Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İçişleri Bakanlığı'ndan tüm illerde geçerli olacak yeni koronavirüs tedbirleri

  İstanbul'da koronavirüs önlemleri

  İçişleri Bakanlığı, tüm il valiliklerine "Koronavirüs Tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi.

  Genelgede, yarından itibaren tüm illerde vatandaşların yoğun olduğu cadde ve sokak, durak gibi alanlarda sigara içme yasağı getirileceği bildirildi.

  Valilerce salgının seyri takip edilerek, 65 yaş ve üzerindekilerin 10.00­-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilecek.

  Genelgede yer alan bazı maddeler şöyle:

  • "65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkmalarına yönelik uygulama, il bazlı yapılacak analizlere göre İl Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenecek.
  • "Valilerce; salgınının seyri anlık olarak takip edilerek hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayılarındaki artış trendlerine göre 65 yaş ve üzeri vatandaşların gün içerisinde saat 10:00­-16:00 arasında sokağa çıkabilmelerine, bu saatler dışında sokağa çıkmamalarına dair kısıtlamaya gidilecek.
  • "Gelişmelere bağlı olarak alınan kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilecek, kriterlerde iyileşme sağlanması durumunda kısıtlama aynı usulle kaldırılacak."

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 2 bin 693 yeni koronavirüs hastası tespit edilirken, 86 kişi daha koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi. Toplam vefat sayısı 11 bin 145 oldu.

 2. Türkiye'de son 24 saatte 2 bin 693 koronavirüs hastası, 86 can kaybı

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 2 bin 693 yeni koronavirüs hastası tespit edilirken, 86 kişi daha koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi.

  View more on twitter

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün tespit edilen 2.693 yeni hastamız var. Salgın hastalıkla mücadele hem bireysel hem de toplum halinde yürütülebilir. Sağlık çalışanlarımız hastane yükümüzü yönetilebilir seviyede tutmak için var gücüyle çalışıyor. Virüsü ancak birlikte yenebiliriz" dedi.

  View more on twitter
 3. Antalya'da 26 öğrencisine cinsel istismarda bulunan öğretmen Mahmut Aydın Köksar 621 yıl hapis cezası aldı

  Antalya

  Antalya'nın Kepez ilçesinde 26 ilkokul öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan öğretmen Mahmut Aydın Köksar, 621 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  621 yıl hapis kararı, 1 sanıklı davada bugüne kadar verilen en ağır ceza olarak tarihe geçti.

  Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 12'nci duruşmasında şikayetçi veliler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vekilleri, Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi vekili ile taraf avukatları salonda hazır bulundu.

  Sanık Mahmut Aydın Köksar, savunmasında “Üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini, suçsuz olduğunu ve adalete güvendiğini” söyledi.

  Duruşma savcısı mütalaasında, sanığın 20 çocuğa karşı 'nitelikli cinsel istismar' suçunu işlediğine kanaat getirerek cezalandırılmasını talep etti. Savcı, istismarda bulunulduğu ileri sürülen 7 öğrenci için sanık hakkında beraat istedi.

  Mahkeme başkanı, sanığın öğretmen oluşu, eylemini birden çok tekrarlamış olmasını da dikkate alarak verilen cezanın artırıldığına dikkat çekti. Mahkeme heyeti, sanığın 26 çocuğa karşı 'nitelikli cinsel istismar' suçunu işlediğine kanaat getirerek, hiçbir indirim uygulamadan toplamda 621 yıl hapis cezası verdi. Sanık Köksar, istismarda bulunduğu ileri sürülen 1 çocukla ilgili beraat etti. Mahkeme başkanı ayrıca sanığın öğretmenlikten menedildiğini de açıkladı.

  Duruşma sonunda davayı izleyen Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) ile Antalya Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları da basın açıklamasında bulundu.

  UCİM Başkanı Saadet Özkan, “27 çocuk içerisindeki o kahraman çocuk konuştu ve o çocuk bu ülkenin bütün çocuklarını bir istismarcıdan kurtardı. Ben o çocuğa bütün milletimiz önünde teşekkür ediyorum. Bugün 6. Ağır Ceza, Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli kararlarından birini verdi ve dedi ki hepimize, 'Adaleti doğru uygularsak çocukları kurtarabiliriz.' O yüzden Adalet Mülkün Temelidir yazısı bugün hepimizin gönüllerinde vuku buldu. Çocuklar yaralarını saracak. Biz istismarcıların kökünü kazıyacağız. Bu zaferi çocuklarımız kazanmıştır."

