Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. aşı

  İngiliz-İsveç firması AstraZeneca'yı Avrupa Birliği (AB) ülkelerine aşı tedariki konusundaki sözleşmeye uymamakla suçlayan Avrupa Komisyonu, Covid aşısının ihracatıyla ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmaya hazırlanıyor. Birliğin yürütme organı olan Komisyon, AB liderlerine, aşı ihracı için yeni kriterler getirilmesini önerdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  AKP'nin 7. Olağan Kongresi'nde 22 isim liste dışı kalırken, 28 yeni isim yer buldu. Erdoğan, yeni parti yönetiminde Doğu ve Güneydoğu kökenli isimler, eski milletvekilleri ağırlıklı yer aldı. Binali Yıldırım için genel başkanvekili sayısı ikiye çıkarıldı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda önemli değişiklikler yaptı. Erdoğan, MKYK'da eski siyasetçiler ile Doğu ve Güneydoğu kökenli isimlere ağırlık verdi. MYK'da ise fazla değişiklik yapmayan Erdoğan, Eski Başbakan Binali Yıldırım'ı, Numan Kurtulmuş ile birlikte genel başkanvekilliğine getirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İstanbul’da kiralık ev fiyatları bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttı

  Dünya gazetesinin haberine göre ev kiraları İstanbul’da son bir yılda enflasyonun üzerinde artış trendine girdi.

  Konut kredi faizlerinin yükselmesiyle birlikte ilk olarak haziran ayında bahçeli evlerde başlayıp eylülde ise diğer arayışların devreye girmesiyle İstanbul’da kiralık ev fiyatları bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttı.

  Bağcılar’da artış yüzde 122’yi bulurken, Zeytinburnu, Şile, Esenyurt, Ataşehir, Sultanbeyli, Kadıköy, Çekmeköy ve Beykoz gibi 8 ilçede de kira artışları yüzde 50’nin üzerine çıktı.

  Öte yandan bazı ilçelerde yüksek artış semt bazlı yaşandı.

  İstanbul’da kiralık konutların ortalama metrekare fiyatlarında son 1 yılda ortalama yüzde 20 oranında artış gerçekleştiğini söyleyen Hürriyet Emlak Eş Genel Müdürü Zeynep Tandoğan, “Bu süreç devam ettiği sürece İstanbul’un özellikle merkezi yerlerinde, sahile ya da doğaya yürüme mesafesinde olan semtlerinde fiyatların artmaya devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

  Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan da İstanbul’da son iki yılda kiralarda düzenli bir artış eğilimi gözlemlediklerini belirterek şu bilgiyi verdi: “2017 Eylül ayına göre TÜFE kira endeksi yüzde 37,5 oranında artarken, kiralık ilan m2 fiyatları İstanbul’da yüzde 40,1 oranında yükseldi.”

  İstanbul’da kiralık ev fiyatları bazı semtlerde yüzde 100’ün üzerinde arttı
 4. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken ile ilk ikili görüşmesini, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için gittiği Brüksel'de yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Blinken Türkiye'ye, Rusya'dan satın aldığı S-400 hava savunma sistemini muhafaza etmeme çağrısı yaptı. Çavuşoğlu ise "S-400'ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Hindistan'da çifte mutasyona uğramış koronavirüs bulundu. Aynı zamanda ülkenin 18 eyaletinden toplanan örneklerde 771 mutasyon keşfedildi.

  Hindistan'da "çifte mutasyona" uğramış koronavirüs tespit edildi. Virolog Shahid Jameel, "çifte mutasyonu", aynı virüste iki mutasyonun birden görülmesi olarak açıklıyor. Hindistan Sağlık Bakanlığı, "çifte mutasyona" uğramış virüsün bağışıklık sistemini aşabileceği ve daha hızlı bulaşabileceği uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. AKP'de yeni MYK açıklandı: Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım, Genel Başkanvekili oldu

  AKP'de MYK üyeleri, Parti Sözcüsü Ömer Çelik tarafından basına duyuruldu.

  AKP Genel Başkanvekilleri Numan Kurtulmuş ve Binali Yıldırım olarak belirlendi.

