Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sağlık Bakanlığı: 61 bini aşkın yeni vaka, 346 can kaybı var

  Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre, bugün Türkiye'de 61.028 yeni Covid-19 vakası tespit edilirken, 346 kişi hayatını kaybetti.

  tablo
 2. TTB: 55 yaş için aşılamanın başladığı duyuruldu, ancak aşı randevu sistemi kapatıldı, 3 Mayıs öncesine randevu alınamıyor

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) "Aşı Yok Randevu Yok, Algı Yönetimi Var" başlıklı bir açıklama yayımladı.

  Twitter hesabından paylaşılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

  "Aşılama programında, her yeni aşılanacak grup güncellenmesinde kaos yaşanmaktadır. En son 55 yaş için aşılamanın başlandığı duyurusu yapıldı ancak aşı randevu sistemi kapatıldı. Aşılama risk grubuna dahil edilen yurttaşlar ne 182’den ne de Aşıla mobil uygulamasından randevu alabilmektedir. Tabip odalarımızdan ve TTB kollarından gelen bilgilere göre Türkiye’nin tüm bölgelerinde aşı aksamasının olduğu, yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığı anlaşılmaktadır."

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Aşılamada sıra 55 yaşından büyüklere geldi" duyurusu yapmıştı.

  View more on twitter
 3. Johnson & Johnson vaccine

  Avrupa İlaç Ajansı EMA, kan pıhtılaşmasının Johnson & Johnson'ın koronavirüs aşısında "çok nadir" görülen bir yan etki olarak listelenmesi gerektiğini, ancak yararlarının hala olası riske ağır bastığını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. AİHM Büyük Daire, Kılıçdaroğlu'nun Erdoğan'a yönelik sözleri nedeniyle tazminata mahkum edilmesinin “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi, Türkiye'yi tazminata mahkum etti

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle tazminata mahkum edilmesinin “ifade özgürlüğünün ihlali” olduğuna karar verdi.

  AİHM Büyük Daire, Kılıçdaroğlu’nun 31 Ocak ve 7 Şubat 2012 tarihlerinde partisinin TBMM grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda dönemin başbakanı olan Erdoğan'a yönelik kullandığı ifadeler nedeniyle tazminata mahkum edilmesiyle, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10’uncu maddesinin ihlal edildiğine karar verdi.

  Hükümet, bu karara itiraz etti. Ancak AİHM Büyük Daire, partisinin Meclis grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle tazminata mahkum edilen Kılıçdaroğlu’nun yaptığı başvuru sonunda verilen “hak ihlali” kararını yerinde buldu.

  Büyük Daire, hükümetin bu karara yaptığı itirazı reddetti. Böylece, Türkiye’nin mahkum olmasına yönelik AİHM kararı kesinleşmiş oldu.

  Karara göre Türkiye, Kılıçdaroğlu’na 6 bin 385 euro maddi, 5 bin euro da manevi tazminat olmak üzere toplam 11 bin 385 euro ödeyecek. Kılıçdaroğlu’na mahkeme masrafı da ödenecek.

  Kararda, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarında genel konuların yanı sıra Deniz Feneri davası, Roboski'de 34 sivilin F-16 savaş uçaklarıyla bombalanıp öldürülmesi ve hidroelektrik santral inşaatı ile ilgili konulara değindiği ifade ediliyor.

  Kılıçdaroğlu 2012'de partisinin Meclis grup toplantılarında yaptığı konuşmalarda, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ı sert ifadelerle eleştirmişti. Erdoğan’ın açtığı tazminat davaları sonunda, Kılıçdaroğlu, 10 bin lira tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

  Kılıçdaroğlu ve CHP'nin avukatı Celal Çelik, AİHM kararını Twitter hesabından duyurdu.

  View more on twitter
 5. AFAD: Datça açıklarında 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  deprem

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Twitter hesabından paylaşılan mesajda, Ege Denizi'nde Datça açıklarında 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği duyuruldu.

  View more on twitter
 6. Kaz Dağları'nda altın arama projesi protestolara neden olan Alamos Gold, Türkiye'ye karşı 1 milyar dolar tazminat davası açacağını duyurdu

  Kazdağları Alamos Gold

  Kaz Dağları'nda kurmaya çalıştığı altın madeni nedeniyle bölgede protesto gösterilerine yol açan ve madeni kurması için gerekli izinleri yenilenmeyen madencilik şirketi Alamos Gold, Türkiye'ye karşı 1 milyar dolar tazminat davası açılacağını duyurdu.

