Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Demirtaş ve Yüksekdağ

  HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın yanı sıra eski milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 108 kişi hakkında Kobani olayları soruşturması kapsamında düzenlenen iddianame kabul edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Osman Kavala'nın başvurusunu reddeden Anayasa Mahkemesi, Gezi davasında 7 ay tutuklu kalan Yiğit Aksakoğlu'nun haklarının ihlal edildiğine karar verdi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), Gezi davasında 7 ay tutuklu kaldıktan sonra beraatine karar verilen Yiğit Aksakoğlu'nun tutuklanmasının hak ihlali olduğuna karar verdi.

  T24'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre aynı davada beraat eden ve farklı bir suçtan tutuklanan Anadolu Kültür Yönetim Kurulu BaşkanıOsman Kavala'nın başvurusunu geçen hafta reddeden AYM, Aksakoğlu'na ise tazminat ödenmesine hükmetti.

  Kararda, şiddetsiz eylemlerle ilgili eğitimlere katılan Aksakoğlu'nun, insanları ayaklanmaya sevk etmeye çalıştığına yönelik bir olgu ve kanıt bulunmadığı vurgulandı.

  Kararda, Gezi olayları sırasında çok sayıda toplantı ve gösteri yürüyüşünün düzenlendiği, bunların bir kısmının barışçıl nitelik taşıdığı anımsatıldı.

  "Şiddet içermeyen barışçıl eylemlerin yapılmasının ve organize edilmesinin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı kapsamında korunduğu yadsınamaz bir gerçekliktir" denildi.

  Osman Kavala'nın başvurusunu reddeden Anayasa Mahkemesi, Gezi davasında 7 ay tutuklu kalan Yiğit Aksakoğlu'nun haklarının ihlal edildiğine karar verdi
 3. Bakan Elvan'ın ev sahipliğinde 6 bakan ekonomi ve reform gündemiyle toplandı

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın ev sahipliğinde 6 bakanın katılımıyla "ekonomi ve reform" gündemine ilişkin bir toplantı gerçekleştirildi

  Hazine ve Maliye Bakanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel katıldı.

  View more on twitter
 4. EPGİS: LPG otogaz’da 10 kuruş indirim gerçekleşti, indirim oranı kadar ÖTV’de artış gerçekleştiğinden pompa fiyatlarında değişiklik olmayacak

  View more on twitter
 5. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: 'Yılbaşında çekirdek aile içinde dahi temastan kaçınmak gerek'

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, koronavirüste rakamların 3 binler civarında seyretmesinin nedeninin ev içindeki bulaşın yaygınlığından kaynaklandığını söyledi.

  İlhan, koronavirüsün yüzde 80 ev içi bulaştan kaynaklandığını belirterek, yılbaşında dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  İlhan, "Çekirdek aile için dahi evde olabildiğince birinden uzak yaşamak, temastan kaçınmak doğru bir yaklaşım olacaktır" dedi.

  Quote Message: Temel amacımız kalabalığı azaltmak, teması azaltmak. Buna yönelik ne kadar çok azaltma yapabilirsek o kadar başarılı olabiliriz. Birkaç ailenin bir araya gelmesi, otellerde, evlerde, villalarda bir araya gelmesinin doğrudan koronavirüs riskini arttırır. En ideali evde çekirdek aile olarak kalmak ama ortamın havalandırılmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Bunun yanında ev içinde mümkün olduğunca fiziki temasın az olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu 3-4 günlük sürenin uzun olduğunu düşündüğümüzde, evde daha çok temas edileceği düşünüldüğünde, çekirdek aile için dahi evde olabildiğince birinden uzak yaşamak, temastan kaçınmak doğru bir yaklaşım olacaktır.
  Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan: 'Yılbaşında çekirdek aile içinde dahi temastan kaçınmak gerek'
 6. Sağlık Bakanlığı: Aşılar, özel depolarda muhafaza edilecek

  Sağlık Bakanlığı, Çin'den getirilen Covid-19 aşılarından alınan numunelerin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Laboratuvarları'nda en az 2 hafta analiz süreçlerine tabi tutulacağını belirterek, "Bu süre zarfında aşılar, 2-8 derecelik ısıda tutulacak olan özel depolarda muhafaza edilecek. Analiz sonucunda uygun görülmesi halinde aşılar kullanıma sunulacak" açıklaması yaptı.