  AKP MYK üyeleri
 7. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 29 bin 762 kişinin Covid testi pozitif çıktı

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte Türkiye'de 29 bin 762 kişinin Covid testi pozitif çıktı.

  146 kişi ise Covid bağlantılı olarak yaşamını yitirdi.

  View more on twitter
 8. MHP lideri Bahçeli: Almanya bizden ne istiyor? Neyin hesabını sormak için kuyruğa giriyor?

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Almanya'da muhalefette bulunan Sol Parti'nin MHP'yle ilgili verdiği soru önergesine ve Alman hükümetinin yanıtına tepki gösterdi.

  Bahçeli şunları söyledi:

  Quote Message: Almanya’da muhalefette bulunan Sol Parti, Federal Hükümet’e; Türkiye’deki iktidar yapısı içinde MHP’nin rolünü, hükümete etki edip etmediğini sorma gereği duymuştur. Federal Hükümet, Sol Parti’nin sorusuna cevaben; 'MHP’nin siyasi taleplerinin Türk hükümetinde karşılık bulduğunu ve bu taleplerin düzenli biçimde yasalara girdiğini' söylemiştir. Merkel hükümetinin bir bildiği, bir tespiti varsa derhal Türkiye’yle paylaşması şeref konusudur."
  View more on twitter
 9. AYM, HDP iddianamesini 31 Mart'ta inceleyecek

  HDP

  HDP'nin kapatılmasıyla ilgili 17 Mart'ta Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Anayasa Mahkemesi'ne iddianame sunulmuştu. Anayasa Mahkemesi tarafından da bir raportör görevlendirilmişti.

  Anayasa Mahkemesi'nin ilk incelemesinin tarihi 31 Mart olarak duyuruldu. Bu incelemede davanın kabul edilip edilmemesi konusunda bir karar verilecek.

  Kabul edilmesi halinde iddianame ön savunma için HDP'ye gönderilecek. HDP'nin Yüksek Mahkeme'nin tanıdığı süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ancak parti bu sürenin uzatılması için başvuruda bulunabilecek. Ek süre talebini AYM karara bağlayacak.

  Siyasi partilerin kapatılması, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın açacağı dava üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından karara bağlanıyor.

  Anayasa Mahkemesi, temelli kapatma yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ilgili siyasi partinin devlet yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakılmasına karar verebiliyor.

  HDP hakkındaki kapatma davasını 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak. Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden ötürü partinin kapatılmasına veya dava konusu fiillerin ağırlığına göre devlet yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılmasına, toplantıya katılan üyelerin 3'te 2 oy çokluğuyla yani 15 üyenin 10'unun oyuyla karar verilebilecek.

  Siyasi parti kapatma davası sonucunda verilen karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ile ilgili siyasi partiye tebliğ edilecek ve Resmi Gazete'de yayımlanacak.

  HDP'ye kapatma davası: AKP'de davanın siyasi sonuçlarına dair hangi olasılıklar konuşuluyor? - BBC News Türkçe

 10. TCMB Başkanı Kavcıoğlu, banka yöneticileriyle görüştü

  Cuma günü Naci Ağbal'ın görevden alınmasıyla Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanlığı'na getirilen Şahap Kavcıoğlu, bankaların yöneticileriyle yaptığı toplantıya ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı.

  View more on twitter

  Kavcıoğlu, "Değerli katılımcıların görüşleri ışığında çok verimli bir toplantı oldu. Paydaşlarımıza destekleri için teşekkür ederim" dedi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 19 Mart'ta görevden aldığı Naci Ağbal'ın yerine Merkez Bankası Başkanlığına Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanması sonrası, döviz kurunda sert dalgalanma yaşanmış, Türk Lirası yüzde 10 civarında değer kaybetmişti.

  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu faiz, kur ve enflasyon hakkında ne düşünüyor? - BBC News Türkçe

 11. Özlem Türeci ve Uğur Şahin, 'Özgürlük nedir?' sorusunu yanıtladı: 'Değişim ve dönüşümün temeli'

  Özlem Türeci ve Uğur Şahin

  BioNTech kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Covid-19 aşısının geliştirilmesi, kanserle mücadelenin geleceği ve insanların 200 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağına ilişkin Axel Springer CEO'su Matthias Döpfner'in sorularını yanıtladı.