  Kanada merkezli Alamos Gold şirketi, Hollanda'daki bağlı ortaklıkları Alamos Gold Holdings Cooperatief U.A. ve Alamos Gold Holdings B.V.'nin Türkiye'ye karşı dava açacaklarını bildirdi.

  Yapılan açıklamada, Hollanda-Türkiye İkili Yatırım Anlaşması uyarınca, Hollanda merkezli bağlı ortaklıkların Türkiye'deki altın madeni projelerine ilişkin olarak haksız el koyma ve haksız muamele iddiasıyla Türkiye'yi dava edecekleri ve şirketin Türkiye varlıklarının karşılığı olarak 1 milyar doları aşkın tazminat talep edileceği belirtildi.

  2010 yılından bu yana Türkiye'de faaliyet gösterdiğini belirten Alamos Gold, Ekim 2019'da Türk hükümetinin Kirazlı Altın Madeni lisansını yasal ve düzenleyici zorunlulukların karşılanmasına rağmen yenilemediğini iddia etti.

  Alamos Gold'un altın madeni işletmesinin hazırlık sürecinde Kazdağları Kirazlı bölgesinde 400 bine yakın ağacın kesilmesi sonrasında protestolar başlamıştı.

  View more on youtube
 7. AKP, 'Türkiye-Mısır dostluk grubu' için TBMM'ye teklif verdi

  AKP, Türkiye-Mısır dostluk grubu oluşturulması yönünde TBMM'ye teklif verdi.

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan,"Türkiye ve Mısır arasında dostluk grubu oluşturmasına ilişkin teklifimizi Meclis Başkanlığına veriyoruz" dedi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki hafta Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü ile telefonda görüşmüştü.

  2013'ten bu yana diplomatik ilişkilerin seviyesinin düşürüldüğü ve karşılıklı sert açıklamaların yapıldığı Mısır ve Türkiye arasında son dönemde bir yakınlaşma olduğuna dair yetkililerden açıklamalar geliyordu.

 8. Koronavirüs tedavisi gören Muharrem İnce ve eşi taburcu oldu

  CHP'den istifa ederek parti kurma çalışmalarını sürdüren Muharrem İnce, eşi Ülkü İnce ile birlikte koronavirüs tedavisi gördüğü Ankara Şehir Hastanesi'nden taburcu edildi.

  Başlattığı 'Memleket Hareketi' ve yeni parti kurma çalışmaları devam ederken 11 Nisan'da yaptırdığı Covid-19 testi pozitif çıkan İnce'nin eşi de 16 Nisan'da test yaptırdı ve o da pozitif çıktı.

  Hastanedeki tedavileri tamamlanan İnce çifti, taburcu edildi. İnce ve eşinin bir süre daha evde karantinada kalacakları öğrenildi.

  View more on twitter
 9. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, Bayramoğlu'nun cenazesine katılması sosyal medyada tepki aldı

  Cenaze

  Koronavirüs tedavisi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybeden Said Nursi'nin öğrencilerinden Hüsnü Bayramoğlu için Eyüpsultan Camii'nde cenaze namazı kılındı.

  Caminin avlusunda koronavirüs önlemleri kapsamında izin verilen katılımcıdan çok daha fazla sayıda kişinin görüldüğü cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş kıldırdı. Cenazeye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da katıldı.

  İstanbul’da son olarak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 01.12.2020 Salı günü toplanmış; bu toplantıda “Cenaze namazlarının vefat edenlerin yakınları dahil en fazla 30 kişi ile kılınmasına” karar verilmişti. Daha sonraki İl Hıfzısıhha kararlarında cenazelerle ilgili alınan kararda güncellemeye gidilmedi.

  Bu yıl Mart ayı başında da İçişleri Bakanlığı, “Yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerimizde halen uygulanmakta olduğu gibi cenazelere katılım 30 kişi ile sınırlandırılacaktır.” açıklaması yaptı.

  İstanbul, çok yüksek risk grubunda bulunuyor.

  Anadolu Ajansı'nın canlı yayımladığı görüntülere sosyal medyada tepkiler geldi.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  Daha önce de hem Soylu'nun hem de hükümetten diğer isimlerin katıldığı cenaze törenleri, yasaklara uyulmadığı gerekçesiyle tepki toplamıştı.

