Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Başakşehir ile PSG arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında ırkçılık iddiası

  Başakşehir

  Başakşehir ile Fransa temsilcisi Paris Saint Germain arasında oynanan Şampiyonlar Ligi maçında iki takım oyuncuları da "ırkçı ifadeler kullanıldığı gerekçesiyle" sahayı terk etti.

  Maçın hakemi Ovidiu Hategan, Başakşehir’in teknik ekibinde yer alan Pierre Webo’ya 16. dakikada kırmızı kart gösterdi.

  Pierre Webo, sahadan ayrılırken kendisine yönelik ırkçı ifadeler kullanıldığını söyledi. Ardından soyunma odasına gitti.

  Bu diyalogun ardından Başakşehir Teknik Direktörü Okan Buruk ve oyuncu Demba Ba, dördüncü hakemin Webo’ya yönelik ırkçı sözler sarf ettiğini söyledi. Saha kenarında UEFA gözlemcilerinin de bulunduğu bir alanda süren tartışmaların ardından iki takım oyuncuları ve teknik ekipler sahayı terk ederek soyunma odalarına gitti.

  Hakemin maçla ilgili karar vermesi bekleniyor.

 2. Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy: Pandemi döneminde geliri olmayan müzisyenlerle ilgili projeyi 11 Aralık'ta ilan edeceğiz

  Mehmet Nuri Ersoy

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TBMM Genel Kurulu'nda, bakanlığı ve bağlı kuruluşların 2021 yılı bütçesinin ilişkin bir konuşma yaptı.

  Konuşmasında pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyenlerle ilgili bir projenin 11 Aralık cuma günü açıklanacağını; buna göre başvurular değerlendirildikten sonra kabul edilenlere aylık 1000 TL destek verileceğini söyledi:

  Quote Message: Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen 1000 TL, 3 ay süre ile toplamda 3 bin TL ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak; ocak, şubat ve mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden fazla başvuru olacağını tahmin ediyoruz. Listelerle ilgili 'kimlere vereceksiniz' gibi bir asılsız ihtamda bulunuldu. Biz, bu projelere katılanların listelerini meslek birlikleri, müzik dernekleri ve Müzik-Sen sendikasıyla beraber hazılıyoruz ve bizzat ben toplantılara da katılıyorum."
 3. Halife Hafter

  Libya'da ülkenin doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü, Mısrata limanına giden Jamaika bandıralı bir Türk yük gemisini durdurduklarını açıkladı. Türk kaynaklar ise 9'u Türk 17 mürettabatı bulunan geminin ilaç ve tıbbi malzeme taşıdığını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. "Sokağa çıkma yasağında marketlerde alkol satışı yapılmayacak"

  Burak Abatay

  BBC Türkçe

  süpermarket

  Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş'ın verdiği bilgiye göre, sokak kısıtlaması uygulanan hafta sonlarında, marketlerde alkol satışı yapılmayacak.

  Koronavirüs salgınına karşı önlemler kapsamında uygulanan Sokak kısıtlaması uygulanan hafta sonları marketler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verebiliyor. Ancak tekel ruhsatı olan işletmeler kapalı.

  Yetkililer kararın, haksız rekabetin önüne geçilmesi için alındığını kaydetti.

  Hafta sonları temel ihtiyaçların karşılanabilmesi için marketlerin açık kaldığı vurgulandı.

  Bu kapsamda cumartesi ve pazar günleri açık olan market ve bakkalardan alkollü içki alınamayacak.

  'Çifte standart'

  Karar hakkında, BBC Türkçe’ye konuşan Türkiye Tekel Bayileri Platformu Sözcüsü Özgür Aybaş, tekel marketler ve zincir marketler arasında yaşanan çifte standardın ardından böyle bir karar alındığını söyledi.

  Aybaş, sokağa çıkma kısıtlamaları ile birlikte tekel marketlerin alkol satışına izin verilmediğini ve satış yapan marketlere cezalar kesildiğini ifade etti.

  Yaşananların ardından zincir marketlerde satışların gerçekleştiğini ispat ettiklerini, emniyet güçleri ile birlikte gidip tutanak tutturduklarını belirten Aybaş, durumun haksız rekabete sebep olduğunu söyledi.

