Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türk ve Mısırlı diplomatlar Mayıs'ta Kahire'de görüşmüştü.

  Türk ve Mısırlı diplomatlar, ilişkilerin normalleşmesi için ikinci tur siyasi görüşmelerini Ankara'da gerçekleştirdi. İlk tur görüşmelerin yapıldığı Mayıs'tan bu yana yaşanan gelişmelerin masaya yatırılacağı görüşmelerde, normalleşme sürecinin bundan sonraki adımları ağırlıklı değerlendirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Sağlık Bakanı Koca: Vaka sayımız 23 bin 638, yeni can kaybımız 274

  covid odası

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka ve Covid-19 kaynaklı ölüm verilerini paylaştı.

  Koca, “Vaka sayımız 23.638. Covid-19 sebebiyle yeni can kaybımız 274. Vaka sayılarını istikrarlı şekilde düşürmeli ve ölümleri azaltmalıyız. Bunun yolu aşılanma oranını artırmak, toplum bağışıklığı sağlanana kadar tedbirlere uymaktır” dedi.

  View more on twitter

  Türkiye'de Covid-19 kaynaklı ölümler bir süredir artışta.

  Yaz boyu devam eden yoğun aşılama sayesinde ölümler bahar ayındaki dalgayı geçmese de, Aralık 2020'deki dalgayı geride bırakmış gözüküyor.

 3. Tuncer Ustael

  Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Palu ailesi davasında Tuncer Ustael'e ağırlaştırılmış müebbet, diğer beş sanığa ise 8 yıl 4 ay ile 14 yıl 2 ay arasında değişen hapis cezaları verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. BBC

  Binlerce kişi bugünlerde Sırbistan, Arnavutluk, Ukrayna gibi Türkiye'den vize istemeyen ülkelerde pek de hevesli olmadan en az 11 gün geçiriyor. Bunun nedeni, Türkiye'nin İngiltere'nin kırmızı listesinde olması. Peki Türkiye neden hâlâ aylardır kırmızı listede? İngiltere Ulaştırma Bakanlığı ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile turizm danışmanı Paul Charles ve Covid-19 veri analisti Tim White'a sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İSKİ'den dört ay içinde ikinci kez suya zam teklifi

  İSKİ, tarafından suya yüzde 15.62 zam yapılması teklifi oy birliği ile kabul edildi. 4 ay önce benzer bir zam teklifi mecliste kabul edilmedi.

  İstanbul’da yapılan genel kurulda alınan zam teklifinin, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanması gerekiyor.

  Meclis, Mayıs ayında getirilen zam teklifini reddetmişti.

  Daha önce mecliste yaşanan tartışmalarda, CHP’li üyeler enflasyona bağlı girdi fiyatlarındaki artışı öne sürerek zam talebinde bulunduklarını ifade etmişlerdi.

  Su zammı
 6. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın sosyal medya çağrısına CHP'den tepki: 'Senin rehberin Erdoğan değil, senin rehberin Kuran'

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş

  Ali Erbaş’ın, sosyal medyanın kullanımına ilişkin hukuki düzenleme çağrısı yapması, muhalefet cephesinde tepki çekmeye devam ediyor.

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bu çağrıya tepki göstererek, "Allah'tan kork! Senin rehberin Erdoğan değil, senin rehberin Kuran" dedi.

  Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, birkaç gün önce yaptığı konuşmada, "Bu mecranın teklif ve telkinlerine bilinçsizce teslim olan kullanıcılar, her türlü mahremiyetlerini ifşa ederek ... asil duyguları, beğeniye feda edebilmektedir"

  Erbaş, sözlerinin devamında, “Özellikle gençler üzerinde etkili olduğu gözlemlenen bu tutum, onların mahremiyete dair algı, düşünce, tasavvur, ilke ve değerlerini maalesef imha etmektedir" ifadesini kullandı.

  CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Erbaş’a “oturduğu koltuğun gereklerine uygun davranışlar içinde kalma” çağrısında bulundu.

