Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Son dakikaBiden, eski Senatör Jeff Flake'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi

  Jeff Flake

  ABD Başkanı Joe Biden, eski Senatör Jeff Flake'i Türkiye Büyükelçisi olarak aday gösterdi.

  Flake'in adaylığı kabul ettiği bildirildi. Senato onaylarsa Jeff Flake ABD’nin yeni büyükelçisi olacak.

  Jeff Flake, Cumhuriyetçi Parti Senatörü olsa da eski ABD Başkanı Donald Trump'ın en sert muhaliflerinden birisi olarak biliniyordu.

  AA'nın haberine göre, "Büyükelçiliğinin her iki ülke için de önemli bir zamanda çok önemli bir görevlendirme olduğunu" vurgulayan Flake, eşi Cheryl ile "Türkiye'nin sıra dışı insanlarını tanımayı dört gözle beklediklerini" belirtti.

  Quote Message: ABD'nin uzun süredir NATO müttefikimiz olan Türkiye Cumhuriyeti ile olan ilişkisinin stratejik önemi göz önüne alındığında, Başkan Biden'ın bu büyükelçilik adaylığı ile bana duyduğu güvenden onur ve gurur duyuyorum."
  Quote Message: Biden yönetimi, bu adaylıkla parti siyasetinin kenara bırakılması gerektiği inancını teyit ediyor."
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi ile telefonda görüştü

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere "Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar" ve bölgesel gelişmeler ele alındı.

  Görüşmede, Erdoğan'ın "Uygur Türkleri'nin Çin'in eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği" ve "Türkiye'nin Çin'in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği" kaydedildi.

 3. Meteoroloji yeni kuraklık haritalarını yayınladı: Türkiye’nin yarısı olağanüstü kuraklık yaşıyor

  harita

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni kuraklık haritalarını yayınladı.

  Standart Yağış Modeli’ne göre yapılan ve Nisan-Haziran dönemini kapsayan haritada Türkiye’nin neredeyse yarısı, en büyük kuraklık seviyesi olan olağanüstü kuraklık kategorisinde yer aldı.

  Ülkenin doğusuna ek olarak güneybatıda da benzer bir tablo görüldü.

  Standart Yağış Modeli, belirlenen zaman dilimi içinde yağışın ortalamadan olan farkının standart sapmaya bölünmesi ile elde ediliyor.

  MGM Normalin Yüzdeki Endeksi’ni kullanarak başka bir kuraklık haritası daha yayınladı.

  Sadece Haziran ayını kapsayan haritada da benzer bir tablo ortaya çıktı.

  Ülkenin doğusu ve güneyinde Haziran ayında düşen yağışın normal yağışın yüzde 55’inden daha az olduğu görülüyor.

  harita

  DHA’ya konuşan ve Türkiye’nin olağanüstü şiddetli kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Doktor Erol Kesici, “Birçok bilim insanı değerlendirmesinde, son yüzyıl içerisinde, özellikle geçen yıldan itibaren hava sıcaklıklarının giderek artması, yağışların çok kararsızlığının, bugüne kadar görülmediği belirtiyor. Bu artık acil durum ve mutlak suretle önlemler alınması gerekiyor" dedi.

  Kararsız yağışlarla göller ve yer altında suyun depo edilememesi nedenleriyle su birikmediğini ve ülkenin hidrolojik kuraklığa sürüklediğini kaydeden Kesici, hidrolojik kuraklığın da meteorolojik kuraklığı artırdığını söyledi. Su ve nem olmazsa yağışın da olmayacağını kaydeden Kesici, "Bilhassa tatlı su kaynaklarımızın aşırı kirlenmesi de çok önemli bir etken" dedi.

  Damla sulama çağrısı

  Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığını vurgulayan Kesici, şu uyarılarda bulundu:

  “Su kıtlığı yaşamaktayız. Su havzaları yanlış kullanılmaktadır ve bu konuda maalesef gerekli önlemler hala alınmamıştır. Doğal dengesi bozulan su kaynakları sosyal, ekonomik birçok soruna neden olacaktır. Ülkemizde uygun olmayan yerlere bilim dışı çok sayıda gölet yapılması da bir nedendir.

  “Bugün ülkemizde kullanılan suyun yüzde 75'in üstündeki kısmı tarımda ve vahşi teknikler kullanılmaktadır ve bunun sadece yüzde 1-2'si damla sulama yöntemlerinden oluşuyor. Acilen tüm tarım alanlarında damla sulama sistemlerinin hayata geçirilmesi ve vahşi tarımsal sulamadan vazgeçilmesi gerekiyor.

