Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Son dakikaMacron: Türkiye'yle iyi niyet çerçevesinde yeniden diyalog kurmak istiyoruz

  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

  Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri, bugün Fransa’nın öncülüğünde Korsika adasında bir araya geldi.

  MED7 olarak adlandırılan zirvenin ardından yaptığı açıklamada Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Saf değiliz, ama Türkiye ile iyi niyet çerçevesinde yeniden diyalog kurmak istiyoruz" dedi.

  MED7 Forumu sonuç bildirgesinde ise, “Türkiye’yle diyaloga geçilmesinde ilerleme sağlanamaması ve Türkiye’nin tek taraflı faaliyetlerini sonlandırmaması halinde, Avrupa Birliği ilave kısıtlayıcı tedbirler listesi geliştirmeye hazırdır” ifadeleri yer aldı.

  Macron: Türkiye'yle iyi niyet çerçevesinde yeniden diyalog kurmak istiyoruz

 2. Reyhanlı saldırısı şüphelisi Bayat tutuklandı

  Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 2013 yılında 53 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırının sorumlularından olduğu iddia edilen Ercan Bayat tutuklandı.

  AA'nın haberine göre Hatay Adliyesine sevk edilen Bayat, "terörden arananlar listesinde" mavi kategoride bulunuyordu. Ercan Bayat'ın önceki gün Hatay'ın Suriye sınırında hudut birlikleri tarafından yakalandığı bildirildi.

 3. Koronavirüs: Son 24 saatte 58 kişi yaşamını yitirdi, 1512 yeni vaka tespit edildi

  Sağlık Bakanlığı bugünkü koronavirüs verilerini açıkladı. Buna göre Türkiye'de son 24 saatte 58 kişi yaşamını yitirdi, 1512 yeni vaka tespit edildi.

  Son 24 saatte 1219 kişinin tedavisinin tamamlanmasıyla, iyileşenlerin sayısı 255 bin 407'ye yükseldi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Aktif hastaların yaş ortalaması 42. Yoğun bakım hastalarının yaş ortalaması ise 65. Virüsün sevdiklerimizi bizden ayırmaması için birlikte tedbirlere uymakta ısrar edelim" dedi.

  View more on twitter
 4. Son dakikaSağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yoğun bakım doluluk oranı yüzde 67

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, il değerlendirme toplantısı sonrası açıklama yaptı.

  Sağlık Bakanı Koca'nın açıklamalarından satır başları şöyle:

  Quote Message: Vefat oranını düşük seviyelerde tutmayı başardık. Ülkemiz tedavi açısından en başarılı ülkeler arasında."
  Quote Message: Van'ı merkez alarak Muş, Bitlis ve Hakkari'de tedbirleri gözden geçirdik. Büyüklerimizi koruma için daha fazla çaba göstermeliyiz."
  Quote Message: Van'da yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 74, Bitlis'te yüzde 51, Muş'ta yüzde 59, Hakkari'de yüzde 47."
  Quote Message: Türkiye genelinde yatak doluluk oranımız yüzde 52, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 67, solunum cihazı doluluk oranımız ise 32. Bu anlamda herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. Öncelikli hedefimiz hasta artışını durdurmaktır."
  Quote Message: En fazla riske maruz kalanlar sağlık personelimiz. Bu fedakarlıkların, dikkatsizliğe feda edilmesini bekleyemeyiz. Vatandaşlarımızın ihmalleri bizi çok üzüyor."
  Quote Message: Biliyorsunuz İstanbul’da iki tane pandemi hastanesi açtık, toplamda 2016 yataklı. Dolayısıyla şu an ilave hastane ihtiyacımız yok. İstanbul'da yeni bir pandemi hastanesi ihtiyacı olmadığını söyleyebilirim. Yeni açılan hastanelerimizle birlikte personel alımı gündeme gelebilir."
  Quote Message: Özellikle bu yıl dünyada grip aşısına talebin daha fazla olduğunu görüyoruz. Riskli hastalara grip aşısı ulaştırma konusunda sorun yaşamayacağız."
  Quote Message: Hem Pfizer, hem Çin Sinovac, hem Rusya'nın aşılarının yıl bitmeden de piyasaya verileceği kanaati taşıyorum. Bununla ilgili de ayrıca bağlantılarımızın, iş birliğimizin olduğunu da söylemek istiyorum.

  Türkiye'de 13 aşı çalışması bulunduğuna işaret eden Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Bu aşı çalışmaları Faz 1 çalışmasına kadar gelmiş oldu ama Faz 1 çalışması da başlamadı. Zannediyorum önümüzdeki haftalar Faz 1 çalışması başlayabilir ama aşının ortaya çıkması sanırım 2021'in başlarında olur, yani muhtemelen nisan, mayıs veya haziran ayında olabilir."

