Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Sağlık Bakanı Koca günlük Covid-19 vaka ve ölüm sayılarını açıkladı, “Vakaların seyrinde bariz düşüş yok” dedi

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki günlük Covid-19 kaynaklı ölüm ve vaka sayılarını açıkladı.

  Vaka sayısının 23 bin 562, can kaybının da 214 olduğunu belirten Koca “Vakaların seyrinde bariz düşüş yok. Can kaybı sayısındaki azalma şu an için umut verici. Ama bu, yarın tersi de muhtemel bir durum. Salgın ortamında, aşıyla geri dönüşü olmayan adımlar atmalıyız” dedi.

  View more on twitter

  Koca Twitter hesabından yaptığı bir diğer paylaşımda da Erzurum’da ilk doz aşısını olanların oranının yüzde 75’i geçtiğini söyledi ve diğer illerde yaşayanlara da aşılanma çağrısını tekrarladı.

 2. Interfax: Türkiye içi seyahatlerde yabancılardan PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başlandı

  Antalya'daki Rus turistler
  Image caption: Antalya'daki Rus turistler

  Rus Interfax ajansı, Türkiye’de yurt içi seyahatlerde yabancılardan da PCR testi istenmeye başlandığını yazdı.

  Ajans 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilk başta yabancıların Türkiye içi seyahatlerde aşı veya PCR testi zorunluluğundan muaf tutulduğunu hatırlattı.

  Interfax’ın aktardığı Rusya Tur Operatörleri Birliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Türk havayolu şirketleri ilk başta internet sitelerinde paylaştıkları bilgilerde, yabancıların bu zorunluluktan muaf tutulduğunu aktardı. Fakat Türklerin sosyal medyada gösterdiği tepkiden sonra turistlerden de PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başladı.”

  Ajans, Sputnik Light aşısını olanların da Türkiye’de aşılı kabul edilmediğini ve bu yüzden PCR testi veya hastalığı son 6 ayda geçirdiklerine dair belge göstermek zorunda kaldıklarını yazdı.

 3. İzmir açıklarında 59 göçmen kurtarıldı

  göçmenler

  İzmir’in Dikili ve Seferihisar ilçeleri açıklarında 59 göçmen Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından kurtarıldı.

  DHA göçmenlerin bulunduğu botların Yunanistan tarafından Türk karasularına itildiğini aktarıyor.

  Botlardan birinin dün 02.45’te Seferihisar’da, diğerinin ise dün 08.15’te kurtarıldığı belirtiliyor.

 4. Hakkari’de 160 kilo eroin ele geçirildi

  eroin

  Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Güldalı köyü kırsalında 160 kilogram eroin ele geçirildi.

  DHA’nın haberine göre jandarma ekipleri tarafından alınan ihbar üzerine düzenlenen operasyonda eroinler toprağa gömülü bir şekilde bulundu.

  View more on youtube
 5. 42 il ve Kıbrıs’ta Gülen yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 183 kişiden 100’ü tutuklandı

  gözaltı

  İzmir merkezli 42 il ve Kıbrıs’ın kuzeyinde Gülen yapılanmasına yönelik operasyonda gözaltına alınan 183 kişiden 100’ü tutuklandı.

  DHA’nın aktardığına göre 183 şüpheliden 143’ü adliyeye gönderildi, 43’ü adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

  Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki Gülen yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda 44'ü muvazzaf 69 asker ile 145'i darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 214 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmişti.

  DHA İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın TSK’daki Gülen yapılanmasına yönelik 2019’dan bu yana 21 ayrı soruşturma başlattığını; soruşturmalar kapsamında 3 bin 180 şüpheli hakkında yakalama ve gözaltı talimatı verildiği, bunların 2 bin 173'ü muvazzaf, 603'ü asker, 434'ü darbe girişimi sonrası ilişikleri kesilen askeri okul öğrencisi olduğunu ve bu kişilerden 1.399’unun tutuklandığını aktarıyor.

 6. Manavgat’ta orman yangını: Karadan ve havadan müdahale ediliyor

  yangın

  Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Altınkaya mahallesinde bugün TSİ 17.00 sıralarında orman yangını çıktı.