  Quote Message: Öncelikle 'soğuk zincir' konusunda eğitimli sağlık personelince paletler açılıyor. Bu aşamada her palette bulunan sıcaklık kayıt cihazları okunuyor. Her kolideki elektronik donma göstergeleri ile ısı maruziyetini gösteren ısı monitör kartları kontrol ediliyor. Aşılar, uygun taşıma kurallarına göre teslim edildiğinden emin olunduktan sonra depodaki yerlerine yerleştiriliyor. Ardından ayrı bir komisyon eliyle temel kalite evrakları incelenip analizler için rastgele numuneler alınıyor.
  Quote Message: Aşıların muhafaza edileceği Halk Sağlığı Ana Depolarında sıcaklık kontrol sistemi, jeneratörler ve yedek sistemler bulunuyor. Aşılar, gerekli analizlerin yapılmasından sonra iklimlendirme özelliğine sahip özel tasarlanmış araçlarla il depolarına dağıtılacak.
  Quote Message: Ülkemizde ilk defa yerli imkanlarla 2014 yılında uygulanmaya başlanan Aşı Takip Sistemi (ATS) ile 24 saat canlı takip yapılabiliyor. ATS, halihazırda bu amaçla kullanılan dünyadaki yegane merkezi otomasyon sistemi. Fikri mülkiyeti Sağlık Bakanlığına ait olan ATS ile aşıların bulunduğu her depo, araç ve dolapta, 12 binden fazla noktada 24 saat soğuk zincir ve stok durumu izlenebiliyor. ATS ile -80’den +50 dereceye kadar hassas bir şekilde ısı ölçümü yapılabiliyor. Türkiye aşı depolama kapasitesinde dünyada ilk 3 içinde yer alıyor. Nüfus ve uygulanan aşı sayısı ile oranlandığında da en yüksek kapasiteye sahip ülke olduğu görülüyor. Türkiye, gerek altyapı ve lojistiği gerekse iyi yetişmiş insan kaynağı ile aşı uygulama konusunda dünyanın örnek aldığı bir konumda bulunuyor.
  Sağlık Bakanlığı: Aşılar, özel depolarda muhafaza edilecek
 7. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: 2022'de uzaya fırlatmayı planladığımız ilk yerli ve milli 6A uydumuz ile uzayda gücümüzü bütün dünyaya hissettirmiş olacağız

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, çeşitli programlara katılmak üzere Ordu’ya geldi.

  Karaismailoğlu, parti toplantı salonunda yaptığı konuşmasında, pazartesiyi salı gününe bağlayan gece 5A uydusunun uzaya fırlatılacağını açıkladı.

  Quote Message: Önümüzdeki pazartesiyi salıya bağlayan gece yine ülkemiz hem uzay açısından hem uydu açısından önemli bir gün. Pazartesiyi salıya bağlayan gece 5A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Programını yaptık. Onun heyecanını taşıyoruz şu anda. İnşallah onu da uzaya fırlattıktan sonra Cumhurbaşkanımızla birlikte salı günü bunun programını yapacağız. Peşinden haziran ayı gibi planladık. 5B uydumuzu uzaya fırlatacağız. Dünyada ilk yerli ve milli 6A uydumuzun da çalışmaları devam ediyor. Onu da 2022'nin ilk aylarında uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Onunla uzayda gücümüzü varlığımızı bütün dünyaya hissettirmiş olacağız.
  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu: 2022'de uzaya fırlatmayı planladığımız ilk yerli ve milli 6A uydumuz ile uzayda gücümüzü bütün dünyaya hissettirmiş olacağız
 8. Aylin Sözer’in kuzeni, katil zanlısıyla ilgili konuştu: “Aylin yeni dolap yaptırmak isteyince bina sakinleri bu adamı önermiş, adam yüksek bir fiyat çıkarınca Aylin vazgeçmiş, bu adam da kafayı Aylin'e takmış”

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  İstanbul Maltepe’deki evinde dün öldürülen Aylin Sözer’in yakınları, katil zanlısının Sözer’in eski sevgilisi olduğu iddialarını reddetti.