 4. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: İzmir’de ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık' durumda 506 bina tespit edildi

  İzmir

  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından İzmir'de başlatılan hasar tespit çalışmalarının dün tamamlandığını bildirerek, 'ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık' durumda 506 bina ile 4 bin 239 bağımsız bölüm tespit edildiğini bildirdi.

  Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları ifade etti:

  "İzmir’de depremden sonra başlattığımız arama kurtarma, enkaz kaldırma ve hasar tespit çalışmalarımızı dün itibariyle tamamladık. Toplamda 109 bin 921 binada 586 bin 565 bağımsız bölümde hasar tespitini nihayete erdirdik. Ekiplerimizin bölgede sürdürdüğü çalışmalarda ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık durumda olan 506 bina, 4 bin 239 bağımsız bölüm tespit edilirken 5 bin 119 binamızın az hasarlı, 511’inin de orta hasarlı olduğu belirlendi.

  Kurum, "Binaların depremden kaynaklı hasarlarını dikkate alarak, binaları 6 farklı hasar derecesiyle sınıflandıran teknik ekiplerimizin hazırladığı envanterler ışığında İzmir'de deprem dönüşümünü gerçekleştireceğiz" dedi.

  View more on twitter
 5. Kayseri'de koronavirüs karantinasını ihlal ettiği gerekçesiyle yargılanan bir kişiye 1 ay 20 gün hapis cezası verildi

  Koronavirüs karantinası

  Kayseri'de koronavirüs testi pozitif çıkan kişinin temaslısı olduğu gerekçesiyle evinde karantinaya alınan Ç.Ö. karantinanın 8'inci gününde kuralı ihlal ederek, dışarıya çıktı.

  Otomobiliyle polis kontrol noktasında yakalanan Ç.Ö. hakkında tutanak hazırlandı. Ardından da Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, iddianame düzenlendi.

  Karantina kurallarını ihlal ettiği belirlenen Ç.Ö. hakkında, TCK'nın 195'inci maddesindeki, 'bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' suçundan 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Kayseri 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame sonrası Ç.Ö., ilk kez hakim karşısına çıktı. Karantinaya alınan evin babasına ait olduğunu söyleyen Ç.Ö., "Düğünüm olduğu için, gerekli eşyalar ve hazırlıklar için mecburen çıkmam gerekti. Mümkünse beraatını istiyorum" dedi.

  Mahkeme hakimi sanık Ç.Ö.'yü, TCK'nın 195'inci maddesindeki, 'bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma' suçundan 2 ay hapis cezasına çarptırdı. Hakim, sanık hakkında 'iyi hal' indirimi uygulayarak cezayı 1 ay 20 güne düşürdü ve hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

 6. HDP'liler, Şırnak'ta belediye başkanları ve il meclis üyelerinin gözaltına alınmasıyla ilgili TBMM'de soru önergesi verdi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  TBMM

  9 Kasım günü Şırnak ve ilçelerinde yapılan operasyonda HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, yerine kayyum atanan Cizre Belediye Eş Başkanı Berivan Kutlu ve gazeteci Cihan Ölmez'in olduğu 11 kişi gözaltına alındı.

  Gözaltına alınanlar arasında beş kişi ifade verdikten sonra serbest kalırken Güler Tunç, Berivan Kutlu ve Cihan Ölmez'in de aralarında olduğu yedi kişinin perşembe günü savcılığa çıkması bekleniyor.

  Şırnak il genel meclisi üyesi olan Mesut Nart, Şirin Kılınç, Yakup Tanış, Elfesya Nas ve Ömer Güngen, haklarında herhangi bir soruşturma olmadığı halde meclis üyeliği görevinden alındılar.

  HDP'nin Şırnak milletvekilleri Hasan Özgüneş ve Hüseyin Kaçmaz, hem gözaltıları hem de görevden alınan meclis üyelerinin durumunu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması talebiyle sundukları farklı soru önergeleri ile meclisin gündemine getirdi.

  İçişleri Bakanlığı'na sunduğu soru önergesinde Özgüneş, görevden alınan beş il genel meclis üyesi hakkında yürütülen herhangi bir soruşturma olmadığını hatırlattı.