 5. Selahattin Demirtaş, yeni parti kuracağı iddialarını yalanladı

  Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın eşi Başak Demirtaş, cezaevindeki Selahattin Demirtaş ile bugün bir görüşme yaptığını duyurdu.

  Başak Demirtaş'ın Twitter'dan yaptığı açıklamaya göre Selahattin Demirtaş, HDP'den ayrı bir parti kuracağı iddialarına ilişkin, "Böyle yalanlara gülüp geçmek lazım" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 6. Ankara Valisi Şahin: Kurallara riayet edilmezse ek tedbirler alınacak

  Ankara'da koronavirüs önlemleri.

  Ankara Valisi Vasip Şahin, koronavirüs ile mücadele kapsamında Çankaya'daki iş yerlerinde alınan tedbirleri denetledi.

  Şahin, ek tedbirlerin alınıp alınmayacağının sorulması üzerine, şunları kaydetti:

  Quote Message: "Şu an zaten alınabilecek ek tedbirler bugün için alındı. Dolayısıyla bugün için bu tedbirlere iyi uyarsak, kurallara riayet edersek inşallah başarıyı sağlayacağız ama bunlar da yetmezse tabii ki günün şartlarına ve ihtiyaçlarına göre yeni ek tedbirler alınacaktır."
  View more on twitter
 7. Atatürk Havalimanı saldırısını planlayan IŞİD’linin yardımcısı Kiev'de yakalandı

  Interfax-Ukrayna Haber Ajansı, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) üst düzey yöneticilerinden birisinin Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yakalandığını bildirdi.

  Haber ajansı, Interpol’ün de arananlar listesinde yer alan kişinin Ukrayna güvenlik servisi SBU tarafından yakalandığını duyurdu.

  Habere göre, Ukrayna güvenlik servisi söz konusu kişinin Atatürk Havalimanı saldırısını planladığı düşünülen Ahmet Çatayev’in yardımcısı olduğunu belirledi.

  IŞİD’li üst düzey yöneticinin, Suriye ve Irak’ta silahlı çatışmalara katıldığı ve örgütün eylemlerini organize ettiğinin tespit edildiği ifade edildi.

  2018’de sahte evraklarla Ukrayna’ya giriş yaptığı belirtilen kişinin, Kiev’de suç örgütü kurduğu aktarıldı. Şüpheli, 40 gün hapis cezasına çarptırıldı. Bu sürenin ardından ise Interpol’e iade edilecek.

  Atatürk Havalimanı saldırısının planlayıcısı olduğu düşünülen Çatayev, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te 2017'de düzenlenen operasyonda ölü ele geçirilmişti.

  IŞİD’in 2016'daki saldırısında 46 kişi ölmüştü.

  Kiev
 8. Son dakikaCHP: Kılıçdaroğlu'nun Covid-19 testi negatif çıktı

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yapılan açıklamada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yapılan Covid-19 testinin sonucunun negatif çıktığı söylendi.

  Parti, açıklamasında testin Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın Covid-19 test sonucunun pozitif çıkmasının ardından filyasyon kapsamında yapıldığını duyurdu.

  Faik Öztrak'la birlikte Kılıçdaroğlu'nun danışmanı Recep Cengiz'in ve avukatı Celal Çelik'in de Covid-19 testleri pozitif çıkmıştı.

  View more on twitter
 9. Koronavirüs: İskoçya'da 6'dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasaklandı

  İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon
  Image caption: İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon

  İskoçya Özerk Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, Pazartesi’den itibaren İskoçya’da evlerde ya da dışarıda en fazla 2 haneden 6 kişinin bir araya gelebileceğini ilan etti.

  Sturgeon, “Şu an ev içerisinde ya da dışarıda en fazla 3 haneden 8 kişi bir araya gelebiliyor. Bunu değiştirmeye niyetliyiz. Bundan sonra en fazla 2 haneden 6 kişi bir araya gelebilecek. Bu yeni kural iç mekanlar, evler, evlerin bahçeleri, barlar ve restoranlarda geçerli olacak” dedi.

  Sturgeon, iki haneden bir araya gelecek kişilerin 12 yaşın altındaki çocuklarının 6 kişi sınırlamasına dahil olmadığını söyledi.

 10. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: 14 günlük evde izolasyonu ihlal eden 440 kişi hakkında idari, 86 kişi hakkında adli işlem yapıldı

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, evde izolasyonu ihlal eden toplam 526 kişiye ceza verildiğini açıkladı.

