Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Heathrow havalanı

  İngiltere, Pazartesi gününden itibaren bazı ülkelerden gelen yolcuların karantinadan muaf tutulduğu seyahat koridoru uygulamasına son vereceğini açıkladı ve seyahatten 72 saat önce negatif Covid-19 testi zorunluluğu getirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Son dakikaKoronavirüs sebebiyle dünya çapında gerçekleşen ölümlerin sayısı 2 milyonu aştı

  Koronavirüs

  John Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre koronavirüs salgının başlamasından bu yana pandemi sebebiyle dünya çapında gerçekleşen ölümlerin sayısı 2 milyonu geçti.

  ABD'de yaklaşık 390 bin ölüm kaydedilirken, Brezilya'da yaklaşık 200 bin ve Hindistan'da da yaklaşık 150 bin kişi hayatını kaybetti.

  Dünya çapında 93 milyondan fazla vaka tespit edildi.

 3. İngiltere'de son 24 saatte 55 bin 761 koronavirüs vakası tespit edildi

  Resmi verilere göre, İngiltere'de son 24 saat içerisinde 55 bin 761 koronavirüs vakası tespit edildi.

  1.248 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybederken toplam can kaybı ise 87 bin 295 olarak duyuruldu.

  Ülkede toplam vaka sayısı 3 milyon 316 bin 19’a yükseldi.

 4. Sağlık Bakanlığı'nın koronavirüs verilerine göre 24 saat içerisinde 8 bin 314 yeni vaka, 169 can kaybı tespit edildi

  Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı günlük koronavirüs verilerine göre son 24 saatte 8 bin 314 yeni vaka tespit edilirken, 169 kişi koronavirüs kaynaklı olarak yaşamını yitirdi.

  View more on twitter
 5. Ankara Emniyet Müdürlüğü: Yeniçağ Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu'na saldıran 3 kişi yakalandı, 1 kişi aranıyor

  Yeniçağ gazetesinin Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu'na yönelik saldırının ardından, Ankara Emniyet Müdürlüğü 3 kişinin yakalandığını, 1 kişinin ise arandığını duyurdu.

  View more on twitter
 6. Koronavirüs aşı kampanyası: Sağlık Bakanı Koca'dan HDP Eş Genel Başkanı Sancar'a teşekkür

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, siyasi parti liderlerine yönelik yaptığı koronavirüs aşısı olma çağrısına yanıt veren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'a teşekkür etti.

  Koca, "HDP Genel Başkanı Mithat Sancar Beyefendi’yi arayarak kendilerini de aşı olarak örnek olmaya davet etmiştim. Parti olarak yaptıkları açıklama ile sıra bekleyerek örnek olmayı tercih ettiler. Destekleri için teşekkür ediyorum. Salgınla mücadeleyi birlikte kazanacağız" dedi.

  View more on twitter

  HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yaptıkları yazılı basın açıklamasında, risk ölçüleri içerisinde sıraları geldiğinde aşı olacaklarını duyurmuştu.

  Bakan Koca'nın kendilerini arayarak aşı olmaya davet ettiğini duyuran Buldan ve Sancar açıklamalarında şunları söyledi:

  Quote Message: Sağlık ve Sosyal Politikalar Komisyonumuz ile birlikte yaptığımız değerlendirmeye göre, bu davet daha önce belirlenen risk grubu, kronik hastalar ve sağlık çalışanları için düzenlenen aşılama programına uygun değildir. Bu nedenle herkesin belirlenmiş risk öncelik sırası ile aşılanması, sürecin hızlıca ve etkili bir şekilde devam etmesi gereklidir."

