Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sağlık Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 23 bin 846 yeni vaka tespit edildi, 257 kişi Covid nedeniyle yaşamını yitirdi

  View more on twitter
 2. Milli Eğitim Bakanlığı 15 bin sözleşmeli öğretmen atamasına ilişkin takvimi açıkladı

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 15 bin sözleşmeli öğretmen atama takvimini internet sitesinden yayımladı.

  Buna göre, ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri, 27 Eylül-8 Ekim'de yapılacak. Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezleri 25 Ekim'de ilan edilecek. Sözlü sınavlar, 12-27 Kasım'da gerçekleştirilecek.

  Karantina uygulaması nedeniyle sözlü sınava katılamayan adayların başvuruları ise 12 Kasım-9 Aralık'ta alınacak ve bu adayların sözlü sınavları 13-17 Aralık'ta düzenlenecek. Sözlü sınav sonuçları 27 Aralık'ta ilan edilecek.

  Öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022'de alınacak ve atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak.

  Bu takvime göre yapılacak atama işleminde, 2020 ve 2021 KPSS puanları ile başvurular alınacak.

  Öte yandan milli sporcuların beden eğitimi alanına sözleşmeli öğretmen olarak atanması için ayrılacak kontenjan, bu atamaya ilişkin alan bazlı kontenjan dağılımı sonrasında belirlenecek ve atama sayısından düşülecek.

  View more on twitter
 3. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan iklim değişikliği açıklaması: Hepimiz tecrübe ediyoruz ki gidişat pek iyi değil

  bakan ersoy

  İzmir'deki Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi'nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Okyanusları, denizleri, deniz kaynaklarını korumak, biyolojik çeşitlilik kaybını engellemek ve iklim değişikliği gibi başlıkların ağırlığı altında eziliyoruz. Hepimiz tecrübe ediyoruz ki gidişat pek iyi değil" dedi.

  Bilmenin ve eyleme geçmenin çok farklı şeyler olduğunu söyleyen Ersoy, çevresel sorunların özel sektörlerin katkılarıyla çözülmesini hedeflediklerini açıkladı ve ekledi:

  “Gerçek kişilerin eylemlerini tüzel kişiler ancak bir yere kadar kontrol edebilir ve zararı telafi edebilir.

  “Bu gidişat tersine çevirmek insanı değiştirmekle mümkün olabiliyor. Çevreyi korumak bir bilinçtir. Toplumsal bilinç kültürleme kavramı ile ifade edilen bireyi yetiştirme ve eğitme, kişilik gelişime yön verme sayesinde kazandırılır.

  “Siz bireyi toplumsal kültüre kazandırırsanız, kültür o değeri gelecek nesillere öğretmeye devam eder. Çevreyi korumak, bireyi yetiştirme, eğitme sayesinde kazandırılır.”

 4. Turkovac

  Türkiye'de 100 milyon doz aşı yapıldığını belirten Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplum bağışıklığının ancak tam doz aşıyla sağlanabileceğini hatırlattı. Koca, ayrıca bir tesiste üretimine başlanan yerli aşı Turkovac'ın bugün ikinci tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştığını ve acil kullanım onayı alması halinde Ekim ayında seri üretime geçilebileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. 45 sivil toplum örgütü Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi

  Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den
  Image caption: Yunanistan'daki Moria benzeri kamplar Avrupa çapında eleştiriliyor. Afiş Berlin'den

  Aralarında Uluslararası Af Örgütü’nün de bulunduğu 45 sivil toplum örgütü, Yunanistan’ın göçmen politikalarını eleştirdi.

  Hükümetin sığınmacı ve göçmen sayısını azaltmak için Ege’yi geçmeye çalışanları Türkiye’ye ittiğini söyleyen örgütler, Yunanistan’ın sınırdaki caydırıcı faaliyetlerine son vermesini talep etti.

  AFP’nin aktardığı habere göre örgütler Avrupa Birliği ve Yunan hükümetinin, sığınmacı kamplarındaki kişilerin seyahat imkanlarını daha da kısıtlayacak planlarına karşı çıktı.

