Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Birleşik Krallık'ta toplam teyitli Covid-19 vaka sayısı 7 milyonu aştı

  İngiltere covid

  Birleşik Krallık’ta Covid-19 salgının başladığı dönemden bu yana tespit edilen teyitli koronavirüs vaka sayısı 7 milyonu aştı.

  Pazartesi günü açıklanan resmi verilere göre Birleşik Krallık’ta 41.192 yeni vaka tespit edildi, koronavirüs nedeniyle 45 kişi daha hayatını kaybetti.

  Ancak erken safhalarda henüz testi yapılmayanlar da göz önünde bulundurulduğunda vaka sayısının daha yüksek olabileceği belirtiliyor.

  Ölüm raporlarında ‘Covid-19 hastası’ yazanların sayısı 156.119. Son verilere göre hastanelerde 7.606 Covid-19 hastası var, bu hastalardan 1.034’ü solunum cihazına bağlı.

  Test sistemi 2020 yazında işleme konduğu için birçok vaka günlük resmi verilerde yer almadı. O dönem yalnızca hastanede test yapılıyordu.

  Testler yaygınlaşsa da birçok kişi belirti olmadığı veya hafif belirtiler olduğu için test yaptırmadı.

  Cambridge Üniversitesi’nin modellemesine göre pandeminin başından bu yana İngiltere’de 17 milyon kişi virüse yakalandı. Bu da toplam İngiltere nüfusunun yaklaşık %30’una denk geliyor.

  3. doz için hükümet bilim insanlarının tavsiyesini bekliyor

  Resmi vaka sayılarının 7 milyonu aşmasıyla İngiltere Aşı Bakanı Nadhim Zahawi üçüncü doz aşı programının da ‘başlamaya hazır olduğunu’ söyledi.

  Milletvekillerinin oturumunda konuşan Bakan Zahawi, üçüncü doz aşıların pandeminin sona ermesi için “yap bozun en önemli parçası” olduğu ifade etti.

  İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) üçündü doz aşının uygulanması için hazır olduğunu belirten Bakan Zahawi, hükümetin programın onaylanması için bilim insanlarının tavsiyesini beklediğini söyledi.

 2. Covid-19 günlük verileri: 24 saatte 20.962 kişinin testi pozitif, can kaybı 271

  Sağlık Bakanlığı, Covid-19 salgınına ilişkin günlük resmi verileri açıkladı.

  Son verilere göre son 24 saatte 20.962 kişinin testi pozitif çıktı, 271 kişi hayatını kaybetti, 29.327 kişi de iyileşti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Okullar açıldı. Büyük şehirlere dönüş başladı. Sosyal hareketlilikle risk artacak. Maske ve mesafe kuralı daha da önemli. Nihai çözüm aşı! Aşılarımızı tamamamladığımız zaman Covid-19’a karşı özgürlüğümüze kavuşacağız” dedi.

  Son verilere göre göre 1.doz aşı yapılma oranı %80.47, ikinci doz aşı yapılma oranı %62.23.

  View more on twitter
 3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gümrük Birliği başta olmak üzere tercihli ve serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesini sağlayacağız

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program’a değindi.

  Erdoğan, “Cari işlemler açığının milli gelire oranının Orta Vadeli Program sonunda yüzde 1 seviyesine gerilemesini öngörüyoruz” dedi ve ekledi:

  “Bunun için Gümrük Birliği başta olmak üzere mevcut tercihli ticaret ve serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesini sağlayacağız.

  “Coğrafi olarak uzak ancak ihracat potansiyeli yüksek ülkelerle ticaretimizi geliştirmek amacıyla uzak ülkeler stratejisini hayata geçireceğiz.

  “Ülkemizdeki endüstriyel ve metalik maden cevherlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasını sağlayacağız.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan okullar açılırken herkesi koronavirüs aşılarını tamamlamaya davet etti.

 4. THK Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı mahkemeye istifa dilekçesi verdi

  cenap aşçı

  Türk Hava Kurumu'na (THK) 2019'da Kayyum Heyeti Başkanı olarak atanan Cenap Aşçı, Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesine istifa dilekçesini sundu.