  Sinovac aşısı: Türkiye'de liderler aşı kampanyası için ne dedi? - BBC News Türkçe

 7. Erdoğan: Asıl iş, faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu üyelerine İstanbul'da bir konuşma yaptı.

  erdogan
  Quote Message: Salgın nedeniyle yapmak zorunda kaldığımız kısıtlamaların üretici ve çalışanlarımızın üzerinde oluşturduğu yükü, en az seviyeye indirebilmek için pek çok ilave desteği uygulamaya geçirdik, gerekirse yeni destekleri de devreye alacağız. Türkiye'nin her türlü zorluğa, yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara hazırlıklı olduğunu herkese gösterdik. Salgının etkileriyle mücadeleyi, hem makro ekonomik hem de mali alanda atacağımız adımlarla destekleyeceğiz.
  Quote Message: Bana yatırım lazım, istihdam lazım, üretim lazım, ihracat lazım. Eğer bu dört başlık yoksa hiçbir şey yok, biz bununla övüneceğiz. Asıl iş faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağıya çekmektir. Yakında bu reformları kamuoyu ile paylaşacağız. Reform gündemimize uygun adımları hızla hayata geçireceğiz.
  Quote Message: Enflasyonla bütüncül bir mücadeleyi etkili bir şekilde sürdüreceğiz. Cari açıkla mücadelede yapısal önlemlere de hız veriyoruz. Asıl iş, faizi düşürmek suretiyle enflasyonu aşağı çekmektir. Bunun enflasyonla mücadelede altyapısını faiz oluşturuyor. 2020 yılında toplam bütçe harcamaları 1 trilyon 202 milyar liraya ulaşarak, program hedefimizin altında kaldı."
 8. Gates Vakfı İdari Direktörü: Koronavirüs aşısını daha çok insana ulaştırana kadar salgın etkisini sürdürecek

  jo cerrell

  Gates Vakfı İdari Direktörü Joe Cerrell, BBC Radio 5 Live'a yaptığı açıklamada, koronavirüs aşılamasının tüm dünyaya yayılması gerektiğini söyledi.

  Cerrell, "Dünya çapında kırılgan durumdaki herkese ulaşana kadar, bu salgın etkisini sürdürecek. Bu yüzden, bu aşının farklı yerlerde daha fazla insana nasıl ulaştırılacağı konusnu gerçekten ciddi bir şekilde düşünmeye başlamamız gerekiyor" dedi.

  Dünyada birçok gelişmiş ve önde gelen gelişmekte olan ülkeler kitlesel aşılama programına başladı. Ancak aşıların yoksul ülkelere ulaştırılmasının çok daha uzun zaman alacağına dair kaygılar mevcut.

 9. Ankara'da ikinci saldırı: Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu saldırıya uğradı

  Yeniçağ gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu'na saldırı gerçekleştirildi.

  Orhan Uğuroğlu arabasına bineceği sırada arkadan gelen 3 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. Saldırganların 34 plakalı bir araba ile geldiği ileri sürüldü. Emniyette ifade veren Uğuroğlu'nun sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

  Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da bugün evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıya uğramıştı.

 10. Erdoğan: Vatan savunmamızı 'siber vatanı' içine alacak şekilde genişleteceğiz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yenilenen Resim Heykel Müzesi açılışı için Dolmabahçe Sarayı’nda konuştu.

  "Şimdi önümüzde yeni bir dönem başladı. Bunun adı dijital çağdır" diyen Erdoğan, "Dijital çağın ham maddesi veridir. Veriyi elinde tutanlar demokrasiyi de hukuku da hiçe sayarak kendi dijital diktatörlüklerini kurabiliyorlar. Vahşi batıyı hatırlatan kurallarıyla insanlığı tehdit eden bir hale gelmesi tesadüf değil bilinçli bir tercihtir" ifadelerini kullandı.

  Quote Message: Ülkemizin karşı karşıya kaldığı kimi dayatmalara dijital dayatma dediğimizde birileri rahatsız olmuştu. Yeni dönemde karada ve havada yürüttüğümüz vatan savunmamızı dijital dünyada siber vatanı içine alacak şekilde genişleteceğiz."
 11. pazar

  Reuters haber ajansı, Türkiye ekonomisiyle ilgili kapsamlı bir analiz yayımladı. Analizde, "Türkiye'de gıda fiyatları o kadar arttı ki, bazı insanlar gelecek aylarda daha da artacak fiyatlardan kaçınmak için ellerindeki tüm parayı pirinç ve makarna stoklamaya yatırıyor" denildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. Ankara Valiliği'nden Selçuk Özdağ'ın saldırıya uğramasına ilişkin açıklama

  Ankara Valiliği’nden Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde silahlı ve sopalı saldırı düzenlenmesine ilişkin açıklama yapıldı.

  Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “26. Dönem Milletvekili ve Gelecek Partisi Genel Başkan YARDIMCISI Sn. Selçuk Özdağ, ikametgahının önünde fiziki saldırıya uğramış olup, hastanede tedavi altına alınmıştır. Saldırganların tespiti ve yakalanmalarına yönelik çalışmalar titizlikle sürdürülmektedir” ifadeleri yer aldı.

  View more on twitter
 13. Davutoğlu: Selçuk Özdağ'a saldırı siyasi terördür, Cumhurbaşkanı'ndan açık ve net bir açıklama bekliyoruz

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partinin Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'ın evinin önünde saldırıya uğramasına ilişkin bir açıklama yaptı.

  Davutoğlu, "Bugün terör Ankara sokaklarına inmişse, bunun adına siyasi terör deriz ve gerekenin yapılmasını herkesten bekleriz" dedi.

  "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine göre her türlü gelişmenin birinci derece sorumlusu Cumhurbaşkanlığı makamıdır" diyen Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan "açık ve net bir açıklama beklediklerini" kaydetti.

  Quote Message: Hiçbir şekilde sessiz kalınamayacak bir siyasi terörle karşı karşıyayız. Kamera kayıtları vardır, istihbaratları vardır, hiçbir mazeret kabul etmiyoruz. Türkiye'de siyasilere dönük bu tip saldırılara izin verilirse, sorumlusu Cumhurbaşkanıdır."
 14. Sağlık Bakanlığı verilerine göre koronavirüs aşısı olanların sayısı 500 bini geçti

  Covid-19 aşısı olanların internet üzerinden anlık takibinin yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı'nın oluşturduğu 'Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu''na göre, saat 14.20 itibariyle Türkiye'de 514 bin 799 kişi aşılandı.

  AKP MKYK üyelerinin ilk gün koronavirüs aşısı vurulmasına sosyal medyada tepki - BBC News Türkçe

 15. Erdoğan'dan S-400 açıklaması: Biden yönetimi ne der bilemeyiz, NATO'da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

  Erdoğan, "Savunma sanayisi konusunda atacağımız adımları hiçbir ülke belirleyemez. Bu tamamıyla bizim alacağımız karara bağlıdır" dedi.

  S-400 füze savunma sistemleriyle ilgili de yorum yapan Erdoğan, "Biden yönetiminin ne diyeceğini bilemeyiz, NATO ülkelerinin bize yön vermesini kabul edemeyiz" dedi.

  Quote Message: Biz bir defa kendi savunma noktasındaki adımlarımızı bir yerlerden izin alarak yapamayız. Biz bir NATO ülkesiyiz. NATO ülkesi olarak da NATO'da birlikte olduğumuz ülkelerin bize yön vermesini asla kabul edemeyiz."

  Ciddi bir para ödendiği halde F-35'lerin hala verilmediğini söyleyen Erdoğan, şöyle konuştu:

  "Bu tabii bizim uluslararası diplomaside Amerika'nın bir müttefik ülke olarak bize yaptığı çok ciddi bir yanlıştır. Temenni ederim ki Sayın Biden'ın görevi üstlenmesiyle birlikte görüşmelerimizi yaptıktan sonra, çok daha olumlu adımları atar ve bunları da yoluna koyarız."

  Erdoğan, AB ile ilişkilerle ilgili soruyu yanıtlarken, "Bugüne kadar AB bize verdiği sözleri hiç tutmadı. Şimdi yeni bir sürecin içerisindeyiz" diye konuştu.

 16. Son dakikaGelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a silahlı ve sopalı saldırı düzenlendi

  Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ'a evinin önünde saldırı düzenlendi.

  Olayı Twitter hesabında duyuran Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, "Genel Başkan Yardımcımız Selçuk Özdağ Abimize evinin önünde silahlı ve sopalı saldırıda bulunulmuştur. Bu aşağılık saldırıyı şiddetle kınıyor, suçluların bir an önce yakalanarak adaletin önüne çıkarılmasını bekliyoruz. Korkaklarla ve alçaklarla mücadelemiz kesintisiz sürecektir" dedi.

