Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Engin Karaman

  BBC Türkçe

  Türkiye pazar

  Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya görevden alındı. Çetinkaya'nın yerine Mustafa Duman atandı. Atama sonrası Dolar/TL kuru yüzde 2,5'ten fazla artarak 8,45 seviyesini gördü. Kimi uzmanlara göre yeni bir kur krizi kapıda.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın görevinden ayrılıyor

  Hüseyin Aydın

  Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın'ın, Cuma günü yapılacak genel kurul toplantısında görevini devredeceği bildirildi.

  Odatv’ye konuşan Aydın, hem bankadan hem de Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı görevinden ayrılacağını söyledi.

  Aydın, “İstifa etmiyorum, ancak yarınki yönetim kurulu toplantısında görevimi bir başka arkadaşa devrediyorum. Olağan bir süreç” ifadelerini kullandı.

  Odatv’nin “Yeni göreviniz nedir” sorusuna ise Aydın, “Onun için ilerleyen zamanlarda açıklama yapılır” diye cevap verdi.

  Hüseyin Aydın, Temmuz 2011'den bu yana Ziraat Bankası'nın Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

 3. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İstanbul

  Türkiye'de koronavirüs vaka sayıları son dönemde yeniden artışa geçti. Bu da Türkiye'nin bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi üçüncü bir dalgayla karşı karşıya olup olmadığı sorusunu gündeme getirdi. BBC Türkçe, rakamlardaki artışı uzmanlarla konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 28.731 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 157 can kaybı oldu

  koronavirüs tablosu

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 28.731 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 157 kişi de COvid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

  Son haftalarda vaka sayılarında sürekli artış olması, salgında yeni bir dalga ile mi karşı karşıyayız sorularının sorulmasına neden oluyor.

  Türkiye'de toplam vaka sayısı 3 milyon 120 bini aştı, can kaybı ise 30 bin 619'a yükseldi.

 5. Sağlık Bakanı Koca: Mayıs sonuna kadar 100 milyon doz aşının ulaşmasını bekliyoruz

  F Koca

  Sağlık BakanıFahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, mayıs ayı sonuna kadar 100 milyon doz aşının Türkiye'ye geleceğini duyurdu. Bakan Koca, şu ana kadar 14 milyon dozdan fazla aşının uygulandığını belirtti.

  Bakan Koca, 1,4 milyon doz BioNTech aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını kaydetti.

  Koca'nın açıklamasından satır başları şöyle:

  "Yurtdışından getirerek kullanıma aldığımız aşı, toplamda 18 milyon dozun üzerinde. Ayrıca bugün itibariyle, 10 milyon doza tekabül eden, dolumu Türkiye’de yapılacak aşı elimize ulaşmış durumda. Mayıs sonuna kadarsa toplam 100 milyon dozun Türkiye’ye ulaşmasını bekliyoruz. Anlaşma bu şekilde yapılmıştır."

  "Bildiğiniz gibi, yakın zamana kadar süreci Sinovac aşısıyla yürüttük. Şimdi, Alman menşeli Biontech aşısı da sürece dâhil oldu. 1,4 Milyon doz Biontech aşısı bugün itibariyle elimize ulaşmış durumdadır. Nisan ayı başında, bu, 4,5 milyon doza ulaşacak. Buna ek olaraksa 30 milyon dozluk opsiyonlu anlaşma yapılmıştır."

  "Rus menşeli aşı Sputnik V’in tedariki için ilk görüşmelere başlanmıştır. Bu aşı, uygunluğunun kesinlik kazanmasına dönük test sürecinden sonra yaygın kullanıma alınabilecek."

  "Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen İnaktif aşı Faz 2 safhasındadır. Son gönüllünün ikinci doz aşısı 9 Nisanda yapılacak, sonuçların elde edilmesini takiben Nisan ayı sonunda, son aşama olan Faz 3 aşamasına geçilecek."

  “Salgın ne zaman kontrol altına alınır?” sorusunun cevabı, aşılama tamamlandığında. Türkiye için, “Mayıs sonu, bilemediniz, Haziran ayı sonuna kadar” dersek, bu, mevcut durumda gerçekçi bir cevap olacaktır. Bunun üç asgari şartı var: Her birimizin, süreçte tedbirlere uyması; aşı tedariki için yaptığımız, bağlayıcı olan anlaşmalara uyulması; aşı programını etkileyecek olası bir sorun yaşanmaması."