  Avrupa Birliği İçişleri Komiseri Yvla Johansson Mart ayında, Yunanistan’ın Türkiye kıyısında beş adasına kamp inşası için 276 milyon euro ayrıldığını duyurmuştu.

  Yunanistan’da şiddet olayları ve kötü koşullarıyla anılan, 20 bin kişinin kaldığı Moria kampı geçen yıl yanmıştı. Bir yıl içinde yerine yapılacağı söylenen kampın inşasına ise hâlâ başlanamadı.

  Uluslararası Kurtarma Komitesi (IRC) Lesbos’taki sığınmacıların yüzde 96’sında depresyon, yüzde 93’ünde akut anksiyete görüldüğünü söylemişti.

  Örgütler, sığınmacıların yapılması planlanan benzer kamplarda tutulmaması çağrısında bulundu.

 6. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Tam doz aşılama oranında yeterli düzeye ulaşamadık, tedbirleri eski ciddiyetle sürdürmüyoruz

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu akşam düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de 100 milyon doz aşıya ulaşıldığını, Turkovac aşısının da acil kullanım onayına başvurmaya hazır hale geldiğini duyurdu.

  Fahrettin Koca, “18 yaş ve üzeri nüfusta ilk doz aşı oranımız yüzde 82, 2. doz aşı oranımız yüzde 63,8” dedi, tam doz aşısını yaptıranların ise 6 milyon 32 bin olduğunu belirtti.

  Tam doz aşı, iki doz BioNTech veya iki doz Sinovac üzerine bir doz daha aşı olanları kapsıyor.

  Koca konuşmasına şöyle devam etti:

  “İlk doz aşısını olup ikinciyi henüz yaptırmayan 11,3 milyon kişi bulunuyor. Zamanı gelen aşılarımızı yaptıralım.

  “Bugün hastanelerimizdeki aktif vakaların yüzde 90’a yakın bir bölümü aşı olmamış veya aşısı tamamlanmamış kişilerdir.

  “Bu kadar aşıya rağmen vaka ve can kayıplarının geçen yıla rağmen neden daha yüksek olduğunu sorabilirsiniz.

  “Tam doz aşılama oranında henüz yeterli düzeye ulaşamadık.

  “Aşının tam dozla sağlanan koruyucu gücüne toplumun büyük kısmı olarak sahip değiliz, tedbirleri ise eski ciddiyette sürdürmüyoruz.

  “Virüsün yeni varyantları daha hızlı yayılıyor, sonuçları ciddi riskler getiriyor.

  “Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayına başvurabilecek düzeye geldi.

  “Bir tesiste üretimine başladığımız aşımız ikinci bir tesiste daha hızlı üretilebilecek bir hale geldi. Onay alması durumunda Ekim’de üretime geçecek.”

  Bakan Koca, şehirlerarası seyahatlerde Türkiye vatandaşlarından istenen aşı veya PCR zorunluluğunun yabancılara da getirileceğini söyledi:

  "Yabancılar için de olacak. Ya aşılı ya da PCR testli. Vatandaşımızın güvenliği için, yanında oturan kişi yabancı da olsa aşılı olup olmadığı önemli. Bu anlamda önemli."

 7. Bu gece ve yarın sabah Marmara Bölgesi için çok kuvvetli yağış uyarısı

  yağmur

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu gece ve yarın sabah için Marmara bölgesinde çok kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

  İstanbul’un Avrupa yakasında 12 saatte metrekareye 21-75 kilogram arası yağış bırakabileceği belirtiliyor.

  Bu gece Çanakkale ve Balıkesir’de yarın sabah da Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da da benzer yağışların olabileceği uyarısında bulunan Meteoroloji, bölgede yaşayanlara hazırlık yapmalarını tavsiye etti.

  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da benzer bir uyarıda bulundu.

  View more on twitter
 8. Ankara Çubuk’ta çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışmaları devam ediyor

  orman yangını

  Ankara’nın Çubuk ilçesindeki ormanda bugün öğleden sonra yangın çıktı.

  Mahmutoğlan mahallesinde bulunan Kayadibi’nde çıkan yangın rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü.

