Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İçişleri Bakanı Soylu: KADES ihbarlarının 54 bin 488'i asıllıdır

  Süleyman Soylu

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğü'nde 81 ilin emniyet müdürü ile video konferans yöntemiyle düzenlenen toplantıya katıldı.

  Türkiye’nin çekilmesi üzerine tepkilere neden olan İstanbul Sözleşmesi için “Sözleşme üzerinden bir gündem yürütülmeye çalışılıyor. Kadına yönelik şiddet konusunu siyasi arenaya çekmek isteyen, bunu planlayan bir küresel akıl söz konusu” diyen Soylu, bakanlığın elindeki rakamları paylaştı:

  "Mevcut durumda 6284 sayılı Kanun kapsamında kadın cinayetleri, 2018'de 279, 2019'da 336 ve 2020'de ise 267 olarak kayıtlara geçmiştir.

  "Şu ana kadar 1 milyon 919 bin kadın, KADES uygulamasını indirmiştir. 105 bin 372 kişi ihbarda bulundu. Bu ihbarlardan 54 bin 488'i de asıllıdır. Aile içi şiddet olay sayılarında da yüzde 9'luk bir azalma gerçekleşti. 2020'nin ilk 3 ayı 49 bin 477, 2021'in ilk 3 ayında ise 45 bin 170 aile içi ve kadına yönelik şiddet olayı yaşandı. Aynı zamanda çocuğun cinsel istismarı yüzde 30, cinsel tacizde yüzde 16, cinsel saldırıda da yüzde 7,2 azalma söz konusudur."

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi", muhalefet partili milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Böylece, uzun yıllar sonra ilk kez, bir yasa teklifi, muhalefet oylarıyla Meclis'te reddedilmiş oldu. TBMM içtüzüğü gereği, reddedilen kanun teklifleri, üzerinden 1 yıl geçmedikçe aynı yasama döneminde yeniden verilemiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sağlık Bakanlığı: 40 bine yakın yeni vaka, 152 can kaybı var

  tablo
 4. Bakan Varank: Aşamalar başarıyla sonuçlanırsa sene sonunda 50 milyon doz kapasiteye sahip aşı adayımız elimizde olacak

  Bakan Varank

  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, inovatif yerli aşı çalışmaları konusunda, aşamalar başarılı bir şekilde tamamlanırsa sene sonunda 50 milyon doz kapasiteye sahip yerli bir aşı adayının olacağını söyledi.

  Meclis'te basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan Bakan Varank, nazal aşı içinse Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurulduğunu ve onay alındıktan sonra insan deneylerinin başlayacağını açıkladı.

  Quote Message: VLP aşı çalışması, inovatif bir aşı çalışması. Virüse benzettiğiniz bir yapıyla antikor oluşturmaya çalışıyorsunuz; basitçe anlatımı bu. Ama bizim aşımız, hem bu teknolojinin yeni olması hem de virüsün 4 bölgesini de hedef alan protein tabanlı aşı olması bakımından değişik bir aşı teknolojisi. Biz, tabii ki aşımızdan çok umutluyuz. İnsan çalışmaları Cumartesi sabahı itibarıyla başladı. Eğer bütün aşamalar başarılı bir şekilde tamamlanırsa, inşallah sene sonundan önce aşımızı elimize alabiliriz. Burada önemli olan hususlardan biri de bunları üretecek tesislerin hazır olması. Zaten firmalarla hocalarımız çalışıyor. Bu aşamaların tamamı başarılı olursa inşallah sene sonunda 50 milyon doz kapasiteye sahip aşı adayımız olacak."
  Quote Message: (Sprey şeklinde uygulanacak nazal aşı) Bu da protein tabanlı bir aşı çeşidi, dünyadaki yenilikçi aşı türlerinden bir tanesi. Burundan uygulanacak bir aşı çalışması. ODTÜ'deki bir hocamız bunun liderliğini yapıyor. Orada da arkadaşlarımız hayvan deneylerini tamamladılar. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'na başvurularını yaptılar. Onların değerlendirmesi, eğer onay alırsa insan deneylerine başlayacaklar. Arkadaşlarımızın ilk elde ettiği sonuçlar, oldukça başarılı gözüküyor."
 5. Eylem

