Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sağlık çalışanlarına 1 Kasım 2020'ye dönük geçerli olmak üzere iki ay süreyle ek ödeme yapılabilecek

  Sağlık çalışanlarına ek ödeme için yeni bir karar alındı.

  Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, sağlık çalışanlarına 1 Kasım 2020'ye dönük geçerli olmak üzere iki ay süreyle ek ödeme yapılabilecek.

  Ek ödeme yapılma kararı alınması halinde yer veya personel yönünden kapsamını Sağlık Bakanı belirleyecek.

  Ödemenin toplam tutarı, tavan ek ödeme tutarını geçemeyecek.

  Sağlık personeline ek ödeme yapılabilmesine yönelik bir önceki karar, Ağustos Eylül Ekim 2020 ayları için alınmış ve yürürlüğe girmişti.

  Yeni kararla birlikte ek ödeme imkanı, Kasım ve Aralık aylarında da uzatılmış oldu.

  Sağlık çalışanlarına 1 Kasım 2020'ye dönük geçerli olmak üzere iki ay süreyle ek ödeme yapılabilecek
 2. H. Akın Ünver

  Kadir Has Üniversitesi

  WhatsApp

  WhatsApp'ın kullanım şartları ve gizlilik politikasını değiştireceğini duyurmasıyla beraber başlayan güvenlik tartışmaları, kullanıcıları alternatif arayışlarına yöneltti. Peki, WhatsApp şartnamesini neden değiştirdi ve kullanıcılar için riskler neler? Alternatif uygulamalar hangi özellikleri ile tercih ediliyor? Kadir Has Üniversitesi'nden H. Akın Ünver yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'tan beIN Sports'a tepki: Futbol tarihinin en ağır boykot kampanyasını başlatırız

  Süper Lig'in 18. haftasında oynanan Büyükşehir Belediye Erzurumspor-Fenerbahçe maçı, Fenerbahçe'nin 3-0 üstünlüğüyle tamamlandı.Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Erzurumspor maçı sonrası açıklamalarda bulundu.

  Koç, Fatih Karagümrük ile İttifak Holding Konyaspor arasında oynanan maçta ekrana yansıyan seslerde Fenerbahçe aleyhine tezahüratların yer alması nedeniyle dün özür dileyen yayıncı kuruluş beIN Sports'a tepki gösterdi.

  Mesut Özil transferiyle ilgili de konuşan Ali Koç, "Mesut Özil'in hâlâ rüya olduğunu söylüyorum. Fenerbahçe Kulübü'nden bir kişi çıkıp bir açıklama yapmamıştır. Önemli olan oyuncunun, kulübüyle olan problemini çözmesi. Bitebilir de bitmeyebilir de... Kesin bir şey yoktur. Basında bitmiş gibi görünmesi bizim işimizi de zorlaştırmaktadır" dedi.

  Quote Message: Fenerbahçe ile yayıncı kuruluş arasında bazı sıkıntılar vardı, bu yeni bir şey değil. Dün oynanan Karagümrük maçında tatsız bir ses olayı vardı. Özür açıklamasını samimi bulmadığımızı, saatine baktığımızda bile altında çok fazla neden arayabilirsiniz. Fenerbahçe olarak bu sıkıntılar giderilene kadar yayıncı kuruluşla ilişkilerimizin çok sıkıntılı olacağını söyleyebiliriz.
  Quote Message: Taraftarımız bu konuyu gündemde tutsun... Şu an bir dekoder kampanyasına gitmeyi düşünmüyoruz. Ancak böyle devam ederse hayatlarında göremeyecekleri boykot kampanyası başlatırız. Futbol tarihinin en ağır kampanyası olur bu. Ben şu ana kadar hep onların yanında oldum. 'Aynı gemideyiz. Onlar da para kazanacak, kazansın' dedim. Bu çözülmeyecekse Fenerbahçe'nin ne olduğunu görürler. Gösteririz. Hodri meydan... Sabrımız tükendi, kendilerinin bileceği iş.
  Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç'tan beIN Sports'a tepki: Futbol tarihinin en ağır boykot kampanyasını başlatırız
 4. Türkiye ve Yunanistan, istikşafi görüşmelere 25 Ocak'ta İstanbul'da devam edecek

  Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "İstikşafi görüşmelerin 61. turu 25 Ocak 2021 tarihinde İstanbul'da yapılacaktır" denildi.

