Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  TCMB

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyona dair son açıklamalarının ardından Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararı kritik hale geldi. Ekonomist Selva Demiralp, faiz indirim çağırlarının enflasyon ve Merkez Bankası para politikası üzerindeki etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Aşı kararsızlığı

  Türkiye'de aşı sırası geldiği halde aşı olmayan kişi sayısı yaklaşık 23 milyon. Aşı konusundaki çekinceler de aşılanma oranının istenen seviyeye ulaşmasını engelliyor. Peki bu kararsızlık neden kaynaklanıyor, bunun salgına ne gibi etkisi olabilir? Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji uzmanı Prof. Dr. Esin Şenol ile konuştuk.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sağlık Bakanlığı: Türkiye'de son 24 saatte 23 bin 731 yeni vaka tespit edildi, 117 kişi yaşamını yitirdi

  9 ağustos tablosu

  Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, Türkiye'de son 24 saatte

  • 245 bin 253 Covid testi yapıldı,
  • 23 bin 731 kişinin testi pozitif çıktı,
  • 117 kişi hayatını kaybetti.

  Sağlık Bakanı Koca, Twitter'dan paylaştığı mesajda "Vaka sayılarının artış hızının durağan hale gelmesi ve vaka sayılarının azalması için önümüzdeki 10 gün çok önemli" uyarısında bulundu.

  View more on twitter
  hastane

  Koca'nın paylaştığı tabloya göre, 1. doz aşısını olanların ortalaması yüzde 67,89, ikinci doz ortalaması ise yüzde 47,75'e ulaştı. Üç doz aşı olanların toplam sayısı ise 77 milyon 552 bini aştı.

 4. Bakan Koca: Türkiye aşılamada normaline dönüyor, aşı olma kararı da hızlandı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'dan paylaştığı mesajda Türkiye'nin aşılamada "normaline döndüğünü, "aşı olma kararının da hızlandığı" değerlendirmesinde bulundu.

  View more on twitter
 5. CHP'li Öztrak: Şu son tecrübe gösterdi ki, bunların 'yangında ilk kurtarılacaklar' listesinde ormanlarımız yok

  faik öztrak

  CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, partisinin MYK toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında yangınla mücadele konusunda hükümete eleştirilerde bulundu.

  Faik Öztrak, "Şu son tecrübe gösterdi ki, bunların 'yangında ilk kurtarılacaklar' listesinde ormanlarımız yok. Tarlalarımız, bağ ve bahçelerimiz yok. Köylerimiz, evlerimiz yok. Kendi beceriksizlikleri ve kifayetsizlikleri nedeniyle, yangın kontrolden çıktı" dedi.

  Öztrak, Türkiye'nin iki yangın söndürme uçağını orman yangınlarıyla sarsılan Yunanistan'a gönderme kararına da tepki gösterdi:

  Quote Message: Yangının en başında 'envanterimizde yangın söndürme uçağı yok' diyen kifayetsiz Tarım ve Orman Bakanı dün 'Yunanistan’a uçak göndermeyi değerlendiriyoruz' dedi. Beyefendi herhalde milletin aklıyla alay ediyor." from Faik Öztrak CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü
  Faik ÖztrakCHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, bugün paylaştığı tweet'te Türkiye'den iki yangın söndürme uçağının ülkelerine gönderileceğini doğrulamış ve teşekkür etmişti.

 6. Türkiye iki yangın söndürme uçağını Yunanistan'a gönderiyor

  Yunanistan'da orman yangınları
  Image caption: Yunanistan'da orman yangınları devam ediyor.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinde devam eden orman yangınlarına müdahaleye destek için Türkiye'den iki yangın söndürme uçağının Yunanistan'a gönderileceğini açıkladı ve teşekkür eden bir tweet paylaştı.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Dendias, Twitter'da paylaştığı mesajda, telefonda Türkiye'den iki yangın söndürme uçağının Yunanistan'a gönderileceği bilgisini veren Çavuşoğlu'na teşekkür ettiğini yazdı.