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın İnsan Hakları Uygulamaları 2020 Ülke Raporları açıklandı. Türkiye raporunda siyasete katılım, ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, toplantı ve gösteri özgürlüğü, uzun tutukluluk süreleri, akademik haklar, kadın ve lgbt hakları başta olmak üzere birçok başlıkta ihlallere yaşandığına dair ifadeler yer alıyor. Dışişleri Bakanlığı ise "Rapor ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içeriyor" açıklaması yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bahçeli: HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP iddianamesini usul eksiklikleri nedeniyle iade eden Anayasa Mahkemesi'ne sert tepki gösterdi.

  Bahçeli, “Anayasa Mahkemesi hukukun üstünlüğünden mi yanadır, yoksa bölücülüğün mü şakşakçısıdır? HDP’nin kapatılması kadar Anayasa Mahkemesi’nin de kapanması artık ertelenemez bir hedef olmalıdır” görüşünü savundu.

  Bahçeli, beklentisinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianameyi yeni baştan düzenleyip, yeniden HDP'ye kapatma davası açması olduğunu ifade etti.

  AYM, HDP iddianamesini eksik bularak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti - BBC News Türkçe

 7. Dışişleri Bakanlığı'ndan, ABD'nin Türkiye İnsan Hakları Raporu'na tepki

  Dışişleri Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan 2020 Türkiye İnsan Hakları Raporu'na tepki gösterdiği bir açıklama yayımladı.

  Açıklamada, "Rapor ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içeriyor" ifadeleri yer aldı.

  Quote Message: Hazırlanan Türkiye İnsan Hakları Raporu'nun, bu yıl da kaynağı belirsiz iddialar temelinde, objektiflikten uzak bir şekilde kaleme alındığı ve ülkemize yönelik asılsız iddialar ve önyargılı yorumlar içerdiği görülmektedir."
  Quote Message: FETÖ’den, bu yıl da raporda “Gülen hareketi” olarak bahsedilmesi, ABD’nin bu terör örgütüyle haklı mücadelemizi halen idrak edemediğini, bu terör örgütüne ilişkin ortaya koyduğumuz somut delilleri gözardı ettiğini, raporu hazırlarken de yine malum çevrelerin görüşlerine alet olduğunu göstermektedir."
  Quote Message: Suriye’deki terörle mücadele harekatlarımız bağlamındaki iddialar kabul edilemezdir. PKK/YPG terör örgütünün Suriyelilere yönelik terör eylemlerine değinilmemesi ve Suriye’nin toprak bütünlüğü aleyhine attığı ayrılıkçı adımlarına yer verilmemesi dikkat çekicidir."
  Quote Message: Ülkemizin, insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik iradesi tamdır."

  ABD'nin raporunda, Türkiye'de siyasete katılım, ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı, toplantı ve gösteri özgürlüğü, uzun tutukluluk süreleri, akademik haklar, kadın ve LGBTİ+ hakları başta olmak üzere birçok başlıkta geçen yıl yaşananlar yer alıyor ve hak ihlallerinde bulunulduğu ifade ediliyordu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 2020 Türkiye İnsan Hakları Raporu'nda neler var? - BBC News Türkçe

 8. Anayasa Mahkemesi HDP iddianamesini Yargıtay'a iade etti

  Anayasa Mahkemesi

  Anadolu Ajansı'nın haberien göre Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılması istemiyle açılan davada, eksiklik tespit ettiği iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti.

  Ayrıntılar için: AYM, HDP iddianamesini eksik bularak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına iade etti - BBC News Türkçe

 9. HDP Eş Başkanı Sancar'dan 'kapatma davası' yorumu: AYM’nin bu temelsiz iddianameyi reddetmesini bekliyoruz

  Mithat Sancar

  HDP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "AYM’nin bu temelsiz, hukuk adına, demokrasi adına yüz kızartıcı iddianameyi reddetmesini bekliyoruz" dedi.