  Birçok meslektaşının CİMER’e ilettiği şikayetlerin ardından Ankara Valiliği’nin böyle bir karar aldığını ifade eden Aybaş, alkol satışının yasaklanmasının ideolojik olduğunu ve yöneticilerin Covid’i bahane ederek özel yaşamlara müdahale ettiğini savundu.

 5. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine göre 33 bin 198 yeni vaka, 211 can kaybı kaydedildi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlığın koronavirüsle ilgili son verilerini Twitter hesabından paylaştı.

  Buna göre, günlük vaka sayısı ve can kaybında rekor artış kaydedildi.

  Bakanlık verilerine göre, son 24 saatte 33 bin 198 yeni vaka, 211 can kaybı oldu.

  6593 olarak açıklanan hasta sayısı ile toplam hasta sayısı 552 bin 304'e, can kaybı ise 15 bin 314'e ulaştı.

  View more on twitter
 6. Murat Mercan, Ali Onaner, Ahmet Başar Şen

  Türkiye, başta ABD olmak üzere son dönemde sorun yaşadığı başkentlere yeni büyükelçiler atadı. Bu atamaların hükümetin reform adımlarının dış politikada da etkisi olacağını açıklamasının ardından gelmesi dikkat çekti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. AKP Sözcüsü Çelik: AB, Türkiye'ye karşı yaptırım dilini kullanmaktan vazgeçmeli, sağduyulu davranmalıdır

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK ve MKYK toplantılarının ardından açıklama yaptı.

  Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

  "AK Parti çalışanlarına ücret ödeyemiyor gibi haberler bizi çok şaşırttı. Kirası ödenmemiş il ya da ilçe binası ile bir durum söz konusu değildir. Hiçbir arkadaşımızın maaşının ödenmemesi gibi bir durum söz konusu değildir."

  "Dağlık Karabağ'da Rusya ile Ortak Merkezin oluşturulmasıyla ilgili çalışmalar sürdürülüyor. TSK yakında bu merkezde ateşkesi gözlemlemekle ilgili faaliyetlere başlayacak."

  "Fransa duruyor Karabağ'ın bağımsızlığını tanıyor. Yukarı Karabağ Cumhuriyetini tanımak demek oradaki işgale onay vermek demektir. BM kararlarına da aykırı bir durumdur... Fransa'nın aldığı karar sembolik gibi bir karar olsa da provakatif bir karardır. Tek bir temeli var Türkiye'ye karşı blok oluşturmak. Suriye ve Doğu Akdeniz'de bunu yapıyor. Fransa açısından Türkiye karşıtlığı doğru bir politika değil."

  AB yaptırımları

  "Benzer bir konu maalesef Yunanistan tarafından gündeme getiriliyor. Tam AB zirvesi öncesi Türkiye karşıtı son derece provakatif açıklamalar yapıyorlar... Yunanistan 9 Ekim'den beri NATO makamlarınca düzenlenen hiçbir toplantıya katılmıyor."

  "AB tarihinde en vahim konu Türkiye'ye karşı yaptırım konusu. Türkiye olmadan Avrupa'nın güvenliği olmaz. Türkiye bu kadar mülteciyi misafir ederek Avrupa demokrasilerini kurtarmıştır."

  "Avrupa demokrasileri Türkiye'ye borçludur. AB siyasi değerlerini kaybediyor. İlk defa bir krizi fırsata çeviremez haldedir."

  "AB, Türkiye'ye karşı yaptırım dilini kullanmaktan vazgeçmeldir. Sağduyulu davranmalıdır."

  Kılıçdaroğlu'na 'beşinci kol' eleştirisi

  "Kılıçdaroğlu'nun sözlerini inanılmaz yadırgıyorum... Kendi devletini başka devletlerin tezleriyle suçlayan bir muhalefet anlayışıyla karşı karşıyayız. Beşinci kol faaliyetidir bu."

  'Reform gündemi'

  "Reform gündemiyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş dünyası örgütleriyle, STK'larla bir araya gelindi... 'Güven veren erişilebilir adalet' mottosuyla hareket ediyoruz... İnsan hakları ile ilgili yeni yaklaşımlar ortaya çıkıyor. Devletin, siyasetin meşruiyeti açısından bu önümüzde bir vecibe olarak duruyor. Çalışmalar sonrasında Cumurbaşkanımız gerekli açıklamaları yapacak."