  View more on twitter
 11. Bakan Soylu'dan görevden uzaklaştırılan kaymakamlarla ilgili açıklama: "FETÖ iddiaları tamamen yalan"

  Süleyman Soylu
  Image caption: (Arşiv fotoğraf)

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, görevden uzaklaştırılan vali yardımcıları ve kaymakamlar ile ilgili bir açıklama yaptı:

  Quote Message: Kısa bir süre önce, 4 Eylül'de, 58 mülki idare amiri açığa alındı, 31'i kaymakam. FETÖ ile ilişkilendirme iddiaları tamamen yalandır. Devletin istihbarat birimlerinin FETÖ'ye yönelik olarak devam eden operasyonları ve soruşturmaları var. Bazen bize isimler geliyor, biz de dosyasına bakar; bu kişileri önce açığa alırız, sonrasında mahkeme bir karar verir. İdari soruşturma da yürütülür."
  Quote Message: Son kararımızda açığa alınan kişiler arasında ilk kez açığa alınanlar olduğu gibi, daha önce haklarında göreve iade edilmiş kişiler olduğu gibi, idari ve adli soruşturmaları kapatılanlar olduğu gibi burada da 58 kişiyle ilgili bu tip değerlendirmeler oldu. Bunların tamamı 10-12 yıldır görev yapan isimler."
 12. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Küçük Salon'un sahibi Emre Tandoğan, evini sahnesine taşımak zorunda kaldı.

  Tüm dünyayı derinden sarsan koronavirüs salgını özel tiyatrolarda büyük hasarlar bıraktı. Salonlarını kapatmak dahi pek çok zorlukla karşı karşıya kalan özel tiyatroların beklentileri neler? Kültür ve Turizm Bakanlığı taleplere nasıl karşılık veriyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 13. Dışişleri Bakanlığı: Fransa Cumhurbaşkanı gerginliği teşvik ediyor

  Dışişleri Bakanlığı

  Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerginlik ile ilgili Türkiye hakkındaki açıklamlarına cevap verdi.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Dış politikadaki tüm sinsi planlarını suya düşürdüğümüz, oyunlarını bozduğumuz Macron, iç acısıyla Türkiye’ye saldırmaktadır. Fransa Cumhurbaşkanı, ferdi ve milliyetçi tutumuyla gerginliği teşvik etmekte, Avrupa ve AB’nin çıkarlarını riske atmaktadır" denildi.

  Bakanlık açıklamasında, Fransa ve Macron hakkında, "Zira tüm dünyada serbestçe at koşturdukları günler geride kalmıştır" ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada ayrıca, "Akdeniz’de veya başka bir coğrafyada herhangi bir ülkenin deniz yetki alanını belirlemek Macron’un haddine değildir" cümlesi yer aldı.

 14. AKP Sözcüsü Çelik'ten Macron'a: Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

  Macron'un "sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la" dediğini hatırlatan Çelik, "Sömürgecilerin eski ve ahlaksız bir oyunudur bu. Halkları sömürmek içi sahte sevgi gösterisi sunar ama vatansever liderleri hedef alırlardı. Sömürgeci kafanın Cumhurbaşkanımızı hedef alması bizim için gururdur" ifadelerini kullandı.

  Akdeniz’e kıyısı olan AB ülkelerinin liderleri ile Korsika Adası'nda bir araya gelen Macron, Yunanistan ve Türkiye arasında Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin konuşmuştu.

  Macron, "Avrupa bir bütün olarak Türkiye'ye yönelik daha net olmalı ve birleşik bir pozisyon almalı" demişti.

  Çelik ise Macron'a cevaben Twitter'da, "Tehdit dili kullandığınız ülke Türkiye’dir. Türkiye size en uygun cevapları verecektir" paylaşımını yaptı.

  Macron'un Fransa'yı kötü yönettiğini savunan Çelik, "Macron sömürgeciliğe devam ediyor, Cumhurbaşkanımız da mazlum halkların çıkarlarını savunmaya, barışı korumaya ve sömürgecilerin oyunlarını bozmaya devam ediyor. Mesele bundan ibarettir" şeklinde konuştu.

  View more on twitter
 15. Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eşi koronavirüse yakalandı

  Eski TBMM Başkanı Bülent Arınç

  Eski TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, eşi Münevver Arınç ve kendisinin Covid-19 testinin pozitif çıktığını duyurdu.

  Sağlık durumlarının iyi olduğunu söyleyen Arınç, tedavilerine doktor gözetiminde evde devam edileceğini ifade etti.

  View more on twitter
 16. Diyarbakır Tabip Odası: Mayıs ayında 95 olan enfekte sağlık çalışanı sayısı 600’e yaklaştı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Diyarbakır'da bir hastane

  Diyarbakır İl Tabip Odası, Covid-19 salgının etkisi altındaki Diyarbakır ile ilgili hazırladıkları Temmuz ve Ağustos raporunu açıkladı.

  “Siyasal iktidarın, yetkililerinin salgın kontrolünü ciddiye almadığı, sorumluluğu tümüyle vatandaşa yüklediği, bireysel önlemler ile süreci geçiştirdiği gözlemlenmektedir” diyen Diyarbakır Tabip Odası, vaka ve ölüm sayıları paylaşılmadığı için verilere ulaşamadıklarını ifade etti.