  Quote Message: Ben hala Anayasa Mahkemesi'nde vicdanlı hukukçular olduğu inancımı koruyorum. Bugün raportörün ilk inceleme sonucu üzerinden AYM Genel Kurulu ilk kararını verecek. İddianameyi kabul etme ya da reddetme konusunda kararını verecek. AYM'de vicdanlı hakimlerin bu temelsiz, hukuk adına, demokrasi adına yüz kızartıcı belgeyi reddetmelerini bekliyorum. Raportörün ilk belirlemeleri de zaten biraz mahcup da olsa bu iddianamenin ne kadar saçma, hukuk dışı hazırlandığını ortaya koyuyor. AYM’nin kararının daha da ileri bir noktada olmasını bekliyoruz."

  Anayasa Mahkemesi (AYM) bugün Halkların Demokrasi Partisi'nin (HDP) kapatılmasına ilişkin dava açılması talebiyle hazırlanan iddianamenin kabul edilip edilmediğine karar verecek.

  Anayasa Mahkemesi, HDP iddianamesiyle ilgili kararını açıklayacak - BBC News Türkçe

 10. AKP’li Ünal’dan Ayvatoğlu açıklaması: 'Kendi içimizde araştıracağız'

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Ayvatoğlu

  AKP’nin yeni Grup Başkanvekili Mahir Ünal, lüks bir araç içinde uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan AKP büro elemanı Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili parti içinde değerlendirme yapılacağını açıkladı.

  Mahir Ünal, TBMM’ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Ünal, uyuşturucu kullanırken görüntüleri ortaya çıkan AKP büro elemanı Kürşat Ayvatoğlu ile ilgili soruya "Kendi içimizde değerlendirme yapacağız” yanıtını verdi. Ayvatoğlu’nun görüntülerinin ortaya çıkması üzerine gerekli adli işlemlerin başlatıldığını belirten Ünal şu görüşleri dile getirdi:

  Quote Message: AK Parti gereğini yerine getirdi. Hiçbir şekilde sürecin üstü örtülmeden konunun bütün detayları kamuoyuyla paylaşıldı. Tabii AK Parti olarak biz hem bu kişi ile ilgili hem de bu süreçlerle ilgili gereken değerlendirmeyi kendi içimizde yapacağız ve bunu da kamuoyuyla paylaşacağız. AK Parti’nin 19 yılını iktidarda geçirdiği 20 yıllık siyasi hayatının sırrı nedir diye soracak olsanız, bunlar şeffaflık, açıklık, hesap verebilirlik ve denetlenebilirliktir. AK Parti bugüne kadar bazı siyasi partiler gibi bir şeylerin üstünü örtmek yerine her şeyi kamuoyunun önünde açık bir şekilde paylaşmıştır.”
 11. Türkiye'de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden ilk hekim Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, vefatının birinci yılında anılacak

  Cemil Taşçıoğlu

  Covid-19 nedeniyle Türkiye'de yaşamını yitiren ilk hekim olan İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, ölümünün birinci yılında anılacak.

  Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) çağrısıyla Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu'nun yaşamını yitirdiği gün olan 1 Nisan günü, koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşamını yitiren hekim ve sağlık çalışanlarını anma günü olarak belirlenmişti.

  Bu kapsamda yarın tüm sağlık kurumlarında saat 12.30’da salgında yaşamını yitiren hekim ve sağlık çalışanları için saygı duruşu ve anma etkinlikleri gerçekleştirilecek.

  Taşçıoğlu, 16 Mart 2020'de ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri nedeniyle görev yaptığı hastanede tedavi altına alınmıştı.

  Durumunun ağırlaşması üzerine 18 Mart'ta yoğun bakım ünitesine kaldırılarak solunum cihazına bağlanan Taşcıoğlu'nun tedavisi bir kurul tarafından sürdürüldü.

  Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu, 1 Nisan 2020'de hayatını kaybetti.

  Taşcıoğlu, evli ve 3 çocuk babasıydı.

  Taşcıoğlu'nun ismi, Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesine verildi.

  Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu: "Hekimliğin insanı sevmek olduğunu gösterdi" - BBC News Türkçe

 12. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Daems ve Erdoğan

  Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Rik Daems, iki günlük Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve muhalefet liderleriyle görüştü. Görüşmelerde ana gündem maddeleri İstanbul Sözleşmesi, HDP'ye kapatma davası ve Türkiye'nin AİHM kararlarına uymaması oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 13. İYİ Parti lideri Akşener'den İstanbul Sözleşmesi açıklaması: 'Bu tehditler kadınlara sökmez Sayın Erdoğan'

  Meral Akşener

  TBMM'de partisinin grup toplantısında konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çekilmesine tepki gösterdi.

  Quote Message: Milletin Meclisi onaylamış, Sayın Erdoğan'ın aklına esmiş, kendi kendine verdiği yetkiyle, sözleşmeyi iptal ediyor. Kim ne derse desin, şunu herkes bilsin ki, o sözleşme hâlâ geçerlidir. Yöntem de açıklanan karar da hem hukuken hem de siyaseten geçersizdir."
  Quote Message: Sayın Erdoğan; burası muz cumhuriyeti değil, burası memleketi benzetmeye çalıştığın bir üçüncü dünya ülkesi de değil. Burası binlerce yıllık devlet geleneğinin sonucu olan, büyük Türkiye Cumhuriyeti. Aklını başına devşir. Böyle şımarıklık olmaz. Böyle devlet yönetilmez."
  Quote Message: Kendisi bir de çıkmış, Cuma Namazı sonrasında, kadınlarımızı tehdit eder gibi diyor ki; ‘O iş bitti. Önünü ardını kurcalamayın.' Bak sen… Şu tarza, şu tavra bakar mısınız? Emrin olur ağam! Bu tehditler, kadınlara sökmez Sayın Erdoğan. Elinden geleni ardına koyma. Tacize, tecavüze, hakarete, dayağa boyun eğmemiş o kadınlar, senin tehditlerine hiç boyun eğmez." from Meral Akşener İYİ Parti Genel Başkanı
  Meral AkşenerİYİ Parti Genel Başkanı

  Akşener, görevinden istifa eden eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yeni bir görevle geri döneceği yönünde siyaset kulislerinde konuşulan iddialara da tepki gösterdi.

  Akşener, "Bugün biri damat bakan ile ekonomi kavramını aynı cümle içinde kullansa dolar fırlıyor. Bu işi beceremediğini defalarca kanıtlamış bir insanın tekrar bu konularla anılmasını bile sakıncalı buluyorum" dedi.

 14. Sağlık Bakanlığı: Türkiye'ye getirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, özel koşullara sahip depolara yerleştirildi

  BioNTech aşıları

  Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre Türkiye'ye getirilen 2,8 milyon doz BioNTech aşısı, özel koşullara sahip Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı depolarına yerleştirildi.

  Açıklamaya göre, gerekli analiz çalışmalarının ardından uygulanmaya başlanacak BioNTech aşıları, Nisan’da 4.5 milyon doza ulaşacak. Ayrıca 30 milyon doz için firma ile opsiyonlu anlaşma sağlandığı duyuruldu.

  Sağlık Bakanı Koca, BioNTech belgesini paylaştı: 'Yalan söylemediğimin belgesidir' - BBC News Türkçe

  BioNTech aşıları
 15. Son dakikaAnayasa Mahkemesi, HDP'li Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu reddetti

  Gergerlioğlu

  Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali istemiyle yapılan başvuruyu yetkisizlik nedeniyle oy birliğiyle reddetti.

  HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nun, Gergerlioğlu'nun milletvekilliğinin düşürülmesi işleminini ptali talebiyle yaptığı başvuru, Genel Kurul'un gündem toplantısında görüşüldü.

  Genel Kurul oy birliğiyle başvuruyu reddetti. Anayasa'nın 84. maddesinin "kesin hüküm giyme veya kısıtlanma sebebiyle milletvekilliğinin düşmesi"ni düzenleyen ikinci fıkrası yönünden Anayasa Mahkemesine müracaat imkanı tanınmadığı, bu nedenle başvurunun yetkisizlik nedeniyle reddedildiği duyuruldu.