 8. İBB Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Koç: İstanbul'da Kasım ayında 11 bin 500 ölüm kayıtlara geçti, geçen yıllara kıyasla 5 bin 500 fark var

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Mezarlıklar Daire Başkanı Dr. Ayhan Koç, İstanbul'da kasım ayında 11 bin 500 kişinin öldüğünü, bu rakamın geçen yıllar ortalamasının iki katı olduğunu açıkladı.

  İstanbul'da her ölümün kayıtlara geçtğini, Sağlık Bakanlığı’ndan gelen ölüm raporlarından bu rakamların günlük işlendiğini belirten Koç, "Birkaç yıllık istatistiklere baktığımızda, son 4 ya da 5 yıldır hiçbir değişiklik yok. Cenaze sayıları hemen hemen aynı. 2016 ile 2019 yılları arasında kasım ayı için 6 bin ölüm vakası var. Ama 2020'nin kasım ayında 11 bin 500 ölüm var. Arada 5 bin 500'lük bir fark var" diye konuştu.

  Koç, herhangi bir pandemi ya da Covid mezarlığı olmadığını belirterek "572 mezarlığın hepsinde bulaşıcı hastalık sonucu ölen vatandaşlarımızı defnettiğimiz oluyor” dedi.

  İmamoğlu: İstanbul'da yavaşlama söz konusu değil

  İBB doktoru Ümit Erdem için anma
  Image caption: İBB doktoru Ümit Erdem için düzenlenen anmada konuşan İmamoğlu, İstanbul'da Covid vakalarında yavaşlama olmadığını belirterek, 2-3 haftalık kapanma önerdi

  İBB’nin, Covid-19 nedeniyle yaşamını yitiren 30 yıllık çalışanı Doktor Ümit Erdem için, görev yaptığı Şehzadebaşı Tıp Merkezi’nde düzenlenen anma törenine katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da şöyle konuştu:

  "İstanbul’da, şu anki veriler de dahil olmak üzere, ne yazık ki bir yavaşlama söz konusu değildir. Biz, en acı manzarayı, vefat sayılarıyla takip edecek bir kurumuz. Buradan gördüğümüz kadarıyla, ne yazık ki bir azalma söz konusu değildir. Hastanelerde ve yoğun bakımlarda yer bulma konusunda vatandaşların istekleri bize kadar ulaşmakta."

  "Şehri kapatalım, 2 hafta, 3 hafta; zor bir şey. Ama bu işi yapan insanlar diyor ki ‘Bulaşı azaltmamız için, 3 hafta soluklandırmamız lazım toplumu... Yalvarıyorum; lütfen tedbir alsınlar. 2-3 hafta her şeyimizle mücadele edelim, maddi manevi bütün eksiklikleri giderelim."

 9. Covid-19 tedavisi tamamlanan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Böcek 4 ay sonra görevine döndü

  Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek 4 aya yakın süren Covid-19 tedavisinin ardından yeniden görevinin başına döndü.

  Böcek, 17 Ağustos'ta sosyal medyada yaptığı paylaşımla Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığını duyurmuş, sağlık durumu kötüleşince 7 Eylül'de yoğun bakım ünitesine alınmış, 24 Eylül'de Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edilmişti.

  Böcek, beş gün önce taburcu olmuştu.

  View more on twitter
 10. Recep Tayyip Erdoğan

  Reuters haber ajansında yer alan bir Türkiye değerlendirmesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Covid-19 salgınında vaka sayılarında yaşanan artış ve yeni bir ekonomik şok olasılığı sebepleriyle, çok daha yüksek faiz oranlarına ve daha yoğun kemer sıkma politikalarına kapı aralayabileceğinden bahsedildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 11. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'ne Hasan Murat Mercan, Belgrad Büyükelçiliğine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy atandı

  Hasan Murat Mercan ve Çavuşoğlu
  Image caption: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi görevinden Washington Büyükelçiliği görevine atanan Hasan Murat Mercan ile (2019, ARŞİV foto )

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bazı büyükelçilerin yeni büyükelçilik ve daimi temsilcilik görevlerini tebliğ etti.

  Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine, Tokyo Büyükelçisi Hasan Murat Mercan getirildi.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy ise Belgrad Büyükelçiliği görevine atandı.

  AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, Türkiye'nin Tanzanya'daki Darüsselam Büyükelçiliği görevine getirilirken, Cihad Erginay'a Türkiye'nin Kabil Büyükelçiliği, Ahmet Başar Şen'e Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği, Refik Ali Onaner'e Paris Büyükelçiliği görevi verildi.

 12. Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Üstün'ün Adapazarı’ndaki evine pompalı tüfekle saldırı düzenlendi

  Ayhan Sefer üstün'ün saldırıya uğrayan evi

  Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün'ün Adapazarı’ndaki evine pompalı tüfekle saldırı düzenlendi.

  DHA ajansında yer alan habere göre, Üstün ailesinin Ankara’da olduğu sırada saldırıyı gerçekleştiren S.A. olay yerinden polisi arayarak teslim oldu.

  Saldırganın, alacaklı olduğu ve 3 aydır borcunu ödemediğini iddia ettiği kişinin Üstün’ün evinde saklandığı iddiasıyla saldırıyı gerçekleştirdiğini söylediği öğrenildi.

  Şüphelinin farklı suçlardan sabıka kaydı bulunduğu ve polisin olayla ilgili inceleme başlattığı bildirildi.

  Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes ise yaptığı yazılı açıklamada, saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek, siyasetçilere yapılan saldırının topluma yapıldığını söyledi.

 13. Sağlık Bakanlığı: Yakın temaslıların karantina süresinin kısaltılması uluslararası güncellemelere paralel yapıldı

  Covid-19 testi

  Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesinin “yanlış yorumlara sebep olduğunun görüldüğü” belirtildi.

  “Hastalık Kontrol Önleme Merkezi (CDC) ile Avrupa Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (ECDC) tarafından yapılan güncellemelerin Türkiye tarafından anlık olarak takip edildiği ve rehberlere entegre edildiği belirtilen” açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

  "Yakın temaslıların karantina süresinin 14 günden 10 güne düşürülmesi ve PCR testi sonucuna göre 7. günün sonunda sonlandırılabilmesine ilişkin düzenlemeler de yukarıda sayılan uluslararası güncellemelere paralel olarak yapılmıştır. Salgın yönetiminde Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri ve ortak akılla hareket edilmektedir. Tüm kararlarımızın tek önceliği vatandaşımızın sağlığıdır. Karantina süresi ile ilgili yaptığımız güncelleme de bu kapsamdadır."

  CDC’nin internet sitesinde salı günü itibarıyla Covid-19 testi pozitif çıkanlarla yakın temasa geçenlerin 14 gün karantinada kalması gerektiği yazılıyor.

  Sitede, yerel yönetimlerin halk sağlığı birimlerinin kararına bağlı olarak, karantina sürelerinin test olmaksızın 10 güne, negatif Covid testi alınması halinde 7 güne indirilebileceği belirtiliyor.

  ECDC’nin en son 18 Kasım’da güncellenen temas takip raporunda, yüksek risk ve düşük risk grubundaki temaslılar için ayrı rehberler hazırlanmış. Ancak iki grubun da Covid-19 hastalarıyla temas edenlerin 14 gün süreyle karantina kalması gerektiği belirtiliyor.

 14. Philippa Roxby

  Sağlık Muhabiri

  Kuzey İrlanda'da ilk koronavirüs aşısı Joanna Sloan'a yapıldı

  İngiltere'de Ulusal Sağlık Sistemi tarihinin en büyük aşılama kampanyası olan Covid-19 aşısı bugün yapılmaya başlandı. Peki aşılama programında kimlere öncelik verilecek, kimler ne zaman aşılanacak?

  Daha fazla bilgi
  next
 15. 'Memleket Hareketi' başlatan Muharrem İnce yeni parti kuracağını duyurdu

  Muharrem İnce

  Memleket Hareketi adı altında Türkiye'yi dolaşan ve yeni parti kurma hazırlığında olduğunu ifade eden Muharrem İnce, Youtube'da gazeteci Fatih Portakal'ın kanalına konuk oldu.