 10. İçişleri Bakanlığı: TESUD yöneticilerinin açıklamaları 104 emekli amiralin bildirisiyle benzerlik taşıyor

  İçişleri Bakanlığı, 4 Nisan'da 104 emekli amiralin yayımladığı "Montrö bildirisi"yle ilgili ifadeleri için Türkiye Emekli Subaylar Derneği'yle (TESUD) ilgili bir açıklama yaptı:

  "TESUD yöneticilerinin 104 emekli amiralin bildirisine destek olduğu, açıklamalarının bildiriyle benzerlik taşıdığı görülmüştür. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı ve diğer Yönetim Kurulu Üyeleri, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27'nci maddesinin üçüncü fıkrası gereğince geçici bir tedbir olarak bakanlık makamının onayı ile görevden uzaklaştırılmıştır."

  TESUD, Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) haklarındaki, "Emekli amirallerin Montrö bildirisini kınadılar" yönündeki açıklamasını yalanlamıştı.

  View more on twitter

  Derneğin internet sitesinden yayımlanan yazılı açıklamada, MSB'nin davetiyle Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) ile birlikte bir ziyaret gerçekleştirildiği ve ziyarete iki dernek başkanının yanı sıra ikişer de yönetim kurulu üyesinin katıldığı ifade edilmişti.

  Ancak TESUD, derneklerin emekli amirallerin Montrö bildirisini kınadıkları yönündeki ifadeleri şu sözlerle yalanlamıştı:

  "Sayın Milli Savunma Bakanı'nın ülkemiz ve TSK'nın halen yürütmekte olduğu faaliyetler konusundaki paylaşımlarını müteakip TESUD Genel Başkanı tarafından; Silahlı Kuvvetlerimizin yurt içinde ve dışında yürüttüğü faaliyetlerdeki başarılarından gurur duyulduğu ifade edildikten sonra, emekli subaylarla ilgili çeşitli konular gündeme getirilmiş, görüş ve öneriler paylaşılmıştır. Emekli amirallerin bildirisine yönelik herhangi bir kınama ifadesi kullanılmamıştır."

 11. TÜİK: Çocuk nüfus 50 yılda 48,5'ten 27,2'ye düştü

  Çocuklar

  Birleşmiş Milletler'in tanımına göre 0-17 yaş grubunu içeren 'çocuk nüfus' Türkiye'de 1970 yılında toplam nüfusun yüzde 48,5'ini oluştururken 1990 yılında yüzde 41,8'e ve 2020 yılında yüzde 27,2'ye geriledi.

  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre; 2020 yıl sonu itibarıyla, 83 milyon 614 bin kişi olan Türkiye nüfusunun 22 milyon 750 binini çocuklar oluşturdu. Çocuk nüfusun yüzde 51.3'ünü erkek çocuklar, yüzde 48.7'sini kız çocuklar oluşturdu.

  Nüfus projeksiyonlarına göre; çocuk nüfus oranının 2025 yılında yüzde 26,6'ya, 2030 yılında yüzde 25,6'ya, 2040 yılında yüzde 23,3'e, 2060 yılında yüzde 20,4'e ve 2080 yılında yüzde 19'a düşeceği öngörüldü.

  ADNKS sonuçlarına göre; 2020 yılında en yüksek çocuk nüfus oranına sahip olan il, yüzde 45,3 ile Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa'yı yüzde 42,8 ile Şırnak ve yüzde 40,9 ile Ağrı izledi. Çocuk nüfus oranının en düşük olduğu üç il ise sırasıyla; yüzde 17,3 ile Tunceli, yüzde 18,1 ile Edirne ve yüzde 18,7 ile Kırklareli oldu.

  Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitim istatistiklerine göre; beş yaş net okullaşma oranı, 2015/16 öğretim yılında yüzde 67,2 iken 2019/20 öğretim yılında yüzde 75,1 olarak gerçekleşti.

  Milli Eğitim Bakanlığı örgün eğitim istatistiklerine göre; ortaokul seviyesinde net okullaşma oranı, 2019/20 öğretim yılında yüzde 95,9 oldu. Ortaokul seviyesinde net okullaşma oranı cinsiyete göre incelendiğinde, erkek çocuklar için yüzde 95,7, kız çocuklar için yüzde 96,1 olduğu görüldü.

  Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2020 yılında yüzde 2,7'ye düştü. Diğer taraftan, aynı yaş grubunda olan erkek çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2020 yılında yüzde 0,1 oldu.

  ADNKS sonuçlarına göre; 2020 yılında 22 milyon 750 bin 657 çocuk nüfusun içerisinde babası vefat etmiş çocuk sayısının 269 bin 202, annesi vefat etmiş çocuk sayısının 80 bin 798, hem annesi hem babası vefat etmiş çocuk sayısının ise 4 bin 518 olduğu görüldü.

  Boşanma istatistiklerine göre; 2020 yılında boşanan çiftlerin sayısı 135 bin 22 oldu. Kesinleşen boşanma davaları sonucunda 124 bin 742 çocuk velayete verildi. Çocukların velayetinin yüzde 75,8'i anneye, yüzde 24,2'si ise babaya verildi.

  Ölüm ve ölüm nedeni istatistiklerine göre; 2019 yılında 1-17 yaş grubunda en fazla çocuk ölümleri, dışsal yaralanma ve zehirlenmeler nedeniyle gerçekleşti. Söz konusu nedenle hayatını kaybeden, 1-17 yaş grubundaki çocuk ölüm sayısı 2019 yılında 1.326 oldu.

  Sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları nedeniyle 877 çocuk, iyi huylu ve kötü huylu tümörler nedeniyle 684 çocuk, konjenital bozukluk ve kromozomla ilgili anomaliler nedeniyle 509 çocuk hayatını kaybetti.

 12. Sağlık Bakanı Koca: haftalık vaka sayısı en çok artan illerimiz Düzce, Çanakkale, Zonguldak, Yozgat ve Yalova

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısı en çok artan illerimiz Düzce, Çanakkale, Zonguldak, Yozgat ve Yalova. Azalan illerimiz ise Kırklareli, Kilis, Samsun, Osmaniye ve Adıyaman. Vaka sayısı artış hızı azaldı. Vaka sayıları da tedbirlerle birlikte azalacak." ifadelerini kullandı.

  Sağlık Bakanlığı Pazar günü de 10-16 Nisan haftasına ait 100 bin nüfusa düşen haftalık vaka sayılarını açıklamıştı.

  Buna göre, Çanakkale en yüksek vakanın görüldüğü il olurken, İstanbul ise ikinci sıradaki yerini korudu. En düşük vaka sayısı ise Şırnak'ta görüldü.

  Çanakkale'de bu hafta vaka sayısı 100 bin kişide 962,98'e yükseldi; İstanbul'da 920,57 oldu.

  Bu illerin toplam nüfusları 100 bine bölündükten sonra çıkan sayıyı bu ortalama değerlerle çarpılınca haftalık vaka sayılarına ulaşılıyor.

  View more on twitter
 13. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden aldığı 99 atın kaybolduğu iddiası sonrası MHP’li Dörtyol belediye başkanı istifa etti

  Kayıp atlar

  MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Dörtyol Belediyesi'ne gönderilen atların kaybolduğu iddialarının ardından Belediye Başkanı Fadıl Keskin'in istifasının işleme konulduğunu belirtip belediye başkanları listesinden de düşürüldüğünü açıkladı.

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin 16 Ocak 2020 tarihli oturumunda alınan kararla, Adalar'da atlı fayton taşımacılığı sonlandırıldı. Belediye, atları satın alarak sahiplendirdi. Türkiye'nin dört bir yanındaki belediyelere teslim edilen atlardan 100'ü 13 Ağustos 2020 ve 18 Ağustos 2020 tarihlerinde Dörtyol Belediyesi'ne hibe edildi.

  Üzerinde kaybolmasına karşı çip bulunan atlardan biri, taşınma sırasında telef oldu. Aradan geçen süre içerisinde hibe 99 atın kaybolduğu öne sürüldü.

  Dörtyol Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Yıldıray Yıldız savcılığa verdiği dilekçede, "Her ne kadar 100 adet atın evrak üzerinde Dörtyol Belediye Başkanı ve belediye memuru tarafından imzalanarak teslim alındığı görülse de Veteriner İşleri Müdürlüğümüz ve belediyemiz tarafından fiziki olarak teslim alınmamıştır” ifadelerini kullandı.