  “Şu andan itibaren birçok yerde içme suyu bile kısıtlamalı verilmeye başlandı. Tarımda da uygulanmaya başlandı. Önümüzdeki süreçte su kesintisi olaylarını çok daha sık yaşayacağız.”

 4. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Kanal

  Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Yeniçağlar (Zilan) Köyü'nde cuma günü önce sulama kanalına düşen ve yoğun bakımda tedavi gören 16 yaşındaki İsa Üke, Pazar gecesi hayatını kaybetti. Köyünde toprağa verilen Üke'nin ölümünde ihmal iddiaları olduğu öne sürüldü ve bu olay TBMM gündemine de taşındı. Olay hakkında neler biliniyor? Hatice Kamer'in haberi

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı 15 Temmuz’da Jandarma’nın 7, Emniyet Müdürlüğü’nün 17 silahının kaybolduğunu açıkladı

  çataklı

  İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı,15 Temmuz darbe girişimi sonrası Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde kayıtlı 7,Ankara Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 16 ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü envanterine kayıtlı 1 silahın kaybolduğunu açıkladı.

  Çataklı, "Bugüne kadar kayıp silahların bulunması mümkün olmamıştır. 15 Temmuz hain darbe girişimi kaynaklı olarak, İçişleri Bakanlığı bünyesinde başkaca herhangi bir silah kaybı mevcut değildir" dedi.

  Son günlerde 15 Temmuz’un ardından binlerce silahın kaybolduğuna dair iddialar Türkiye’nin gündemindeydi.

  Çataklı, bakanlığın 2017 yılı İdari Faaliyet Raporunda belirtilen rakamın, sivil vatandaşların kaybettikleri silahları da içeren 1944'ten 2017'nin sonuna kadar ki 73 yıllık toplam sayı olduğunu belirterek, "Bu rakamın 15 Temmuz ile hiçbir ilgisi yoktur Kaybolduğu iddia silah sayısı, o günlerdeki tüm Jandarma ve Emniyet personel sayısının yaklaşık üçte birine tekabül etmektedir.Devlet ciddiyeti içerisinde böyle bir eksikliğin olamayacağı, elbette ki izaha muhtaç değildir" ifadesini kullandı.

  Söz konusu raporla ilgili bir açıklama yapan CHP Milletvekili Mehmet Tüm, 2014’te bu raporda kayıp silah sayısının 14 bin 600 olduğunu, 2017’de ise 106 bini geçtiğini söylemişti.

  Daha önce bir davada, MP-5 tipi bir silahla bir kişiyi öldüren Mustafa Maraş adlı bir kişi, silahı 15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde dağıtılırken aldığını söylemişti.

  Bunun üzerine Ankara Valiliği 15 Temmuz’da dağıtılan silahlar için "Sadece Ankara Emniyet Müdürlüğü mensuplarına personelin kimliği kontrol edildikten sonra yazılı olarak zimmet kaydı tutulmaksızın silah-mühimmat dağıtımı yapılmıştır" demişti.

  Bu silahların daha sonra toplandığını belirten Valilik, bir silahın kayıp olduğunun anlaşıldığını söylemişti.

 6. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca illere göre 100 bin kişiye düşen vaka sayısını açıkladı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 100 bin kişi başına düşen vaka sayısını açıkladı.

  3-9 Temmuz arasının verilerini içeren haritaya göre 100 bin kişi başına düşen en yüksek vaka sayısı 231 ile Siirt, 193 ile Ağrı ve 119 ile Bitlis’te görüldü.

  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da aşılamanın düşük olması nedeniyle Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından bu bölgelerde yaşayanlara özel aşılanma çağrıları yapılmıştı.

  Vakaların en az olduğu iller ise 5,6 ile Kilis, 6,21 ile Hatay ve 6,56 ile Osmaniye oldu.

  Büyük şehirlerden İstanbul’da bu oran 56, Ankara’da 59, İzmir’de ise 22 oldu.

  View more on twitter

  Koca, bu paylaşımından birkaç saat önce de Türkiye'de uygulanan aşı miktarının 59 milyon dozu geçtiğini duyuran bir paylaşım yapmıştı.