  Türkiye ve Yunanistan, istikşafi görüşmelere 12 Mart 2002'de Ankara'da başlamıştı.

  İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, 1 Mart 2016'da Atina'da yapılmıştı.

  Türkiye ve Yunanistan, istikşafi görüşmelere 25 Ocak'ta İstanbul'da devam edecek
 5. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 174 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 174 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti
  View more on twitter
 6. Erdoğan: Belirlenen sıralamaya göre perşembe veya cuma günü gibi aşı kampanyası başlamış olacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: Ekonomide aldığımız tedbirlerle salgının gelişini geciktirerek yüzde 4,5 büyüme oranına ulaştık. Yılın ikinci çeyreğinde ise salgın tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de derinden hissedildi. Bu dönemde Türkiye yüzde 9,9 oranında daraldı. Salgının etkilerini azaltmak için hayata geçirdiğimiz önlem ve teşvikler sayesinde ekonomimizin direncini korumayı başardık. Haziran ayında hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Üçüncü çeyrekte sanayi yüzde 30, perakende satış hacmimiz yüzde 25 arttı.
  Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomide aldığımız tedbirlerle salgının gelişini geciktirdik
  Quote Message: Salgın tedbirlerinin faaliyetlerine ara verilen esnaflarımız, öğrencilerimiz, çalışanlarımız başta olmak üzere vatandaşlarımız üzerinde açtığı yaraları biliyoruz. Hayatımızı kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz. Vaka sayısının belirli bir rakamın altına düşmesiyle birlikte kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız. Gelinen aşamada salgınla mücadelede önemli husus aşı çalışmalarıdır. Türkiye bütün aşı çalışmalarını yakından takip etmektedir. Halihazırda Çin menşeili bir aşıyı ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon doz ülkemize geldi. Alman menşeili aşılayla da anlaşmayı yaptık, görüşmelere devam ediyoruz, henüz nihai kararı vermiş değiliz. Rus ve İngiliz menşeili aşılarla da ilgili görüşüyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. Belirlenen sıralamaya göre perşembe ve cuma günü gibi aşı kampanyası başlamış olacak.
 7. DİSK: TÜİK'in işsizlik verileri gerçekleri yansıtmıyor

  fabrika çalışanı

  DİSK'in Araştırma Merkezi'nin hazırladığı istihdam raporunda, TÜİK'in açıkladığı verilerin gerçekleri yansıtmadığı savunuldu.

  Açıklamada, TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre dar işsizlik oranının 0,7 puanlık azalış ile yüzde 12,7 seviyesinde gerçekleştiği hatırlatılırken, "TÜİK açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı ile Covid-19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor, tersine saklıyor. Nisan 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı nedeniyle TÜİK’in dar tanımlı/standart işsizlik verileri işgücü piyasalarındaki gerçek tabloyu yansıtmıyor. TÜİK’in verileri perdelenmiş verilerdir." denildi.

  DİSK'in raporunan özet bulgular şöyle:

  • DİSK-AR, ILO’nun yöntemini esas alarak Covid-19’un yarattığı gerçek istihdam kaybını ve işsizliği hesapladı.
  • Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,7 milyona yükseldi.
  • Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 27 olarak gerçekleşti.
  • Ekim 2020’de de Covid-19 ve ekonomik krizin işgücü piyasaları üzerindeki tahribatı sürüyor.
  • Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Ekim 2020’de 10 milyona yaklaştı!
  • Covid-19 Ekim 2020’de en az 2 milyon 246 bin yeni eşdeğer istihdam kaybına yol açtı.
  • Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı yüzde 29,8’e yükseldi
  • İstihdam bir yılda 896 bin kişi azaldı.
  • İstihdam oranı yüzde 43,6’ya geriledi.
  • İşbaşında olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 833 bin kişi azaldı.
  • Ümitsiz işsizlerin sayısı bir yılda 668 binden 1 milyon 511 bine yükseldi.
  • Kadınlar Covid-19’dan daha fazla etkileniyor: Kadın işgücü yüzde 8 kadın istihdamı yüzde 6,3 azaldı.
 8. Gözler Kabine toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapması bekleniyor

  Erdoğan

  Yılın ilk kabine toplantısı bugün, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılıyor. Saat 15:00'de başlayan toplantının yaklaşık 4 saat sürmesi, daha sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarda bulunması bekleniyor.