  Gözaltına alınıp salı günü serbest bırakılan Cizre Belediyesi'nin görevden alınan meclis üyelerinden Aziz Uygur, ifadeleri sırasında yaz aylarında düzenledikleri bir pikniğe neden katıldıklarının sorulduğunu söyledi:

  ''Yaz aylarında partimiz, üyeleri için bir piknik programı düzenledi, gözaltındayken bize o pikniğe kimin talimatıyla gittiğimizi sordular. Hatta o pikniğin, örgütten talimat almak için düzenlendiğini iddia ettiler. Bir de bazı üyeler kafede buluşmuştuk, onu bile örgütlenme gerekçesi saydılar. Böyle komik gerekçelerle bizi gözaltına aldılar. Biz legal bir parti olduğumuzu ve örgütlenme çalışmalarımızı gizli değil, açık faaliyetler ile gerçekleştirdiğimizi söyledik.''

 7. Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan Pompeo ziyaretine ilişkin açıklama: 'ABD önce aynaya baksın'

  Hami Aksoy

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patriği’yle yapacağı görüşmeye ilişkin açıklamada bulundu.

  Aksoy yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

  "ABD Dışişleri Bakanlığı’nca dün (10 Kasım) yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Pompeo’nun bazı bölge ülkelerini de kapsayan ziyareti çerçevesinde İstanbul’da Fener Rum Ortodoks Patriği’yle de görüşeceği ve bu görüşmede 'Türkiye ve bölgedeki dini meselelerin ele alınarak, ABD’nin tüm dünya genelinde dini özgürlükler konusundaki güçlü duruşunun vurgulanacağı' ifade edilmiştir.

  "Misafir yabancı devlet adamlarının ziyaret ettikleri ülkelerdeki dini cemaatlerin temsilcileriyle biraraya gelmelerinde esasen bir sakınca görülmemektedir. Nitekim, birçok farklı inanca yüzyıllardır ev sahipliği yapan ve bu konuda dünyada özel bir konuma sahip olan ülkemizi ziyaret eden yabancı konuklarımız da bugüne kadar Türkiye’deki çeşitli cemaatlerin temsilcileri ile her zaman istedikleri gibi görüşmüşlerdir.

  "Öte yandan, Türkiye’de dini özgürlükler konusunda özellikle son 20 yılda kaydedilen ilerlemeler herkesin malumudur. Dünyanın birçok yerinde başta Müslümanlar olmak üzere dini azınlıklar ibadetlerini elverişsiz koşullarda ve tehdit altında yerine getirmek zorundayken, gayrimüslim vatandaşlarımız ülkemizde dini vecibelerini serbestçe idrak edebilmekte, farklı inançlara mensup vatandaşlarımızın ibadet özgürlüğü korunmaktadır. Dolayısıyla, ABD Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyaretine ilişkin açıklamada bu hususta kullanılan ifadeler son derece yersizdir.

  Quote Message: Kaldı ki, ABD’nin önce aynaya bakması ve kendi ülkesindeki ırkçılık, İslam düşmanlığı ve nefret suçları gibi insan hakları ihlallerine gereken hassasiyeti göstermesi daha doğru olacaktır."

  "Bu husustaki tepkimiz ABD tarafına iletilmiş ve ABD’nin öncelikli olarak bölgesel ve küresel konularda ülkelerimiz arasında işbirliğinin artırılmasına odaklanması telkin edilmiştir."

  Pompeo'nun açıklanan programında Türkiye'de yetkililerle görüşme yok

  Pompeo'nun Türkiye ziyaretinde devlet düzeyindeki resmi muhataplarıyla görüşmeyecek olması dikkat çekmişti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan salı günü yapılan açıklamada, Pompeo’nun 13-23 Kasım tarihleri arasında Fransa, Türkiye, Gürcistan, İsrail, BAE, Katar ve Suudi Arabistan’a ziyaret gerçekleştireceği duyuruldu.

  Ziyaret programında Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve mevkidaşı Le Drian ile buluşacağı belirtilen Pompeo’nun Fransa’nın ardından İstanbul’a giderek “İstanbul Ekümenik Patriği Bartolomeos ile Türkiye ve bölgedeki dini sorunları konuşarak ABD’nin dünya çapındaki dini özgürlüklere olan güçlü desteğini sunacağı” belirtildi.

  Programın devamında ise Gürcistan’da Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Dışişleri Bakanı ile Gürcistan Ortodoks Kilisesi Patriği’yle görüşeceği; İsrail’de Başbakan Netanyahu, BAE’de Veliaht Prens Muhammed bin Zeyid, Katar’da Emir Hamad el Tani ve Suudi Arabistan’da da Veliaht Prens Muhammed bin Salman’la görüşeceği detaylı olarak açıklanıyor.