  İtfaiye, orman işçileri ve arazözlerin yanı sıra helikopterlerin de müdahale ettiği yangın henüz kontrol altına alınamadı.

  Ankara Valiliği'nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Orman yangınına 1 helikopter, 6 itfaiye aracı, 9 arazöz, 6 su tankeri ve çok sayıda personel ile müdahale edilmektedir. Yangın kontrol altına alınmak üzeredir" denildi.

  Saat 18'de Twitter hesabından bir açıklama daha yapan Valilik, yangının kontrol altına alındığını, soğutma çalışmalarının ise devam ettiğini söyledi.

 9. Kaş’ta orman yangını çıktı: Havadan ve karadan müdahaleye rağmen devam ediyor

  yangın

  Antalya’nın Kaş ilçesinde, Palamut Mahallesi’nde bulunan Topuzlar civarında bugün 14.00 sıralarında orman yangını çıktı.

  Rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere bir uçak, üç helikopter, 10 arazöz ve üç itfaiye aracı ile müdahale edildi.

  DHA yangının ilk çıktığı bölgede alevlerin kısmen kontrol altına alındığını fakat üç ayrı bölgede devam ettiğini aktarıyor.

 10. Maltepe Kaymakamlığı'nın 'bulaşım riski' nedeniyle izin vermediği aşı karşıtı mitinge İstanbul Valiliği'nden izin çıktı

  Maltepe Kaymakamlığı'nın 'bulaşım riski' nedeniyle izin vermediği aşı karşıtı mitinge İstanbul Valiliği'nden izin çıktı.

  Maltepe Kaymakamlığı bugün bir yazılı açıklama yaparak mitinge izin verilmeyeceğini duyurmuştu:

  "11.09.2021 tarihinde Maltepe Miting Alanı’nda 'Anayasayı Koruma İnisiyatifi Bir Araya Geliyor' konulu bir miting düzenleneceği yönünde haber ve paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir.

  "Söz konusu etkinliğin düzenlenmesi için izin verilmesi talebiyle Anadolu Birliği Partisi tarafından 23.08.2021 tarihinde Kaymakamlığımıza yapılan başvuruya; toplu yapılacak etkinliklerin Covid-19 virüsünün bulaş riskini artıracağı ve salgınla mücadele çalışmalarını olumsuz yönde etkileyebileceği değerlendirilerek izin verilmemiştir."

  Bu haberin ardından ajanslarda İstanbul Valiliği'nin mitinge izin verdiği yönünde haberler yer aldı.

  BBC Türkçe'nin ulaştığı İstanbul Valiliği, mitinge izin verildiğini doğruladı.

 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye, düzensiz göçle mücadelesinde tek başına bırakıldı

  Erdoğan

  Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sorunları Sempozyumu'na bir videomesajla katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye düzensiz göçle mücadelesinde tek başına bırakıldı" dedi. Erdoğan şöyle konuştu:

  "Suriyeli mazlumlara kapanan kapıların, 251 vatandaşımızın kanını dökmüş FETÖ'cü canilere sonuna kadar açılması insanlık adına hicap kaynağıdır."

  "Mülteci krizi, iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesine vesile olabilecekken, bu fırsat Yunanistan'ın uzlaşmaz tutumu sebebiyle heba edilmiştir."

  "Komşumuz Yunanistan'dan hak ve menfaatlerimize saygı göstermesini, oldubittilerden ve tek taraflı eylemlerden kaçınmasını bekliyoruz... Tansiyonu yükselten adımlar karşısında suhuletle davrandık... Yunanistan ile hakkaniyete, adalete ve iş birliğine dayalı, komşuluk hukukunu gözeten çözüm yolları bulacağımıza inanıyorum."

 12. Yılmaz Güney ölüm yıldönümünde anılıyor

  Bugün Türkiye sinemasında 'çirkin kral' lakabıyla tanınan Yılmaz Güney'in ölüm yıldönümü.

  View more on youtube

  1937’de doğan oyuncu, yönetmen ve yazar Güney, Yol filmiyle Cannes Film Festivali’nde ödül kazanmıştı.