  İçişleri Bakanlığı, yaklaşık bir aydır devam eden sokağa çıkma yasaklarının ikinci bir açıklamaya kadar devam edeceğini açıklamıştı.

  Bugünkü kabine toplantısında sokağa çıkma yasakları ve kafe ile restoran gibi işletmelerin çalışma saatleriyle ilgili kararların alınması bekleniyor.

 9. Eğitim İzleme Kurulu: Diyarbakır'da 195 bin öğrenci EBA'ya erişim sağlayamıyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  basın açıklaması

  Diyarbakır'da yaklaşık 40 kurum ve sivil toplum örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Eğitim İzleme Kurulu, yıl sonu öğrencilere verilecek karne notuyla ilgili bir basın açıkladı yaptı.

  Açıklamada Diyarbakır'da kayıtlı öğrenci sayısının 492.975 olduğu ve bu yıl 8.sınıfı bitiren 47.228 öğrenciden 4300’ünün örgün eğitime kayıt yaptırmadığı belirtildi.

  Örgün eğitim dışında kalan çocuklar için kaygılı olduklarını ifade eden komisyon, Uzaktan eğitimle beraber Diyarbakır’da EBA ya giriş yapabilen öğrenci sayısı oldukça düşük olduğu kaydetti.

  Mart-Haziran aylarında Diyarbakır’da 1 saniye bile EBA ya giriş yapamayan öğrencilerin Bağlar'da 24.430 Silvan’da,15248 Surda ,20 636 olup il genelinde toplam sayı 200 bine yakın olduğu açıklandı.

  Mart-Haziran pandemi döneminde uzaktan eğitime erişemeyen öğrenci sayısının, ekonomik koşulların giderek kötüleşmesi ve işsizliğin dahada artması nedeniyle artmaya devam ettiği vurgulandı.

  "Bu tablo karşısında ilimizde Ocak 2021 tarihi tibariyle 4500 civarında tablet dağıtıldığına göre en az 195 bin öğrencimiz EBA ya erişim sağlayamıyor. Bu öğrenciler derse giremedi diye performanslarını düşük vermek cezalandırmak değil midir ? Eşitsizliği daha da derinleştirmiyor mu?

  Bu veriler gösteriyor ki uzaktan eğitimde öğrencilerin dersleri izlemek için gerekli teknolojik donanım (tablet,PC,akıllı telefon ) ve internet alt yapısı ve bağlantılardan yoksun olmaları eşitsizliklere yol açmış Anayasal bir hak olan eğitim hakkı kullanılamaz hale gelmiştir. Bu gerçeğin yok sayılarak öğrencilere not verilmek istenmesi, var olan eşitsizlikleri ve mağduriyetleri yok saymakla kalmayacak, aksine derinleştirecektir. Kaldı ki eğitime erişim açısından dezavantajlı durumda olan öğrencilerin yaşadıkları sorunları her defasında dile getirmemize rağmen sorunların çözümü için hiçbir politika geliştirilmemiş ve bu durumdaki öğrenciler için de ciddi eşitsizliklere, haksızlıklara ve mağduriyetlere neden olunmuştur. Bu öğrencilere not verilecek olmasının akılla, pedagojiyle ve en önemlisi vicdanla bağdaşır hiçbir yanı bulunmamaktadır."

  "Ayrıca, yoksul öğrenciler başta olmak üzere dezavantajlı kesimlerden olan öğrencilerin gerekli ve yeterli olanaklara sahip olmadığı koşullarda onları sınava tabi tutmak yaşadıkları eşitsizlikleri artırmaktadır. MEB, ifade edilen gerekçelerden dolayı, uzaktan eğitim döneminde yapılacak performans değerlendirmelerini iptal etmeli ve bununla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmalıdır."