  İBB: Atlar teslim edildi

  İBB’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, atların 50'şerli gruplar halinde gönderiminin yapıldığını kaydederken, şöyle denildi:

  "Bir sevkiyatta taşınır işlem fişini Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, diğer sevkiyatta ise Dörtyol Belediyesi Memuru Ferhat Erkin imzalayarak sevki yapılan hayvanları teslim almışlardır. Bu noktadan sonra 100 atın mülkiyeti ve sorumluluğu Dörtyol Belediyesi'ne geçmiştir."

  Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin soruşturma başlattı. İlçe Tarım Müdürlüğü'nün de Dörtyol Kaymakamlığı'nın talimatları doğrultusunda konuyla ilgili başlattığı idari soruşturmanın sürdüğü bildirildi.

  Bu olaylar üzerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Durmaz, "İstanbul BŞB’den aldığı atlar nedeniyle, adli ve idari soruşturmaya muhatap olan, Hatay/Dörtyol Belediye Başkanımız Sn. Fadıl Keskin’in, partimizden istifası işleme konulmuş olup, belediye başkanları listemizden de düşürülmüştür" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 14. Boğaziçi Üniversitesi protestolarına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 97 kişi hakkında 6 aydan 3 yıla hapis cezası istendi

  Boğaziçi Üniversitesi

  Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı 1 Şubat günü düzenlenen protestolara katıldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 108 kişiden 97'si hakkında 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

  İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği iddianamede, “Üniversitenin Güney Kampüs kapısı önündeki üç farklı noktada gösteri yapan öğrencilerin polis müdahalesiyle dağıltıldığı” anlatıldı. Gözaltına alınan 108 şüphelinin ifadelerinin ardından serbest bırakıldığı ve bir şüphelinin 18 yaşından küçük olduğu; 10 şüphelinin dosyalarının ayrıldığı belirtildi.

  İddianamede daha önceki olaylarda gözaltına alınan öğrencilerin avukatı Ezgi Önalan'ın da aralarında bulunduğu 97 şüpheli hakkında "Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa'ya Muhalefet" suçlarından 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

  İddianamede yer alan “şüphelilerden” Bünyamin Utuş'un polise verdiği ifadesinde, "Üniversiteleri ilgilendiren bir durum olduğundan, rektörün seçilme şekline karşı olduğumdan dolayı katılmak istedim. Zaten daha katılamadan açıklamanın olacağı alana varmadan polis ablukası ile karşılaştık. Ben daha ne olduğunu anlamadan iki polis beni kollarımdan tutarak kalabalığın sol tarafına doğru çekerek, yere yatırdı. Polislerden biri ayağıma basarak gözaltına almaya çalıştı. Daha sonra hastaneye götürüldüm. Hastanede doktorla başbaşa kalmama ve olayı anlatmama polisler izin vermedi. Suçlamaları kabul etmiyorum" dediği belirtildi.

 15. Geçen yıl kurdaki değer kaybıyla mücadele eden gelişen ülkeler arasında en çok Türkiye'nin döviz rezervleri azaldı

  TCMB

  Uluslararası Ödemeler Bankası’nın (BIS) çalışmasına göre, Covid-19 salgını döneminde Türkiye ile benzer parasal önlemler uygulayan gelişmekte olan ülkelerin merkez bankalarının döviz rezervlerinde, Türkiye’deki kadar önemli bir düşüş görülmedi.

  Bloomberg HT’den Erol Oytun Ercan'ın haberine göre, çalışmada ekonomiyi desteklemek için kur müdahalesinde bulunan gelişmekte olan ülkeler arasında Çekya, Endonezya, Kolombiya ve Türkiye yer aldı. Türkiye bu ülkeler arasında en fazla rezerv kaybına uğrayan ülke oldu.

  Bu dönemde herhangi bir kur müdahalesinde bulunmayan Meksika’da rezerv artarken Güney Afrika’nın rezervleri neredeyse sabit tutuldu.

  IMF verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre, Türkiye’nin swaplar dahil net döviz rezervleri Mart 2020’den Şubat 2021’e kadar 21,7 milyar dolar gerilerken, salgın döneminde Türkiye gibi kur müdahalesinde bulunan Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri 15,8 milyar dolar artış gösterdi.

  Endonezya Merkez Bankası da salgın döneminde kur müdahalesinde bulunmasına rağmen swaplar dahil net döviz rezervlerini 17,3 milyar dolar artırdı. Kolombiya Merkez Bankası da bu dönemde döviz rezervlerini 2,3 milyar dolar yükseltirken Meksika Merkez Bankası rezervlerine 16,8 milyar dolar ekledi.