 8. AKP Sözcüsü Çelik: Ümit Özdağ adlı şahıs ahlaksız bir yalan söylemiştir

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ümit Özdağ'ın "İYİ Parti ve AKP beraber anayasa hazırlıyor" iddiasına tepki göstererek, "Tamamen uydurma olan, hiçbir gerçekliğe dayanmayan bir açıklama" ifadesini kullandı.

  Quote Message: "Ümit Özdağ adlı şahıs ahlaksız bir yalan söylemiş. İsmimi de anarak AK Parti ile İYİ Parti arasında bir süredir gizli görüşmeler ve gizli bir yeni anayasa çalışması yapıldığı şeklinde tamamen uydurma olan, hiçbir gerçekliğe dayanmayan bir açıklama yapmıştır. Bu şahsın ifade ettiği yalanlar, yalan siyasetinin en ahlaksız örneklerindendir."

  Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Biz kapalı kapılar arkasında hiç kimseyle konu ne olursa olsun bir çalışma yapmayız. Yaptığımız ve yapacağımız her işi milletimizin gözü önünde yaparız" diyen Çelik, "Ümit Özdağ’ın bu iftirası en hafif tabirle utanmazlıktır. Yalan yanlış sözlerle şahsımı hedef alması siyaset değil, ahlaksızlıktır" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  Partisinin Disiplin Kurulu'na sevk edilen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, şu açıklamayı yapmıştı:

  "İYİ Parti'den bazı yetkililer şimdi de yine İYİ Parti yetkili kurullarının bilgisi dışında AK Parti ile yeni bir anayasa üzerinde çalışıyor. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Ankara’da katıldığı değişik toplantılarda 6 aydan bu yana AKP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’in başkanlığında yeni bir anayasa komisyonunun çalışmalarına katıldığını ifade etmektedir. Meral Akşener, 'TKP ile olur AK Parti ile olmaz' derken nasıl olur da İYİ Parti Genel Sekreteri, İYİ Parti milletvekillerinin bilmediği görüşmelere katılır? İYİ Parti divanının, GİK'inin, milletvekillerinin haberi olmadan HDP ile anayasa yaptığınız gibi şimdi de hiçbir kurumsal onay almadan aynı şeyi AKP ile mi yapıyorsunuz? Bir siyasi parti seçmeni ve toplum önünde savunamayacağı bir şeyi neden gizli gizli yapar?"

 9. 22 yaşındaki üniversite öğrencisi Cennet Tokbaş boğularak öldürüldü, erkek arkadaşı olduğu belirtilen bir kişi gözaltına alındı

  Cennet Tokbaş

  Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi Cennet Tuğba Tokbaş, erkek arkadaşı olduğu belirtilen 22 yaşındaki Recep Berkay H. tarafından boğularak öldürüldü.

  Demirören Haber Ajansı’na göre bir apartta yaşayan Tokbaş’ı, evinde kalan Recep Berkay H. salı gecesi elleriyle boğarak öldürdü.

  Ardından da daireden çıkan H., aynı mahallede yaşayan ailesinin evine gitti. Ailesine olanları anlattıktan sonra annesi polisi aradı.

  İhbar üzerine olay yerine sevk edilen sağlık ve polis ekipleri, Cennet Tuğba Tokbaş'ın hayatını kaybettiğini belirledi. Polis, işsiz olduğu öğrenilen Recep Berkay H.'yi ailesinin evinde gözaltına aldı ve genç kadının ölümüyle ilgili soruşturma başlattı.

 10. Kılıçdaroğlu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bizden daha iyi yönetecek ikinci bir kadro yoktur

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP Ekonomi Masası'nın değerlendirme toplantısında konuşan Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Oyumuz beklediğimiz ölçüde artmıyorsa sorumlusu kim; sorumlusu biziz. Vatandaş değil" dedi:

  "Bize oy verin, altını çiziyorum bizi sevdiğiniz için değil. İktidara geldiğimizde bizi en rahat eleştirebilmeniz için bize oy verin. Derdinizi rahatlıkla ifade edebileceğiniz için bize oy verin. Kimsenin ağzına bant çekmeyeceğiz, herkes çıkacak düşüncesini söyleyecek. Biz de yararlanacağız ondan.

  "Türkiye'yi en temel ve en büyük ekonomik krizden çıkaran kadrolar bizde. Bizim sorunumuz ne? Onu da açık yüreklilikle ifade edeyim, CHP'nin sorunu yaratılmış olan bir algı 'Efendim CHP gelirse memleketi yönetir mi?' Hiç kimsenin endişesi olmasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bizden daha iyi yönetecek ikinci bir kadro yoktur. Bunu da gayet açık, gayet de net söylüyorum. İğneden ipliğe bu ülkede ne oluyorsa biliyoruz."

