Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Burak Abatay

  BBC Türkçe

  Çarşamba akşamı kaldığı yerden devam edecek olan maçta Parc des Princes tribünlerine "Irkçılığa Hayır" pankartı asıldı.

  Medipol Başakşehir ile Paris Saint-German arasında Salı akşamı oynanan maçın 'ırkçılık skandalı' nedeniyle yarım kalması hem uluslararası futbol camiasında hem de Türkiye'de büyük tepki topladı. Peki, Türkiye'de ve dünyada futbolda ırkçılık ne boyutta? Futbol yazarları değerlendirdi. Burak Abatay'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kanada ve Bahreyn de Pfizer/BioNTech aşısını onayladı

  aşı

  İngiltere’nin ardından Kanada ve Bahreyn de Pfizer’ın BioNTech ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısına acil kullanım onayı verdi.

  Kanadalı yetkililer bu onayın virüsle mücadelede önemli bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

  Başbakan Justin Trudeau bu ay 249 bin aşının ellerine ulaşacağını açıkladı.

  Kanada hükümeti bugüne kadar 20 milyon doz aşı alımı için sözleşme yaptı. 56 milyon aşıyı ise istemesi durumunda alabileceği türden sözleşmeler imzaladı.

  Başbakan Trudeau, hedeflerinin Eylül 2021’e kadar nüfusun büyük kısmını aşılamak olduğunu söyledi.

 3. Meclis'te “asker vekil” tartışması: Üç AKP milletvekilinin bedelli askerlik yaparken milletvekili maaşı da aldığı ortaya çıktı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  TBMM

  CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP'li üç milletvekilinin, bedelli askerlik askerlik yaptıkları sırada hem maaş aldığını hem de sigortalarının devlet tarafından yatırılmaya devam ettiğini açıkladı.

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un ise 21 günlük bedelli askerlik hizmetini yapan üç milletvekilinin, maaş olarak aldıkları 25 bin lirayı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni Güçlendirme Vakfı'na bağışladıklarını açıklaması tartışmaya yol açtı.

  TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde söz alan CHP İstanbul Milletvekili Tanal, ilgili yasaya göre bedelli askerlik hizmeti yapanların ücretsiz izinli sayılması gerekirken, AKP Konya Milletvekili Selman Özboyacı, Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş ve Gaziantep Milletvekili Müslüm Yüksel'in, TBMM'den maaş almaya devam ettiğini söyledi.

  Bu konuda soru önergesiyle bilgi istediği AKP'li TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç'in kendisine yanıt vermediğini belirten Tanal, Bilgi Edinme Yasası uyarınca üç milletvekilinin bedelli askerlik yaptığını öğrendiğini anlattı.

  Tanal, “Bedelli askerlikte, askerlik borçlanması dahi yapılamazken milletvekili olan arkadaşlarımız askere gidiyor, maaşını da sigortasını da Meclis ödüyor” dedi. Tanal, “çakma kahraman” olarak nitelendirdiği milletvekillerinin, maaş olarak aldıkları miktarı Milli Savunma Bakanlığı hesabına yatırmak zorunda olduklarını söyledi.

  “Devletin parasını istediğin yere bağışlayamazsın”

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, üç milletvekilinin maaş olarak aldığı 25 bin lirayı Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na bağışladıklarını söyledi. Bunun üzerine Tanal, “Bu, senin babanın parası değil, devletin parası. İstediğin yere bağışlayamazsın” diye tepki gösterirken, “Peki sen bu parayı aldın, benim dediğimi inkar ediyorsun. 'Ben bağışladım.' Bunun mazereti olmaz. Hatta bu, Anayasa hükümlerine göre milletvekilliğinin düşme nedeni çünkü milletvekilliğiyle bağdaşan bir iş değil” dedi.

 4. Sağlık Bakanı'ndan aşı açıklaması: Muhtemelen birkaç hafta içinde sağlık çalışanlarımıza uygulamaya başlamış olacağız.