  BBC Türkçe’ye konuşan Aylin Sözer’in kuzeni Serap Savcı, kuzeninin yaklaşık iki ay önce bu eve taşındığını ve katil zanlısıyla eve yeni dolap yaptırmak amacıyla iletişime geçtiğini söyledi:

  "Bina sakinleri de bu adamı tanıyormuş, Aylin yeni dolap yaptırmak isteyince ondan yapmasını istemiş ama adam çok yüksek bir fiyat çıkarınca yapmaktan vazgeçmiş.

  O gün binaya elini kolunu sallaya sallaya girmiş, daha önce girip çıktığı için de sorun olmamış."

  Serap Savcı, 48 yaşındaki Aylin Sözer'in 22 yaşında bir oğlu olduğunu ve haberlerde öne sürülen iddiaların gerçeği yansıtmadığını, bu durumun tüm aileyi yaraladığını ifade etti: "Bu çirkin ve yalan haberlerle arkasından bıraktığı evladı ve tüm ailesi daha çok yaraladı.”

  Kuzeninin çok yardımsever bir insan olduğunu söyleyen Serap Savcı, şunları söyledi:

  "Aylin çok iyi bir insandı, ihtiyacı olan herkese gerek maddi gerek manevi elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırdı. Herkese faydalı olmak isteyen bir kadındı. Bu adama da belki de sırf destek olmak için dolap yaptırmak istemiş olabilir. Binadakiler de bu adamı tanıyınca, o da yardımcı olmak istemiş. Ama adam fiyatı çok yüksek söyleyince vazgeçmiş, bu adam da kafayı Aylin'e takmış.”

  "Banka hesaplarına girip EFT yapmış"

  Serap Savcı'nın oğlu Endercan Güngörür ise sosyal medyada yaptığı paylaşımda zanlının teyzesinin evine girdikten sonra, cep telefonundan banka hesaplarına girdiğini ve oradan yüksek meblağda havale yapmak istediği bilgisini paylaştı.

  Telefonla konuştuğumuz Endercan Güngörür, Aylin Sönmez'in dolap yapma fikrinden vazgeçmesi üzerine zanlının onu tehdit ettiğini ve sözlü tacizde bulunduğunu öne sürdü.

  "29 Aralık sabahı bu cani Aylin Abla'nın evine bir şekilde girmiş ve girer girmez onu katlettiğini düşünüyoruz. Telefonuna ulaşıp banka hesaplarına girmiş, şahıs kendi kardeşine 260 bin TL tutarında bir EFT yapmış, banka teyit için Aylin Abla’yı aramış, yanıt alamayınca EFT reddedilmiş. Katil daha sonra Aylin Abla'nın asistanına, "Sana döviz yolluyorum, onu boz ve sana göndereceğim adrese yolla" diye yazmış. Asistan durumdan şüphelenmiş ve "Sesinizi duymadan olmaz" demiş. Bunun üzerine katil "Gerek kalmadı" diye yanıt yazınca asistan, Aylin Abla'nın üst katında oturan Nilay Abla ile iletişime geçiyor. O da anahtarla kapıyı açmaya çalışmış ama kapı arkadan kilitliymiş. Polisi çağırınca da katil evi yakmaya çalışmış. Haberlerde yazılan ilişkileri vardı iddiası ise tamamen yalan.”

  Aylin Sözer, yarın İstanbul'da toprağa verilecek.