  Portakal'ın 'Siz parti kuracak mısınız, öyle bir niyetiniz var mı?' sorusuna "Kuracağız" yanıtını veren İnce, "CHP'de demokrasi kalmamıştır artık. Partiyi ele geçirdiniz, koltuklarınıza oturdunuz, tüzüğü değiştirdiniz, partide demokrasi yoksa Türkiye'ye demokrasi getirme şansınız yoktur. Onun için bunlara meydan okuyacağım. Asla susmayacağım" diye konuştu.

  İnce şöyle devam etti:

  "Hemen hemen isim belli. Memleket Hareketi'ne yakışır bir isim olacak. Tek başımıza 50+1 alacağız. CHP'den görüştüğüm isimler var gelecekler, inanıyorum."

  "Cumhur İttifakı'nda olmayacağım kesin. Biz yola çıkarken 50+1'i alacağız diye çıkıyoruz, ittifakla yola çıkılmaz. Seçim dönemi yaklaşınca duruma bakacağız ama asla Cumhur İttifakı'nda olmayacağız. CHP ile neden ittifak yapmayalım? Memleketin geleceği için yaparız neden yapmayalım."

  İnce, seçim konusunda da "2023'e kalmayacağını kesin görüyorum ama ne zaman olur bilmiyorum. Daha erken olacak" dedi.

  Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ise İnce, "Bu böyle yarım kalmayacak demiştim. İstiyorum. Kenarından döndük zaten. Eğer 1 ay daha erken olsaydı, 51 değil 81 gün önce aday olsaydım, CHP bazı hataları yapmasaydı bugün cumhurbaşkanıydım. Tekrar aday olmayı ben istiyorum tabi ki" diye konuştu.

 16. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, partisinin İstanbul il binasında 4 adet dinleme cihazı bulunduğunu açıkladı

  HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanları, İstanbul il binasında 4 adet dinleme cihazı bulunmasıyla ilgili açıklama yaptı.

  Oluç, dinleme cihazlarını sergileyerek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bu cihazlar, il binamıza yapılan baskında mı yerleştirildi?” sorusunu yöneltti.

  Oluç, İstanbul İl Örgütü’nde tesadüf eseri bir cihaz bulduktan sonra yaptıkları aramada 3 tane daha çıktığını söyledi.

  Eş başkanlar, kadın ve gençlik çalışma odaları ile toplantı odalarında bulunan ve "böcek" adı verilen cihazların dışarıdan bakıldığında anlaşılmasının mümkün olmadığını söyleyen Oluç şöyle konuştu:

  “Belirlenen bir açıklama tarihini değiştirdik, ancak buna rağmen polis daha önce belirlediğimiz tarihte il binamızın önüne geldi. Açıklama olmadığını söyledik ancak onlar ısrarla açıklama olduğunu söyledi. Biz böyle olunca binamızda bir araştırma yaptık. Ve bu suç aletlerini bulduk. Bu ilk de değil, daha önce Van il binamızda ve ondan önce de Diyarbakır il binamızda bulundu.”

  Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da kendisi ve ailesinin telefonlarının dinlendiğini açıklamıştı.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kılıçdaroğlu’nun açıklamasını "Gündemi değiştirme çabasıyla yaptığı bir iftira" şeklinde değerlendirmiş ve “Sayın Kılıçdaroğlu'nun, kendisinin ve ailesinin dinlendiği ya da takip edildiği yönünde bir şüphesi var ise adresi basın yayın organları değil Cumhuriyet Başsavcılıkları olmalıdır” demişti.

  View more on twitter
 17. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: AB ile sorunları ancak diyalog ve diplomasiyle çözebiliriz

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile Ankara’daki ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, "AB ile sorunları ancak diyalog ve diplomasiyle çözebiliriz" dedi.

  Çavuşoğlu, Türkiye'nin AB ile ilişkileri geliştirmek istediğini belirterek "Türkiye olarak tam üyelik perspektifiyle ilişkilerimizi geliştirmek istedik. Bu böyle oldu mu hayır, bazen bizden kaynaklanmıştır bazen onlardan" diye konuştu.