  Yerleşim yerine uzak bir bölgede çıkan yangını söndürme çalışmalarına havadan yangın söndürme helikopterleri, karadan da Taşağıl Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından devam ediliyor.

  DHA’nın aktardığına göre bölgeye öğleden sonra yağmur yağdığı, yangının yıldırım düşmesinden kaynaklanmış olabileceği değerlendiriliyor.

  Manavgat’ta geçen 28 Temmuz’da 4 ayrı yerde çıkan orman yangını 10 günde söndürülürken müdahale için Türkiye'nin birçok yerinden 8 uçak, 19 helikopter, 450 arazöz, 450 iş makinesi, 200 itfaiye aracı ve 7 bin personel sevk edilmişti.

  DHA’ya göre Türkiye’nin en büyük yangını olarak kabul edilen yangında 75 bin hektar ormanlık ve tarım arazisi zarar görürken 8 kişi yaşamını yitirdi, 2 binin üzerinde ev ve iş yeri de yanarak kullanılamaz hale geldi.

 7. Edremit Kaymakamı Ünsal, işgalden kurtuluş töreninde zincire vurulan bir kadının üzerindeki çarşafı çıkartıp elbiseyle Türk bayrağı salladığı gösteri nedeniyle merkeze çekildi

  gösteri

  Balıkesir’in Edremit ilçesinin işgalden kurtuluşunun 99’uncu yıl dönümü kutlamalarında bir kadının temsili olarak zincire vurulup efeler tarafından kurtarıldığı gösteri nedeniyle Kaymakam Turgay Ünsal, İçişleri Bakanlığı'nca merkeze çekildi.

  Gösteriyi düzenleyen dernekler hakkında da mülkiye müfettişi görevlendirildi.

  Dün gerçekleşen efelerin gösterisi sırasında bir kadın, üzerine siyah çarşaf örtülüp, zincire bağlanmıştı.

  Efeler, kadını zincirden kurtarırken, siyah çarşafın altından ise beyaz elbiseleriyle çıkan kadın, Türk bayrağıyla protokole poz vermişti.

  Gösteriyle Edremit’in esareti ve kurtuluşunun anlatılmasının amaçlandığı açıklanmıştı.

  Konuyla ilgili bugün bir yazılı açıklama yapan Balıkesir Valiliği, gösterinin “Kurtuluş Töreninin anlamıyla bağdaşmayan ve töreni tartışmaya açacak nitelikte” olduğunu söyledi.

  gösteri
 8. Bolu’da AKP Milletvekili Aydın ve Belediye Başkanı Özcan arasında tartışma

  Arzu Aydın
  Image caption: AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın

  AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın, düzenlediği bir basın toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı “Benim genç kızım yarın Bolu Belediyesi’ne iş istemeye gitti, bunu nasıl algılayacaksın bre mübarek ya? Yani o genç kızı senin makamına iş istemeye ben nasıl göndereceğim?” sözleriyle eleştirdi.

  Özcan, çocuğu olmayan bir kadının kendisinden yardım istediğini anlatmış ve “‘Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim’ dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi öyle konuya böyle girince çevredekiler gülüyor” demişti.

  Özcan bu sözleri nedeniyle CHP’nin MYK toplantısında uyarı talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan
  Image caption: Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

  AKP’li Aydın’ın bu eleştirilerine bir basın toplantısıyla yanıt veren Özcan ise “Ben her gün onlarca kadınla görüşüyorum. Genç kızımızla görüşüyorum. Ne demektir bu ya? Biz sapık mıyız? Benim özür dilediğim bir gafımdan dolayı kadın bizi resmen sapık yerine koyuyor. Bolu halkı adına ayıplıyorum” dedi ve ekledi:

  “Ben burada binlerce insanla görüşüyorum. Üstelik 2,5 yıldır kendisi belediyeye gelmiş de başına kötü bir şey mi gelmiş bir kadın milletvekili olarak.”

 9. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü İnci: Protestoları anlayışla karşılıyoruz. Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Aşkın da gözü kördür

  Prof. Naci İnci
  Image caption: Prof. Naci İnci

  Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci İnci, üniversitedeki protestolara dair sorulara yanıt verdi.