  DHA’nın aktardığı habere göre Aşçı'nın Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'ne verdiği dilekçesinde, Türkiye genelinde yaşanan orman yangınları nedeniyle kurumun ve şahsının yıpratılmasını gerekçe olarak gösterdiği ileri sürüldü.

  Sözcü ve HaberTürk gazetelerinin paylaştığı dilekçede “Hepimizin yüreğini yakan orman yangınlarında pek çok mecra THK’yı ve özellikle şahsımı odağa koymuş, linç kampanyasına kurum ve ziyadesiyle şahsım kurban edilmek istenmiştir. Bu güzide Cumhuriyet Kurumu, 96 yıllık ulu çınar asla bu tartışmaların odağında olmamalıdır” ifadeleri yer aldı.

 5. İstanbul’da yüz yüze eğitimin ilk gününde akşam trafiği

  trafik

  İstanbul’da yüz yüze eğitimin başlamasıyla sabah saatlerinde yaşanan trafik yoğunluğunun bir benzeri akşam saatlerinde de yaşandı.

  Toplu taşıma araçlarında da kalabalık oluşurken İBB trafik yoğunluğu haritasında 19:00 itibarıyla yoğunluk yüzde 60’a kadar yükseldi.

  yoğunluk haritası
 6. Hatay’da art arda çıkan iki orman yangını kontrol altına alındı

  hayat'daki yangın

  Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ballıöz Mahallesi ile Kardeşler Mahallesi'ndeki Habib-i Neccar Dağı'nda çıkan orman yangınları kontrol altına alındı.

  DHA’nın haberine göre yangının 16:00'da çıktığı Ballıöz Mahallesi'nde 3 hektar ormanın zarar gördüğü, 14:30'da başladığı Kardeşler Mahallesi'nde ise 5 hektar bitki örtüsünün zarar gördüğü bildirildi.

  Bölgedeki soğutma çalışmaları ise devam ediyor.

 7. Adli yıl açılışında dua okunmasına dair tartışmalar devam ediyor

  dua anı

  Adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın dua okumasına dair tartışmalar devam ediyor.

  Bugünkü basın toplantısında Erbaş'ı eleştiren CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu ülkede yolsuzluklarla ilgili ağzından bir kelime çıkmayan Diyanet’in başka her konuda fikri olduğunu görüyoruz. Siyaset yapmak istiyorsa cüppesini çıkaracak siyasete gelecek” dedi.

  Halkın Kurtuluş Partisi avukatları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca hakkında, “Anayasayı ihlal” ve “Görevi kötüye kullanma” suçlarını işlediklerini belirterek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu.

  Suç duyurusuna ilişkin açıklama yapan HKP MYK Üyesi Av. Doğan Erkan, “Diyanet İşleri Başkanı’nın Anayasamızda tanımlanan bağımsız yargıyla ne gibi bir bağı varda orada hazır bulunuyor? Tek bağı var: Artık biz sizin hukukunuzu şer’i kurallara göre yöneteceğiz bağıdır bu” dedi ve ekledi:

  “Oysa Anayasa 24 ne diyor? Devletin ve devlet kurumlarını kısmen dahi olsa dini inançlarla, din kurallarıyla yönetmeye kimse kalkışamaz.”

  Kendisine yöneltilen eleştirilere dün katıldığı 18. İmam Hatipliler Kurultayı’nda yanıt veren Erbaş, inancın bireyle Tanrı arasında olması gerektiğini savunanları eleştirmişti:

  “İnanç işte insan ile Allah arasında olsun diyenler var. İnanç insanların evine yansımasın, ticaretine yansımasın, siyasetine yansımasın, adaletine, yargısına yansımasın... Görüyorsunuz ya ortalığı ayağa kaldırıyorlar.