  View more on twitter

  5 kişilik bir grubun gerçekleştirdiği belirtilen saldırının ardından Özdağ'ın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

  Selçuk Özdağ

  Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı. Özcan, Özdağ'ın silahlı ve sopalı beş kişilik bir grubun saldırısına uğradığına belirterek şu bilgileri verdi:

  "Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve Manisa eski milletvekilimiz Sn. Selçuk Özdağ, bugün Ankara’daki evinin önünde saat 12:15 sularında 'sopalı ve silahlı' bir saldırıya uğramıştır.

  "Yaklaşık beş kişilik bir grubun saldırısına uğrayan Sn. Özdağ elinden ve kafasından ciddi biçimde yaralanmıştır. Olay anında yanında bulunan şoförü tarafından hızla Memorial Hastanesi'ne götürülerek tedavi altına alınmıştır.

  Güvenlik görevlilerimizin incelemeleri devam etmektedir. Olayın sorumlularının gecikmeksizin ortaya çıkarılmasını ve yargıya teslim edilmesini bekliyoruz. Söz konusu hadise ile maalesef ülkemizin geldiği noktayı, demokrasi diyen, hukuk diyen, özgürlük diyen hiçbir siyasinin can ve mal güvenliğinin kalmadığını büyük bir üzüntüyle tekrar gördük. Bu saldırı Türk demokrasisine yapılmıştır.Tedavisi devam eden Sn. Genel Başkan Yardımcımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, acil şifalar diliyor ve bu menfur saldırıyı şiddetle kınıyoruz."

  Selçuk Özdağ arabayla hastaneye kaldırıldı.
  Image caption: Selçuk Özdağ arabayla hastaneye kaldırıldı.

  Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, "Ülkenin başkentinde, gündüz vaktinde, hem sopalı hem silahlı saldırıya uğramış olmasından utanç duyuyoruz" dedi.

  Özcan, Özdağ'ın öncelikle ayaklarına vurularak yere düşürüldüğünü, sopalarla darp edildiğini ve kendisine silah çekildiğini, Özdağ'ın şoförünün arabadan çıkması sonucu saldırganların kaçtığını anlattı.

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun açıklama yapması bekleniyor.

 17. Uluslararası Af Örgütü, Boğaziçi öğrencilerine gözaltında kötü muamele iddiaları için Adalet Bakanlığı'na çağrı yaptı

  Boğaziçi Üniversitesi'nde eylemler

  Uluslararası Af Örgütü, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine kötü muamelede bulunulduğuna dair iddiaların soruşturulması için Adalet Bakanlığı'na çağrı yaptı.

  4 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi ve çevresinde gerçekleştirilen protestolarda kullanılan biber gazı ve tazyikli suyun barışçıl protestoları dağıtma amacı taşıdığını belirterek, sonrasında en az 45 öğrencinin, protestolara katılımları gerekçesiyle ve şafak baskınlarıyla gözaltına alındığı hatırlatıldı.

  Uluslararası Af Örgütü gözaltına alınan öğrencilere yapılan kötü muamele ve çıplak arama iddialarının yer aldığı hak ihlallerinin soruşturulması ve sorumluların adalet önüne çıkarılması çağrısı yaptı.

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’na hitaben yazılan "Acil Eylem" mektubunda, öğrenciler ve avukatları ile yapılan görüşmelerdeki iddialara da detaylı olarak yer verildi.

  "Amnesty.org.tr" sitesinde imzaya açılan Acil Eylem mektubunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Şaban Yılmaz’a hitaben şu ifadeler yer aldı:

  Quote Message: Sayın Yılmaz, Size, 5 ila 7 Ocak 2021 tarihleri arasında Özel Harekât polislerince gerçekleştirilen şafak baskınlarıyla gözaltına alınan öğrencilerin işkence ve diğer türde kötü muameleye maruz bırakıldığı iddiaları hakkında yazıyorum.
  Quote Message: Öğrenciler, Prof. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto etmek için 4 Ocak’ta üniversite ve çevresinde gerçekleştirilen, büyük ölçüde barışçıl protestolar sırasında Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 32(1) Maddesini ihlal ettikleri iddiasıyla gözaltına alındı. Kolluk yetkilileri, büyük oranda barışçıl protestocuları dağıtmak için gelişigüzel şekilde biber gazı ve tazyikli su kullandı. Bazı öğrenciler yerlerde sürüklendi, darp edildi ve gözaltına alındı.
  Quote Message: Uluslararası Af Örgütü’nün görüştüğü öğrencilerin ve avukatlarının aktardığına göre, şafak baskınlarıyla gözaltına alınan öğrenciler itme, yere yatırma ve ters kelepçeleme dahil kötü muameleye maruz bırakıldı ve bir buçuk saat boyunca bu pozisyonda tutuldu. İddialara göre, bir öğrencinin kafasına polis kaskıyla vuruldu; bir diğerinin başına ise memurlar eve girer girmez silah dayadı. Bazıları birden fazla kez olmak üzere, en az sekiz öğrenci zorla çıplak aramaya maruz bırakıldığını söylerken, iki LGBTİ+ öğrencinin cinsel yönelimleri ve/veya toplumsal cinsiyet kimlikleri nedeniyle copla tecavüz tehdidi ve sözlü saldırıyla karşı karşıya kaldığı bildirildi.

  İmza metni, protestoculara yönelik işkence ve diğer türde kötü muamele, tehdit ve hak ihlalleri iddialarının hızlı, kapsamlı, bağımsız ve tarafsız bir şekilde soruşturulması, sorumluluğu tespit edilen kişilerin adalet önüne çıkarılması çağrısıyla sona eriyor.

  Boğaziçi eylemleri: Öğrenciler ne istiyor? - BBC News Türkçe

 18. Siyasi parti liderleri Bakan Koca'nın koronavirüs aşısı çağrısına karşılık verdi

  MHP, İYİ Parti ve CHP liderleri

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın tüm siyasi parti liderlerine yönelik yaptığı koronavirüs aşısı olma çağrısı CHP, MHP ve İYİ Parti liderlerinden karşılık buldu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sağlık Bakanı Koca'nın kendisini aradığını, gerekirse refakat etmeyi teklif ettiğini duyurdu.

  Quote Message: Aşı için davet geldi, Sayın Bakan aradı. Ben de vatandaş Kemal Kılıçdaroğlu olarak sıramı bekleyeceğim. Önce sağlık çalışanlarının aşı olması lazım" from CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise bugün koronavirüs aşısı oldu. Aşı olurken fotoğrafı paylaşılan Bahçeli, "İnşallah bu salgından el birliği ile çok yakın zamanda kurtulacağımızı ümit ediyor, tüm halkımızı da aşı olmaya davet ediyorum" dedi.

  View more on twitter

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de aşı olduğunu Twitter hesabından duyurdu.

  Akşener, "Sayın Fahrettin Koca tüm liderler gibi beni de, dün akşam arayarak aşı olmaya davet etti. Parti liderlerinin aşı konusunda toplumumuza ön ayak olması gerektiği inancıyla ben de aşı oldum. Bu vesileyle iktidarı, aşı süreci için yaptığımız önerileri uygulamaya çağırıyorum" dedi.

  Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da aşı kampanyasına katılarak Ankara Şehir Hastanesi'nde koronavirüs aşısı olmuştu.

 19. AKP Genel Başkan Yardımcısı Ünal'dan 'WhatsApp' açıklaması: Kendi hukuklarını oluşturma çabası rahatsız edici

  Mahir Ünal

  NTV yayınına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, WhatsApp haberleşme uygulamasının gizlilik sözleşmesine ilişkin tartışmaları yorumladı.

  Ünal, "Uzun süredir tartıştığımız bir egemenlik durumu da söz konusu. WhatsApp'ın yaklaşımı insanları rahatsız etti. Kendi hukuklarını oluşturma eğilimi içerisinde olduğunu görüyoruz. Cambridge Analytica olayında olduğu gibi verilerimizin manipülasyon ya da reklam amaçlı kullanılması açısından bizim için önemli" dedi.

  "Devletlerin egemenlik hakları siber dünyada da geçerlidir. Önümüzdeki günlerde bu konu daha çok tartışılacak" diyen Ünal, bu konuda başka adımlar atılıp atılmayacağına ilişkin soruya "Mutlaka" yanıtını verdi.

  WhatsApp gizlilik sözleşmesini neden değiştirdi, rakipleri daha mı güvenli, kullanıcılar için riskler neler? - BBC News Türkçe