  Orantısal olarak bakıldığında ise aynı dönemde Meksika Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 9,6; Endonezya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 16,4; Çekya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 10,8 ve Kolombiya Merkez Bankası’nın rezervleri yüzde 4,3 artış gösterdi.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri ise bu dönemde yüzde 58,6 geriledi. TCMB’nin en güncel açıkladığı 9 Nisan haftası verisinde ise swaplar dahil net rezervler 9,9 milyar dolar seviyesinde bulunurken, swaplar hariç rezerv eksi 49,1 milyar dolar seviyesinde.

  Gelişen ülke para birimleri arasında salgın döneminde en fazla değer kaybeden para birimi yüzde 32,9 düşüş ile Arjantin pesosu olurken ikinci sırada yüzde 23,4 ile Türk Lirası geliyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle muhalefetin sıklıkla gündeme taşıdığı Merkez Bankası’ndaki “128 milyar dolar nerede?” sorusuyla ilgili Şubat ayında konuşurken rezervlerin kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullanıldığını söylemişti.

 16. TÜİK: Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yıllık yüzde 81 artarak 130 bin 420'ye yükseldi

  Trafik

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Mart'ta aylık bazda yüzde 71,8 ve yıllık bazda yüzde 81 artışla 130 bin 420 adete yükseldi.

  Mart'ta trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı aylık bazda; minibüste yüzde 117,8, otomobilde yüzde 87,2, motosiklette yüzde 61, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 56,4, kamyonette yüzde 52,7, kamyonda yüzde 47,3, otobüste yüzde 34,2 ve traktörde yüzde 30 arttı.

  Mart'ta trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yıllık bazda; özel amaçlı taşıtlarda yüzde 183,5, kamyonda yüzde 134,2, kamyonette yüzde 86,6, otomobilde yüzde 84,8, traktörde yüzde 74,7, motosiklette yüzde 67,4 artarken, minibüste yüzde 15,6 ve otobüste yüzde 9,5 azaldı.

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da TÜİK verilerine göre Mart ayında 45 bin 171 aracın trafiğe kaydı yapıldığını ve İstanbul'da toplam araç sayısının 4 milyon 474 bin 536'ya yükseldiğini açıkladı.

 17. Eski Ergenekon savcısı Dalkuş'a Gülen yapılanmasına üye olduğu gerekçesiyle 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası verildi

  Ergenekon davası 2008'de başladı
  Image caption: Ergenekon davası 2008'de başladı

  Ergenekon davası savcılarından olan ancak sonrasında meslekten ihraç edilen Mehmet Murat Dalkuş, mahkeme kararıyla "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak" suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Dalkuş'un tutukluluk halinin devamına karar verildi.

  Dalkuş, bu suçlamayla aranırken Ekim 2019'da Esenyurt'ta yakalanmıştı. İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Murat Dalkuş Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

 18. Bilim Kurulu üyesi Turan: Sinovac aşısı olan 15 milyon kişiden 2 bin 500'ü koronavirüse yakalandı

  Sinovac aşısı

  Sağlık Bakanlığı’nın Çin’den satın aldığı ve 14 Ocak’ta uygulanmaya başlanan Sinovac aşısıyla ilgili ilk çalışması tamamlandı.

  Çalışmayla ilgili Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e bilgi veren Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, aşı olan 15 milyon kişiden 2 bin 500’ünün koronavirüse yakalandığını, bu kişilerden de çok azının hastaneye başvurduğunu veya yoğun bakıma kaldırıldığını söyledi.

  Turan’a göre 65 yaş üstü yoğun bakım ihtiyaç oranı yüzde 10’un altına düştü:

  “Birinci doz aşıyı olup, kendisini yeterince koruyamadığı için Covid-19’a yakalananlar, yine ikinci doz aşıyı olup kendini koruyamayanlar bulunuyor. Aşı olup da virüs kapanların sayısı yaklaşık 2 bin 500 kişi. Bu kişilerden de hastaneye başvuru ya da yoğun bakım ihtiyacı neredeyse yok denecek kadar az. 65 yaş ve üzeri grupta aşılama başlamadan önce yoğun bakım ihtiyacı yüzde 18’lerdeyken aşılama sonrası yüzde 10’ların altına indi. Sağlık çalışanlarında da durum benzer.