  Altay şöyle devam etti:

  Quote Message: “30 Ağustos'ta içinde Atatürk olmayan bir duanın altında Diyanet İşleri Başkanı'nın imzası vardır. Biz söyleyince kızıyorlar. Bunların Allah'ın tahsildarlığına soyunmak gibi yaklaşımları da var ama bu memlekette 'Allah'tan kork' denecek son kişi Diyanet İşleri Başkanı'dır ama son zamanlardaki uygulamalarına baktığımızda ona sadece şunu derim; Allah'tan kork; senin rehberin Erdoğan değil senin rehberin Kuran”
 7. Gülen yapılanması soruşturmasında 42 ilde 213 kişiye gözaltı kararı

  gözaltı

  Gülen yapılanmasına yönelik İzmir’de yürütülen bir soruşturma kapsamında 42 il ve Kuzey Kıbrıs’ta 214 kişi hakkında yakalama kararı verildi.

  DHA, Türk Silahlı Kuvvetleri içindeki yapılanmaya dair başlatılan operasyonda 137 kişinin gözaltına alındığını, bunlar arasında 15 Temmuz 2016 gecesi Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak öldürülen General Semih Terzi’nin oğlu Faruk Terzi’nin de olduğunu aktarıyor.

  Ajansa göre gözaltı kararı verilenlerden 44’ü muvazzaf asker, 145’i ise darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencileri.

  Öte yandan İstanbul merkezli 8 ilde yürütülen bir Bylock soruşturmasında da 15 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.

  DHA bu kişiler arasında Jandarma Genel Komutanlığı'nda görevli bir üsteğmen, bir uzman çavuş ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli bir uzman çavuş olduğunu aktarıyor.

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da bugün yaptığı bir yazılı açıklama ile 2011’deki hakim ve savcılar sınavı soruşturması kapsamında 20’si sınav sorularını almakla beşi de soruları dağıtmakla suçlanan, ihraç edilmiş 25 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildiğini aktardı.

  3 Eylül’de İstanbul merkezli 10 ilde Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen 28 kişiye yönelik operasyonda gözaltına alınan 24 şüpheliden 11’i de bugün tutuklandı.

 8. PCR ve tam aşı kartı ile seyahat konusunda yol denetimleri başladı

  Otogar

  Son alınan kararlar gereği, koronavirüs önlemleri kapsamında yenilenen seyahat kuralları uygulamaya konuldu ve denetimlere başlandı.

  PCR testi veya 2 doz aşısını tamamlamadan otobüse bindiği tespit edilen kişilerin seyahat etmesine izin verilmiyor.

  Tam aşısı olmadan veya PCR testi yaptırmadan seyahat etmek isteyen kişileri araca alan bir firmaya da tutanak tutulduç

  Son Kabine toplantısında Covid-19 tedbirleriyle ilgili alınan kararlar kapsamında, 6 Eylül'den itibaren, okullarda yüz yüze eğitimin başlamasıyla, aşı olmamış öğretmen ve personelin haftada en az 2 kez PCR testi yaptırması, koronavirüs aşısı yaptırmamış veya hastalığı geçirmemiş kişilerin toplu ulaşım araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde negatif sonuçlu PCR testi belgesi ibraz etmesi gerekiyor.

  PCR ve tam aşı kartı denetimi, bir tek özel araçla seyahatlere uygulanmıyor.

  Otobüs firmaları, kurallara aykırı seyahatlere ilişkin olarak, “bayat biletleri” neden olarak ortaya koyuyor.

  DHA’ya konuşan bir firma yetkilisi; "Bu biletler genelge çıkmadan önce alınmış fiziki biletler yani biz bunları 'Bayat Bilet' diye adlandırıyoruz. Bileti elinde olan yolcular, perona giderek direkt otobüse biniyor, kontrol edemiyoruz" dedi.

 9. Kolombiya

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 2 kişide Mu varyantı görüldüğünü açıkladı. Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı Mu ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde, yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu" dedi. İlk olarak Kolombiya'da tespit edilen koronavirüs varyantı, sağlık birimleri tarafından yakından izleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Türk Yoğun Bakım Derneği, Sinovac ve BioNTech aşılarının etkinliğini 952 yoğun bakım hastası üzerinden analiz etti

  BioNTech

  Türk Yoğun Bakım Derneği, 1000’e yakın yoğun bakım hastasının verileri üzerinden, aşılama çalışmalarının etkinliğini değerlendirmeyi amaçlayan bir çalışmanın sonuçlarını açıkladı.

