir dilekçe vermiş. Öyle bir şey yok. Söz konusu değil, hatta il başkanlığına bile ulaşmamış dilekçe. Birisi dilekçe verdi hemen ihraç edelim, olmaz öyle bir şey. Bunu defalarca söyledim yine söyleyeyim, parti içinde asla kavga istemiyorum, kavga edip partiye zarar veriyorsa partiden ayıracağım bunu gayet açık söylüyorum. Dönem kavga dönemi değildir. Parti için çalışanın ise başımın üstünde yeri var."

 13. İsveç'te üç çocuk ailesi tarafından aylarca koronavirüs salgını sebebiyle evde kilitli tutuldu

  İsveç'te bir idari mahkemesinin verdiği karara göre, üç çocuk, ebeveynlerinin koronavirüs salgınından korkmaları sebebiyle onları evde aylarca izole tuttuktan sonra sosyal bakım altına alındı.

  Daha fazla bilgi
  next
 14. 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresi seyircisiz oynanacak

  Futbol maçı

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), koronavirüs salgını nedeniyle 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresinin seyircisiz oynanmasını kararlaştırdıklarını açıkladı.

  "Yönetim Kurulumuzun 25.08.2020 tarih ve 46 sayılı toplantısında, Ekim ayından itibaren TFF Sağlık Kurulu'nun protokolü ile belirlenen tüm sağlık tedbirleri uygulanmak şartıyla müsabakalara tribün kapasitesinin yüzde 30'u kadar seyirci alınması ve locaların kullanımı serbest bırakılması suretiyle müsabakalara sınırlı sayıda seyirci alınmasına dair karar alınmışsa da; ülkemizde ve tüm dünyada yaşanan pandeminin seyri ile T.C. Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca'nın 02.09.2020 tarihli basın açıklamasında belirtilen Bilim Kurulu'nun görüşü dikkate alınarak, müsabakaların 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresinde seyircisiz olarak oynanmasına karar verilmiştir."

  Sağlık Bakanı Koca, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında "Belli bir döneme kadar veya ilk yarı için müsabakaların seyircisiz olması şeklinde bir öneri var. Seyircili olmaması, seyircisiz devam edilmesi şeklinde Bilim Kurulu önerisini yaptı. Yaklaşımımız budur." demişti.

 15. Diyarbakır'da yapılan araştırmaya göre sağlık çalışanlarının çoğu sürecin doğru yönetildiğini düşünmüyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Diyarbakır

  Diyarbakır merkezli çalışan Sosyo-Politik Saha Araştırmalar Merkezi’nin Diyarbakır’da sağlık çalışanlarıyla yaptığı ankete göre;

  - Pandemi sürecinde istifa etmek isteyen sağlıkçıların oranı %61

  - Ankete katılan sağlık personelinin %81,3’ü sürecin doğru yönetilmediğini

  düşünüyor, bu sayının %78'i pandemi hastanesinde görev yapıyor.

  - %85’i sağlık personelleri için alınan önlemleri yeterli bulmuyor.

  - %98’i ise açıklanan vaka ve ölüm sayılarını gerçekçi bulmuyor.

  - Salgının kontrol altına alınabilmesi için izlenen yol ve alınan önlemleri ise sağlıkçıların %86,2’si yeterli bulmuyor.

  - Sağlıkçıların % 98'i ise çalıştığı kurumda kendini güvende hissetmiyor.

  - Ankete katılanların %92'si ise pandemi sürecinde artan iş yükünün fiziksel ve ruhsal baskı oluşturduğunu belirtti.

  Diyarbakır Tabip Odası'nın geçen hafta yaptığı açıklamaya göre 577 sağlık çalışanı enfekte oldu, 6 sağlık çalışanı hayatını kaybetti.

 16. Avrupa Birliği: Avrupa’daki koronavirüs vaka sayısı mart ayı seviyelerine yükseldi

  Andrea Ammon
  Image caption: Andrea Ammon

  Avrupa Birliği’nin kamu sağlığı birimi Avrupa Salgın Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (ECDC) yapılan açıklamada, Avrupa genelinde görülen yeni koronavirüs vakalarının, salgının kıtada ilk yayıldığı tarih olan Mart ayı seviyelerini geçtiği belirtildi.

  ECDC Direktörü Andrea Ammon, “Virüs yaz aylarında uyumadı, tatile çıkmadı.” açıklaması yaptı.

  Avrupa genelinde her 100 bin kişiden 46’sının enfekte olduğunu belirten Ammon, mart ayında bu oranın 100 bin kişide 40 vaka olduğunu, Nisan ayında ise 70’e yükseldiğini hatırlattı.

  Ammon, şu anki zirvede vakaların çoğunun gençlerde görüldüğünü de dile getirdi.

 17. Eski Başbakan Binali Yıldırım ve eşinin koronavirüs testi pozitif çıktı

  Eski Başbakan Binali Yıldırım, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı mesajında eşi Semiha Yıldırım ile birlikte sabah gittikleri hastanede koronavirüs testi yapıldığını ve test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu.

  Binali Yıldırım ve eşinin tedavileri evde devam ediyor.

  View more on twitter
  Binali Yıldırım