  Aşı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sinovac aşısının inaktif aşılar arasında üçüncü faza geçen ilk aşı çeşidi olduğunu, Türkiye'nin mart ayına kadar talep ettiği kadar aşıyı alamadığını söyledi:

  "Mart’tan sonrası için istersek alabiliriz. Ama şubat ve mart aylarında teslim çabası içinde olduğumuz için zorlandık. Bazı ülkelerin siparişlerini hangi tarihlerde alabileceğine bakarsanız, bizim ilk aşamada birçok ülkeden çok daha fazla aşı sipariş ettiğimizi görürsünüz. Şubat ayı sonuna kadar 50 milyona erişebiliyoruz.

  "Sinovac aşısının bir hafta 10 gün içerisinde ara değerlendirmesini biliyor olacağız. Şu ana kadar 3 bin 700 kişiye uygulandı, ciddi bir yan etkinin olmadığını rahatça söyleyebiliriz.

  "Üç dört gün içerisinde aşı ülkemize gelmiş olabilir. İki hafta güvenilirlik testleri yapıldıktan sonra kullanıma geçilmiş olacak. Bu sadece Sinovac için değil, ileride gelecek tüm aşılar için geçerli. İki haftalık laboratuvar aşamasından geçmedikçe kullanıma izin vermiyoruz. Muhtemelen birkaç hafta içinde sağlık çalışanlarımıza uygulamaya başlamış olacağız. İlk aşamada gelecek olan 20 milyon aşının 3 milyonu önümüzdeki günlerde gelmiş olacak."

  Koca, sadece hasta sayılarının verilmeye başladığı 29 Temmuz ile yeniden vaka sayılarının duyurulduğu 15 Ekim arasında tespit edilen toplam vaka sayısının da yarın açıklanacağını söyledi.

 5. Sağlık Bakanı Koca: Salgının başından bu yana 216 sağlık çalışanımız hayatını kaybetti

  Koronavirüs tablos

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada son Türkiye'den son koronavirüs tablosunu da paylaştı.

  Buna göre son 24 saatte 31 bin 712 kişide koronavirüs tespit edildi, 217 kişi hayatını kaybetti.

  Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının sayısı ise salgının başından bu yana 216 oldu:

  Quote Message: 1 milyon 100 binin üzerinde sağlık çalışanımız var. Pozitif olan vaka sayımız 120 bini geçti. Testi pozitif olup hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımız sayısı 216 oldu."

  Koca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kayıtlı “bulaşıcı hastalık kaynaklı ölüm” sayısıyla Sağlık Bakanlığı’nın Covid-19 kaynaklı ölüm sayıları arasındaki farkı da şu sözlerle açıkladı:

  Quote Message: Bu dönem pandemi dönemi olduğu için her ateşi olan, her zatürresi gribi olan, her laboratuvar boyutuyla bulgusu olan hasta yıkanırken tedbir alınsın diye bulaşıcı hastalıklar diye işleniyor ölüm belgesine."
  Quote Message: Örneğin böbrek yetmezliğinden hayatını kaybeden bir hastanın PCR testi negatif çıkmış. Ancak başka bir enfeksiyon bulgusu var. Yıkanırken önlem alınsın diye böyle işleniyor. Mart’tan sonra pandemi dönemi olduğu için belirtisi olan, ateşi olan, sepsisi olan herkes bulaşıcı hastalıklar olarak işlendi.”
 6. Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında alınacak yeni önlemlerle ilgili bilgi veriyor.

  Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

  Quote Message: Bugün itibarıyla toplam yapılan test sayısı 20 milyonu buldu. Pozitif vaka sayısı bir buçuk milyonu aştı. Tedbirlerimizi sıklaştırıyoruz. Nisan ayına göre günlük vaka sayısında 5 kattan fazla, vefatlarda yüzde 55 artış bulunmaktadır."
  Quote Message: Hastanelerimiz ve sağlık çalışanlarımız gittikçe artan bir yükü karşılamaya çalışıyor. En ufak bir gevşemeye tahammülümüz yok."
  Quote Message: Sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşlarımız büyük destek verdi. Teşekkür ediyoruz. Etkili korunma tedbirleri konusunda ısrarcıyız. Önümüzdeki günlerde bu tedbirlere aşıyı da eklemenin beklentisi içindeyiz."
  Quote Message: Önümüzdeki hafta içinde ilk kısmını teslim almayı umduğumuz aşı, inaktif virüs aşısıdır. Yerli aşımız da aynı teknolojiye sahiptir. Farklı hastalıklar için uzun yıllardır uygulanmakta olan aşılarla aynı teknolojiye sahiptir. Bilim Kurulu'muzca çeşitli nüfus grupları arasında belirlenen önceliklere göre aşılama yapılacaktır."
  Quote Message: Salgınla mücadelede hepimizin aynı tarafta olduğunu unutmamalıyız. Birlikte hareket etmeliyiz. Siyasi mülahaza veya başka saiklerle salgının yönetimini tehlikeye atmaya hiçbirimizin hakkı yoktur."