  ABD merkezli Pfizer ile birlikte geliştirdikleri koronavirüs aşısında yüzde 90 başarıya ulaştıklarını açıklayan Almanya merkezli BioNTech şirketinin kurucularının, aileleri Türkiye'den Almanya'ya göçmüş Özlem Türeci ve Uğur Şahin olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu “O kişiler Türkiye'de çalışabilirdi, Türkiye'de üretebilirdi. Eğer bu ülkede üniversiteyi bitirenlerin büyük bir kısmı geleceğini yurt dışında arıyorsa bunun tek sorumlusu var o da siyaset kurumudur. Siyaset kurumu topluma gerekli güveni vermek zorunda." dedi.

 11. Bakan Koca: Pek çok kişi, kurallara uymadığı için birkaç gün içinde Covid-19 olacak

  Fahrettin Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'daki hesabından “Şu anda, taşıyıcı olan pek çok kişi, kurallara uymadığı için, virüsü başkalarına bulaştırıyor.” paylaşımı yaptı.

  View more on twitter

  Ülke genelinde koronavirüs vakaları artarken Zonguldak'ta kent girişlerinde HES kodu zorunluluğu getirildi.

  Zonguldak Valiliği ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, HES kodu sorgulaması yapılarak risksiz olanların girişlerine müsaade edilmesine ve risk saptanan (temaslı veya pozitif vaka) kişilerin ise idari para cezası uygulanarak belirlenen KYK yurtlarında izolasyon süreleri bitene kadar izole edilmesine karar verdi.

  Ayrıca tüm pazar yerleri HES kodu sorgulamasının yapılmasına, çay ocaklarında ise 15 gün süreyle masa ve sandalyelerin kaldırılmasına, sadece işyeri ve işletmelere çay ve içecek servisi yapılmasını kararlaştırdı. Sosyal izolasyonu temin amacıyla misafir ziyaretleri, ev oturmaları, doğum günü, altın günü, nişan, kına, taziye, kuran okuma gibi evde gerçekleştirilen etkinlikler de ikinci bir emre kadar yasaklandı.

  İstanbul Adalet Sarayı’nda da 13 Kasım’da esnek çalışma saati uygulamasına geçilmesine karar verildi.

  Adliyede koronavirüs tedbirleri kapsamında, cuma gününden itibaren mahkeme ve icra kalemlerinde birer hafta aralıklarla personel dönüşümlü olarak çalışacak.

  "Kurallara uymazsak kısıtlamalar olabilir"

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara da, "Virüslerin özellikle havaların soğuduğu veya ani değişim gösterdiği dönemlerde insanlardan insanlara geçişleri biraz daha kolay oluyor. İnsanlar dışarıda biraz daha rahat oluyor. Bir anda dış ortamdaki yaşam şekline adaptayken içeriye aynı rahatlıkla geçebiliyorlar.” dedi ve kurallara uyulmazsa yeni tedbirler alınması gerektiğini söyledi:

  “Her 10 kişiden en az 9'unun maskeli olması ve maskeyi doğru şekilde takıyor olması lazım. Eğer biz bu kurallara uymayı sağlayamazsak, bir şekilde mesafe kuralının uygulamaya girmesi gerekecek. Bu da kısıtlamalar şeklinde olabilir mi, olabilir.”

 12. 15 Temmuz Şehitler köprüsü geçici süreyle trafiğe kapatıldı

  İstanbul

  İstanbul'da düzenlenecek Formula 1 yarışlarının tanıtım çekimleri için 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Üsküdar'da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

  Alternatif yollar Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya Tüneli, Nuhkuyusu Caddesi olarak belirlendi .Trafik ekipleri Anadolu yakası 15 Temmuz Şehitler Köprüsü bağlantı yollarını trafiğe kapadı.

  Köprü bağlantı yollarında trafik yoğunluğu yaşanıyor. Metrobüs de Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullanıyor. Köprünün saat 16.00'a kadar kapalı olacağı kaydedildi.

 13. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Kanuni sondaj gemimiz 2021'in ilk aylarında Karadeniz’de faaliyete başlayacak

  Kanuni

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir süre önce TPAO tarafından satın alındığı duyurulan Kanuni sondaj gemisinin 2021’in ilk aylarında Karadeniz’de faaliyete başlayacağını duyurdu.