 8. İBB ve Ulaştırma Bakanlığı arasında simge tartışması: İstanbul'da metronun simgesi M'den U'ya mı dönüştürülüyor?

  metro
  Image caption: Karaismailoğlu'nun paylaştığı görsel

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu İstanbul’da metronun yeni simgesinin U olacağını açıkladı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ise simgenin M olarak kalacağını söyledi:

  Sayın Bakan, İstanbul'daki metronun simgesi 1992'den beri M'dir. Siz İBB'de görevdeyken de öyleydi, İstanbul'da en çok metro yapılan bu dönemde de M olarak kalacak. Hizmet İstanbul'a hizmettir, ayrıştırmak hiç hoş değil.”

  View more on twitter

  Bunun ardından Karaismailoğlu bir paylaşımda daha bulunarak “İstanbul metrolarında U devri” dedi:

  View more on twitter

  İki yöneticinin paylaşımlarının ardından #Metro etiketi Twitter Türkiye gündemine girdi.

  Bazı kullanıcılar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan metrolara, İBB’nin yaptıklarından farklı olduğunu vurgulamak için U logosunun kullanıldığını öne sürdü.

 9. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

  CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), katıldığı bir programda tüp bebek tedavisi için kendisinden yardım isteyen bir kadınla ilgili anısını anlatırken kullandığı ifadeler nedeniyle, Tanju Özcan'ın "uyarılması" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmesine karar verdi. CHP Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Özcan'ın sözlerini onaylamalarının mümkün olmadığını söyledi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Aslıhan Dal cinayeti davasında konuşan yengesi: Görüştüğümüzde korkuyor ve titriyor gibiydi

  basın açıklaması

  Çorum'da birlikte yaşadığı 23 yaşındaki Aslıhan Dal'ı boğarak öldüren 32 yaşındaki Polat Hatal’ın yargılanmasına devam edildi.

  Duruşmada tanık olarak dinlenen Aslıhan Dal'ın yengesi Damla Özyılmaz Dal, Aslıhan'ın cinayetten birkaç gün önce annesini aradığını ve artık dayanamadığını söylediğini anlattı.

  İddianameye göre 3 Ocak'ta Gülabibey Mahallesi’nde işlenen cinayette Hatal ile Dal arasındaki kavganın ardından Hatal Dal’ı boğarak öldürdü ve polisi arayarak suçunu itiraf etti.

  Fakat bugünkü duruşmada söz alan Hatal, Dal'ın erkek kardeşi G.D.'nin olayın azmettirici olduğunu öne sürdü. Mahkeme heyeti, Hatal'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

  Aslıhan Dal'ın annesi Sevgi Dal ise, "Oğlumun azmettirici olduğunu söylüyor, yalan söylüyor. İnsan kardeşini öldürür mü? Tahrik indiriminden yararlanmak için hep yalan söylüyor. Suçu başkasına atmaya çalışıyor. Bunu herkes biliyor ve ama şu an herkes susuyor" dedi.

  DHA’nın haberine göre Hatal’ın yengesi Damla Özyılmaz Dal ise şöyle konuştu:

  “Aslıhan, hep eşinin baskısı altındaydı. Polat Hatal'ın kendisine uyuşturucu ve alkol içirdiğinden bahsederdi. Hatta bu kişi, çocuklarını gecenin bir yarısı içki aldırmaya gönderirdi. Aslıhan, öldürülmeden birkaç gün önce annesini aradı ve 'anne artık ben dayanamıyorum beni kurtar' demişti. Aslıhan'ı almaya gittiğimizde titriyor ve korkuyor gibiydi. Olayın olduğu gün de Aslıhan'ı eşi iki saatliğine götürmüş, konuşup geri getireceğini söylemişti. Aslıhan, öldüğü gün benimle helalleşerek ayrılmıştı. O gün Polat Hatal, Aslıhan’ı kimseyle de görüştürmedi ve cinayet oldu.”