  View more on twitter
 7. Kaş'ta ormanlık alanda yangın çıktı, müdahale devam ediyor

  kaş yangını

  Antalya'da Kaş ilçesine bağlı Yayla Çavdır Mahallesi'nde ormanlık alanda yangın çıktığı bildirildi.

  Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

  DHA'nın haberine göre aynı bölgede geçen cumartesi günü de 5 noktada yangın çıkmış, vatandaşların ve ekiplerin müdahalesi ile kısa sürede söndürülmüştü.

 8. Çelik'ten Afganistan'dan göç tartışmasıyla ilgili açıklama: Türkiye, hiç kimsenin göçmen kampı değildir

  ömer çelik

  Ömer Çelik, açıklamalarının devamında Afganistan'da Taliban'ın 6 vilayet merkezini de kontrol altına alarak ilerleyişini sürdürmesi sonrası Türkiye'de devam eden "göç" kaygılarına da değindi. Çelik, "Türkiye, hiç kimsenin göçmen kampı değildir" dedi.

  Quote Message: Türkiye ölümden kaçan insanlara kucak açar. Bunun istismar edilmesine kesinlikle müsaade etmeyiz. Türkiye, hiç kimsenin göçmen kampı değildir. Kendisinin göçmen olduğunu söyleyip de milletimize karşı aşırı ifadeler kullanan bazı tipler sosyal medyada gözüküyor, bunlara karşı da gereği hukuk içerisinde yapılır. "
  Quote Message: Türkiye, daha fazla göç yükünü kaldıracak durumda değildir." from Ömer Çelik
  Ömer Çelik
 9. AKP Sözcüsü Çelik: Bazı siyasilerin yangın ateşinin yanında, fitne ateşi yakmaya çalıştığını gördük

  ömer çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, 28 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında 263 orman yangını çıktığını, 256 yangın kontrol altına alınırken, 4 yangına müdahalelerin devam ettiğini açıkladı.

  Partisinin Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında Çelik, muhalefetin yangınlarla mücadelede zaaflar olduğu eleştirilerine "Bazı siyasilerin yangın ateşinin yanında, fitne ateşi yakmaya çalıştığını gördük" sözleriyle tepki gösterdi.

  Çelik, "Provokasyonlara karşı duruş sergilemeliyiz" diye konuştu.

  Quote Message: Fitne ateşinin yangın kadar kolay yayılabildiği ve çok daha tehlikeli sonuçlar yaratabildiğini müşahede ettik. Yangınla mücadele kadar, fitne ateşiyle de mücadele gündemimize aldığımız bir konu oldu." from Ömer Çelik AKP Sözcüsü
  Ömer ÇelikAKP Sözcüsü
 10. CHP milletvekili Murat Emir, Orman Genel Müdürlüğü'ne sordu: '1,5 milyar TL bütçe' tweetini neden sildiniz, kaynak nerede?

  OGM

  Orman Genel Müdürlüğü, (OGM) Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda "2021 yılı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında hava ve kara araçları için toplam 1,5 milyar TL bütçe ayrıldığı" bilgisini verdi. OGM daha sonra bu paylaşımı sildi.

  CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Twitter'daki paylaşımında OGM'nin bu mesajını sildiğini vurgulayarak, "1.5 milyar TL'lik kaynak nerede? Ormanlar kül olduktan sonra mı harcayacaksınız?" diye sordu.

  View more on twitter

  OGM'den yapılan yazılı açıklamada, "Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılı yatırım programında helikopter alımı projesine gösterilen 1000 TL 'İz ödenek' olup muhasebesel bir terimdir. Projenin halen devam eden bir proje olduğunu göstermek amaçlıdır. Orman Genel Müdürlüğü 2021 yılı orman yangınlarıyla mücadele kapsamında yangın mevsiminin başlamasıyla çalıştırılmaya başlanan hava ve kara araçları için toplam 1,5 milyar TL bütçe ayrılmış olup, yıl sonuna kadar harcama yapılacaktır" denilmişti.