 10. Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüs aşısı adayının faz-2 çalışmalarına ay sonuna kadar başlanması planlanıyor

  Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, koronavirüs aşı adayının faz-2 çalışmalarına en geç ay sonunda başlamayı düşündüklerini söyledi.

  Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile ekibinin Koçak Farma firmasında bir haftadır çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çalış, "her şeyin prosedüre uygun, güvenli ve kaliteli olmasını istediklerini, bu nedenle dikkatli davrandıklarını" dile getirdi.

  AA'nın haberine göre aşının dolum işleminin Koçak Farma firmasında gerçekleştirildiğini dile getiren Çalış, şöyle dedi:

  "Şu anda güvenlik testleri devam ediyor, dolum işlemleri devam ediyor. İnşallah bu ayın sonuna faz-2'ye başlamayı düşünüyoruz ama bir hafta önce, bir hafta sonra olabilir. O yüzden zaman vermeyi çok istemiyoruz çünkü bu işler ince işler, dikkat edilmesi gereken işler."

  Erciyes Üniversitesi'nde koronavirüs aşısı adayının faz-2 çalışmalarına ay sonuna kadar başlanması planlanıyor
 11. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: WhatsApp, bir ulusal güvenlik sorunu

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, WhatsApp sözleşme güncellemesine ilişkin olarak konunun ulusal güvenlik sorunu olduğuna dikkat çekti.

  Bloomberg HT'nin haberine göre Demir, Ulak sisteminin yaygın kullanımını önemsediklerini belirtti.

  Demir, konuyla ilgili olarak, "(WhatsApp) Bu konu bir ulusal güvenlik sorunu. Kurumlarla birlikte çalışmalıyız. Ulak sisteminin yaygın kullanımını önemsiyoruz" ifadelerini kullandı.

  WhatsApp'ın sözleşmesini güncelleyeceğini duyurmasına takiben Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'tan da açıklamalar gelmişti.

  Veri mahremiyeti açısından AB ve diğer ülkeler ayrımının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Koç, "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde de belirttiğimiz gibi yabancı menşeli uygulamalar, veri güvenliğine yönelik önemli riskler içeriyor. Yabancı menşeli muadillerinden çok daha fazlası, BiP ve Dedi gibi milli ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve milli uygulamaları kullanmaya davet ediyoruz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

  Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir: WhatsApp, bir ulusal güvenlik sorunu
 12. WhatsApp'a gösterilen tepki, Turkcell'in BiP uygulamasına ilgiyi yükseltti: Turkcell'in hisse senetleri güne yüzde 2,4 yükselişle başladı

  WhatsApp'ın sözleşme güncellemesine yönelik kullanıcı tepkilerinin ardından aralarında Turkcell'in BiP uygulaması gibi farklı uygulamalar öne çıkmaya başladı.

  Şirket hisselerinde de BiP'in etkisi hissedildi.

  Bloomberg HT'nin haberine göre Turkcell'in hisse senetleri güne yüzde 2,4 yükselişle başladı.

  Turkcell, mühendisleri tarafından geliştirilen iletişim platformu BiP’e son 3 günde 4,6 milyon yeni kullanıcı eklendiğini duyurdu.

  Şirketten yapılan yazılı açıklamada, BiP’in kullanıcı verilerinin, Turkcell’in Türkiye’deki veri merkezlerinde yüksek güvenlikli şifreleme ile tutulduğu belirtildi.

  Turkcell Dijital Servisler ve Çözümlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ, kullanıcıların verilerini üçüncü taraflarla paylaşma zorunluluğu olmaksızın BiP’i kullanmaya devam edebileceklerini söyledi.

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre Turkcell çatısı altındaki BiP, sosyal medyada WhatsApp'a gösterilen tepkilerin ardından en çok indirilen üç mesajlaşma uygulaması arasındaki yerini aldı.