  Sağlık Bakanı Koca, illere göre yoğun bakım doluluk oranlarını da açıkladı.

  Yoğun bakımı doluluk oranı Samsun'da yüzde 80,8, Antalya'da 68,5, Ankara'da yüzde 73, Mersin'de 68,5 olarak açıklandı.

  Koca, sadece hasta sayılarının verilmeye başladığı 29 Temmuz ile yeniden vaka sayılarının duyurulduğu 15 Ekim arasında tespit edilen toplam vaka sayısının da yarın açıklanacağını söyledi.

  Quote Message: Yılbaşı gecesi de kısıtlamaya tabi. Hafta sonuna yaklaştığı için gün sayısının artıp artmama durumu, salgının seyrine bakılarak genişletilebilir mi, gün sayısını 4 güne çıkarabilir miyiz, bunu gelecek haftaki sonuçlar belirleyecektir."
 7. İçişleri'nden 'olta balıkçılığı genelgesi': Kişiler arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak

  İstanbul'da balıkçılar

  İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine gönderdiği "Olta Balıkçılığına Yönelik Tedbirler" konulu genelgeye göre, olta balıkçılığı faaliyeti yapılan sahil bantlarında, kişiler arasında en az 3 metre mesafe bırakılacak.

  Gerekli yer işaretlemeleri ilgili yerel yönetimler tarafından yapılacak.

  Belirlenmiş her alan içerisinde sadece bir kişinin bulunması gerektiği, olta balıkçılığı yapanlara bildirilecek.

 8. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: AB Konseyi'nin Türkiye’ye yaptırım düşüncesi hayal kırıklığı

  İbrahim Kalın

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Avrupa Konseyi'nin Türkiye’ye yaptırım düşüncesinin "hayal kırıklığı" olduğunu savunarak liderlere bundan kaçınma çağrısı yaptı.

  Avrupa Birliği, 10 Aralık'ta başlayacak zirvede onaylanması için hazırlanan bir taslak bildiriye göre, Doğu Akdeniz'deki tartışmalı sularda süren sondaj çalışmalarından sorumlu olduğu gerekçesiyle yaptırım uyguladığı Türk şirketleri ve vatandaşları listesine yenilerini ekleyebilir.

  Reuters haber ajansının ulaştığı taslak metin eğer hazırlandığı şekliyle kabul edilirse, 16 Temmuz 2019'da karar verilen yaptırımlara yenileri eklenecek ve "gerekirse halihazırda uygulamada olan yaptırımların kapsamı genişletilecek."

  Reuters: AB taslağı Doğu Akdeniz'de sondajdan sorumlu Türk şahıs ve şirketlere yaptırım öngörüyor - BBC News Türkçe

 9. Babacan: Uzmanlar ‘Bir süre tam kapanma şart’ diyor ama hazineyi boşalttıkları için yapamıyorlar

  Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, yanlış adımlar yüzünden ekonominin dibe vurduğunu söyledi.

  "Varlık Fonu’nun kurulmaması için direndim, çünkü niyetlerini biliyordum" diyen Babacan, "Ortada varlık yok ama fonu kurdular. O fon, şu an 64 milyar lira borca batmış durumda. Yanlış adamlar ve yanlış adımlar yüzünden ekonomimiz dibe vurdu. Yetmedi, Merkez Bankası’nı borca soktular. Bir ülkenin Merkez Bankası borçlu olur mu?" ifadelerini kullandı.