  Sosyal medyada çok sayıda kişi, Güney’i anmak için mesajlar paylaştı.

  View more on twitter
  View more on twitter
  View more on twitter
 13. İstanbul sahillerine tsunaminden kaçış tabelaları yerleştiriliyor

  tabela

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi, beklenen Marmara depreminin ardından oluşabilecek tsunamiye karşı sahile uyarı levhaları yerleştirmeye başladı.

  Tabelalarda tsunami tehlikesinde izlenecek yol gösteriliyor.

  DHA’ya konuşan Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı, deprem ve tsunami uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, "İstanbul'da Küçükçekmece, Büyükçekmece, Bakırköy, Ataköy, kısmen Zeytinburnu ve Topkapı'ya yakın semtler tsunamiye yatkın yerler" dedi ve ekledi:

  “Marmara Denizi'nde tsunami olacağını biliniyordu ancak sakınım planları yoktu. Yani, tsunami tehlikesi gerçekleşirse vatandaşların ve yetkililerin ne yapacağı bilinmiyordu.

  “Pasifik'teki dalga yüksekliği Türkiye'de görülmez. Bizde, tsunami dalga boyu birkaç metre olur. Yani 1 metrelik dalga Marmara kıyılarında, kıyıdan içeriye 50 metre bile girse sahildeki bütün otomobilleri ve insanları denize çekebilir.

  “Çünkü bir otomobilin hacmiyle suyu karşılaştırdığımızda aynı hacimdeki su otomobili kıyıdan alır denizin içine çekebilir. Öyle bir durumda vatandaşların yükseğe doğru kaçması gerekiyor.”

  Prof. Ersoy, sahildeki tesislerin tsunamiden nasıl etkilenebileceklerine dair rapor almaları gerektiğini de söyledi.

 14. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

  Türkiye'de AKP ve MHP'nin seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesinde anlaşması sonrası öne çıkan iddia, iki partinin ayrı ayrı genel seçime girmesi. AKP'de bu senaryoların yaşama geçme şansı nasıl görülüyor, böyle bir niyet var mı? Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 15. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, çimentodaki fiyat artışını protesto etmek için inşaatları durdurdu

  inşaat

  İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) inşaat sektörünün temel malzemelerinden olan çimentoda yaşanan fiyat artışını protesto etmek için 24 Eylül’e kadar inşaatları durdurdu.

  Konfederasyon bugün yaptığı yazılı açıklamada“İnşaat sektörünün karşı karşıya kaldığı fahiş fiyat artışlarını; başta Ticaret Bakanımız ve diğer ilgili bakanlarımıza defaten aktardık, maalesef fiyatlara yansıyan olumlu bir netice alamadık” ifadelerini kullandı.

  Konfederasyon Eylül başında, fiyatların düşürülmemesi durumunda 9 Eylül’de 15 günlük iş durdurma eylemi yapacaklarını söylemişti.

  İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento fiyatlarında yüzde 50-60 gibi bir artışı kabul edebileceklerini fakat artışın yüzde 200 olduğunu söylemişti.

  Konu hakkında bir açıklama yapan Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği ve Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası ise fiyatlarda yüzde 200 gibi olağandışı bir artış yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söylemiş, birinci sınıf bir yapıda çimento maliyetinin yüzde 3 civarında olduğunu belirtmişti.

 16. Ahmet Davutoğlu: 17-25 Aralık sürecinde Zafer Çağlayan 'Bu konular konuşulursa başka isimler devreye girer' tehdidinde bulundu

  davutoğlu

  Gelecek Partisi lideri ve Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 17-25 Aralık 2013’teki yolsuzluk soruşturmalarına dair açıklamalarda bulundu.

  Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Davutoğlu, o dönem suçlanan dört bakanla toplantı yaptığını ve onlara "Ben sizi suçlamam ama ben hukukçu değilim dedim. Doğru olan komisyon bir karar almadan, kendi rızanızla sizin Yüce Divan'a gitmeniz" dediğini söyledi.

  Davutoğlu bunun üzerine Zafer Çağlayan’ın “Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer gibi üstü örtülü tehditlerde” bulunduğunu anlattı.