  Kısıtlamaların kaldırılması ve ticari-ekonomik kaygılarla “toz pembe bir görüntü çizilmesinin” hasta sayısını dramatik bir şekilde arttırdığını savunan tabip odası, hastanelerden aldıkları verilere göre il genelinde 700'ün üzerinde hastanın kliniklerde, 135'in üzerinde hastanın ise yoğun bakım ünitelerinde yattığını kaydetti.

  Tabip Odası raporuna göre Diyarbakır’da bazı günler 650-700 olmak üzere ortalama 400-450 hastanın PCR testi pozitif çıkıyor.

  Rapora göre Mayıs'ta 95 olan enfekte sağlık çalışanı sayısı da 600 yaklaştı.

  Raporda ASM' lerde görev alan sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman dağıtımının durdurulduğu, tüm talep ve girişimlere rağmen sahada çalışan sağlıkçıların güvenliğinin göz ardı edildiği iddia edildi.

 17. CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Muhittin Böcek’in sağlığı iyiye gidiyor

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker
  Image caption: CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun (ortadaki) ve CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker (sağdaki)

  Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Covid-19 tedavisi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’i ziyaret etti.

  Tedaviyi yürüten doktorlardan süreçle ilgili bilgi alan Torun, ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada “Şu anda her şey kontrol altında. Başkanımızın tedavisi iyiye gidiyor” dedi.

  Böcek’in yoğun bakıma alınıp uyutulmasının olağanüstü bir durum gibi algılandığını söyleyen Torun, bunun tedbir amaçlı yapıldığını ifade etti.

  Belediye tarafından her gün açıklama yapılacak

  Torun, Böcek’in sağlık durumuyla ilgili olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yarın itibariyle her gün açıklama yapılacağını duyurdu.

  Testi 16 Ağustos'ta pozitif çıktı

  Muhittin Böcek, koronavirüs testinin pozitif çıktığını 16 Ağustos'ta Twitter'dan duyurmuştu.

  View more on twitter
 18. Son dakikaPatlamadan bir ay sonra Beyrut Limanı'nda yangın çıktı

  Beyrut

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta geçtiğimiz ay yaşanan patlamanın gerçekleştiği liman bölgesinde yeni bir yangın çıktı.

  Bir petrol ve lastik deposunda çıkan yangının sebebi henüz bilinmiyor.

  İtfaiye yetkilileri yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

  Lübnan Kızılhaç yetkilileri yangından sonra bölgede başka bir patlama riskinin olmadığını duyurdu. Kızılhaç ayrıca yangından dolayı yaralanan kimsenin de olmadığını aktardı.

  Geçen ay depolarda tutulan amonyum nitrat sebebiyle meydana gelen patlamada en az 190 kişi hayatını kaybetmişti.

 19. THY: Ağustos ayında yolcu sayısı 4 milyon 800 bin azaldı

  Türk Hava Yolları filosu

  Türk Hava Yolları (THY), Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı bildirimde, toplam yolcu sayısının Ağustos 2020'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 düştüğünü açıkladı.

  THY, Ağustos 2019 döneminde 7,4 milyon olan toplam yolcu sayısının, Ağustos 2020'de 4 milyon 800 bin düşüşle 2,6 milyona gerilediğini raporladı.

  Şirketin geçtiğimiz ay yolcu doluluk oranı ise yüzde 67,6 olarak gerçekleşti.

  Taşınan kargo ve posta ise Ağustos 2019 döneminde 130.337 ton iken, 2020 yılının aynı döneminde yüzde 11'lik azalışla 115.960 tona düştü.

 20. Diyanet İşleri Başkanlığı, Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulundu

  Yazar ve akademisyen Erol Mütercimler

  Anadolu Ajansı (AA), Diyanet İşleri Başkanlığı'nın imam hatip liseleri ile ilgili açıklamaları nedeniyle Erol Mütercimler hakkında suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu.

  Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da Mütercimler'i sözlerinden dolayı kınamıştı.

  View more on twitter

  Akademisyen-yazar Erol Mütercimler, Haber Global kanalındaki bir programda yazar Müfid Yüksel ile imam hatip liseleri hakkında girdiği tartışmada, “Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olanlar bakın karşımıza ne olarak çıkıyor, sahtekar, cinsi sapık, ahlaksız” ifadelerini kullanmıştı.

  Görev yaptığı Haliç Üniversitesi de Mütercimler’in bu sözleri sonrasında soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın ardından Mütercimler üniversiteden istifa etmişti.

  Milli Eğitim Bakanlığı da Mütercimler hakkında "gerekli yasal süreci başlattıklarını" bildirmişti.