  WhatsApp'a gösterilen tepki, Turkcell'in BiP uygulamasına ilgiyi yükseltti: Turkcell'in hisse senetleri güne yüzde 2,4 yükselişle başladı
 13. Erdoğan, Kılıçdaroğlu hakkında 'sözde cumhurbaşkanı' ifadesi nedeniyle 1 milyon TL'lik tazminat davası açtı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında, kendisine yönelik sarf ettiği 'sözde cumhurbaşkanı' ifadesi nedeniyle 1 milyon TL'lik tazminat davası açtı.

  Erdoğan ayrıca Kılıçdaroğlu hakkında "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

  Erdoğan, TBMM'deki konuşması nedeniyle CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında da '250 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, basına getirilen yasakları ve Sözcü Gazetesi okumama çağrısını eleştirirken, "sözde cumhurbaşkanı" ifadesini kullanması AKP cephesinden tepki çekmişti.

  Kılıçdaroğlu: 2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösteriyorsa...

  Kılıçdaroğlu dün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde düzenlediği basın toplantısında, “2020 yılında bir ülkenin sözde cumhurbaşkanı, bir gazeteyi doğrudan hedef gösterip 'Ben o gazeteyi okumuyorum, siz de satın almayın, okumayın' diye çağrı yapıyorsa orada medya üzerindeki vesayeti ve baskıyı düşünün. Sıradan bir kişi bunu söylemiyor, devleti yöneten en tepedeki koltukta oturan zat söylüyor” dedi.

  CHP liderinin bu sözleri üzerine Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “özür dilemesi” çağrısında bulunarak, “Sayın Cumhurbaşkanımıza 'sözde cumhurbaşkanı' demek, her şeyden önce milli iradeye yapılmış bir saygısızlıktır” dedi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 14. Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu

  whatsapp ve facebook

  Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Kişisel Verileri Koruma Kurulu'nun da yarın aynı gündemle toplanacağı belirtildi.

  Kuruldan yapılan açıklamada, Facebook ve WhatsApp hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açıldığı belirtildi.

  Açıklama şöyle devam eti

  "Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir."Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir."

 15. Adnan Oktar'a 1075 yıl 3 ay hapis cezası

  Adnan Oktar

  78'i tutuklu 236 sanığın yargılandığı Adnan Oktar davasında, Adnan Oktar'a farklı suçlardan bin yılı aşan hapis cezası verildi.

  Adnan Oktar'ın cinsel istismar, eziyet kişisel verilen kaydedilmesi, eziyet ve nitelikli dolandırıcılık dahil bir çok suçtan bin 365 yıla kadar hapsi isteniyordu. 13 sanığın örgüt yöneticisi olmak suçundan 12'şer yıla kadar hapsi, 222 sanığın ise örgütü bilerek yardım etmekten cezalandırılmaları talep ediliyordu.

 16. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Kara: Kan sulandırıcıları bilinçsiz kullanmak zarar verebilir

  Ateş Kara

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs tedavisinde kullanılan kan sulandırıcı ürünlerin bilinçsiz kullanımında vücuda zarar verebileceğine dikkati çekti.

  Kara, "Bu ilaçlardan elimizde reçetemiz olmadan, doktor önerisi olmadan mutlaka uzak durmamız gerekiyor. Kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz ilaçlar değil bunlar" dedi.

  Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, kan sulandırıcı ürünlerin kullanımına ilişkin DHA'ya açıklama yaptı.

  Kara, herhangi bir ilacın dahi doktor kontrolü dışında dozunu artırınca vücuda zarar verebileceğini belirterek, "Size tedavi amaçlı verdiğiniz ilacı iki katı alırsanız size zarar verebilir. Bu bakımdan doz ana belirleyici. Bu ilaçları gerekmedikçe asla kullanmamak lazım. Kanamaya da neden olabilirler. Kanı sulandırıyor, akışkanlığını artıyor, amacı bu; ama biraz fazla verirseniz kanamaya neden olabilir. Bu çizgiyi bizim, sizin belirlemeniz mümkün değil. Mutlaka sizi izleyen doktorun önermesi ve önerdiği miktarı önerdiği şekilde almanız gerekir" dedi.

