Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. pazarda alışveriş yapan çift

  Temmuz ayında elektriğe yüzde 15, doğal gaza yüzde 12 zam yapıldı. Yapılan son zamla birlikte, elektrik fiyatları son 3,5 yılda yüzde 122 artmış oldu. EPDK, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeniyle tarifelerde değişikliğe gidildiğini açıkladı. Peki bu durum halkı nasıl etkiliyor? BBC Türkçe'den Ege Tatlıcı ve Neyran Elden, İstanbul sakinleriyle ve Piri Reis Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu ile konuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı'nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye'ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Avrupa Parlamentosu, Türkiye'de "HDP özelinde muhalefete yönelik baskıları" kınadı; Dışişleri Bakanlığı "sadece haddini aşmak değil tam bir ikiyüzlülük" dedi

  Dışişleri Bakanlığı

  Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Parlamentosu'nda bugün kabul edilen Türkiye'ye ilişkin karara tepki gösterdi. Bakanlığın açıklamasında, "Sürekli yargı bağımsızlığından bahsedenlerin başka ülkelerin yargı süreçleri hakkında ultimatom vermeye kalkmaları sadece haddini aşmak değil tam bir iki yüzlülüktür" denildi.

  Avrupa Parlamentosu (AP) bugünkü oturumunda Türkiye’de "muhalefete yönelik baskıları" kınayan bir karar almıştı.

  AP'nda bugün oylanan, “Türkiye’de, Başta HDP Olmak Üzere, Muhalefete Yönelik Baskı” başlıklı karar tasarısı, 2’ye karşı 603 oyla kabul edilmiş, oylamada 67 parlamenter çekimser kalmıştı.

  AP bünyesindeki Hristiyan Demokrat, Sosyal Demokrat, Liberal, Yeşiller ve Sol gruplar tarafından ortaklaşa kaleme alınan kararda, muhalefet partilerine yönelik “giderek artan” baskı “kaygı verici” olarak tanımlanıp kınandı. Bu partilere yönelik baskının “siyasi partilerin haklarını kullanma ve demokratik rollerini gerçekleştirme kapasitelerini kısıtladığı” vurgulandı.

  Kararda HDP’nin durumuna özellikle dikkat çekilerek, bu partinin kapatılması yönünde Anayasa Mahkemesi girişimi kınandı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün kabul edilen Türkiye'ye ilişkin karar, AP'nin gerçeklerden kopuk, ideolojik ve yanlı tutumunun yeni bir örneğidir. AB içinde, terörizmi kınamamak, parti kapatma nedenlerinden biri olarak kabul edilirken, Türkiye'de milletvekillerinin terörle ilişkisi olduğuna dair ciddi iddialar bulunan bir siyasi parti hakkında başlatılmış hukuki süreç, peşin hükümle karşılanmaktadır" denildi.

 4. 4. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi

  TBMM

  Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

  Paket, yargıya erişim, adli kontrol, kadına yönelik şiddet ve soruşturma usullerine ilişkin yeni düzenlemeler içeriyor.

 5. Çiftlik Bank'ın kurucusu olan ve tutuklanan Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın Uruguay'da gözaltına alındı

  Mehmet Aydın

  Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın'ın ağabeyi Fatih Aydın, Uruguay'da kaldığı adrese yapılan operasyonla gözaltına alındı.

  DHA'da yer alan habere göre, Fatih Aydın, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca, Uruguay'ın başkenti Montevideo'ya 80 kilometre mesafede bulunan Canelones bölgesinde tespit edilen adrese, Uruguay Federal Polisi tarafından yapılan baskınla yakalandı.

  Fatih Aydın'ın yakalanmasının ardından İnterpol Daire Başkanlığı'nca iade süreci başlatılırken, Aydın'ı teslim almak üzere Türkiye'den bir ekibin Uruguay'a hareket edeceği bildirildi.

  Fatih Aydın, 'Bankacılık Kanununa Aykırılık', 'Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma', 'Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama', 'Bilişim Sistemleri Banka veya Kredi Kurumlarının Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık' ve 'Tacir veya Şirket Yöneticileri ile Kooperatif Yöneticilerinin Dolandırıcılığı' suçlamaları ile aranıyordu.

  Çiftlik Bank davası sanığı Mehmet Aydın da Brezilya'da teslim olduktan sonra getirildiği Türkiye'de çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştı.

  "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma", "Bilişim sistemleri banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık" ve "Tacir veya şirket yöneticileriyle kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılığı" suçlarından tutuklanan Mehmet Aydın, Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edildi.

 6. Sağlık Bakanlığı koronavirüs tablosu: 5171 yeni vaka, 48 can kaybı

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 5171yeni koronavirüs vakası tespit edildi, Covid-19 kaynaklı 48 can kaybı oldu.