  Kendisinin de buna karşılık “Ortaya ne saçılırsa saçılsın bu konuda taviz vermem” dediğini aktardı.

  Türkiye’deki yolsuzluk soruşturmasında tutuklanan ve sonrasında ABD’de yargılanan Reza Zarrab, ABD’deki ifadesinde dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a 45-50 milyon euro ve 7 milyon dolar rüşvet verdiğini söylemişti.

  Bakanların Yüce Divan’da yargılanması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la uzlaşmaya vardıklarını fakat Erdoğan’ın bir gün sonra fikir değiştirdiğini aktaran Davutoğlu şöyle konuştu:

  “Sayın Cumhurbaşkanım, sizinle mutabakata varmıştık, Türkiye için de bu arkadaşlar içinde en doğru olan buydu. Niye değiştirdiniz, yapmayın’ dedim. Erdoğan, bunun bir hükümete karşı operasyon olduğunu söyledi.”

  17-25 Aralık soruşturması son dönemde Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” demesi üzerine tekrar gündeme gelmişti.

 17. Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a ‘tam destek’ açıkladı, tepki gösterenlerin “ilkellik” yaptığını söyledi

  dua

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a “tam destek” açıkladı.

  Erbaş’ın 1 Eylül’de adli yıl açılış töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ile dua etmesi o günden beri eleştiriliyor.

  Bugün konu hakkında yazılı bir açıklama yapan MHP lideri Bahçeli, “Adli yılın başlaması münasebetiyle ve aynı zamanda yeni Yargıtay binasının açılışı esnasında bizzat Diyanet İşleri Başkanı tarafından okunan duanın bazı çevrelerde şiddetli tepkiyle karşılanması kelimenin tam manasıyla ilkelliktir” dedi.

  Erbaş’ın yaptığının doğru olduğunu belirten Bahçeli, Erbaş’a “tam destek” açıklaması yaptı.

  Bahçeli “Müslüman bir ülkede, temeli atılan veya yeni yapılan bir binanın duayla değil de başka türlü hangi yolla açılacağını sözde laiklik bekçisi rolüne bürünen kalpazanların açıklamalarında ayrıca yarar görülmektedir” ifadelerini kullandı.

 18. Sağlık Bakanı Koca: Salgınla mücadele sürecimiz açısından simge bir gün, 18’de rutin seyrin dışında bir konuşmayla huzurlarınızda olacağım

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla bugünün “salgınla mücadele süreci açısından simge bir gün” olduğunu söyledi.

  Koca, bugün Türkiye saatiyle 18’de rutin seyrin dışında bir konuşma yapacağını açıkladı.

  View more on twitter
 19. İmamoğlu’ndan Cumhurbaşkanlığı adaylığı sorusuna yanıt: Hedefim, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye başkanı olmak, daha ötesi yok

  imamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığı hakkında sorulan bir soruya “Bana düşen belediye başkanlığını en iyi şekilde yapmak” diye yanıt verdi.

  İmamoğlu “Hedefim, İstanbul’da tarihin en başarılı belediye başkanı olmaktır, daha ötesi yok” ifadesini kullandı.

  Politikyol.com’un sorularını yanıtlayan İmamoğlu, “Ben bunu yaparsam zaten değişim olacaktır” dedi ve ekledi:

  “Değişime büyük bir katkı sunmuş olurum. Yani birilerinin dediği gibi İstanbul’u alan Türkiye’yi alır tezine de damga basmış olacağım. Benim yapmak istediğim budur. İnşallah az önce ifade ettiğim gibi İstanbul’un en başarılı belediye başkanı olurum.”

 20. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  Şahap Kavcıoğlu

  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB'nin odağının manşet enflasyondan çekirdek enflasyona kaydığı sinyalini verdi. Merkez Bankası bu hamleyi neden yaptı, piyasanın ilk tepkisi neden TL'de sert satış dalgası oldu? Ekonomist Selva Demiralp, Merkez Bankası'nın manşet enflasyon yerine çekirdek enflasyona vurgu yapmasının nedenlerini ve ortaya çıkarabileceği olası riskleri yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next