  Davayı takip eden Kadın Meclisleri de adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

  View more on twitter
 11. Övgü Pınar

  Roma

  SOFIA BETTIZA

  Koronavirüsün neden olduğu Covid-19 hastalığı nedeniyle İtalya'da 2020 yılında doğumla birlikte beklenen yaşam süresinin 1,2 yıl azaldığı açıklandı. İtalya Ulusal İstatistik Kurumu'nun (ISTAT) raporuna göre ülke genelinde ortalama ömür beklentisi 83,2'den 82'ye geriledi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. Şanlıurfa’da babasının ‘evlenmek istemediği için’ dövdükten sonra tiner yakarak öldürdüğü 13 yaşındaki Amara defnedildi

  cenaze

  Şanlıurfa’da evlenmek istemeyince babasının tinerle yaktığı 13 yaşındaki Amara Dwla'nın cenazesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın talimatıyla görevliler tarafından alınıp mezarlığın kimsesizler bölümünde toprağa verildi.

  Uyarı: Bu haberde aktarılan şiddet olayları bazı okurları rahatsız edebilir

  Olay, 2 Eylül'de Şıhmaksut Mahallesi'nde meydana geldi.

  DHA’nın haberine göre Filistin asıllı Suriye uyruklu Ahmet Mohammad Dwla, kızları Amara ve Lamur Dwla arasında tartışma çıktı.

  İnşaatlarda kalıp ustası olarak çalışan Ahmet Mohammad Dwla, evlenmek istemeyen kızı Amara'yı dövdükten sonra banyoda üzerine tiner dökerek ateşe verdi.

  Amara'nın çığlıklarının duyulmaması için yüksek sesle müzik açan Ahmet Mohammad Dwla, diğer kızını da alarak evden kaçtı.

  Komşuların ihbarıyla kapıyı kırarak eve giren sağlık ekipleri, Amara'yı hastaneye kaldırdı. Tüm müdahalelere rağmen Amara, kurtarılamadı. Amara'nın ambulansta kendisini babası ile kardeşinin yaktığını söylemesi üzerine Ahmet Mohammad Dwla ile Lamur Dwla'yı yolda yürüdükleri sırada gözaltına alındı.

  Emniyetteki sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Ahmet Mohammad Dwla tutuklanırken, kızı devlet korumasına alındı.

  Amara Dwla'nın cenazesine yakınları sahip çıkmayınca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, harekete geçti.

  Talimat üzerine Şanlıurfa Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Bilici ile personeli Amara Dwla'nın cenazesini Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan teslim aldı. Amara'nın cenazesi, Yeni Asri Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazın ardından kimsesizler bölümüne defnedildi.

  cenaze
 13. Tekirdağ'da hemzemin geçitte yük treninin çarptığı minibüste ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi, servis şoförü tutuklandı

  Yük treni hezemin geçitten geçerken

  4 Eylül Cumartesi günü sabah saatlerinde Tekirdağ'ın Ergene ilçesinde meydana gelen tren kazasından ölenlerin sayısı 7'ye yükseldi.

  Cumartesi sabahı bir yük treni, hemzemin geçitte kapalı bariyerlerden geçmeye çalışan fabrika servis minibüsüne çarpmıştı.

  Kazada yaralanan 7 kişi arasında bulunan minibüs şoförü Bilal Küllü, hastanedeki tedavisinin ardından Ergene Jandarma Komutanlığı tarafından gözaltına alındı.

  Jandarmada işlemleri tamamlanan Küllü, Çorlu'da adliyeye sevk edildi. İfadesinde, bariyerleri son anda fark ettiğini söyleyen ve "Ya bariyerlere vuracaktım ya da hemzemin geçitten geçecektim" diyen Küllü, çıkarıldığı Çorlu Sulh Ceza Mahkemesi'nde tutuklandı.

 14. Orman Genel Müdürü Karacabey ağaçlandırma çalışmalarını anlattı: Yanan ağaçların çıkartılması için yollar yapılacak, Mayıs’a kadar 86 bin orman gönüllüsü hedefliyoruz

  karacabey

  Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, 28 Temmuz'da çıkan ve günler sonra kontrol altına alınan Antalya ve Muğla yangınlarında zarar gören alanlardaki yeniden ağaçlandırma çalışmalarını anlattı.