  “Modernizasyonu tamamlanarak Mersin/Taşucu limanından ayrılan Kanuni sondaj gemimiz 2021'in ilk aylarında Karadeniz’de faaliyete başlayacak.

  “170 bin metreküp depolama ve günlük 28 milyon metreküp gazlaştırma kapasiteli yeni FSRU gemisi Ertuğrul Gazi yıl sonunda ülkemizde olacak."

  Dönmez, "Karada ve denizde yürütülen hidrokarbon arama ve üretim faaliyetleri kapsamında 2020'nin ilk dokuz ayında 3’ü denizde 73’ü karada olmak üzere 76 adet arama, üretim ve tespit kuyusu açılmış olup, yaklaşık 186 bin metre sondaj yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, 21 Ağustos'taki konuşmasında "Şu anda bakımda olan Kanuni'nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz'deki faaliyetlerimize hız vereceğiz" demişti.

  Daha sonra geminin Karadeniz'de görev yapacağı açıklanmıştı.

 14. BIST 100 endeksi 1.258,21 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

  BIST

  Borsa İstanbul'da günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 13,99 puan artışla 1.257,00 seviyesine çıktı. Toplam işlem hacmi 15,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

  İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,90 ve holding endeksi yüzde 1,32 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3 ile taş, toprak, en çok gerileyen ise yüzde 1,1 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı oldu.

  Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan dün yaptığı konuşmada, "Makroekonomik istikrarı güçlendirirken, mikro reformları içeren piyasa dostu bir dönüşüm programına odaklanacağız" ifadelerini kullanmıştı.

 15. Oruç Reis için yeni NAVTEX ilanı: Görev süresi 23 Kasım'a uzatıldı

  Oruç Reis

  Türkiye’nin Rodos Adası’ın güneyinde sismik araştırma görevi yürüten ve son olarak görevi 14 Kasım’a kadar uzatılan Oruç Reis gemisi için yeni NAVTEX ilan edildi.

  Beraberinde iki savaş gemisiyle görev yapan Oruç Reis’in görev süresi 23 Kasım’a uzatıldı.

  Türkiye, Kıbrıs’ın yayımladığı iki NAVTEX için de “Türk NAVTEX servis sahasında yetkisiz istasyon tarafından yayınlanmıştır. Bölgede yayın yapmaya yetkili Antalya NAVTEX istasyonudur.” ifadelerinin yer aldığı bir Navtex daha yayımladı:

  “Duyurularda belirtilen ‘Kıbrıs’ 1960 yılında kurulan devlet ile aynı değildir. Bu nedenle, Türkiye, Kıbrıs isimlendirmesinin hiçbir ölçüde veya şekilde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni tanıma veya Türkiye'nin 1960 yılındaki Garanti Anlaşması ile Kuruluş Anlaşması’ndan kaynaklanan hak ve yükümlülüklerine zarar vermesi anlamına gelmeyeceğini beyan eder.”

  Türkiye’nin yayımladığı üçüncü NAVTEX de Yunanistan’ın yayımladığı NAVTEX’lerle ilgiliydi. Yunanistan’ın “Lozan Barış Anlaşması'nı ihlâl ettiği beliritlen NAVTEX’te “Sakız, Semadirek, Sisam ve Limni adalarının 1923 Lozan Barış Anlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsünün bulunduğu” belirtildi.

  Yunanistan da Türkiye’nin Oruç Reis için ilan ettiği NAVTEX’e yine bir NAVTEX’le itiraz ederek “Yunanistan’ın kıta sahanlığını ihlâl ettiğini” belirtti.

  Doğu Akdeniz: Oruç Reis ve NAVTEX'ler, Türkiye-Yunanistan gerginliğinde nasıl rol oynadı?

 16. BDDK'nın swap adımı ve Erdoğan'ın sözleri sonrası dolar/TL kurundaki düşüş yüzde 2'yi aştı, kur 8 seviyesinin altına indi

  Dolar TL

  Çarşamba sabah saatlerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) normalleşme adımları kapsamında yabancı bankalara uygulanan swap limitlerini esnettiğini duyurdu ve yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerde düzenlemeye gidildi.

  Öğleden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan da AKP'nin grup toplantısında yaptığı konuşmada "Uluslararası yatırımcılarla bir dizi toplantı yaparak, ülkemizdeki imkanları, potansiyeli ve sağlayacağımız desteği bizzat anlatacağız" ifadelerini kullandı ve yeni TCMB Başkanı ile Hazine ve Maliye Bakanı'na destek açıklaması yaptı:

  "Önümüzdeki dönemde ekonomi politikalarında güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacak, ülke risk primini düşüreceğiz. Yatırımcılara her türlü kolaylığı gösterecek desteği vereceğiz.