 6. Terim ve Davala'ya iki maç ceza

  Terim ve davala

  Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) , Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile yardımcısı Ümit Davala'ya 2'şer maç men cezası verdi.

  Türkiye Futbol Federasyonu'ndan açıklamada PFDK'nın iki isime 3'er resmi müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı ile 19 bin 500'er lira para cezası verdiği, ancak olayın gerçekleşme şeklini de dikkate alarak fiilin haksız tahrik sonucu işlendiği gerekçesiyle 3'te 1 oranında indirime gittiği vurgulanıd.

  PFDK, son karar olarak Terim ve Davala'ya 2'şer maç men ve 13'er bin lira ceza verilmesine hükmetti.Fatih Terim ve Ümit Davala, Tahkim Kurul'undan indirim çıkmaması durumunda Süper Lig'in 32. haftasındaki Atakaş Hatayspor ile 34. haftadaki Fatih Karagümrük müsabakalarında takımın başında yer alamayacak.

 7. AB Zirvesi taslak sonuç bildirgesi: Türkiye'yle Gümrük Birliği'nin genişletilmesi ve Doğu Akdeniz uyarısı

  Türkiye ve AB bayrakları

  Avrupa Birliği liderlerinin, 2016'da Türkiye'ye verdikleri Gümrük Birliği'nin modernize edilmesiyle ticari bağları derinleştirme taahhüdünü yerine getirmeye karar verdikleri, ancak aynı zamanda Ankara'yı Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmalarına yeniden başlarsa, ambargolarla karşılaşabileceği uyarısında bulunacağı belirtildi.

  Reuters Haber Ajansı'nın gördüğü AB Zirvesi bildirgesinin nihai taslağında "Türkiye'ye uluslararası hukuka aykırı yeni provokasyonlardan ve tek taraflı adımlardan kaçınması çağrısında bulunuyoruz" deniliyor.

  Zirve bildirgesi taslağında ayrıca AB liderleri'nin Türkiye'yle daha derin bir gümrük birliği yönünde çalışmaya başlayacağı bildiriliyor.

  Taslağa göre, Gümrük Birliği, hizmetler, tarım ürünleri ve kamu ihalelerine genişletilecek.

  Bu alandaki uzlaşmaya, Türkiye'nin 2016'da Suriyeli mültecileri kabul etmesi karşılığında varılmıştı.

  Bildiri taslağında ayrıca, "AB'nin çıkarlarını savunmak için elindeki tüm seçenekleri ve enstrümanları kullanacağı" da belirtirken "Hukukun üstünlüğü ve temel haklar önemli bir kaygı olmaya devam ediyor" da diyecek.

 8. Asrın Hukuk Bürosu: “Abdullah Öcalan'ın kardeşiyle yaptığı görüşme kesintiye uğradı, sağlık durumuyla ilgili bilgi alamıyoruz”

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  öcalan

  14 Mart tarihinde bazı sosyal medya hesaplarında İmralı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın öldüğü iddialarının ortaya atılmasının ardından, Asrın Hukuk Bürosu avukatları bir basın açıklaması yaparak müvekkilleriyle acil görüş talebinde bulunduklarını açıkladı.

  Her gün yüz yüze görüşme talebinde bulunduklarını belirten avukatlar, bu talebe olumlu yanıt alamadıklarını da ekledi.

  Öcalan’ın kardeşi ile yaptığı son telefon görüşmesinin çok kısa süre içinde kesintiye uğradığını belirten avukatlar, açıklamalarına şöyle devam etti:

  “Bugün de Sayın Öcalan’ın sağlık durumu ile ilgili sağlıklı bilgiye ulaşma imkanımız olmamıştır. Bizlerin Sayın Öcalan ile İmralı Cezaevi’nde ivedilikle görüşme talebimiz devam etmektedir. Nitekim Sn. Öcalan da görüşmenin geçekleşebilen kısmında bu talebin yerine getirilmemesini kabul etmediğini, bu durumun hukuka aykırı olduğunu beyan etmiş, devamında da görüşme kesilmiştir. Yaşanan bu gelişmeleri kamuoyunun bilgisine sunuyor, yetkilileri hukuka uygun davranmaya ve sorumluluğa davet ediyoruz.''