  DHA’ya konuşan Karacabey, “"Bir taraftan yangınları söndürürken bir taraftan da yanan alanların tespitini ve bu alanlarda yanan ağaçların çıkartılmasıyla ilgili hazırlıklara başladık. Öncelikle yanan ağaçların sahadan çıkarılması gerekiyor. Bunun için de yapılması gereken 'alt yapı tesisleri' dediğimiz yollar ve bununla ilgili çalışmalara hemen başladık” dedi.

  Sonbaharda yağmurların başlamasıyla toprağın fidan dikimine uygun hale geleceğini belirten Karacabey, 2019 yılında başlatılan orman yangınlarıyla mücadele gönüllüğüne bugüne kadar 14 bin kişinin katıldığını, Mayıs’a kadar bu sayıyı 100 bine çıkarmayı hedeflediklerini ve Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvuran vatandaşlara bu konuda eğitim verileceğini anlattı.

  View more on twitter
 15. Mehmet Sincar suikastı davası 14 Şubat’a ertelendi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  eylem

  28 yıl önce Batman’da silahlı bir saldırıda hayatını kaybeden Demokrasi Partisi (DEP) Mardin Milletvekili Mehmet Sincar’ın öldürülmesiyle ilgili açılan davanın 6. duruşması bugün Diyarbakır 6.Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleşti.

  14 Şubat 2022’e ertelenen davanın ardından HDP milletvekili Meral Danış Beştaş ve Cihan Sincar bir basın açıklaması yaptılar.

  Sincar suikastından tutuklu tek bir sanığın olmadığını hatırlatan Meral Danış Beştaş, davasını tek bir fail ile bugün kadar devam ettiğini söyledi:

  ‘’Bu parlamento, kendi üyesinin katledilmesini, failleri, derin devlet ilişkileri kontrgerilla bağlantılarıyla nasıl öldürüldüğünü ortaya çıkarmak için kılını kıpırdatmıyor.

  “Bu Türkiye’nin resmidir. Bu Türkiye’de bir başka partinin vekili olsaydı, ya da dünyanın herhangi bir yerine bir başka milletvekili katledilseydi ne olurdu, bunu Türkiye yurttaşlarının düşünmesini istiyoruz.”

  Bu adliyede birçok davası izlediklerini söyleyen Beştaş ‘’Bu adliyelerde Kürt’e adalet yok, Kürtlerin dilini, yaşamını, kültürünü savunanlara buradan adalet çıkmıyor’’ dedi.

  Beştaş 1993’deki iktidar gibi, mevcut hükümetin de o günkü katillerini korumaya devam ettiğini öne sürdü:

  ''Mehmet Sincar’ın ailesi de burada, 28 yıldır bu davada adalet arıyor, biz tek bir tetikçinin, failin olmadığını biliyoruz.

  “Pek çok faili meçhul cinayette imzası olan Mehmet Ağar gibi ağababaları iyi biliyoruz. Devlet ve Hizbullah bu dava için anlaşmış ve sanığı tahliye etmiştir. Hem bu davayı unutturmaya hem de sanığı cezasız çıkarma konusunda anlaşmıştı. Bu davayı sahipsiz bırakmayacağız, Kürtleri öldürmenin serbest olduğu ve öldürenlerin ceza almadığını haykıracağız.”

  Beştaş, Şırnak'ın İdil ilçesinde zırhlı bir polis aracının çarpmasıyla hayatını kaybeden 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’na da değindi, “'Zırhlı araçlar, İzmir, Şırnak, Diyarbakır gibi Kürt illerinde Kürt çocuklarını öldürüyor. Bu tür olayların cezasızlıkla sonuçlanacağını biliyorlar, neden hız yapıp öldürmesinler ki” dedi.

  BBC Türkçe'ye konuşan Mehmet Sincar’ın eşi Cihan Sincar da 28 yıldır adalet arayışında vazgeçemediklerini söyledi.