  Hükümetin koronavirüs salgınına ilişkin tedbirlerini de eleştiren Babacan, şunları söyledi:

  Quote Message: Yüzbinlerce insanımızın hastalanmasına adeta göz yumdular. Şimdi de belli saatlerde ve günlerde sokağa çıkma kısıtlaması getirdiler. Uzmanlar ‘Bir süre tam kapanma şart’ diyor ama yapamıyorlar. Hazineyi boşalttıkları için yapamıyorlar. Hatta ve hatta bu sokağa çıkma kısıtlamalarının cezalarıyla para toplamaya çalışıyorlar."
 10. Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı başladı: Yeni tedbirler masada

  Sağlık Bakanlığı'nın Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı saat 17.00'de başladı.

  Toplantıda, artan vaka ve ölüm sayılarına karşı kabineye önerilecek yeni tedbirler masaya yatırılıyor. Yeni yıl kutlamalarına ilişkin yeni kararlar alınıp alınmayacağı da merak ediliyor.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın saat 19.00'da kameraların karşısına geçmesi bekleniyor.

  Bakanlık verilerine göre Türkiye'de dün 33 bin 198 kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı. 211 kişi ise yaşamını yitirdi.

 11. Hollanda koronavirüs nedeniyle yalnızlık çeken gençler için 58,5 milyon euro ayırdı

  Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda koronavirüs

  Hollanda hükümeti, ülkedeki gençlerin koronavirüs salgını nedeniyle yaşadığı yalnızlık, kaygı ve depresyon sorununu ortadan kaldırmak için bütçeden 58,5 milyon euro ayırdı.

  Hollanda Başbakanı Mark Rutte, salgın nedeniyle gençlerin geçmişe oranla birçok yaşam alanından vazgeçmek zorunda kaldığını belirterek, bu dönemde diğer yaş gruplarına göre yalnızlık, üzüntü ve kaygı gibi ruh sağlığı sorunlarıyla daha fazla karşılaştıklarını söyledi.

  Hükümet, gençler arasındaki yalnızlık sorunuyla mücadele edebilmeleri için belediyelere 58,5 milyon euro kaynak aktaracak. Hollanda'daki belediyeler bu parayı, spor turnuvaları, yaratıcılık atölyeleri, müze gezileri, fotoğrafçılık kursları ve internet üzerinden gerçekleştirilecek çeşitli etkinlikler için kullanacak.

  Belediyelerin öncülüğünde salgın döneminde yalnızlık sorunu yaşayan gençlere, kişisel danışmanlık ve zihinsel dayanıklığı güçlendirmek için kurs gibi hizmetler de verilecek.

  Önümüzdeki hafta başlayacak Noel tatilinden itibaren hayata geçirilecek uygulamadan 27 yaşına kadar olan herkes yararlanabilecek. Belediyeler, düşük gelir gruplarının yaşadığı semtlerdeki savunmasız gençlere öncelik tanıyacak.

 12. AB

  Avrupa Birliği, 10 Aralık'ta başlayacak zirvede onaylanması için hazırlanan bir taslak bildiriye göre, Doğu Akdeniz'deki tartışmalı sularda süren sondaj çalışmalarından sorumlu olduğu gerekçesiyle yaptırım uyguladığı Türk şirketleri ve vatandaşları listesine yenilerini ekleyebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 13. Brezilyalı Gol Havayolu, Boeing 737 Max ile uçuşlara başlayan ilk şirket oldu

  uçaklar

  Brezilyalı Gol Havayolu, uçması yasaklanan Boeing 737 Max’in uçuşlarına tekrar onay verildikten sonra uçağı kullanıma alan ilk havayolu oldu.

  Boeing’in bu modeli, iki ölümcül kazada 346 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından Mart 2019’dan beri uçmuyordu.

  Boeing uçaktaki sorunların giderildiğini açıkladıktan sonra model ABD ve Brezilya’dan onay aldı.

  Gol yöneticisi Celso Ferrer, uçağı denetlediklerini ve modele güvendiklerini açıkladı.

  Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir şirket sözcüsü ise bu modelle uçmak istemeyen kişilere ücretsiz bilet değişikliği yapma hakkı vereceklerini söyledi.

  Ryanair de geçen hafta 75 adet 737 Max sipariş verdiğini açıklamıştı.