  Asrın Hukuk Bürosu avukatları, yaptıkları açıklamada Öcalan'dan 27 Nisan 2020 tarihinden beri haber alamadıklarını söyleyerek, onunla yüz yüze yaptıkları son görüşmenin 7 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleştiğini hatırlattılar.

 9. Emine ve Ferit Şenyaşar oturma eyleminin 17. gününde ikinci defa gözaltına alındı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  şenyaşarlar

  17 gün önce Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcısı ile görüşmek ve adalet talep etmek adına Şanlıurfa Adliyesi önünde oturma eylemine başlayan Emine Şenyaşar ve oğlu Ferit Şenyaşar bugün öğleden sonra gözaltına alındılar.

  Emine Şenyaşar, görüşme yapabilirse hastane öldürülen eşi Esved ve oğlu Adil Şenyaşar'ın öldürülmesiyle ilgili açılan soruşturmanın davaya dönüşmesini ve katillerinin yargılanması talep edeceklerini açıklamıştı.

  Ferit Şenyaşar, #ŞenyaşarAilesineAdalet tagıyla açtıkları hesaptan annesinin gözaltına alındığını duyurdu:

  “Annem çok ağladı ama susmadı, oğullarının ve eşinin katledilişini herkese anlattı. Şimdi gözaltında ama anlatmaya devam edecek. Annem bu yüzden gözaltında ama katiller sahte kimliklerle toplum içindeler. Katiller dışarda, annem gözaltında, onları buluncaya kadar susmayacağız.”

  Sosyal medyada yaptığı bu paylaşımdan kısa süre sonra Ferit Şenyaşar da gözaltına alındı.

  Sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcileri de Şenyaşar ailesine destek olmak için eylem yaptıkları yerde ziyaretler gerçekleştiriyordu. Gözaltı işleminden önce bugün Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin bayındır ile Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Berdan Öztürk aileyi ziyaret etmişti.

  17 gün içinde Emine Şenyaşar ikinci defa gözaltına alınıyor. Yedi gün önce yapılan gözaltı işleminden sonra anne oğul Şenyaşar'ın bina önünde eylem yapmaları engellendi.

  Anne ve oğul, Adliye binasının bahçe kapısının önünde eylemlerine devam ediyordu.

 10. İHD Başkanı Türkdoğan, Cumartesi Anneleri davasında savunma yaptı: Kanuna aykırı toplantı kavramının kullanılması kanunun kendisine bile aykırı

  Duruşma Çağlayan Adliyesi'nde görüldü
  Image caption: Duruşma Çağlayan Adliyesi'nde görüldü

  Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 700. buluşmasında gözaltına alınan kişilerin yargılandığı davada savunma yapan İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan, "Cumartesi Anneleri'nin ve İHD İstanbul Şube Kayıplar Komisyonunun kesintisiz oturma eylemi Galatasaray Lisesi önünde bulunan Galatasaray Meydanı adeta bir hafıza mekanını haline getirmiş ve 2911 sayılı kanunun 4.maddesinin b fıkrası kapsamına giren kendi kural ve sınırları içinde kalan bir geleneksel toplantıya dönüştürmüştür” dedi ve ekledi:

  “Dolayısıyla böylesi bir gösterinin veya toplantının 2911 sayılı kanun kapsamına alınması kanunun kendi düzenlediği istisnaya da aykırıdır.”

  Türkdoğan, yasaklanan etkinliğin en az 24 saat önceden yasaklanması ve tebliğ edilmesi gerektiğini hatırlatarak kendilerine bir tebligat yapılmadığını söyledi.

  Kayıp Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ise şöyle konuştu:

  “700. haftada güvenlik güçleri eylem öncesi bize 'kolay gelsin', dedi. 15 dakika sonra yasaklandığını söylediler, etrafımız sarıldı, bastonla yürüyen annemi koruyamadım. Yakınlarımın dövüldüğünü gördüm. Annem, 'Galatasaray'a gidene kadar ölmeyeceğim' dedi. Annelerimiz böyle yaşamak zorunda değil, mahkemenin yapması gereken bizi yargılamak değil, haklarımızı korumaktır.”

  Bugünkü duruşmada Maside Ocak, Ali Ocak, Faruk Eren, Deniz Koç, Cüneyt Yılmaz, Murat Koptaş, Adil Can Ocak ve Ali Yiğit Karaca'nın savunması alındı.