  Anadolu Ajansı’nın söyleşi yaptığı İnci, “Protestolar devam ederse sizin bu duruma yaklaşımınız ne olacak?” sorusuna verdiği cevapta "Biz anlayışla karşılıyoruz. Bizler üniversitemize aşık olan insanlarız. Aşkın da gözü kördür” dedi ve ekledi:

  Quote Message: Bazen farklı şeyler yaptırabilir. Ben bu bağlamda değerlendiriyorum yaşananları. Eleştiri yapabilirsiniz ama başkalarını kırmak ve rencide etmek hoş bir şey değil. Kimse bunu yapmamalı.

  Prof. İnci, protestoların motivasyonunu düşürmediğini, üniversiteye de zarar verdiğini düşünmediğini söyledi.

 10. BM Mülteciler Komiseri Grandi: Afganistan sınırlarında büyük göçmen hareketliliği görülmüyor

  grandi

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Afganistan’dan ülke dışına bir göç dalgası yaşanmasının ihtimaller dahilinde olduğunu fakat henüz Afgan sınırlarında böylesi bir hareketlenmenin görülmediğini söyledi.

  Reuters’ın aktardığı habere göre Gaziantep’te bir basın toplantısı düzenleyen Grandi, “Şimdiye kadar Afganistan’dan diğer ülkelere geçmeye çalışan büyük göçmen hareketlilikleri görmedik” dedi.

  Türkiye’yi ziyaret eden Grandi dün önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüştü.

  Basına kapalı yapılan görüşmelerde DHA’nın aktardığına göre Afganistan'da yaşanan son gelişmeler, göç yönetimi ve mültecilere yapılan insani yardım konuları ele alınmıştı.

 11. Erdoğan: Enflasyonu kontrol altına alıp, fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş’taki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada enflasyon tartışmalarına değindi.

  "İnşallah enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alarak raflardaki, tezgahlardaki, etiketlerdeki fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz" diyen Erdoğan şöyle devam etti:

  Quote Message: Hem maliyetlerdeki yükselişler, hem fırsatçılarla mücadele ederek milletimizin refah seviyesini daha yukarılara taşıyacağız. Türkiye'yi yokların ve yoksulların milleti olmaktan biz kurtardık. Bugünkü sıkıntıları da biz çözeceğiz." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  TÜİK verilerine göre, enflasyon Ağustos'ta %1,12 artışla yıllık bazda %19,25 olmuştu. Gıda enflasyonu %29 ile 28 ayın zirvesine çıkmıştı.

  "Merkez Bankası rezervlerimiz 118 milyar doları buldu" diyen Erdoğan, "Bay Kemal '128 milyar dolar nerede?' diye sorup duruyordu. Dikkat ederseniz artık hiç sesleri çıkmıyor. Çünkü bunlar akşam yalan, sabah yalan" sözleriyle de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın damadı da olan Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı dönemini de kapsayan son 2 yılda Merkez Bankası rezervlerinden 128 milyar doların eksildiğini savunan CHP, bilboardlar ve parti binalarına astığı afişlerle "128 milyar dolar nerede?" kampanyasını başlatmıştı. "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla soruşturma başlatılmış ve afişler birer birer indirilmişti.

 12. Helsinki Üniversitesi'nin araştırmasına tepki: 'Van kedisi dünyada en saldırgan kedi' unvanını kabul etmiyoruz

  van kedisi

  Finlandiya'daki Helsinki Üniversitesi'nde kedilerin karakter özellikleri ve davranışlarını inceleyen araştırmacılar, Van kedilerinin diğer cinslere göre "insanlara karşı daha saldırgan" olduğunu ortaya koydu.

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise, araştırma sonuçlarına karşı çıkarak "insanlara karşı en saldırgan kedi" unvanını kabul etmeyeceklerini söyledi.

  DHA'nın haberine göre Van kedilerinin aksine "uysal" olduklarını söyleyen Kaya, sahibiyle duygusal bağ kuran bu kedilerin "başka insanlara tavır koyabildiğini, evde de herkesle ilişki tarzının değişik olabildiğini" belirtti.