  8 Temmuz'da 226 bin 427 test yapıldı.

  koronavirüs tablosu
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda'da Haziran ayında sinema salonları açıldı.

  Koronavirüs önlemlerini 26 Haziran'dan itibaren büyük ölçüde gevşeten Hollanda'da vaka sayıları, yeniden hızla artmaya başladı. Enfeksiyon oranlarının kısa sürede ikiye katlanması üzerine hükümet, bilim kurulundan acil tavsiye istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yerli aşı Turkovac, faz-3 aşaması kapsamında İstanbul'daki gönüllülere uygulanıyor

  Yerli aşı Turkovac'ın faz-3 aşaması İstanbul'da gönüllülere uygulanmaya başlandı.

  Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Erciyes Üniversitesi işbirliği ile geliştirilen Covid-19 aşısı Turkovac'ın faz-3 aşaması İstanbul'daki gönüllülere uygulanmaya başlandı.

  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde gerçekleşen bugünkü uygulamaya 10 gönüllü katıldı.

  Aşı, e-Nabız üzerinden randevu alan ve gönüllülük şartlarını taşıyan vatandaşlara yapılıyor.

  Quote Message: Bugün Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi için ilk gönüllüler alınacak. Aşımız Türkiye'nin yerli Covid-19 aşısı. Konuyla ilgili başka çalışmalarımız da mevcut. Yine AR-GE aşaması devam eden aşı çalışmaları var.
  Quote Message: Gönüllü olmak isteyen vatandaşlarımız e-nabız üzerinden başvuru yapabiliyor. Gönüllü olmak için bazı kriterler var. Ülkemizde çok hızlı bir aşı çalışması yürütüyoruz. Ancak gönüllü olabilmek için aşı olmama şartımız var. Yine gönüllünün antikorunun pozitif olmaması, Covid-19 geçirmemesi, 18- 55 yaş arasında olması gerekiyor. Vatandaşlarımız eğer bu kriterleri sağlıyorsa gönüllü olmaya hak kazanıyor. Şu an 1 milyonun üzerinde kişi aşı olmak istiyor. Tabii bu kriterleri sağlayan kişi sayısı çok daha az. Türkiye'de 30 merkezde faz-3 çalışmalarının devam etmesi bekleniyor. TÜSEB tarafından desteklenen bu çalışma geleneksel bir teknikle geliştirildi. from Prof. Dr. Erhan Akdoğan Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı
  Prof. Dr. Erhan AkdoğanTürkiye Sağlık Enstitüleri Başkanı
  Yerli aşı Turkovac, faz-3 aşaması kapsamında İstanbul'daki gönüllülere uygulanıyor
 9. THY, günlük sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu

  Türk Hava Yolları (THY), gerçekleştirdiği günlük 1144 sefer sayısıyla Avrupa'da en çok uçan ikinci havayolu oldu.

  Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) 7 Temmuz ile ilgili hava trafiği verilerine göre aşılamanın hız kazanmasıyla Avrupa havayolu trafiğindeki yükseliş devam ediyor.

  Bloomberg HT'nin haberine göre kısıtlamaların büyük oranda kalkmasıyla yükselişe geçen İrlanda havayolu firması Ryanair, günlük 1655 uçuşla Avrupa’nın en çok uçan havayolu oldu.

  THY, günlük 1144 uçuşla ikinci sırada yer alırken 804 seferle Air France üçüncü oldu.

  Raporda, Pegasus Havayolları da Avrupa’da en çok uçan havayolları listesinde 8. sırada yer aldı.

  Pegasus'un günlük uçuş sayısı 493 olarak açıklandı.

  THY, günlük sefer sayısıyla Avrupa'da ikinci oldu
 10. İngiltere'nin başkenti Londra'da yarı final maçı.

  Londra'daki Euro 2020 çılgınlığının, günlük 32 bin seviyesine ulaşan vaka sayısını ne kadar artıracağını gelecek günler gösterecek. Ancak bugün ülkede en çok tartışılan konulardan biri, İngiltere hükümetinin sürü bağışıklığı politikasına yönelmesi.

  Daha fazla bilgi
  next
 11. İngiltere finalde

  EURO 2020’de yarı final karşılaşmasında Danimarka'yı uzatmalarda 2-1'lik skorla geçen İngiltere, finalde İtalya'nın rakibi oldu. Böylece İngiltere, 1966'dan bu yana erkeklerde ilk kez büyük bir turnuvada finale yükseldi. EURO 2020 finali 11 Temmuz Pazar TSİ 22.00'de Londra'daki Wembley Stadı'nda oynanacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. İzmir’in Foça ilçesinde ve Çanakkale’ye bağlı Bozcaada’da orman yangınları çıktı

  Foça’da çam ağaçlarıyla kaplı alanda çıkan yangın, rüzgarla birlikte daha geniş bir alana yayıldı. Bölgede alevlere üç helikopter ve bir uçakla havadan ve karadan müdahale sürüyor.