  Aylin Sözer’in kuzeni, katil zanlısıyla ilgili konuştu: “Aylin yeni dolap yaptırmak isteyince bina sakinleri bu adamı önermiş, adam yüksek bir fiyat çıkarınca Aylin vazgeçmiş, bu adam da kafayı Aylin'e takmış”
 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Beklediğimiz sanatçı, marifetini sosyal medya hesabından siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu sanatıyla gösterecektir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri Töreni'ne katıldı.

  Quote Message: Beklediğimiz o sanatçı önce kendisi olacaktır. Beklediğimiz o sanatçı önce davasını sanatıyla ifade edecektir. Beklediğimiz o sanatçı önce vaktini ve enerjisini dünyanın iyiliği adına ürettiği eserleri ile gösterecek, dünyadaki akranlarını geride bırakacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, slogan atarak kendini göstermeye çalışmayacak, başarıları ile dünyanın en muhteşem salonlarında ayakta alkışlanacaktır. Beklediğimiz o sanatçı, marifetini sosyal medya hesabından savurduğu siyasi polemiklerle değil, kanatlanıp uçurduğu sanatıyla gösterecektir. Beklediğimiz o sanatçı ait olduğu milleti hor görüp sürekli şikayet etmek yerine kendi sanatını üretecektir.
  View more on twitter
 10. Beşiktaş Kulübü Başkanı Çebi ikinci kez koronavirüse yakalandı

  Quote Message: Daha önce Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle tedavi gören ve sağlığına kavuşan Başkanımız Ahmet Nur Çebi’ye bu sabah rutin kontroller gereği hastanede Covid-19 PCR testi yapılmış, test sonucunda pozitif bulguya rastlanmıştır. Takip, izolasyon ve tedavi sürecine derhal başlanan Başkanımızın sağlığı gayet iyi durumdadır. Kamuoyunun bilgisine saygılarımızla sunarız. from Beşiktaş JK
  Beşiktaş JK
  Beşiktaş Kulübü Başkanı Çebi ikinci kez koronavirüse yakalandı
 11. Son dakikaHDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın dahil olduğu 108 kişi hakkında Kobani olayları soruşturması kapsamında iddianame düzenlendi

  Aralarında HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve eski milletvekillerinin bulunduğu 27’si tutuklu toplam 108 şüpheli hakkında, Kobani olayları soruşturması kapsamındaki iddianame düzenlenerek Ankara 22’inci Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Kobani olayları soruşturması kapsamında Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 108 kişi hakkında iddianame hazırladı.

  Kobani iddianamesinde şüpheliler için devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma, 37 kez adam öldürme başta olmak üzere çeşitli suçlardan ceza istendi.

 12. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 254 kişi yaşamını yitirdi

  Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 15 bin 692 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 254 kişi ise koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi.

  View more on twitter

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bugün tespit edilen 2.612 yeni hastamız var. Ağır hasta ve yoğun bakımdaki hasta sayımız düşmeye devam ediyor. Bu durumun kayıplarımıza da yansımasını yakın gelecekte görmeyi ümit ediyorum. Birlikte mücadele virüsü yener" açıklamasını yaptı.

 13. İngiltere'de günlük koronavirüs vaka sayısı iki gün üst üste 50 binin üzerinde

  İngiltere'de son 24 saat içerisinde koronavirüs testi pozitif çıkanların sayısı 50 bin 23 olarak belirlendi. Aynı süre içerisinde 981 kişi koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi.

  Ülkede dün 53 bin 135 yeni vaka tespit edilmişti.

  Koronavirüs aşısı: İngiltere, Oxford-AstraZeneca aşısına onay verdi - BBC News Türkçe

 14. Öldürülen akademisyen Aylin Sözer için öğrencilerinden protesto eylemi

  Aylin Sözer için eylem

  Aydın Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlisi olan Dr. Aylin Sözer'in Kemal Ayyıldız tarafından katledilmesini kampüs binasında yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti.