  Quote Message: Yıllardır burada araştırma yapıyoruz. Dolayısıyla 'Van kedisi dünyada en saldırgan kedi' unvanını asla kabul etmiyoruz ve doğru değildir. Eğer dünyada kediler değerlendirilecekse en zeki kedi unvanının Van kedisine verilmesi gerektiğini düşünüyorum." from Prof. Dr. Abdullah Kaya Van Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü
  Prof. Dr. Abdullah KayaVan Kedisi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü

  Helsinki Üniversitesi'nin araştırmasında Van kedilerinin insanlara karşı saldırgan davranışlarda diğer cinslere göre daha yüksek, diğer kedilerle sosyalleşmede ise daha düşük puan aldığı belirtiliyor.

 13. Erdoğan’dan Akşener’e: Zulüm 1453’te başladı diyenler ve Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde bira içenlerle berabersin

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta AKP’nin Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda İyi Parti lideri Meral Akşener’i eleştirdi.

  Erdoğan, “Zulüm 1453’te başladı diyorlardı. Meral Hanım sen kimi kime benzetiyorsun? Bu yazıları yazanlarla aynı yolda yürüyorsun” dedi ve ekledi:

  Quote Message: “Gezi Parkı olaylarında, Bizans olaylarını yaşayanlarla beraber yürüyorsun.
  Quote Message: Bir taraftan duvarlarımızı ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyerek kirletenler, bir diğer taraftan Bezmialem Valide Sultan Camisi’nin içine bira şişeleriyle girmek suretiyle oradan Taksim’e yürüyecekler, sen bunlarla berabersin Meral Hanım. Ve Bay Kemal, o da yine aynı yürüyüşü yapanlardan."
  Quote Message: CHP'nin fitilini ateşlediği, ittifak ortaklarının da 'Bizans' benzetmeleriyle benzin döktüğü nefret siyaseti, oynanan oyunun bir parçasıdır." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk olarak 2013'teki Gezi protestoları sırasında ortaya attığı "Dolmabahçe Camisi'nde içki içtiler" iddiası daha sonra Yeni Şafak gazetesi yazarı Süleyman Gündüz ve cami imamı Halil Necipoğlu tarafından yalanlandı.

  Necipoğlu daha sonra başka yere atandı.

 14. DİSK: İşten çıkarma yasağının kalkması işsizliği artırdı, geniş tanımlı işsizlik yüzde 23,6 oldu

  sokak

  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türkiye’de işsizlik ve istihdama dair bir rapor yayınladı.

  Türkiye İstatistik Kurumunu’nun Hanehalkı İşgücü Araştırması’nı yayınlamasının ardından paylaşılan raporda Türkiye’nin işsizlik oranında Yunanistan ve İspanya’nın ardından Avrupa üçüncüsü konumunda bulunduğunu vurgulandı.

  DİSK, Temmuz ayında işten çıkarma yasağının kalkmasının işsizlikteki artışta etkisinin olduğuna dikkat çekti.

  DİSK dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 12 olduğu, fakat geniş tanımlı işsizliğin yüzde 23,6 olduğunu belirtti.

  Kadınlarda ise bu oran yüzde 29,6 oldu.

 15. Sezgin Tanrıkulu: Türkiye'de bir ayda 211 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

  tanrıkulu

  TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Sezgin Tanrıkulu, Ağustos ayında Türkiye'de yaşanan hak ihlalleriyle ilgili raporu açıkladı.

  CHP İstanbul Milletvekili Tanrıkulu raporunda yargısız infaz, cezaevinde ölüm, nefret suçları, kara mayınları ve bombalı patlayıcılar, asker, polis araçlarının sebep olduğu ölümler, kadın, iş ve mülteci cinayetleri dahil son bir ayda 211 kişinin yaşam hakkının ihlal edildiğini belirtti.

  126 işkence vakasının yaşandığını belirten Tanrıkulu, 35 tutuklunun cezaevlerinde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıklarını kaydetti.

  Rapora göre düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında da 302 ihlal yaşandı.

  Örgütlenme özgürlüğü kapsamında 10 ihlal yaşandığını belirten Tanrıkulu, basın açıklaması, eylem ve etkinliklerde gözaltına alınan 198 kişiyle beraber, 254 ihlalin yaşandığını kaydetti.