  Şahin ve Türeci'ye, Business Inside’da yayınlanan röportajda, Türkiye’deki siyasi durum üzerine düşünceleri de soruldu.

  Döpfner'in "Türkiye'deki siyasi gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?” sorusuna, “Bu konuda yorum yapacak kadar bilgiye sahip değiliz” yanıtını veren çifte daha sonra, “Sizce özgürlüğün değeri nedir?" sorusu yöneltildi.

  Şahin, "Bana göre özgürlük, kendi adınıza karar verebilmektir, tutku duyduğunuz şeyi yapabilmektir. Bunu yapamazsak mutsuz oluruz. Bu nedenle özgürlük çok önemli” şeklinde yanıtladı.

  Türeci ise aynı soruya, “(Özgürlük), inovasyon, değişim ve dönüşümün temelidir. Özgürlük olmadan bu mümkün olmazdı. Bu bakımdan özgürlük, bir bilim insanı için çok daha önemli olmalıdır" dedi.

  Şahin, aşının zorunlu uygulanmasına da karşı olduklarını belirterek, "Herkes kendisi karar vermeli. Herkesin karar verebilmesi için şeffaf davranmalıyız" dedi.

 12. Fitch Türkiye'yi kredi notunun düşebileceği konusunda uyardı

  Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni başkanının faiz oranlarını hızla düşürmeye başlaması ve para ve tahvil piyasalarında yeniden karışıklığa yol açması halinde Türkiye'nin kredi notunu düşürebileceği uyarısında bulundu.

  Reuters’ın haberine göre, Türk Lirası bu hafta % 9'dan fazla değer kaybetti.

  Fitch Salı günü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Naci Ağbal’ı görevden alarak Şahap Kavcıoğlu’nu atamasının, Merkez Bankası’nın güvenilirliğini düşürdüğünü belirtti.

  Reuters'ın faiz indirimine gitmenin kredi notunun düşürülmesine sebep olup olmayacağı sorusuna Fitch'in ülke notları direktörü Tony Stringer, "Bu, kredi notunu gözden geçirmemize neden olabilecek bir şey, bu kesin" cevabını verdi.

  Stringer, temel riskin ise tasarruf sahipleri, şirketler ve uluslararası yatırımcıların TL'nin sert değer kayıpları yaşayacağını düşünüyor olması olduğunu belirtti. Reuters, TL’nin son 2 yılda Dolar ve Euro karşısında yarı yarıya değer kaybettiğini kaydetti.

  Stringer, "Aslen baktığımız şey piyasasanın o anki tepkisi ve bu hareketin ödemeler dengesi alanında baskının ne kadar artmasına yol açacağı olur" dedi.

  Banka
 13. Son dakikaErdoğan yeniden AKP Genel Başkanı seçildi

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek aday olarak girdiği 7. Olağan Büyük Kongre'de 1428 geçerli oyun tamamını alarak yeniden AKP Genel Başkanı seçildi.

  Erdoğan teşekkür konuşmasında, "2023 Cumhur ittifakının yeni bir zafer yılı olacaktır. Bugüne kadar ekonomiden demokrasiye eğitimden sağlığa ulaşımdan tarıma ticaretten turizme kadar her alanda hayata geçirdiğimiz icraatlarla ülkemizi şaha kaldıracağız. Cumhuriyet tarihimizin en büyük reformalarını maruz kaldığımız saldırılara rağmen iktidarımıza sığdırmayı başardık. Yeni bir ve sivil anayasa başta olmak üzere, milletimize olan vaadlerimizi gerçekleştirmede kararlıyız" dedi.

 14. Çavuşoğlu'ndan ABD'li mevkidaşı Blinken görüşmesi sonrası açıklama: 'S-400'ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik'

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Anthony Blinken ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "S-400'ü satın aldığımızı, işin bittiğini söyledik" dedi.

  Çavuşoğlu, Blinken ile Brüksel'deki NATO karargâhında bir araya geldi. İki bakan, Blinken'ın göreve gelmesinin ardından ilk kez yüz yüze görüştü.