 17. Milli Eğitim Bakanı Selçuk: On binlerce okulumuzda İstiklal Marşı okundu

  Ziya Selçuk

  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlık binasında düzenlenen bayrak törenine katılarak, İstiklal Marşı'nı okudu. Selçuk, "İstiklal Marşımızı yüz yüze beraber okuyalım istedik, on binlerce okulumuzda bugün İstiklal Marşımız okundu" dedi.

  Bakan Selçuk, Bakanlık tarafından hayata geçirilen etkinlik kapsamında düzenlenen bayrak törenine törene katıldı. Bakanlık binasında düzenlenen törende Bakan Selçuk, mesai arkadaşlarıyla birlikte Ankara Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı'nı okudu.

  Bakan Selçuk, törenin ardından yaptığı açıklamada, "Bayrak töreni hepimizin hayatında okullarda çok çok özel hatıraları olan törenler. Ancak salgın şartları nedeniyle yüz yüze İstiklal Marşı'mızı okuyabilmek konusunda bazı kısıtlamalar yaşıyoruz. Sadece TRT EBA ekranlarında, televizyonlarda, canlı derslerde çocuklarımızla her pazartesi İstiklal Marşı'mızı okuyoruz. Ancak yüz yüze okuma konusunda bir kısıtımız var. İstiklal Marşı'mızın kabulünün 100'üncü yılında bu konuda daha yüksek bir farkındalıkla İstiklal Marşı'mızı yüz yüze beraber okuyalım istedik ve Türkiye'nin her bir yönünde on binlerce okulumuzda bugün İstiklal Marşımız okundu." dedi.

 18. Adnan Oktar grubu davasında karar duruşması

  Adnan Oktar

  Adnan Oktar grubuna yönelik 78'i tutuklu 236 sanığın yargılandığı davada bugün karar çıkması bekleniyor.

  İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nin karşısındaki duruşma salonlarında görülen dava 17 Eylül 2019'da başlamış ve mahkeme heyeti, son celsede kararını açıklamak üzere duruşmayı bugün görülmek üzere ertelemişti.

  Davada 499 sayfalık mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, örgütün elebaşı olduğu iddia edilen tutuklu sanık Adnan Oktar'ın

  • Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek,
  • 7 mağdura karşı "Birden fazla kişiyle birlikte cebir ve tehditle çocuğun cinsel istismarı",
  • 20 kişiye karşı "Birden fazla kişiyle birlikte ve silah tehdidiyle cinsel saldırı",
  • 15 kişiye karşı "Örgüt amaç ve faaliyetleri doğrultusunda kişisel verilen kaydedilmesi",
  • 5 kişiye karşı "Kişisel verilen kaydedilmesi",
  • 12 kişiye karşı "Cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma",
  • 2 kişiye karşı "Kendisini savunamayacak durumda birine karşı silahla cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma",
  • 7 kişiye karşı "Örgütün korkutucu gücünden yararlanarak eğitim ve öğrenim hakkının engellenmesi",
  • 2 kişiye karşı "Eziyet", "Suç örgütlerinin oluşturdukları korkutucu güçten yararlanılarak silahla tehdide azmettirme",
  • "Siyasal ve askeri casusluk suçuna teşebbüs",
  • "Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek",
  • "Nitelikli dolandırıcılık",
  • "Kaçakçılık" ve "Özel belgede sahtecilik"

  suçlarından 150 yıldan 1365 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istenmişti.

  Mütalaada örgüt yöneticisi konumunda bulunan Alev Babuna, Ulviye Didem Ürer, Fatma Ceyda Ertüzün, Ayşegül Hüma Babuna, Yeliz Sucu, Sinem Hacer Tezyapar, Aylin Atmaca ve Merve Büyükbayrak'ın da aralarında bulunduğu 13 sanığın "Silahlı örgüt yöneticisi olmak" suçundan 5'er yıldan 12'şer yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları, ayrıca sanıkların örgüt faaliyetleri kapsamında işlenen tüm suçlardan cezalandırılmaları talep edilmişti.

  Mütalaada 222 sanığın da "Örgüt üyeliği" veya "Örgüte üye olmamakla birlikte yardım" suçlarından cezalandırılması talep edilmişti.