  Cezaevlerinde en az 61 gazetecinin tutuklu olduğunu belirten Tanrıkulu, bir ayda 3 gazetecinin gözaltına alındığı, 2 gazetecinin hapis cezasına çarptırıldığını, bir gazeteciye dava açıldığını, gazetecilere 7 saldırının gerçekleştiğini raporuna ekledi.

  Ağustos ayında 232 toplatma, erişim engelleme kararı çıktığını belirten Tanrıkulu, RTÜK'ün altı televizyon kanalına15 kez idari para cezası verdiğini hatırlattı.

  Rapora göre son bir ayda sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınanların sayısı 34, tutuklananların sayısı da 4.

  Hakkari, Şırnak, Van, Mardin'de 15 gün eylem ve etkinlikler yasaklandı. Van'da 21 Kasım 2016’dan bu yana uygulanan yasak ise 1.744 güne ulaştı.

 16. TFF, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile yolları ayırdı

  senol gunes

  Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş ile karşılıklı olarak yolları ayırdıklarını duyurdu.

  Açıklama, TFF Başkanı Nihat Özdemir ile Şenol Güneş arasında bugün yapılan toplantının ardından geldi.

  Şenol Güneş teknik direktörlüğündeki milli takım, çıktığı 82 maçın 38’inden galibiyet ile ayrılmış, 23 kez berabere kalırken, 21 yenilgi yaşamıştı.

  2000-2004 yılları arasında da A Milli Takım teknik direktörlüğü yapan Güneş, ikinci dönemine Mart 2019'da başlamıştı ve sözleşmesi Haziran 2022'de sona erecekti.

 17. Diyarbakır Barosu: Diyarbakır Çocuk Kapalı cezaevinde infaz koruma memurları fiziksel ve psikolojik şiddet uyguluyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  diyarbakır barosu

  Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi avukatları, Diyarbakır Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndaki bazı infaz koruma memurlarının çocuk ve genç mahkumlara fiziksel ve psikolojik işkence uyguladığını öne sürdü.

  Baro heyeti bu iddialarını, cezaevine yapılan düzenli ziyaretler sonucunda 32 çocukla 53 defa yapılan yüz yüze görüşmelere dayandırdı.

  Barodan yapılan açıklamada, şiddet, kötü muamele ve onur kırıcı davranışlara maruz bırakılan çocukların birçok konuda "tehdit edildikleri" belirtildi.

  Çocukların beslenme, sağlık, haberleşme ve iletişim hakkı ile eğitim ve sosyal haklarının da "ihlal edildiği" belirtilen açıklamada, "Diğer hükümlü/tutuklu çocuklar arasında yaşanan akran zorbalığı olaylarının Cezaevi yönetimi tarafından önlenmediği hususunda güçlü bir kanaat oluşmuştur.' denildi.

  Baronun açıklamasında, şiddete uğradığını söyleyerek baro heyetini daha sık görmek istediğini beyan eden bazı çocuklara, kendi avukatları dışında avukatlarla görüşmek istemediklerine dair dilekçelerin "zorla imzalatıldığı" iddiası da yer aldı.

  Çocukların "hasımlarının bulunduğu koğuşlara gönderilmek ve fiziksel şiddet" ile tehdit edildiği; çocuklara kendilerine koğuş açılıp rahat ettirilecekleri gibi vaatlerde bulunulduğu kaydedildi.

  Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, soruşturma yürütülmesini talep etti ve yargılama sürecinin takipçisi olacaklarını duyurdu.

 18. Fransız haber ajansı AFP'nin Türkiye bürosu grev kararını ilan etti

  Esra Yalçınalp

  BBC Türkçe

  afp açıklaması

  Fransız haber ajansı Agence France-Presse'in(AFP) Türkiye bürosu, üç ayı aşkın süredir devam eden toplu iş sözleşmesi müzakerelerinde uzlaşma sağlanamaması sebebiyle grev kararını işverene bildirdi.

  AFP çalışanları ve Türkiye Gazeteciler Sendikası(TGS) temsilcileri, İstanbul Teşvikiye’deki büronun önünde basın açıklaması yaptı.