 7. İBB Başkanı İmamoğlu: 2036 Olimpiyat Oyunları'nı İstanbul'a istiyoruz

  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstanbul Spor Stratejisi ve Gelecek Planı” tanıtım toplantısında İstanbul'un 2036 Olimpiyatları'na talip olduğunu açıkladı.

  “2036 Olimpiyat Oyunları” ve “Paralimpik Oyunları”na talip olduklarını belirten İmamoğlu, “Devletimize, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne ve ilgili tüm kurumlara işbirliği yapma çağrısında bulunuyoruz” dedi.

  İmamoğlu, “Başarıdan başarıya koşan asırlık kulüplerimiz; Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray gibi markalarımıza özel olarak çağrı yapmak istiyorum: Gelin omuz omuza verelim; şehrimize olimpiyatlar başta olmak üzere, tüm büyük uluslararası organizasyonları birlikte kazandıralım” dedi.

  İmamoğlu, “Hedefimiz çok basit ve net: Her İstanbulluyu sporla buluşturmak. İstanbul'da spor kültürünü tabana yaymak ve bir olimpizm hareketi başlatmak. Bütün hayalimiz; İstanbul'un yakın bir gelecekte milyonlarca insanın spor yaptığı bir kente dönüşmesini sağlamak” diye konuştu.

  View more on twitter
 8. HDP Eş Başkanı Buldan: Bundan sonraki seçimlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin, kimse HDP'yi kolay lokma olarak görmesin

  Pervin Buldan

  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Geçmişte özellikle son seçimlerde, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin ve Antalya seçimlerinde desteklediğimiz demokratik güç birlikleri elbette önemli ve kıymetliydi. Ancak bundan sonraki seçimlerde hiç kimse bizden aynı tavrı beklemesin" dedi.

  Gaziantep'te partisinin il binası önünde düzenlenen "Halkla Buluşma" programında yaptığı konuşmada Buldan, bundan sonra yapılacak seçimlerde üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getireceklerini kaydetti:

  "Bir dahaki seçimde elbette üzerimize düşen görevi ve sorumluluğu en iyi şekilde yerine getireceğiz. Ancak sadece bir taraf için söylemiyorum... Bu ülkede kim iktidar olmak istiyorsa, bu ülkenin en büyük sorunu olan Kürt sorununu çözmek zorundadır ve sorun çözülmeden bu ülkeyle demokrasi gelmeyecektir. Onun için hiç kimse Kürt halkının oylarını cebinde kesin olarak görmesin."

  "Biz, kimseye mecbur ve mahkum değiliz... Ama bu ülkede eğer demokrasinin gelişmesini istiyorsanız HDP'sini ve Kürtleri esas almak zorundasınız. Hiç kimse HDP'yi kolay lokma olarak görmesin."

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'da 'çözüm süreci' hakkındaki açıklamalarına da tepki gösteren Buldan, "Çözüm sürecini bitiren HDP değildi. Dolmabahçe Mutabakatı’ndan hemen sonra ‘Ben tanımıyorum’, ‘Ben bu süreci başlatmadım’ diyerek, 7 Haziran ve 1 Kasım tarihleri arasında bu ülkede zulüm ve baskı uygulayan, herkesi tutuklatan, bu ülkenin iradesine saygısızlık yapan, Kürtlerin iradesine saygısızlık yapan bir iktidardan, Cumhurbaşkanı’nından beklenen ancak budur" dedi.

 9. Bloomberg: İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA Havalimanı'ndan Türkiye tarihinin en büyük borç refinansmanı

  İGA İstanbul Havalimanı

  İstanbul Havalimanı’nın işletmecisi İGA Havalimanı, 5,8 milyar euro (6,9 milyar dolar) borcunu mevcut kreditörlerle yaptığı görüşmeler sonucunda refinanse etti.

  Bloomberg'in haberine göre, Mayıs ayında varılan anlaşmada, kredi vadesi 2 yıl uzatıldı, faizleri de düşürüldü.

  Refinansman, önceden alınmış ve yeni koşullarda avantajını kaybetmiş olan kredi için yeni ve daha avantajlı koşullara sahip bir kredi çekilerek eski kredinin kapatılması işlemine deniyor.

  İGA Havalimanı, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Denizbank, QNB Finansbank ve Garanti Bankası’ndan 2015’te vade sonu 2031’de olan kredi anlaşması imzalamıştı.