 14. Zengin ülkeler ihtiyaçlarından kat kat fazla aşı sipariş etti

  Halkların Aşı İttifakı adlı oluşum zengin ülkelerin ihtiyaçlarından çok fazla Covid-19 aşısı stokladığını, bu yüzden düşük gelirli 70'e yakın ülkede sadece 10 kişiden birini aşılanabileceğini söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 15. Prof. Oğuztürk: Kronik rahatsızlığı olanlarda çift maske tehlikeli

  maskeler

  Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, kronik rahatsızlığı olan kişilerde çift maskenin sağlık sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

  Bazı kişiler daha güvenli olduğu düşüncesiyle üst üste iki maske takıyor.

  Bu konuda uyarılarda bulunan Prof. Oğuztürk, “Kalp hastalarında, kronik akciğer hastalığı olanlar, astım, bronşit gibi dediğimiz problemlerde akciğer maalesef tam olarak işlev görememekte ve vücudun diğer organlarına oksijen naklinde gerekli olan hiyerarşiyi sağlayamamakta” dedi ve ekledi:

  “Bu anlamda altta yatan zaten bir oksijen problemiyle karakterize olan bir kişide tekrar 2 maske takıp oksijen alımını da sıkıntıya sokacak nefes darlığı ve solunum sıkıntısıyla karakterize bir süreç kesinlikle daha ciddi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir.”

  DHA’ya konuşan Oğuztürk kronik rahatsızlığı olanlara evde kalmalarını, spor yapan kişilere de bireysel sporlara yönelmelerini ve spor yaparken maske takmamalarını tavsiye etti.

 16. Sosyal medya

  Türkiye'nin, sosyal medya yasası ile getirilen yeni düzenlemeler nedeniyle dünyanın en büyük beş sosyal medya şirketiyle yaşadığı sorunların, bu platformlara reklam veren Türk şirketlerin satışlarını ve ihracatlarını olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 17. Birçok kadının tacizle suçladığı yazar Hasan Ali Toptaş özür diledi

  Sosyal medyada bir kadının yazar Hasan Ali Toptaş’la ilgili attığı bir tweet'in ardından, birçok kadın Toptaş ile yaşadıkları taciz ve cinsel saldırı beyanlarını paylaştı.

  "LeylaSalinger" kullanıcı adlı bir hesap Toptaş’ın bir videosunu paylaşarak, “Bu adamın heyecanla ifşalanmasını heyecanla bekleyen kaç kişiyiz? Ben ve pek çok arkadaşımın kendisi ile nahoş anıları var üniversite yıllarına ait. Şu anki bilinç ve cesarete sahip olsam kesinlikle ifşa ederdim” yazdı.

  Bu tweet’in altına 20’ye yakın kadın Hasan Ali Toptaş’ın kendisini taciz ettiğine ilişkin anılarını paylaştı.

  Bu kadınlar arasındaki yazar Pelin Buzluk, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, 2011 yılında yaşadığı olayı anlatırken, "Cinsel tacizden de öte cinsel saldırı diyebileceğim bir olaydı. Benim için konuşması çok güç bir durum" dedi:

  "Yaz aylarıydı, eski eşimle birlikte bizi yazı evine davet etmişti. Eşim gelmek istemedi ben tek başıma gittim. Yaz olduğu için bir elbise giymiştim. O davette bir fiziksel yönelimi ve zorlaması oldu. Şoke olmuştum. Bir süre kendimi o evdeki banyoya kapattım ve kendisine ‘Özür dilerim ama ben istemiyorum’ dedim. Daha sonraki yıllarda özür dilediğim için kendimi çok suçladım. ‘O zaman neden bu elbiseyi giydin?’ dedi ve beni geri kafalı olmakla suçladı. O gün o evden kurtulduktan sonra da hiçbir şey olmamış gibi benimle iletişimi sürdürmek istedi."

  Buzluk, "Susmayı sürdürürsem kadınlara bunu yapmaya devam edecekti, susmadım" ifadelerini kullandı.

  Beyanlarla ilgili yazar Hasan Ali Toptaş ise Twitter hesabından bir açıklama yaparak özür diledi:

  Quote Message: İnsan eril failliğin ne olduğunu anlayana kadar karşı tarafta ne büyük yaralar açtığını bilmeden, fark etmeden, düşünmeden hatalar yapabiliyor. Failliğin ne olduğunu bugün kadınlardan öğreniyoruz. Bilmeden farkında olmadan yaptığım davranışlar nedeniyle kırdığım, üzdüğüm, yaraladığım bütün insanlardan samimiyetle özür diliyorum.”