  Dava 12 Temmuz'a ertelendi.

 11. Fenerbahçe'de Erol Bulut ile yollar ayrıldı, Emre Belözoğlu teknik sorumlu oldu

  erol bulut

  Fenerbahçe “Sayın Erol Bulut ile yollarımız bugün itibarıyla karşılıklı anlaşarak ayrılmıştır” açıklaması yaptı.

  Kulübün internet sitesinden yapılan duyuruda “Sezonun geri kalan haftalarında, Yönetim Kurulumuzun almış olduğu kararla, Sportif Direktörümüz Emre Belözoğlu futbol takımımızın teknik sorumlusu olarak görev yapacaktır” ifadeleri yer aldı.

  Emre Belözoğlu, Ali Koç döneminin 6. teknik sorumlusu oldu.

  Fenerbahçe Erol Bulut yönetiminde Fenerbahçe, Süper Lig'de çıktığı 30 maçta 18 galibiyet, 5 beraberlik, 7 yenilgi yaşayıp, 31. haftayı 59 puanla 3. sırada bitirdi.

  Avrupa kupalarında yer almayan sarı-lacivertliler, Ziraat Türkiye Kupası'na ise çeyrek finalde Başakşehir'e elenerek veda etti.

 12. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Fehmi Tosun'un eşi Hanım Tosun

  25 Ağustos 2018'deki 700. eylemde gözaltına alınan 46 kişi hakkında, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'na muhalefet" suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün yapıldı. İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri "davanın siyasi kaygıyla açıldığını" söyledi. 1996'dan beri eylemlere katılarak babasının akıbetini soran Besna Tosun, "Bize 'Galatasaray Meydanı'ndan vazgeçin' derken, 'Sevdiklerinizden vazgeçin' diyorlar aslında. Sevdiklerimizden vazgeçmeyeceğiz" diyor. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 13. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  2009'da çıkan çatışmaların ardından Çin ordusu Sincan bölgesine gönderilmişti

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Türkiye'deki temaslarına başladı ve Ankara'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. Wang Yi'nin bölge turu kapsamında gittiği Türkiye'de gündemi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun açıklamasına göre, "ikili ilişkiler, bölgesel meseleler, Asya'yı, Avrasya'yı ilgilendiren konular ve Covid-19'la mücadele". Peki Uygur Türkleri ile ilgili haberler ve Çin'in politikaları gündemde olacak mı? Ece Göksedef'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 14. Londra'da yaşayan gazeteci, yazar ve yönetmen Ruhi Karadağ İstanbul'da gözaltına alındı

  karadağ

  Londra’da yaşayan gazeteci, yazar ve yönetmen Ruhi Karadağ, annesinin rahatsızlanması üzerine gittiği İstanbul’da, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda gözaltına alındı.

  Karadağ yazdığı bir kitapta “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanıyor.

  Pazarcık Sulh Ceza Hakimliği tarafından çıkarılan yakalama kararı sonucu gözaltına alınan Karadağ’ın bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyordu.

  Ruhi Karadağ kimdir?

  Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

  Birçok fotoğraf sergisine katıldı, fotoğraf üzerine seminerler verdi.

  Nokta ve Aktüel dergilerinde çalıştı.

  1990’ların popular TV programları A Takımı, Bam Teli ve Teke Tek’te görev aldı.

  Sinemada ise Gölge Oyunu (1998), Bir Şey Yapmalı (1998), Gayrimuayyen (2000), Bizim Çocuklar (2004), Simurg (2011) gibi yapımları bulunuyor.

 15. Kırklareli Valisi Osman Bilgin maske takmayan siyasetçileri uyardı ve ekledi: Sosyal medya hesabından maskesiz görüntü verenlere işlem tesis edilecek

  bilgin

  Kırklareli Valisi Osman Bilgin, “Bundan sonra sosyal medya hesabından maskesiz görüntü veren ve sosyal mesafeyi ihlal eden herkese işlem tesis edeceğimizi belirtmek istiyorum” dedi.

  DHA'nın haberine göre Bilgin, il genelindeki faaliyetlerinde maske takmayan siyasi parti temsilcilerini de uyardı.