  Bozcaada’da Pavli Çamlığı’nda başlayan yangın, bir buçuk saatin ardından kontrol altına alındı. Çam ormanları zarar gördü, depo olarak kullanılan bir ahşap yapı da kül oldu.

  View more on twitter
 13. Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın "Dünyayı tarifeli uçakla mı dolaşacaksın?" sözlerine yanıt verdi

  Kılıçdaroğlu tarifeli uçak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP’nin il başkanları toplantısında yaptığı konuşmada ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun fazla harcama yapıldığı gerekçesiyle eleştirdiği özel uçaklar konusuna da değindi.

  Erdoğan, “Neymiş gelince uçakları satacakmış, senden öncekiler de bunu söylüyordu. Uçakları sattığın zaman devleti yönetmiş mi oluyorsun? Dünyaya dolaşacaksın neyle tarifeli uçaklarla mı? Yarış edeceksin ne ile tarifeli uçaklarla mı? Yok, trene binersin, otobüslerle beraber seyahat edersin. Ondan sonra da ben muassır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkacağım dersin, Atatürkçüsün ya." dedi.

  Bu sözlerin üzerine Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından “Gel diyoruz er meydanına, kaçıyorsun. Gelirsen görürsün satacak mıyım, satmayacak mıyım! Sen kaç, biz kovala, nereye kadar Erdoğan?” ifadeleriyle yanıt verdi.

  Kılıçdaroğlu, tarifeli uçakta olduğunu belirttiği bir fotoğrafla birlikte “Anlaşılan bir yere tarifeli uçakla gitmeyi, metroya, trene binmeyi korkunç bir şey gibi görüyorsun. Korkma, o kadar kötü değil. Halkınla birlikte olabiliyorsun, dert dinleyebiliyorsun.” paylaşımı da yaptı.

  View more on twitter

  Kılıçdaroğlu, daha önce "O uçan saraylar, yazlık, kışlık sarayları, saray edebiyatını bitireceğim" demişti.

 14. Çavuşoğlu, Litvanya'nın Belarus'u Türkiye'den gelen düzensiz göçmenleri ülkeye sokmakla suçlaması üzerine, "Litvanya'dan bir heyet Türkiye'ye gelecek; mültecilerle ilgili deneyimimizi paylaşmaya hazırız" dedi

  Mevlüt Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiyalı mevkidaşı Pekka Haavisto ile görüşmesi sonrasında Helsinki'de düzenlenen ortak basın toplantısında, Türkiye'nin mülteciler konusunda Litvanya'ya destek sunmaya ve kendi deneyimini paylaşmaya hazır olduğunu söyledi.

  Litvanyalı yetkililer, Belarus'u, Litvanya üzerinden Avrupa Birliği'ne kaçak göçmen göndermekle suçlamıştı.

  Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis, bu göçmenlerin önemli bir kısmının Türkiye'den geldiğini söylemişti.

  Bakan Çavuşoğlu, "Türkiye dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke. Türkiye bu deneyimi Litvanya ile paylaşmaya hazır. Litvanya'dan bir heyet Türkiye'ye gelecek. Dışişleri Bakanı da gelecek. Bu mültecilerin Türkiye üzerinden mi Belarus'a geçtiğini tespit etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

  Litvanya, kendi topraklarına kaçak giriş yapan göçmenleri durdurmak amacıyla sınırlarında bariyer inşa edeceğini ve güvenlik önlemlerini artıracağını açıkladı.

 15. Kamu işçilerinin TİS görüşmelerinde, işveren tarafı 60-100 TL zam teklif etti, Türk-İş "kabullenmemiz mümkün değil" dedi

  Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 700 bin kamu işçisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında yapılan toplu iş sözleşmesi (TİS) pazarlığında, işveren tarafı seyyanen (tüm çalışanlara eşit) zam önerisi getirdi.

  Bakan Bilgin'in ilettiği teklife göre, brüt 3.577 ile 3.750 TL arasında alanlara 100 TL seyyanen zam ve brüt 3.750 ile 4 bin TL arasında alanlara 60 TL seyyanen zam teklif edildi.

  Bunlara ek olarak birinci altı ay için yüzde 9, ikinci altı ay için yüzde 5 artış ve enflasyon farkı teklif edildi.

  İkinci altı ay için ise resmi bir teklif sunulmadı. Ancak işveren kanadı birinci ve ikinci altı ay için yüzde 5 artış ve üzerinde oluşursa enflasyon farkı şeklinde bir hazırlık yaptığını duyurdu. Taraflar yeni oturumu Bayram sonrası yapma konusunda anlaştılar.

  Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar, "Bakanımızın verdiği teklifin bizim taleplerimizi karşılaması mümkün değil" dedi.

  Ağar, "Biz düşük ücretlerin 4800'e çekllilmesini istemiştik... Bu teklifi çalışanların adına kabullenmemiz mümkün değil" ifadesini kullandı.

  Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçileri için ortak talepler belirlemişti. İyileştirme ve diğer sosyal haklar dışında, ücretlerin oransal artışına yönelik olarak, ilk 6 ay için yüzde 20 zam, diğer 6 aylar için enflasyon+yüzde 3 refah payı talep edilmişti.

  View more on twitter
 16. Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü: Orhan İnandı'nın kaçırılmasında Kırgız yönetiminin hiçbir rolü yok

  Orhan İnandı

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un sözcüsü Erbol Sultanbayev, Orhan İnandı’nın MİT tarafından yakalanıp Türkiye’ye götürülmesinde Kırgızistan yönetiminin hiçbir rolü olmadığını açıkladı.

  Kırgız haber ajansı 24.kg'nin aktardığına göre Sultanbayev, “Sapat okullarının başkanı Orhan İnandı’nın kaçırılmasında Kırgızistan yetkililerinin rolü olduğunu düşünmek kesinlikle çok absürd” ifadelerini kullandı.

  Cumhurbaşkanı’nın bir Kırgız vatandaşının kayıp olduğunu öğrendiğinde soruşturmayı derinleştirme talimatı verdiğini, sınır kontrollerini sıkılaştırdığını ve Orhan İnandı’yı bulmak için daha fazla güvenlik gücünü görevlendirdiğini belirten Sözcü, “Daha önce de İnandı’nın üç kez kaçırılmaya çalıştığını, sonuncusunun gizli servisimiz tarafından önlendiğini biliyorsunuz.” dedi:

  “Kendisine dikkatli olması gerektiği ve güvenlik görevlileriyle birlikte hareket etmesi söylenmişti.”

  Sözcü Sultanbayev, Kırgızistan’ın İnandı’nın kaybolmasıyla ilgili Türkiye’ye sorularını ilettiğini, Kırgız Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi’ne protesto notası verdiğini ancak Türkiye’den bugüne kadar hiçbir resmi açıklama gelmediğini de sözlerine ekledi:

  “Türk tarafı sözlü bir açıklama yaparak Orhan İnandı’nın hiçbir zaman Türk vatandaşlığından çıkmadığını, hâlâ Türkiye vatandaşı olduğunu söyledi.”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü konuşmasında Kırgızistan'da kaybolan ve bir aydır haber alınmayan, Gülen yapılanmasıyla ilişkili Sapat okullarının kurucusu Orhan İnandı'nın MİT operasyonuyla Türkiye'ye getirildiğini açıklamıştı.

  İnandı'nın bulunması için Bişkek'te Türkiye Büyükelçiliği önünde, Kırgızistan'ın en büyük ikinci kenti Oş'ta ve ülkenin kuzeyindeki Karakol kentinde de protesto gösterileri düzenlenmişti.

  İçişleri Bakanı Ulan Niyazbekov da, Kırgızistan parlamentosunda düzenlenen bir olağanüstü toplantıda “Türk gizli servisi Kırgızistan topraklarında hiçbir faaliyette bulunmamıştır” açıklaması yaptı.

  Bir milletvekilinin Kırgızistan yönetiminin izni olmadan Türkiye’den bir güvenlik örgütünün nasıl operasyon yapabildiğini sorması üzerine İçişleri Bakanı Niyazbekov, “Eğer yabancı bir ülkenin özel kuvvetleri Kırgızistan’da bir operasyon yürütseydi kesinlikle haberimiz olurdu” dedi:

  “Kırgzistan sınırlarında hiçbir Türk özel ajanı yoktu. İnternette bazı paylaşımlar ve yorumlar okuyoruz. Size daha sonra bazı bilgiler vereceğim, o zaman daha iyi anlaşılacak.”

  Kırgız Cumhurbaşkanı Sadır Caparov da 6 Temmuz’da verdiği bir röportajda Kırgız hükümetinin Orhan İnandı’nın iadesi için en kısa sürede talepte bulunacağını söylemişti.

  Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi’nin Sınır Görevi Şefi Ularbek Şarşeyev de, aynı parlamento oturumunda Orhan İnandı’nın yakalanıp sınırdan geçerek ülke dışına nasıl kaçırıldığına dair ellerinde bir bilgi olmadığını söyledi. İnandı’nın kayıp olduğunun bildirilmesinden itibaren tüm sınır kapılarına bilgi verildiğini belirten Şarşeyev, 30 Haziran’da Ankara’dan Kırgızistan’a giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın uçağının dikkatli bir şekilde incelendiği ve arama yapıldığı bilgisini verdi.