  “O tarihte Süleyman Demirel, Tansu Çiller, OHAL Valisi Ünal Erkan ve derin devletin kara kutusu Mehmet Ağar ülkenin yöneticileriydiler.

  “O yıllarda yaşanan tüm karanlık ve kirli işlerin sorumluları da bu isimler. Bu yüzden Mehmet Sincar davası basit, sıradan bir dava değil, devlet için de önemli bir dava.

  “Hakimler savcılar değişip duruyor, amaçları davayı sürüncemede bırakmak ve zaman aşımına uğratmak. Ben ölsem bile çocuklarım adalet arayışından vazgeçmeyecektir.”

  İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi’nin ‘Failler Bulunsun, Suçlular Yargılansın’ eyleminin 656’ncı haftasında Mehmet Sincar’ın hayat hikayesi okunmuş ve bu eylemde Sincar için adalet çağrısı yapılmıştı.

  Ne olmuştu?

  Dönemin DEP Mardin Milletvekili Sincar, 4 Eylül 1993 tarihinde partisinin il yöneticisi Metin Özdemir ile Batman şehir merkezinde silahlı bir saldırıda öldürüldü.

  40 yaşındaki Sincar, evli ve 3 çocuk babasıydı.

  Cinayeti başta Türk İntikam Tugayları (TİT) üstlendi ve yedi yıl faili meçhul kaldı.

  İstanbul'da 2000 yılında Hizbullah’a yönelik baskınlar ile elde edilen dokümanlarla birlikte gözaltılar başladı ve Sincar cinayetinden de 6 sanık mesul tutuldu.

  Daha sonra görülmeye başlanan Sincar cinayeti davasında yargılanan tek sanık Cihan Yıldız ise 2008’de Avusturya’da yakalandıktan sonra Türkiye'ye iade edildi.

  O tarihe kadar etkin bir süreç işlemedi ve dosya Hizbullah Ana Davası ile birleşti ama Cihan Yıldız dosyası 2010 yılında ayrıldı.

  Devlet Güvenlik Mahkemeleri’nde askeri hakim olduğu için adil yargılamanın yapılmadığı gerekçesiyle AİHM kararı ile yeniden yargılanmanın önü açıldı.

  Hizbullah davasında yargılanan birçok sanık gibi Cihan Yıldız da bu haktan yararlandı.

  Sincar Davası’nın tek sanığı olan Yıldız, Mart 2019’da tahliye oldu.

  Duruşmalara SEBGİS ile katılan Yıldız masum olduğunu, Hizbullah evi baskınlarında adının geçtiği belgenin sahte olduğunu ve cinayeti işlemediğini savunmuştu.

 16. Merkez Bankası’nın yüzde 14,1 olan yıl sonu enflasyon tahmini Orta Vadeli Program’da 16,2 oldu

  pazar

  2022-24 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) dün gece Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Merkez Bankası’nın yüzde 14,1 olan yıl sonu enflasyon tahmini OVP’de yüzde 16,2 olarak yer aldı.

  Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon tahmini son olarka Temmuz'da yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkarılmıştı.

  Enflasyonun önümüzdeki üç yılda da sırasıyla yüzde 9,8, 8 ve 7,6 olacağı tahmin edildi.

  Yıl sonu büyüme oranı yüzde 9, sonraki yıllar için de sırasıyla 5 ve 5,5 olarak öngörüldü.

  2023’te kişi başına gelirin 10 bin doları aşması, işsizliğin ise yüzde 11,4’e düşmesi tahmin ediliyor.

 17. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız

  erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Milli Eğitim Bakanlığında kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız” dedi.

  Eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle İstanbul’daki Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir konuşma yapan Erdoğan, sırası gelen herkesi aşı olmaya davet etti ve ekledi:

  "Devlet olarak bu hususta zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz. Aşı imkanını da değerlendirmemiz şarttır.

  "Aşıyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmemelidir. Çocuklarımızı çok özledikleri okullardan mahrum bırakma lüksümüz olmadığı bilinciyle hareket etmemiz şarttır."