  OGM, bir diğer paylaşımında Ormanspor kadın ve erkek basketbol takımına "40 milyon TL bütçe ayırıldığı" yönündeki haberlerin "gerçeği yansıtmadığını" öne sürdü. Açıklamada, "Spor yatırımlarımız kurumumuzun döner sermaye bütçesinden karşılanmakta olup, 2 Süper Lig takımı ve bölge müdürlüklerimiz kanalıyla Türkiye çapında destek verdiğimiz amatör takımlara ayırdığımız toplam bütçemiz 15 milyon TL'dir. Dolayısıyla haberde ortaya atılan iddialar gerçeklikten uzaktır" ifadelerine yer verildi.

 11. Eda Nur Kaplan'ın ifadesi ortaya çıktı: 'Yarı baygındım, karşı koyamadım'

  eda nur

  Ankara'da cinsel saldırıya uğradığı gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduktan yaklaşık 1 hafta sonra yaşamına son veren Eda Nur Kaplan'ın ifadesi ortaya çıktı.

  Eda Nur Kaplan, 31 Temmuz'da karakolda verdiği ifadede hakkında suç duyurusunda bulunduğu Yusuf G. ile kendisini 'Tayfur' olarak tanıtan Mehmet A. isimli şüphelilerin bir otel odasında rızası olmadan zorla kendisiyle cinsel ilişkiye girdiklerini anlattı.

  Eda Nur, ifadesinde uğradığı cinsel saldırıya "yarı baygın olduğu için karşı koyamadığını" söyledi.

  DHA'nın haberine göre yakın arkadaşı S.F. de "Eda Nur cinsel saldırıya uğradıktan sonra sürekli 'Yarı baygındım, engel olamadım, çırpınamadım' diyordu" şeklinde konuştu.

  Eda Nur Kaplan, ifadesinde şüpheli Yusuf G. ile olaydan bir hafta önce sosyal medyada tanıştığını, buluştukları bir eğlence mekanına Yusuf G.'nin kendisini 'Tayfur' olarak tanıtan şüpheli Mehmet A. ile beraber geldiğini söyledi. Ablası ve iki şüphelinin de olduğu mekanda alkol aldıklarını, daha sonra gittikleri başka bir eğlence mekanında ablası tuvalette olduğu sırada Yusuf G'nin kendisine "İyi değilsin, gel seni eve bırakayım" dediğini belirtti.

  Eda Nur ifadesinde "Alkolün etkisiyle kabul ettim. O esnada ablam lavaboda olduğu için ona haber veremedim. Yusuf'un aracına bindik, Yusuf araçtayken, ‘çok alkollüsün, bu şekilde eve gitmen uygun olmaz, gel seni otele götüreyim, bir gece orada kal, sabah kendine gelince, evine gidersin' dedi. Ben de alkolün etkisiyle kabul ettim" dediği öğrenildi. Yusuf G.'nin gittikleri otel odasında "kendisine cinsel tacizde bulunduğunu, rızası olmadan zorla cinsel ilişkiye girdiğini" söyleyen Eda Nur, "Ben alkolün etkisiyle çok fazla tepki gösteremedim. Ardından Yusuf üstünü giyinerek ‘kredi kartını unutmuşum alıp geleceğim’ diyerek odadan ayrıldı. Sonra ben uyuyakalmışım. 1 saat sonra Tayfur (Mehmet A.) odaya girmiş, benim haberim yoktu. Bir anda rızam ve isteğim olmadan Tayfur benimle ilişkiye girmeye çalışıyordu" diye anlattı.

  Mehmet A'nın odada kendisini cinsel ilişkiye zorladığını kaydeden genç kadın, " Yarı baygın olduğum için karşı koyamadım, sadece kendimi kasabildim. Daha sonra bana kendi telefonunu vererek 'al ablanı ara, taksiye bin ve git' dedi" ifadelerini kullandı. Eda Nur, yaşadıklarını daha sonra ablasına anlattığını ve beraber polise giderek şikayetçi olduklarını belirtti.