  Buna göre, örneklem grubundaki yoğun bakım hastalarının, yüzde 51,4'ünü aşısızlar oluşturdu.

  Yüzde 39,4’lük bir kesim ise çift doz Sinovac ile aşılanıp zamanı geldiği halde üçüncü dozunu yaptırmamış olanlardan oluştu.

  Çalışma, 11 Ağustos tarihinde Türkiye genelindeki 60 merkezde yatan 952 hasta üzerinde yapıldı.

  Yoğun Bakım Derneği’nden Doç. Dr. Gül çalışmanın, Sinovac aşısının yoğun bakım verilerini bu kadar geniş perspektifle ortaya koyan ilk araştırma olduğunu söyledi.

  Analiz edilen yoğun bakım hastalarının oranları şöyle sıralanmaya devam ediyor:

  • Üç doz Sinovac yüzde 1.9
  • İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech ile aşılananlar yüzde 1.1
  • Tek doz Sinovac yüzde 3.4
  • Tek doz BioNTech ise yüzde 2.3
  • İki doz BioNTech ile aşılananların oranı yüzde 0.5

  Dernek Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran, “Aşısız hastalar ve eksik aşılı olanları topladığımızda yüzde 80'i geçtiğini görüyoruz” dedi.

  Doç. Dr. Gül, Sinovac aşısı için “4. aydan itibaren üçüncü dozlarını mutlaka yaptırmaları gerekiyor” ifadesini kullandı.

 11. Modacı Barbaros Şansal'a, 'hükümeti aşağılama' suçlamasıyla, 3 ay 22 gün hapis cezası verildi

  Barbaros Şansal

  Modacı Barbaros Şansal, 2017 yılındaki bir Twitter paylaşımı nedeniyle 3 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı.

  Şansal hakkında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayeti üzerine"Türkiye Cumhuriyeti hükümetini alenen aşağılama" suçlamasıyla dava açılmıştı.

  Demiören Haber Ajansın’nın aktardığına göre, Şansal’ın atılı suçu işlediğine hükmeden İstanbul’daki mahkeme, adli sicil kaydında “3 aydan fazla hapis cezasını gerektirir” hükmü olduğundan, kararı para cezasına çevirmedi, erteleme yapmadı.

  Şansal suçlamaya konu olan paylaşında şunları söyledi:

  Quote Message: “Ve Semih beraat... Ve Nuriye tahliye… Ve iktidarın pisliği dünyanın gözünün önünde. Ben ne kadar uzakta olsam da... Köklerimin olduğu yerlerden gelen mutlu haberlere seviniyorum. Sizlere de tek bir şey söylüyorum. Direne direne kazanıyoruz. Dike dike bunları yollayacağız. Laik, demokratik, sosyal hukuk devletini bir kez daha münasip bir yerlerine sokacağız. Şimdi lütfen, beni izlemeye devam etmeyin. Çünkü hayat bana güzel. Bakın arkamda fullmoon var. Yani dolunay. Bu yüzden hayatın tadını çıkarmaya devam edin ve lütfen birbirinizi sevin. Çünkü yarına çıkmaya senediniz yok.”

  Şansal'ın bu karara istinafta itiraz etme hakkı bulunuyor.

  İstanbul’da görülen davaya tutuksuz sanık Barbaros Şansal katılmadı. Şansal ve şikayetçi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı avukatları temsil etti.

  Modacı Şansal, daha önce bir yılbaşı gecesi paylaştığı videodaki sözleri nedeniyle 2 ay tutuklu kalmıştı.

  O dönem Kuzey Kıbrıs’ta gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilen Şansal’a, Atatürk Havalimanı apronunda saldırıda bulunuldu.

 12. Bakan Çavuşoğlu: Taliban'ı tanıma konusunda şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz

  Bakan Çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı tanıma konusunda “Şartlara ve gelişmelere göre hareket edeceğiz” dedi.

  NTV kanalında soruları yanıtlayan Mevlüt Çavuşoğlu, tanıma konusunda aceleci olmamak gerektiğini söyledi.