  "Yeni Merkez Bankası başkanının ve Maliye Bakanının atacakları her adımda yanında olacağız.

  "Vatandaşlarımızdan bireysel tasarruflarında milli paralarına güvenmelerini ve tercihlerini Türk Lirası’ndan yana kullanmalarını istiyorum. Rezervlerimizi güçlendirmenin yolu da Türk Lirası'na olan güveni artırmaktan geçiyor."

  Bu gelişmelerin ardından dolar/TL kuru yüzde 2'lik düşüşle 7,99 seviyesine indi.

 17. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Berat Albayrak'a teşekkür ediyorum, sağlık sorunları sebebiyle vazifesinden affını istedi

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada, Dağlık Karabağ’daki ateşkes sonrası Rusya ile ortak barış gücü merkezi konusundaki görüşmelerin sonucunda bir mutabakat zaptı imzalandığını açıkladı:

  “Ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturacağımız Ortak Türk-Rus Merkezi ile ilgili mutabakat zaptı bu sabah imzalandı. Bu merkez Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan toprakları üzerinde kurulacaktır. Ateşkesin ihlâlini önlemeye yönelik tüm tedbirler bu merkez tarafından alınacaktır. 28 yıllık işgal resmen ve fiilen sona ermektedir.”

  Erdoğan, pazar akşamı Instagram üzerinden istifa eden, istifasını 27 saat sonra kabul ettiği damadı ve eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a da teşekkür etti:

  Quote Message: Önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ardından da Hazine ve Maliye Bakanı olarak ülkemize önemli hizmetlerde bulunan Berat Albayrak’a şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Bu süreçte iki sismik araştırma üç tane de sondaj gemisini ülkemize kazandırması da finans yönetimi bakımından önemli bir başarıydı. Kendisi sağlık sorunları sebebiyle vazifesinden affını istedi. Biz de bu talebi kabul ederek yerine Lütfi Elvan arkadaşımızı atamış olduk."

  Bazı gazetelerde ve köşe yazılarında kabine değişikliğine ilişkin ifadeler olduğuna değinen Erdoğan, "Spekülasyon, masa başında uydurulan haberler" dedi:

  Quote Message: Bugünlerde bir kez daha tedavüle sokulan kabine değişikliği veya bakanlıkların yapısının tadil edileceği yönündeki spekülasyonlarla ilgili içi boş, tamamen masa başında uydurulan haberler. Bizim medyanın böyle işi gücü yok. ‘Acaba ne yapalım da biz şu anda hükümeti rahatsız edelim, ülkenin kulağına kar suyu kaçıralım?’ Tayyip Erdoğan masa başı kalemşörlerin yazdıklarıyla amel etmez. Bunu geçin. Siz şu 18 yıl içinde böyle bir şeyi gördünüz mü? Böyle bir adım atmayız, attıramazsınız. Bir buralara bu makalelerle, bu kalemlerle gelmedik. Bu kalemşörlerle savaşa savaşa bu makama geldik. Çünkü biliyoruz ki sizler bu ülkede bu milletin menfaatine hayırlı bir rüya görmezsiniz. Yeni yönetim sistemimizde değişim gerekiyorsa bunu yerini ve zamanını milletin yetki verdiği Cumhurbaşkanı belirler. Gerektiğinde bu değişimi anında hayata geçirecek olan da yine Cumhurbaşkanı’dır. Bunun dışındaki her türlü haber dedikodu, ihanet, lafı-ı güzaftan ibarettir ve bu millete de ihanettir.”

  Erdoğan, "Uluslararası yatırımcılarla bir dizi toplantı yaparak, ülkemizdeki imkanları, potansiyeli ve sağlayacağımız desteği bizzat anlatacağız" dedi.

 18. AYM:15 Temmuz darbe teşebbüsüne karşı koyan sivillerin bu eylemleri nedeniyle sorumluluklarının bulunmamasına ilişkin kural Anayasa’ya aykırı değil

  15 Temmuz

  CHP milletvekilleri, 8 Kasım 2016 tarihli, “Darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişilerin, bu fiilleri nedeniyle hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluklarının doğmayacağı öngörülen” kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu.

  İptal başvurusunda CHP kuralın af niteliği taşıdığını ve TBMM onayı gerektiğini belirtti.

  Aynı zamanda “Başta yaşam hakkı ve işkence yasağı olmak üzere birçok temel hak ve özgürlüğü ölçüsüz biçimde sınırladığı” belirtildi.