  İhlas Haber Ajansı'nın aktardığına göre, Eda Nur'u en son otelden alarak ablasının evine götüren taksi şoförü, verdiği ifadede genç kadının araçta "sürekli uyuduğunu ve başkalarının ona inanmayacaklarını söyleyerek sürekli ağladığını" aktardı.

  Eda Nur Kaplan'ın yaşadığı cinsel saldırı sonrası polise giderek ifadede adı geçen 2 şüpheli hakkında suç duyurusunda bulunduğu, ancak şüphelilerden Mehmet A.'nın gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldığı, Yusuf G.'nin ise arandığı bildirilmişti. Kaplan, Cumartesi günü ablasının yaşadığı 15'inci kattaki bir evin balkonundan atlayarak yaşamına son vermişti.

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Eda Nur Kaplan'ın ölümüyle ilgili yapılan açıklamada soruşturmayı yakından takip ettiklerini, kamu davası açılması halinde müdahil olacaklarını duyurmuştu.

 12. TRENDYOL

  Türkiye'nin en büyük e-ticaret platformlarından Trendyol, 1,5 milyar dolarlık yatırım topladı. Yeni yatırımlarla değeri 16,5 milyar dolara ulaşan Trendyol, Türkiye'nin "decacorn" unvanına sahip ilk teknoloji şirketi oldu. Decacorn, kuruluşundan kısa bir süre sonra değeri 10 milyar doları aşan görece yeni şirketler için kullanılan bir finansal terim.

  Daha fazla bilgi
  next
 13. İstanbul İl Sağlık Müdürü Memişoğlu: Lütfen en az 3 çocuk yapalım

  İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, İstanbul gibi bazı kentlerde doğurganlık oranlarının düştüğünü söyleyerek “en az 3 çocuk yapılması” çağrısında bulundu.

  İhlas Haber Ajansı’na (İHA) verdiği röportajda Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, koronavirüs aşısının kısırlığa neden olduğu iddialarının bilgi kirliliği yarattığına ilişkin değerlendirmesinde, İstanbul’daki doğum oranlarına da değindi.

  “Doğurganlığı azaltacak en önemli unsurun ise sezaryen" olduğunu söyleyen Memişoğlu, “Bazı annelerimiz ağrıdan korkuyorlar artık ağrısız doğumlar var. Normal doğumumuzu da ağrısız yapılabilecek teknoloji ve imkanlarımız var" dedi ve şöyle devam etti:

  Quote Message: Anne baba olarak bencil davranmayalım. Lütfen en az 3 çocuk yapalım . Özellikle İstanbul gibi illerde doğurganlık oranını yükseltmemiz gerekiyor, herkesin bilmesini istiyorum. 2000 yılında ilk anne olma yaşı 24 iken şu anda 29’a çıkmış durumda maalesef. Siz bir insana kısır olursun derseniz insanı korkutursunuz." from Prof. Dr. Kemal Memişoğlu İstanbul İl Sağlık Müdürü
  Prof. Dr. Kemal Memişoğluİstanbul İl Sağlık Müdürü

  Memişoğlu'nun "3 çocuk" çağrısına sosyal medyada bazı siyasetçi ve uzmanlar tepki gösterdi:

  View more on twitter
  View more on twitter
 14. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez: Kemerköy Termik Santrali elektrik üretimine başladı

  View more on twitter

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kemerköy Termik Santrali'nde bir ünitenin devreye alınıp, elektrik üretimine başlandığını bildirdi.