  Bloomberg haberinde, bir İGA yetkilisinin refinansman anlaşmasına ilişkin detayları doğruladığı, Halkbank yorum yapmazken diğer bankaların ilk etapta konuya ilişkin Bloomberg'in sorularına dönüş yapmadığı belirtildi.

  Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen havayolu işletmecilerine verilen destek çerçevesinde İGA, karşılıklı mahsuplaşma esasıyla devletten garanti ödemeleri almazken, karşılığında devlete kira da ödememişti.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, söz konusu uygulamanın 2 yıl için geçerli olabileceğini, işletme süresinin de bu kapsamda uzatılabileceğini ifade etmişti.

 10. Davutoğlu: Cumhur İttifakı bir mahkumlar ittifakı; Erdoğan Bahçeli'ye mahkum, Bahçeli Erdoğan'a mahkum

  Ahmet Davutoğlu

  Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Cumhur İttifakı herhangi bir ittifak değildir, bir mahkumlar ittifakıdır. Sayın Erdoğan, Bahçeli’ye mahkum. Çünkü Bahçeli olmazsa mecliste çoğunluğu kaybediyor. Bahçeli, Erdoğan’a mahkum çünkü oy oranı ile bir dahaki seçimi aşması mümkün görünmüyor” dedi.

  DHA'da yer alan habere göre, Hatay’da partisinin 1’inci olağan kongresine katılan Davutoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de sorunları aşmanın yolunun seçimden geçtiğini belirterek, "Eğer bugün seçim olmuyorsa, Cumhurbaşkanlığı sistemi gibi bir sistemi getirip, sistemi tıkayan ve her şeyi cumhurbaşkanı iradesine bırakan bir sistem dolayısıyladır ama bu sistem de yürümeyecek" dedi.

  Diyarbakır ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'Serok Erdogan' denildiğini söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti:

  "Sayın Bahçeli beş yıldır bana ‘Serok Ahmet’ diyerek saldırıyordu, şimdi Erdoğan’a da Diyarbakır’da ‘Serok Erdoğan’ dediler, Bahçeli üç gündür susmuş. Bahçeli, ‘Erdoğan’a serok dedirten güç kimdir, maksadı nedir, arkasında kim vardır?’ diye ne zaman soracak bakalım.

  "Öbür tarafta Bahçeli korkusuyla Erdoğan, içişleri bakanını görevden alamıyor ama savunmuyor da. Türkiye’de Cumhur İttifakı, bir mahkumlar ittifakı mahkumlar koalisyonuna dönüştüğü için ayakta kalıyor. Birbirine mahkum anlamında söylüyorum, hukuki anlamda değil.”

 11. Milli Savunma Bakanı Akar: FETÖ ile mücadele kapsamında toplam 23 bin 364 kişi Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi

  Hulusi Akar

  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda "V. Uluslararası 15 Temmuz Sempozyumu"nda konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "FETÖ ile mücadele kapsamında bugüne kadar toplam 23 bin 364 kişi Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edildi" dedi.

 12. Covid virus

  İlk olarak Hindistan'da görülen Delta varyantı İngiltere'de hakim koronavirüs türüne dönüşmüş durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de Delta varyantının tespit edildiği il sayısının 26'ya yükseldiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 13. Hakkari İl Emniyet Müdür Yardımcısı, bir polis memuru tarafından vurularak öldürüldü

  DHA haberine göre, Hakkari İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Cevher, bir polis memurunun silahlı saldırısında yaşamını yitirdi.

  Polis memuru gözaltına alındı.

  Yaşamını yitiren Cevher'in Hakkari'deki Çevik Kuvvet biriminden de sorumlu olduğu bildirildi. Cevher, daha önce İstanbul Güvenlik Şube Müdürü olarak görev yapıyordu.

  Hakkari Valiliği olayla ilgili açıklama yaptı:

  Quote Message: Saat 13.50 sıralarında Hakkari Emniyet Müdürlüğü kadrosunda görevli, İkinci Sınıf Emniyet Müdürü Hasan Cevher, Polisevinde yemek yediği esnada Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü kadrosunda görevli polis memuru Nasuh Çulcu tarafından 3 (üç) el silahla ateş edilerek vurulmuş, polis memuru Nasuh Çulcu olay yerinden kaçtığı esnada görevli polisler tarafından ayağından vurularak etkisiz hale getirilerek yakalanmıştır. Emniyet Müdürü Hasan Cevher, Hakkari Devlet Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu." from Hakkari Valiliği
  Hakkari Valiliği
 14. Kampüse alınmayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri suç duyurusunda bulundu

  Boğaziçi akademisyenler

  Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “sağlık ve güvenlik riskleri” gerekçe gösterilerek kampüslere giriş ve çıkışların 3 Temmuz'dan 5 Temmuz 2021 Pazartesi gününe kadar kısıtlanmasına tepki göstermek için kampüse giden ve özel güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmayan akademisyenler suç duyurusunda bulundu.