  Gergerlioğlu: AİHM'e gideceğiz

  HDP'li Gergerlioğlu, kararla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) gideceklerini açıkladı.

  Quote Message: AYM'ye 2 başvurumuz vardı. Vekillikten düşürülme başvurumuza yetkisizlik verilmiş, AİHM'e gideceğiz. Ceza dosyamızla ilgili esas başvurumuz için halen karar bekliyoruz. Ayrıntılı açıklamamızı bugün saat 12.30'da HDP Genel Merkezi'ndeki basın toplantımızda yapacağız."

  Ne olmuştu?

  Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Gergerlioğlu'nun sosyal medyadan yaptığı bir haber paylaşımı nedeniyle "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmasını öngören yerel mahkeme kararını 19 Şubat'ta onayladı.

  Yargıtay'ın onama kararı Meclis'e ulaştı ve karar Meclis'te okunarak Gergerlioğlu'nun vekilliği düşürüldü.

  Kararla ilgili Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunan Gergerlioğlu, aynı zamanda da "tedbir" kararı alınması talebinde bulunmuştu.

  Gergerlioğlu'nun bireysel başvurusu ve tedbir kararı reddedildi.

  HDP'ye kapatma davası açıldı, aynı gün Gergerlioğlu'nun vekilliği düşürüldü - BBC News Türkçe

 16. Selahattin Demirtaş: HDP’yi kapatacaklarsa AKP’yi de kapatmaları gerekir

  Selahattin Demirtaş

  Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP'nin kapatılma davası ile igili, Yeniyaşam gazetesinden Gülcan Dereli ve Hüseyin K. Akçadağ'a açıklamalarda bulundu.

  Demirtaş, “MHP’nin baskısı ve AKP’nin desteğiyle bu davanın açılacağı belliydi. HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir" dedi.

  Quote Message: Seçimlere endeksli, tümüyle siyasi bir davadır. Anayasa Mahkemesi hukuku esas alırsa HDP’nin aklanması gerekir. Yok, eğer çözüm sürecinin bir partneri olduğu için HDP’yi kapatacaklarsa HDP ile birlikte AKP’yi de kapatmaları gerekir. Çünkü İmralı ve Kandil’e giden HDP heyetleri 6551 nolu yasa güvencesinde, Erdoğan’ın ve hükümetin isteği ve desteğiyle gitmişlerdir."

  Demirtaş muhalefetin "beş temel ilke etrafında bir araya gelebileceğini savunarak, bu ilkeleri şöyle sıraladı:

  1. "Güçlü temsil ve demokratik yönetim biçimi (Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem),
  2. "Bağımsız ve tarafsız yargı,
  3. "Basın, örgütlenme, gösteri, düşünceyi açıklama özgürlüklerinin garanti altına alınması ile serbest seçim,
  4. "Kamu atamalarında liyakat dışında hiçbir kriterin esas alınmaması,
  5. "Demokratik ve sivil bir anayasa yapılması ile Cumhuriyet’in temel ilkelerine sahip çıkılarak toplumsal barışın sağlanması."

  Anayasa Mahkemesi HDP'ye yönelik kapatma davası için bugün karar verecek - BBC News Türkçe

 17. Döviz kurları güne yükselişle başladı

  Güne 8,32 ile başlayan Amerikan Doları kuru, 31 Mart günü saat 09:45 itibarıyla yüzde 0,52 artışla 8,36 liradan işlem görüyor.

  Güne 9,78 ile başlayan Euro kuru, %1 artışla 9,87 liradan işlem görüyor.

  Dün en düşük 8,18, en yüksek 8,45 seviyelerini gören Amerikan Doları, günü 8,33 seviyesinde kapattı. Euro ise en düşük 9,63, en yüksek 9,93 seviyelerini gördü ve günü 9,77 seviyesinde kapattı.

  Dolar/TL 8,45'i gördü: Kurdaki artış tüketiciye nasıl yansıyacak, enflasyon nasıl etkilenecek? - BBC News Türkçe