  Bakan Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Kemerköy Termik Santrali'ndeyiz. Yapılan kontroller ve arızalı ekipmanların onarılmasıyla, bir ünite devreye alınarak elektrik üretimine başladı. Kalan üniteler, bakım ve kontrolleri de tamamlanınca devreye girecek" dedi.Milas'ta çıkan orman yangınında 5 Ağustos'ta alevler santralin bahçesine ulaşmış, santral personeli tahliye edilmiş, yanıcı ve patlayıcı maddeler dışarı çıkarılmıştı.Santralin etrafındaki ağaçlar kesilirken, iş makineleri ile de çevresinde hendekler kazılmış, yaklaşık 1 kilometre mesafedeki Ören Mahallesi'nde yaşayanlar tahliye edilmişti.

 15. Bahçeli'den pandemi nedeniyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı baraj puanlarının düşürülmesi önerisi

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koronavirüs pandemisinin eğitime etkileri göz önüne alınarak Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu olan "Temel Yeterlilik Testi (TYT) baraj puanının 140’a, Alan Yeterlilik Testi (AYT) baraj puanının da 160’a çekilmesi" önerisinde bulundu.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter

  Twitter hesabından paylaştığı bir dizi mesajda Bahçeli üniversite giriş sınavlarının kaldırılması çağrısını da yineledi. MHP lideri, "Üniversite sınavı kaldırılmadan, hakkaniyetli ve huzurlu bir vicdana kuşkusuz sahip olamayız" ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) istifa eden Ziya Selçuk yerine atadığı, eski bakan yardımcısı Mahmut Özer görevi devralmıştı.

  Türkiye'de 2002'den bu yana 8 farklı isim Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna oturmuş, her gelen bakan eğitim sistemini en az 1 kez değiştirmişti. Lise ve üniversitelere giriş sınavlarındaki çeşitli düzenlemeler, bunların başında geldi.

  View more on twitter
 16. Bakan Pakdemirli: Milas ve Köyceğiz dışında ülkemizdeki tüm orman yangınları kontrol altına alınmıştır

  Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Milas ve Köyceğiz yangınları dışında ülkede yaşanan tüm orman yangınlarının kontrol altına alındığını açıkladı:

  View more on twitter
 17. Çavuşoğlu Antalya'daki hasarla ilgili bilgi verdi: 59 mahalle, 3 binden fazla bina, 20 bin dekar tarım alanı zarar gördü

  çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu, Antalya'da yaşanan orman yangınlarının bıraktığı hasarla ilgili son bilgileri paylaştı. Buna göre;

  • Yangından 59 mahalle etkilendi,
  • 3 binden fazla bina hasar gördü,
  • 1238 hanede eşya zararı var; toplam 34 milyon 596 bin liralık zarar tespiti yapıldı,
  • Hayvancılık yapılan arazilerde 11 milyon lira zarar tespit edildi,
  • 20 bin dekar tarım alanı etkilendi.
 18. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı: Eda Nur Kaplan’ı intihara sürükleyen süreç ve ölümüyle ilgili soruşturmayı yakından takip ediyoruz

  eda nur

  Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Ankara'da 18 yaşındaki Eda Nur Kaplan’ın intihar ederek yaşamını yitirmesi ile ilgili yürütülen soruşturmayı "yakından takip ettiklerini" açıkladı.

  Bakanlık, yapılan yazılı açıklamada Eda Nur Kaplan'ın ölümüyle ilgili kamu davası açılması halinde de "davaya müdahil olacaklarını" duyurdu.

  Eda Nur Kaplan'ın yaşadığı cinsel saldırı sonrası polise giderek 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulunduğu, ancak şüphelilerden birinin yakalanıp serbest bırakıldığı, diğerinin ise halen firari olduğu bildirilmişti. Kaplan, Cumartesi günü 15'inci kattaki evlerinin balkonundan atlayarak yaşamına son vermişti.

  View more on twitter
 19. Stelyo Berberakis

  Atina

  Evia Adası'ndan tahliye edilen yaşlı bir kişi

  Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis yangın söndürme faaliyetlerinin ele alındığı toplantılardan sonra yaptığı halka sesleniş konuşmasında "söndürme çabalarında gösterilmiş olası zaafiyetlerden dolayı halkımızdan özür diliyorum" ifadesini kullandı.

  Daha fazla bilgi
  next