  Taliban’ın kuracağı hükümetin “kapsayıcı” olması gerektiğini söyleyen Çavuşoğlu, “ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için kapsayıcı bir hükümet gerekir” dedi.

  Çavuşoğlu, Afganistan'dan tamamen çekilmenin de "hatalı bir karar" olduğunu savundu.

  Kabil Havalimanı konusunda da değerlendirmeler yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “uluslararası toplumun güvenebileceği bir güvenlik şirketinin veya bir ya da iki devletin” havalimanı içindeki güvenliği sağlaması gerektiğini söyledi.

  Çavuşoğlu, "Kabil Havaalanı'nın işletilmesi konusunda Katar ve ABD ile birlikte çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

  Afgan göçmenler ile ilgili AB ve uluslararası topluma işbirliği çağrısı yapan Çavuşoğlu, “Sınırda aldığımız tedbirler her geçen gün artıyor. Daha fazla göçmen yükünü kaldıramayız” derken, “İran’dan tedbir almasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

 13. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, 'uyarı' isteğinin kendisi için sürpriz olduğunu söyledi

  Tanju Özcan

  Bir YouTube programında kullandığı ifadeler nedeniyle, CHP yönetimi tarafından “uyarılması” istemiyle partinin disiplin organına sevkedilen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, kararın kendisi için sürpriz olduğunu söyledi.

  Habertürk’e konuşan Özcan, "İhraç edilseydim başka partiye geçmezdim bağımsız olarak kalırdım" dedi.

  Özcan, tüp bebek tedavisi için kendisinden yardım isteyen bir kadınla ilgili anısını anlatırken kullandığı ifadeler nedeniyle, Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildi.

  Olayın kamuoyunda tepki toplaması sonrası Özcan'ın durumu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başkanlığında toplanan MYK'da ele alındı.

  Toplantıda, kullandığı ifadeler nedeniyle Tanju Özcan'ın "özür dilemesi" de göz önüne alınarak, "uyarma" istemiyle disipline sevki kararlaştırıldı.

  Bolu Belediye Başkanı Özcan, muhafazakarlarla problemi olmadığını da savunarak, “Annem tesettürlü, annem babam hacı benim. Türkiye'de cami yapan tek belediye başkanı benim" dedi.

 14. Van'da göçmenleri taşıyan minibüs devrildi, 1 kişi hayatını kaybetti

  Van kaza

  DHA'nın haberine göre Van'ın Gürpınar ilçesinde göçmenleri taşıyan minibüs, takla atarak şarampole yuvarlandı. Kazada minibüs şoförü öldü, 16 göçmen yaralandı.

  Yaralılardan 5'inin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Jandarma kaza ile ilgili soruşturma başlattı.

 15. İzmir'de 18 yaşından küçüklere seyahat için bilet satışı yasaklandı

  İzmir otogar

  DHA'nın haberine göre İzmir'de 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bileti satılamayacak.

  İzmir İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, "ailesinin ve kurumun bilgisi dışında evden ve yurtlardan kaçan, kaybolan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek, ileride yaşamlarını olumsuz etkileyebilecek olayların engellenmesi, izinsiz il dışına çıkmaların önüne geçilmesi, ailelerdeki kayıp çocuk infialinin yaşanmasının engellenmesi" gerekçeleriyle 18 yaşından küçüklere otobüs terminalleri ve acentelerinden bilet satışı ile ilgili düzenleme yapıldı.

  Bu kapsamda, şehirlerarası otobüs terminallerinde, hava yolları acentelerinde ve bilet satış noktalarında 18 yaşından küçüklere bilet satışı yapılamayacak.

  Öte yandan, 18 yaşından küçüklerin seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde doğrudan yakını ile irtibata geçip çocuğun yapmak istediği seyahate ilişkin bilgilerinin olup olmadığı teyit edildikten sonra tutanak tutularak bilet satışı yapılacak.

  Ayrıca açıklamada, "18 yaşından küçüklerin yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin seyahatten bilgisi olmadığının tespit edilmesi halinde, bu durum derhal kolluk kuvvetlerine bildirilecek.18 yaşından küçük olup da ilimizde veya gideceği ilde öğrenci olduğunu ispatlayanlara belge gösterdiğinde bilet satışı yapılacaktır" ifadelerine yer verildi.