  Çavuşoğlu şunları söyledi:

  "AB'nin Yunanistan'la ilgili meselelerde dürüst bir arabulucu rolünü üstlenmesi lazım. AB ile sorunları ancak diyalog ve diplomasiyle çözebiliriz."

  "Yunanistan'ın ve Rum kesiminin kışkırtıcı adımlarını gördük. AB onları masaya getirebilirdi, maalesef olmadı."

  Avrupa Birliği'nin 10-11 Aralık'taki l'derler zirvesinde Türkiye'ye yaptırımlar konusu görüşülecek.

 18. Kartal'da çöken binaya ilişkin davada 31 belediye görevlisi için 15'er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

  Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı

  İstanbul Kartal'da 21 kişinin yaşamını yitirdiği Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin olarak kamu görevlileri hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

  DHA'da yer alan habere göre, Binanın yapı ruhsatının alındığı 1992 yılından çöktüğü 2019 yılına kadar görev yapan 31 belediye görevlisi hakkında, "Taksirle birden çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.6 Şubat 2019'da apartmanın çökmesi sonucu 21 kişi hayatını kaybetmiş, 17 kişi de yaralanmıştı.

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, binanın ruhsata aykırı olarak yapılıp tamamlandığı, binaya toplam 7 kat olarak ruhsat verilmesine rağmen kaçak olarak 2 kat daha çıkıldığı, binanın ruhsat ölçülerinden en ve boy olarak daha büyük inşa edildiği, betonun istenilen basınç dayanımında olmadığı, tüm bu nedenlerin binanın yıkıldığı anlatıldı.

  İddianame, gönderildiği Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi. Sanıklar ilerleyen günlerde hakim karşısına çıkacak.

  Yeşilyurt Apartmanı'nın çökmesine ilişkin ilk dava geçen yıl açılmıştı. İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren davada, binanın projesini oluşturan mimar Suzan Çayır, inşaatın teknik sorumlusu Uğur Mısırlıoğlu ve inşaatın teknikeri Arzu Baran, "Taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanıyor.

 19. Endonezya, Sinovac aşısı için ara verilerin yüzde 97'ye varan etkinlik gösterdiğini söyledi

  Çinli Sinovac Biotech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının deneylerinin yapıldığı Endonezya’da yetkililer aşının yüzde 97 oranında etkinlik sağladığını duyurdu.

  Reuters'ta yer alan habere göre Endonezya'da aşının denendiği devlet kurumu Bio Farma'nın kurumsal iletişim direktörü Iwan Setiawan, ara sonuçlar kapsamında aşının yüzde 97 etkinlik sağladığını duyurdu.

  Setiawan, ara sonucun son faza ait bir klinik araştırmadan olup olmadığını ise detaylandırmadı.

  Bir Sinovac sözcüsü ise bugün yaptığı başka bir açıklamada şirketin Faz 3 klinik denemelerinden etkinlik sonuçları almadığını söyledi.

  Daha önce Endonezya testlerinin üçüncü fazında deneylere katılanların yüzde 97'sinde antikor oluşturduğu açıklanmıştı.

  Serokonversiyon (kanda özgül antikorların görülmesi) olarak adlandırılan bu sonuçlar aşının etkinliği ile ilgili sonuçlardan farklı.

  Yüksek serokonversiyon oranı aşının insanları Covid-19'a karşı etkili bir şekilde koruduğu anlamına gelmiyor.

  Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre Sinovac, aşının etkinlik oranını belirleme aşamasında.

  Sinovac'ın Faz 3 deneyleri aralarında Endonezya, Brezilya ve Türkiye'nin de olduğu bir grup ülkede yapılmıştı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin Çin tarafından üretilen Sinovac aşısından 50 milyon doz sipariş verdiğini açıklamıştı.

 20. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Londra'daki Heathrow Havalimanı'nın girişi

  Türkiye'den iş insanlarının İngiltere'de şirket kurarak oturma izni almasına olanak sağlayan Ankara Anlaşması, 1 Ocak 2021'de Brexit nedeniyle sonlanacak. Anlaşma sona ermeden vize başvurusu yapanların sayısında ciddi bir artış görülüyor. Onur Erem'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next