  Başvuruyu görüşen AYM, kuralın şekil ve esas bakımından Anayasa'ya aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine karar verdi.

  "Darbe teşebbüsünde saldırının kapsamının büyüklüğü, yaygınlığı, saldırıyı gerçekleştiren kişilerin önemli bir kısmının kamu görevlisi olması, esas itibarıyla saldırının yöneldiği hedefin bireyler değil, devlet ve hükümet güçleri olması gibi istisnai ve sıradışı birçok faktör gündeme gelmiştir. Bu itibarla kanun koyucunun anılan istisnai ve sıra dışı özellikleri nedeniyle uygulamada ortaya çıkabilecek birtakım tereddütleri gidermek ve bu kapsamda kuralla egemenlik hakkına sahip çıkan vatandaşların herhangi bir zarara uğrama ihtimalini baştan bertaraf etmek amacıyla anılan düzenlemeyi yapma ihtiyacı duyduğu anlaşılmıştır. Öte yandan dava konusu kural bir yargılama engeli getirmemektedir. Haksızlık oluşturduğu ileri sürülen fiiller için yapılacak incelemede söz konusu fiilin, kuralın getiriliş amacı kapsamında işlenip işlenmediğinin değerlendirileceği ve varılan sonucun anılan kapsamda olmadığının tespit edilmesi hâlinde sorumluluğun gündeme geleceği kuşkusuzdur. Hukuka uygun bir fiili gerçekleştirenlere hukuki, idari, mali ve cezai sorumluluk yüklenmemesinin hukuk devleti ilkesini ihlal eden bir yönünün bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Anayasa Mahkemesi açıklanan nedenlerle kuralın şekil ve esas bakımından Anayasa’ya aykırı olmadığına ve iptal talebinin reddine karar vermiştir."

 19. Merkez Bankası: Cari işlemler açığı 27 milyar 539 milyon dolara yükseldi

  TCMB

  Cari işlemler hesabı, geçen yıl Eylül ayında 2 milyar 828 milyon dolar fazla verirken, bu yıl Eylül'de 2 milyar 364 dolar açık verdi.

  Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 27 milyar 539 milyon dolara yükseldi. Yıllık cari işlemler açığı Ağustos ayında 23 milyar 203 milyon dolar düzeyindeydi.

  TCMB açıklamasına göre, bu gelişmede, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının, geçen yılın aynı ayına göre 3 milyar 44 milyon dolar artarak 3 milyar 709 milyon dolara yükselmesi ve hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 2 milyar 869 milyon dolar azalarak 1 milyar 692 milyon dolara gerilemesi etkili oldu.

  Buna göre, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı geçen yılın Eylül ayında 6 milyar 46 milyon dolar olan fazla, bu yıl Eylül'de 3 milyar 236 milyon dolara geriledi.

  Ayrıca, hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, aynı dönemde 1 milyar 916 milyon dolar azalarak 1.555 milyon dolara geriledi.

  Bu dönemde, birincil gelir dengesi kaynaklı net çıkışlar da, 615 milyon dolar azalarak 544 milyon dolara gerilerken, ikincil gelir dengesi kaynaklı net girişler, 106 milyon dolar artarak 197 milyon dolara yükseldi.

 20. Dağlık Karabağ ateşkesi sonrası Türk askerinin rolü için görüşmeler sürüyor

  Türk heyet Bakü'de

  Pazar gününden bu yana Bakü'de bulunan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Karabağ’da ateşkes sonrası sürece ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu.

  9 Kasım'da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan ateşkes anlaşmasına göre, ateşkesi gözlemlemek üzere bir "Barış Gücü Merkezi" kurulacak. Bu merkezde Rus ve Türk askerleri birlikte görev yapacak.

  Ancak merkezin nerede olacağı ve nasıl çalışacağına dair detaylar henüz belli değil. Rusya, Türkiye ve Azerbaycan arasında bu konudaki görüşmeler sürüyor.

  Görüşmelerin ardından barış gücü merkezinin şartlarını belirleyecek ayrı bir mutabakat imzalanması planlanıyor.

  Akar da Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile birlikte Bakü'de, Azerbaycan askeri yetkilileriyle görüşmeleri sürdürüyor.

  Pazar günü Akar'la birlikte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan da Bakü'ye giderek Aliyev'le görüşmüştü.

  Dün akşam Rus lider Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu merkezin "Azerbaycan tarafından belirlenecek bir mahalde tesis edileceğini" açıkladı.