  Akademisyenler, haklarının gasp edildiğini, TCK’nın 117, 154, 112 ve 119. maddelerinin ihlal edildiğini söyleyerek suç duyurusunda bulundu.

  3 Temmuz 2021'de kampüste çadır nöbeti gerçekleştiren ve açıklama yapmak için Güney Kampüs kapısına yürüyen öğrencilere özel güvenlik görevlileri müdahale etmiş, olay yerinden canlı yayın yapan Boğaziçi TV, müdahale sırasında şiddete maruz kalan öğrencilerin rapor almak üzere hastaneye gittiğini duyurmuştu.

 15. Kılıçdaroğlu: Kadıköy’de bir kilisenin duvarlarına çıkıp eylem yapanlar provokatör, önümüzdeki süreçte bu tarz olaylar olabilir, dikkatli olmamız lazım

  Kemal Kılıçdaroğlu

  Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kadıköy’de bir kilisenin (Surp Takavor Ermeni Kilisesi) duvarlarına çıkıp eylem yapanların provokatör olduklarını asla unutmayacağız, birilerinin maşaları onlar" dedi.

  Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

  "İnsanlar inançlarını, Allah'a dualarını nerede yapıyorlarsa tertemiz bir ortamı sağlamak bizim görevimizdir. Bu konuda belediye başkanlarına verdiğim ilk talimat bulunduğunuz bölgede ne varsa, insanlar ibadet ediyorlarsa, orayı pırıl pırıl yapacaksınız. Bu provokatörler var, önümüzdeki süreçte de bu tarz olaylar olabilir, hepimizin dikkatli olması lazım."

  "1 Temmuz'da Samsun'a gitmiştim. Orada bir görevlendirme yapmıştık... Hopa'dan başlayarak bütün limanlar gezilecek demiştik ve geziliyor. Sorunları saptayacaklar... Karada da görev yapıyoruz. CHP tarihinde ilk kez bu kadar yoğun çalışıyor."

  "Erdoğan 'Biz istikametini kaybetmiş avarakasnak gibi dolaşanlara bu memleketi teslim edemeyiz' dedi. Neymiş, uçakları satacakmışım. Yine söylüyorum, vallahi de satacağım, billahi de satacağım. Garaja koyduğu o milyon dolarlık arabaların tamamını da satacağım. Ben söylersem gelirim, yaparım… Sarayın beslemelerini, 3 maaş, 5 maaş alanları da bitireceğim."

  "İki 15 Temmuz var. Halkın 15 Temmuz'unda direnen insanlar var. Saray'ın 15 Temmuz'unda OHAL ilan edip ense yapanlar var... 15 Temmuz sonrası komisyon kuruldu. Kaç yıl geçti aradan? Rapor yayımlanmıyor."

 16. Havalimanı

  Taliban, Türkiye'yi ABD birliklerinin Afganistan'ı terk etmesinin ardından ülkedeki askeri birliklerini genişletmemesi konusunda uyardı. Taliban yazılı açıklamasında Türkiye'nin havalimanının güvenliğini üstlenme adımlarını 'menfur' olarak niteledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 17. İngiltere

  İngiltere'de koronavirüs önlemlerinin 19 Temmuz'da kaldırılacak olması, uzmanların dikkatli olunması çağrılarına yol açtı. İngiltere'nin önde gelen üniversitelerinden Imperial College London, önlemlerin bir anda kaldırılması yerine sosyalleşmenin yavaş yavaş sağlanması ile hastalığın bir sonraki zirvesinin geciktirilebileceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 18. Sağlık Bakanı Koca: Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor; vaka sayılarında beklediğimiz düşüş olmadı, bir çıkış ihtimali görüyoruz

  Fahrettin Koca

  Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Delta virüsü sayıları ülkemizde giderek artıyor, dünyada arttığı gibi. Şu an delta virüsü sayısı 750'leri buldu, görülen il sayısı da 36'ya çıktı. Delta plus ise 3 ilde 3 vaka oldu" dedi.