  Öğrenciler Aylin Sözer'in anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

  Açıklamada, "Kadın cinayetleri bir an önce son bulsun, Aylin Hoca katledildi" pankartı açan öğrenciler, "Kadının direnişi hep var olacaktır", "Yaşamak istiyoruz", "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" yazılı dövizler taşıdı.

  Evinin önünde protesto

  Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu da dün Maltepe’de öldürülen Aylin Sözer’in evinin önünde kadın cinayetlerini protesto etti.

  View more on twitter

  Platform tarafından yapılan açıklamada, "Aylin, Selda, Vesile, Betül ve yüzlerce kadın bugün aramızda olabilirdi. Her gün kadın cinayetlerini durdurmak için mücadelemize devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulatacağız. Kadınları yaşatacağız" ifadeleri kullanıldı.

  Aylin Sözer: İstanbul Maltepe'de öldürülen akademisyenin katil zanlısı Kemal Ayyıldız tutuklandı

 15. İngiltere'de Avam Kamarası, AB ile yapılan ticaret anlaşmasını onayladı

  Boris Johnson

  İngiltere Avam Kamarası Brexit sonrası ticaret anlaşmasını 73'e karşı 521 oyla kabul etti.

  Geçtiğimiz hafta İngiltere ile AB arasındaki görüşmelerde Brexit sonrası yürürlüğe girecek yeni ticaret kuralları üzerinde anlaşma sağlanmıştı.

  Anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için tek tek bütün AB üyesi ülkeler ve İngiltere'de 1 Ocak tarihine kadar onaylanması gerekiyor.

  Noel ve yeni yıl tatilleri bu süreci yavaşlatıcı bir etkide bulunsa da İngiltere'de Avam Kamarası'nın onayı önemli bir uğrak olarak görülüyor.

  2000 sayfalık anlaşma metni her bir ülkenin başkentinden onay almak zorunda. Her ülkenin veto hakkı var, ama bunu kullanmaları beklenmiyor.

  Anlaşmanın aynı şekilde yılın ilk günlerinde Avrupa Parlamentosu tarafından da onaylanması gerekiyor.

  O onay verilene kadar anlaşmanın maddelerinin yıl başından itibaren geçici olarak yürürlüğe girmesine AB yasaları izin veriyor.

  Brexit: Manş'ın iki yakasında da zafer olarak sunulan ticaret anlaşması - BBC News Türkçe

 16. Tutuklanan şair ve yazar Yılmaz Odabaşı Kandıra Cezaevi'ne gönderildi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Şair ve yazar Yılmaz Odabaşı, Yalova'da noter işlemleri sırasında hakkında verilmiş bir yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı.

  Sosyal medya hesabı üzerinden hakkında tutuklama kararı olduğunu öğrendiğini duyuran Odabaşı, ifade işlemleri için adliyeye götürüldükten sonra tutuklanarak Kandıra Cezaevi'ne gönderildi.

  Odabaşı, kasım ayında twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda 2 yıl 9 ay hapis cezası aldığını açıklamıştı.

  17 Kasım'da Twitter hesabı üzerinde yaptığı paylaşımda Odabaşı şu açıklamayı yapmıştı:

  "Merak edip soranlar için yurt dışında değil, Türkiye'deyim. İmam ve polis sayısının öğretmen sayısından fazla olduğu bir ülkede olunca, sosyal hayatım daha çok adliyeye gidip gelmekle şekilleniyor. Bugün de basının bilmediği bir davadan 2 yıl 9 ay hapis cezası aldım..."

  Duvar Gazetesi, şair-yazar Yılmaz Odabaşı'nın 2015 yılında yazdığı bir yazıda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davadan 2017'de beraat ettiğini, 25 Ocak 2017'de ise yine Erdoğan'a hakaretten 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve cezasının ertelendiğini belirtti.

  Yılmaz Odabaşı, tutuklama kararının açıklanmasından sonra, ring aracıyla Kandıra Cezaevi'ne gönderildi.

  View more on twitter