  Toptaş ile ilgili taciz beyanlarının sosyal medyada açığa çıkması, dünyaca ünlü "Me too" hareketine benzetildi.

  2017'de yapımcı Harvey Weinstein'a karşı cinsel taciz iddiaları, özellikle iş yerinde cinsel saldırı ve tacizin yaygın olduğunu gösterme çabasıyla "Me too" etiketiyle paylaşılmıştı. Hareket dünya genelinde cinsel taciz ve saldırı vakalarının ifşa edildiği bir kampanyaya dönüşmüştü.

 18. Övgü Pınar

  Roma

  Giuseppe Conte

  Türkiye'ye yönelik olası yaptırımların da ele alınması beklenen Avrupa Birliği liderler zirvesi öncesinde İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "Pozitif gündemi teşvik etmek için fırsat penceresi açık tutulmalı. Gerilimi körüklemek Avrupa'nın çıkarına değil, üstelik NATO müttefiki olan bir ülkeye karşı" açıklaması yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 19. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Selahattin Demirtaş'ı 'terörist' olarak niteleyerek 'Asla önünün açılmasına yol vermeyiz' dedi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’a ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu.

  HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş'ı "terörist" olarak niteleyen Erdoğan şunları söyledi:

  Quote Message: Cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin varsa sözde hakkını koruyacak değiliz. İnanıyorum ki yargımız, Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir imkan tanımaz. Biz ne gerekiyorsa sonuna kadar bu mücadeleyi verir, böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz."

  Eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, 4 Kasım 2016'da, HDP'nin dokuz milletvekiliyle birlikte, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "terör örgütü üyesi olmak", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "örgüt adına suç işlemek" iddialarıyla gözaltına alınmışlardı.

  'AB yaptırımı bizi ırgalamaz'

  Avrupa Birliği'nin 10-11 Aralık'taki zirvede Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı açıklamalarına ilişkin de konuşan Erdoğan, "Bu konuda Türkiye'ye yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye'yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten 1963'ten beri AB bize yaptırım uyguluyor" diye konuştu.

  'Biden'la gayet iyi tanışan biriyim, evime geldi'

  Erdoğan, Biden'ın göreve gelmesi sonrası nasıl bir süreç işleyeceğine ilişkin soruya da yanıt vererek, şunları söyledi:

  Quote Message: Biden'la gayet iyi tanışan biriyim, hatta evime kadar gelmiş olan birisi. Hastalığımda beni evimde ziyaret etmiş bir isim. Dünyada siyaset maalesef çok çirkin ilerliyor. Aklına bir şey gelen masaya hemen yaptırımı getiriyor. Şu anda bizim silah alımlarıyla ilgili attıkları adımları doğru bulmuyoruz. Biden göreve başladıktan sonra oturup konuşacağız."
 20. Sağlık Bakanı Koca: Çin'den gelecek aşıyı beğenmezsek iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var

  Sinovac

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin'den gelecek koronavirüs aşısına ilişkin, "Beğenmezsek ödeme yapmayacağız bu aşıya. Bu şekilde aşı anlaşması yapabilmiş tek ülkeyiz. Siparişimizi verirken bunu anlaşmaya koyduk. Bizdeki sonuçlar yeterince etkin olmaz ise aşıları iade etme ve beş kuruş bile ödememe hakkımız var" açıklamasını yaptı.

  Habertürk yazarı Fatih Altaylı'ya konuşan Sağlık Bakanı Koca, Çin'den gelecek koronavirüs aşıları dışında, Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği aşıdan da 25 milyon doz geleceğini duyurdu.

  Koca, yazdan önce 50 milyon kişinin aşılanmasını hedeflediklerini de ekledi.

  Türkiye, Çin'in koronavirüs aşısı CoronaVac'ı üreten şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladığını açıklamıştı.

  Sinovac: Koronavirüs aşısı CoronaVac hakkında neler biliniyor - BBC News Türkçe