  “Aşı sonrası kaybedilen hastalara baktığımızda, bu yaş grubunun genellikle 80-90 yaş aralığında ve kanser gibi ciddi hastalıkları olan az sayıda vatandaşımız olduğunu görüyoruz. Bu nedenle aşı sonrası vefatların kesinlikle aşıdan bağımsız olarak tamamen farklı hastalıklar nedeniyle meydana geldiğini söyleyebiliriz.”

  Turan, 20-65 yaş arası kişilerin hastaneye yatışında artış olduğunu ve artık bu grubu öncelikle takip ettiklerini de belirtti.

 19. Bahçeli: Milli ve manevi hayatımızın esaslarını kavramış bir anayasayla Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kucaklamamız kaçınılmaz milli bir görevdir

  Devlet Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu.

  Konuşmasında yeni anayasa tartışmalarına değinen Bahçeli, “Türkiyemizin yepyeni, sivil nitelikli, tüm düşünce ve eğilimleri kapsayacak bir anayasaya ihtiyacı olduğunu görmek; bunun da gereğini müştereken yapmak lazım.” dedi:

  Quote Message: Teferruattan arındırılmış, yalın ve anlaşılır, hükümleri arasındaki çelişkilerden ayıklanmış, kısa, net, milli ve manevi hayatımızın esaslarını kavramış, bize özgü, bizi yansıtan gerekçeleriyle gerçekleri yakalamış bir anayasayla cumhuriyetimizin 100. yıldönümünü kucaklamamız kaçınılmaz milli bir görevdir. Bu tarihi göreve MHP önşartsız hazırdır. Bu görevin şuuru Cumhur İttifakı’na ziyadesiyle hakimdir.”

  Bahçeli, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın geçen hafta Ankara'da Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla düzenlenen ortak basın toplantısındaki ifadelerini "Türkiye ile kriz çıkarmak için özel olarak gönderilmiş" sözleriyle eleştirdi. Çavuşoğlu için de yanıtları için "Densiz Dendias'a ağzının payını veren Dışişleri Bakanımız Sayın Çavuşoğlu'nu tebrik ediyorum" dedi.

  Emekli amirallerin 4 Nisan'da yayımladığı "Montrö bildirisi" ile ilgili de konuşan Bahçeli, "4 Nisan bildirisinin deniz kuvvetlerimizi töhmet altında bırakması ahlaksız bir tertiptir. Yargıtay Eski Başkanı Sami Selçuk'un 4 Nisan bildirisinin mertçe kaleme alındığını açıklaması ise tam manasıyla namertliktir. Emekli amirallerin bildirisini anayasal hak gören cunta sevdalıları neyin öz hazırlığıyla tembihlenmişlerdir." ifadelerini kullandı.

 20. WHO: 25-59 yaş arası koronavirüs vakaları ve hastaneye yatışlar endişe verici şekilde arttı

  Ambulans

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Direktörü Tedros Ghebreyesus, dünya genelinde 25-59 yaş arasında Covid-19 vakalarının ve bu vakalar arasında ağır semptomlar gösterenlerin oranının endişe verici şekilde arttığını söyledi.

  Dünya genelinde Covid-19 kaynaklı ölümlerin sayısının 3 milyonu geçmesinin ardından Pazartesi akşam saatlerinde videokonferans yöntemiyle basın toplantısı düzenleyen Ghebreyesus, geçen hafta koronavirüs vakalarının artmaya devam ettiğini ve 5,2 milyondan fazla vaka bildirildiğini hatırlattı. "Bu, şimdiye kadar bir haftada bildirilen çok vaka sayısıydı." dedi.

  Ghebreyesus, küresel çapta 25-59 yaş arasında da koronavirüs vakalarının ve hastalığı ağır geçirenlerin, hastaneye yatışların arttığını belirtti. Yeni ortaya çıkan mutasyonların ve gençlerin sosyalleşmesinin buna yol açtığını söyledi.

  Dünya genelinde 832 milyon doz Covid-19 aşısı uygulandığı bilgisini veren Ghebreyesus, "Ancak bunların yüzde 82'den fazlası, yüksek veya üst-orta gelirli ülkelere gitmişken, düşük gelirli ülkeler yalnızca yüzde 0,2 oranında aşıya ulaştı." dedi.