  AFP Türkiye bürosu işyeri temsilcisi Burçin Gerçek, “Biz maaş artışı değil, maaşımızın enflasyon altında ezilmemesi için gerekli düzenlemeyi talep ediyoruz. Alım gücümüz her geçen gün düşüyor. İsteğimiz bu hakkın bize masada verilmesi. AFP yönetiminin bu yönde bir adım atmasını bekliyoruz“ dedi.

  TGS Başkanı Gökhan Durmuş ise “Herkesin bildiği üzere Türkiye’de resmi enflasyon ile gerçek enflasyon arasında bir fark var. İşveren maalesef resmi enflasyonun da çok altında bir öneri sundu. İşveren, taleplerimizi karşılayacak makul bir teklifle gelmezse önümüzdeki günlerde grev yapmaktan da geri durmayacağız” dedi.

  AFP sendika üyeleri, işverenin yaklaşımına göre önümüzdeki günlerde greve gidip gitmeme kararını verecek.

 19. Galatasaray'ın eski başkanı Duygun Yarsuvat hayatını kaybetti

  duygun yarsuvat

  Galatasaray Spor Kulübü'nün eski başkanı Duygun Yarsuvat, 84 yaşında hayatını kaybetti.

  Galatasaray Camiası'nın önde gelen isimlerinden Yarsuvat, 25 Ekim 2014'te yapılan olağanüstü genel kurulda rakibi Alp Yalman'a 211 oy fark atarak Galatasaray Spor Kulübü'nün 35. başkanı seçilmişti.

  Duygun Yarsuvat kimdir?

  18 Ağustos 1937 tarihinde İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1961 yılında mezun oldu ve okula asistan olarak atandı.

  1964'te Belçika’da Brüksel Kitle İletişim Araçları Enstitüsü'nde; 1966 yılında Amerika’da Princeton Üniversitesi’nde lisansüstü eğitim çalışmalarını sürdürdü. 1978 yılında “Çalışma Ceza Hukuku” başlıklı teziyle "profesör” ünvanını aldı.

  1967 yılında Amerika’da Columbia Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Hukuk masterı yaptı; 1978 yılında da İsviçre’de Cenevre Uluslararası Çalışma Örgütü kapsamında çalışmalarını sürdürdü.

  1987-1988 ve 1996-1997 yılları arasında Türk Ceza Kanunu Hazırlama Komisyonu’nda üyelik yaptı. 1988 ve 1992 yılları arasında Avrupa Konseyi Suç Sorunları Komitesi’nde Bilimsel Kriminolojik Konseyi’ne seçildi. 2001-2004 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Rektör Yardımcısı olarak görev yapan Yarsuvat, 2004-2008 yılları arasında üniversitenin rektörlüğünü yaptı.

  Galatasaray Spor Kulübü Başkanlığı seçimlerine 2 Ekim 2014'te aday oldu. 25 Ekim 2014'te yapılan olağanüstü genel kurulda rakibi Alp Yalman'a 211 oy fark atarak Galatasaray Spor Kulübü'nün 35. başkanı seçildi, kulübün en yaşlı seçilmiş başkanı olarak da tarihe geçti.

 20. CHP'li Purçu, kira artışlarına ilişkin araştırma komisyonu kurulmasını talep etti

  istanbul

  CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, İstanbul başta olmak üzere metropollerdeki kira artışlarına ilişkin araştırma komisyonu kurulması talebiyle TBMM'ye önerge verdi.

  ANKA haber ajansının aktardığına göre Purçu, konu ile ilgili yazılı açıklamasında fiyatlar ve arz sıkıntısı nedeniyle "yaklaşık 100 bin ailenin" kiralık ev bulamadığını, vatandaşların "elverişli konut hakkına erişemediğini" belirtti.

  Koronavirüs pandemisinin etkisiyle asgari ücretin altında geliri olanların arttığını ve birçok kentte kiralara "fahiş zamlar" yapılırken yaşanabilir bir kiralık daire bulmanın neredeyse "imkansız" olduğunu kaydeden Purçu, yüz yüze eğitimin başlaması ve üniversiteler dönüşün de bunda etkili olduğuna dikkat çekti.