  Bakan Koca, "Son bir haftada düşmesi gereken vakanın düşmediğini, hafta sonu bir önceki hafta sonuna göre yüzde 20'lere yakın bir artış olduğunu görüyoruz. Vaka sayılarında beklediğimiz düşüşün olmadığını ve bir çıkış olma ihtimalini görüyoruz. Özellikle bu artışlar daha çok aşılama oranının düşük olduğu yerlerde kendisini gösteriyor" diye konuştu.

  Doğu ve Güney Doğu'da aşılama oranlarının düşük olduğunu ama giderek bu bölgelerde de bir artış olduğunu kaydeden Koca, "Vatandaşın ayağına gidip daha mobil yoğun ekiplerle devrede olmamız gerekiyor. Vatandaşı ikna etme dışında bir yaptırımla aşı yapmak istemiyoruz. Özel sektör yapabilir mi? O bizim dışımızda" dedi.

  Dördüncü dalga uyarısında bulunan Koca, "Şu an böyle bir durum yok ama olmayacağı anlamına gelmez. Bunun olmaması için tek şart aşılama. Yoğun aşılama ve toplumsal bağışıklığın sağlanması ile dördüncü dalgayı önlemek mümkün" ifadesini kullandı.

  Koca, en az bir doz aşısını yaptırmış olan 18 yaş ve üzeri olarak tanımlanan kişilerde aşılama oranının yüzde 70 olmasını hedeflediklerini, şu an bu rakamın yüzde 61'leri bulduğunu kaydetti.

  View more on youtube
 19. Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın hakim karşısına çıktı, yargılandığı 2 dosyadan da tutuklandı

  Mehmet Aydın

  Brezilya'da yetkili makamlara teslim olup Türkiye'ye getirilmesinin ardından 7 Temmuz'da tutuklanan Mehmet Aydın, yargılandığı Ağır Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıktı.

  Mahkeme heyeti, Çiftlik Bank'ın kurucusu sanık Aydın'ın Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde iki dosyası olduğunu söyledi ve yargılandığı iki dosyadan da tutuklanmasına karar verdi.

  Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Mehmet Aydın'ın yargılandığı dava Eylül ayında görülecekken, hakkında yakalama kararı olduğu için bugün görüldü. Sanık Mehmet Aydın, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi'yle (SEGBİS) duruşmaya bağlandı.

  DHA haberine göre, sanık avukatı Fatih Kuş "Müvekkilimiz hali hazırdaki el konulan mal varlığıyla tüm mağdurların zararını giderebilecek durumdadır, müvekkilimizin mağdurlarla yaptığı sözleşmede sistem kapatıldıktan sonra kişilerin yatırdığı paranın 3 ay içerisinde iadesi hususunda taahhüdü bulunmaktadır. Sistem kapatıldıktan sonra 200 kişinin mağduriyetini gidermiş, mal varlığına el konulduğu için diğer mağdurların zararını giderememiştir. Bu aşamada tutuksuz yargılanmasını talep ediyoruz" şeklinde savunma yaptı.

  Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti sanık Mehmet Aydın'ın hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasına karar verdi. Sanık Mehmet Aydın'ın tutuklanmasına karar veren heyet, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılarak sanığın soruşturma sırasında emniyette, savcılıkta ve sulh ceza hakimliğindeki ifadelerinin gönderilmesinin istenmesine karar verdi. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

  Davanın geçmişi

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 2'si firari 48 sanıktan 18'inin örgüt yöneticisi, 23'ünün örgüt üyesi ve 7'sinin de örgüte yardım eden konumunda olduğu belirtiliyor. İddianamede, 3 bin 762 kişi de "müşteki" olarak yer alıyor.

  Aralarında Mehmet Aydın'ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin "Suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme", 3 bin 672'kez "Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık" yine 3 bin 672'kez Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından toplamda 22 bin 580 yıldan 75 bin 260 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

  23 sanığın "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma", "Suçtan kaynaklanan mal varlığını değerlerini aklama" suçlarından 4'er yıldan 10'ar yıla kadar, 7 sanığın ise "Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte yardım etme" ve "Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama" suçlarından 4'er yıldan 10'ar yıla kadar hapsi talep ediliyor.

  Bunun yanı sıra Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart'ta görülen celsesinde 48 sanıktan 28'inin dosyasının davanın niteliği dikkate alınarak bu dosyaların ayrılmasına ve yapılan yargılamada da 28 sanığın ayrı ayrı beraatlerine karar vermişti.