 18. İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı: Sınırda girişi engellenen yabancı sayısında anormal bir artış yok

  çataklı

  İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, sınırda girişi engellenen yabancı sayısının 2020’de 505 bin, 2021’in ilk 8 ayında da 307 bin olduğunu söyledi ve “Anormal bir artış iddiası, rakamlarla teyit edilmemektedir. Ülkemiz sınırlarına dayanmış kafileler halinde yeni büyük bir göç akımı şu an için asla söz konusu değildir” dedi.

  Çataklı “Bazı mahfillerin iddia ettiği gibi Türkiye, bu akını talep ediyor, hoş karşılıyor veya buna ilişkin kasıtlı bir eylemsizlik ortaya koyuyor değildir. (Sınırlarımız kevgire döndü) gibi ölçüsüz ve mesnetsiz ifadeler, sınır güvenliğinden sorumlu askere, ona destek olan polise, jandarmaya ve devletin itibarına haksızlıktır” ifadelerini kullandı.

  Çataklı, Türkiye’ye yasa dışı yollardan girdiği tespit edilen Afganların sayısının 2019’da 201 bin, 2020’de 50 bin, 2021’in ilk 8 ayındaysa 40 bin olduğunu söyledi.

 19. Okullarda Covid-19 vakası görülmesi durumunda yapılması gerekenler için rehber yayınlandı

  öğrenciler

  Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı, okullarda Covid-19 görülmesi durumunda yapılması gerekenlere dair bir rehber yayınladı.

  Rehbere göre bir sınıfta pozitif vaka çıkması halinde o sınıftaki öğrenciler ve öğretmenler takibe alınacak, 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılacak ve ateşleri ölçülecek.

  Sınıfın teneffüs saatleri de diğer sınıflardan farklılaştırılacak.

  Semptom gösterenler sağlık kuruluşlarına gönderilip test sonuçlarına göre vaka olarak kabul edilecek, belirtisi olmayanlar ise vaka sayılmayacak.

  Aynı sınıfta 10 gün içinde 2 defa vaka tespit edilirse öğrencilerin tamamına yakını temaslı kabul edilecek ve 14 gün boyunca eve gönderilecek.

  Öğretmenlerin pozitif çıkması durumunda ne yapılacağı ise öğretmenlerin okul dışında riskli bir teması olup olmadığına göre kararlaştırılacak.

  Riskli bir temas yoksa ilk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilip eve gönderilecek.

  Tüm öğretmenler temaslı kabul edilecek, maske takarak okula devam edecek ve en az iki saatte bir semptomlarına bakılacak.

  Semptom gösteren öğretmenler sağlık kuruluşlarına gönderilecek ve testleri pozitif çıkarsa vaka sayılacak.

  Öğretmenin okul dışında riskli bir teması varsa öğrenciler evlere gönderilmeyecek ve iki hafta boyunca en az iki saatte bir semptomlarına bakılacak.

  Belirti gösteren öğrenciler ve öğretmenler sağlık kuruluşlarına gönderilecek ve test sonuçlarına göre vaka olarak kabul edilebilecek.

  Her iki senaryoda da öğrenciler ve sınıftaki diğer öğretmenlerin maske takması gerekecek.

  Servislerde vaka çıkması durumunda da o servisi kullanan öğrenciler ve personelin maske takması gerekecek.

  Okul öncesi eğitim ve kreşlerde öğretmen veya öğrencilerde vaka görülmesi durumunda ise öğrenciler 14 günlüğüne evlere gönderilecek.

 20. İstanbul trafiğinde yoğunluk başladı

  Trafik

  Okulların açılması ile birlikte İstanbul’da trafik yoğunluğu erken saatlerden itibaren etkili olmaya başladı.

  Sabah saatlerinde bazı bölgelerde etkili olan yağışlarla birlikte trafik yer yer durma noktasına geldi.

  DHA'nın haberine göre kentte saat 08.00 sıralarında trafik yoğunluğu yüzde 58'e yükseldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin trafik yoğunluk haritasında ise yüzde 62 olarak belirtildi.