  Quote Message: Blinken ile yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. PKK'nın son zamanlarda artan saldırılarını da hatırlattık. Suriye konusunu insani boyutlarıyla da ele aldık."
  Quote Message: S-400 meselesinin Türkiye için bittiğini bir kez daha söyledik. Bundan sonraki süreçte başta ABD olmak üzere, ihtiyaçlarımızı karşılamak için müttefiklerimizle işbirliği içinde olacağımızı söyledik."
  Quote Message: ABD Dışişleri Bakanı'yla Türkiye ya da ABD'de daha geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleşmesi konusunda mutabık kaldık."
  View more on twitter

  ABD Dışişleri'nden açıklama

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından görüşmeye ilişkin açıklama yapıldı.

  Açıklamada, Blinken ile Çavuşoğlu'nun ABD ile Türkiye arasındaki güvenlik işbirliğinin önemini tartıştıkları, Suriye ve Afganistan'daki ortak çıkarların masaya yatırıldığı belirtildi.

  Açıklamaya göre Blinken, Türkiye'yi Rus S-400 savunma sistemlerini muhafaza etmemeye çağırırken, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'ni feshetmesine yönelik endişelerini de ifade etti. Blinken görüşmede demokratik kurumların ve insan haklarına saygının öneminin altını çizdi.

 15. AKP'nin 75 kişilik MKYK listesi belli oldu: Özlem Zengin ve Şamil Tayyar listeye girdi

  Ayşe Sayın

  Ankara

  AKP’nin yeni Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) kadrosu belli oldu.

  Tüzük değişikliğiyle MKYK üye sayısı 75'e çıktı.

  Grup başkanvekili Özlem Zengin, Metin Külünk ve Şamil Tayyar da MKYK'da yer aldı.

  Ayrıca İYİ Parti'den istifa edip, AKP'ye katılan Tuba Vural Çokal da listeye giren yeni isim oldu.

  Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ise MKYK listesinde yer almadı.

  Eski milletvekillerinden Abdurrahman Kurt ve AKP'nin kurucu üyelerinden Ayşe Böhürler de listeye giren isimler arasında yer aldı.

  TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ MKYK'nın yeni isimlerinden oldu.

  AKP MKYK
 16. Övgü Pınar

  Roma

  İtalya Başbakanı Mario Draghi

  İtalya Başbakanı Mario Draghi, AB zirvesi öncesi İtalya Parlamentosu'na bilgi verdi. Draghi, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını "vahim bir geri adım" diye niteledi ve kadınların şiddetten korunmasının Avrupa için temel bir değer teşkil ettiğini söyledi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 17. Mansur Yavaş'tan 'yolsuzluk' açıklaması: Savcılığa 50 dosya gitti, önümüzdeki hafta da en az 50 dosya gidiyor

  Mansur Yavaş

  Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, Fox TV'de yaptığı açıklamalarda, ABB'de geçmiş dönemde yaşandığını söylediği yolsuzluklarla ilgili dosyaları anlattı.

  Quote Message: Bunu Meclis’te de yayımladığım için söylüyorum. Sadece 6 ihale dosyasında 2.8 katrilyon zarar var. Şu anda savcılığa 50 kadar dosya gitti. Önümüzdeki hafta da en az 50 dosya gidiyor."
  Quote Message: Bir Belbeton şirketi dosyası var. Normal şartlarda bir yılda ancak 150 Milyon ihale alabilir. Ama tam 1.5 Milyar liralık ihale verilmiş. Bir yıl gibi çok kısa bir süre içerisinde. Dolayısıyla devraldığı rakamın iki mislini zaten ihalelerden kazanmış. Belediyenin en karlı firmasıydı bu."
  Quote Message: İnsanların pazar artıklarıyla beslendiği bir yerde, bunların hesabının sorulması lazım. Bunun particilikle asla alakası yok. Türkiye’de yolsuzluk yapanların çoğu hangi parti olursa olsun, o partilere sığınırlar. Yolsuzlukları görünmesin diye o partilerin arkasına saklanırlar."
  Quote Message: Ankara’da topu topu 20 tane firma zengin olmuş, geçtiğimiz 10-15 yıllık dönemde. Hepsi belediyeden aldığı ihalelerle zengin olmuş."