  Kentte son dönemde vakaların 4-5 kat arttığını belirten Bilgin, "İstirham ediyorum, maske, mesafe ve temizlik kurallarına en yüksek düzeyde dikkat edelim. Bu birinci kuralımız olsun. İkinci olarak ev ve komşu ziyaretlerini kesinlikle yapmayalım” diye konuştu.

 16. Okan Buruk: Galatasaray’ı çok isterim

  buruk

  Geçen sezon Medipol Başakşehir ile lig şampiyonluğu sevincini yaşayan ilk teknik direktör olan Okan Buruk, turuncu lacivertli takımdan ayrıldıktan sonra ilk kez konuştu.

  Buruk ile Başakşehir’in yolları, takımın bu yılki kötü performansının ardından Ocak ayında ayrılmıştı.

  DHA’ya konuşan Buruk “Başakşehir ile yakaladığım başarının ardından Galatasaray ile adımın anılması gayet normal. Ama ülkemizin en başarılı teknik adamı diyebileceğimiz insan şu an Galatasaray'ın başında. Galatasaray hocalığına aday gösterilmek benim için mutluluk verici” dedi.

  Galatasaray’da Fatih Terim’in 2+3 yıllık sözleşmesinin ilk 2 yılı bu sezon sonunda bitiyor.

  Sözleşmenin 3 yıl daha uzaması için iki tarafın da onayı gerekiyor.

  Buruk, Başahşehir’den ayrılığına dair ise şunları söyledi:

  "(Başkan) Göksel Gümüşdağ benim çok yakın arkadaşım. Çok değer verdiğim bir insan. Başkanımızdan böyle bir öneri geldi. Yenilenmenin kulüp için daha iyi olacağını düşündüler. Ben de buna hazır olduğumu belirttim. Oyun olarak belki iyi işler yapabilirdik, ama kulüpten böyle bir öneri gelince ben de ayrılmak durumunda kaldım. Böyle bir durumun kulüp için daha iyi olacağını düşündüler. Yöneticilerle ve futbolcu arkadaşlarımızla dostluğumuz sürüyor. Aykut hoca da sezon arası geldi. Takımı doğru yere getirmek istiyor. Çok çalışkan bir insan. Hem ona hem Başakşehir takımına başarılar diliyorum. Başakşehir'den ayrılırken göz yaşlarıma hakim olamadım.”

 17. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetimizi ve düşüncelerimizi ilettik

  Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

  Çavuşoğlu, iki ülkenin aşı konusunda işbirliğini ilerleteceğini söyledi ve ekledi:

  "Uygur Türklerine ilişkin hassasiyetimizi ve düşüncelerimizi ilettik."

  View more on twitter
 18. Son dakikaFırat Kaya gözaltına alındı

  İşitme engelli Engin E.’ye şiddet uygularken çektiği görüntüleri yayınlayan Fırat Kaya gözaltına alındı.

  DHA Fırat Kaya'nın Kocaeli’nde gözaltına alındığını, ifadesinin alınması için karakola götürüldüğünü aktarıyor.

 19. Savcılık: Fırat Kaya ve ona yardım edenler hakkında soruşturma başlatıldı

  fırat k.

  Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı işitme engelli Engin E.’ye şiddet uygularken görüntülerini yayınlayan Fırat Kaya ve ona yardım edenler hakkında ‘Kasten adam öldürmeye teşebbüs', 'Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma', 'Özel hayatın gizliliğini ihlal' ve 'Kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma' suçlarından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

  Savcılık “Soruşturma kapsamında kolluk güçlerine şüphelilerin gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir. Soruşturmamız titizlikle sürdürülmektedir” ifadelerini kullandı.

 20. Boğaziçi Üniversitesi’nde tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için yürüyen öğrenciler, ‘gökkuşağı bayrağı taşıdıkları’ gerekçesiyle gözaltına alındı

  gözaltı

  Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolarda tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılması için gösteriler düzenleyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri gözaltına alındı.

  Kuzey Kampüs’te yürüyüş yapan öğrencilerin etrafını çeviren polisler, dört kişiyi gözaltına aldı.

  Bianet, gözaltı gerekçesinin “gökkuşağı bayrağı taşımak” olduğunu aktardı.

  Gözaltını protesto eden öğrencilere de polis müdahale etti.

  View more on twitter

  İkinci protestoda da sekiz kişinin gözaltına alındığı, böylece gözaltı sayısının 12'ye yükseldiği aktarılıyor.

  View more on twitter