Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Nick Triggle & Philippa Roxby

  BBC News

  aşı

  İngiltere'de halk sağlığı alanında hükümete tavsiyelerde bulunan sağlık danışmanlarına göre, 12-15 yaş grubundaki sağlıklı çocuklara da Covid aşısı tek doz halinde sunulabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Eski Nusaybin Belediye Başkanı Ayşe Gökkan'ın yargılandığı duruşmada Baro Başkanı ve avukatlar salondan zorla çıkarıldı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  28 Ocak’ta "terör örgütü yöneticisi" olduğu ve "terör örgütü propagandası" yaptığı iddiasıyla Diyarbakır’da tutuklanan eski Nusaybin Belediye Başkanı ve Özgür Kadın Hareketi aktivisti Ayşe Gökkan'ın yargılandığı davanın duruşması bugün Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

  Gergin geçen duruşmada, Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ve Gökkan'ın avukatları, mahkeme başkanının talimatıyla, polis zoruyla salondan çıkarıldılar.

  Savunmasını Kürtçe yapan Gökkan, 7 aydır cezaevinde tutulduğunu belirterek iddianame dosyasının tamamı eline geçmediği için, iddialara tek tek yanıt vermek için ek süre istedi.

  Gökkan’ın avukatı söz almadan konuşunca, Mahkeme Başkanı, tepki göstererek salondan atacağını söyledi. Bu durum tutanaklara da eklenince gerginlik yaşandı.

  Bir başka avukatın da mahkeme salonundan izinsiz çıkması üzerine gerginlik devam etti.

  Baro yönetiminden avukatların da hazır olduğu duruşmaya daha sonra Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren de katıldı.

  BBC Türkçe’ye konuşan Nahit Eren, Mahkeme Başkanı'nın savunma avukatlarını duruşma boyunca azarladığı haberi üzerine mahkemeye gittiğini ve kendini tanıtarak Gökkan’ın savunmasını izlediğini, Mahkeme Başkanı'nın avukatları ‘azarlar’ şekilde konuşması üzerine müdahale etmek zorunda kaldığını söyledi.

  Quote Message: Karşısında çocuk var gibi davrandı, ben de karşı çıktım ve avukatlarla bu şekilde konuşamayacağını söyledim, hakim olarak avukatlara saygı göstermeleri gerektiğini söyledim. Bunun üzerine içeriye polisleri çağırdı, bize hakaretler edilerek salondan çıkarıldık.’’

  Eren, "20 yıldır avukatım böyle bir hakim tavrı görmedim, hakim mahkeme başkanı gibi değil, bir taraf gibi davranıyordu. HSYK ve savcılığa suç duyurusunda bulunacağız’’ dedi.

  Yaşanan gerginlikte Gökkan’ın akrabalarının da tartaklandığı, ablasının fenalaşarak hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

  İki hafta önce annesini kaybeden Gökkan’a cenazeye katılması için izin de verilmemişti.

  Gökkan’ın avukatları reddi hakim talebinde bulundu ama mahkeme heyeti hem bu talebi hem de Gökkan’ın tahliye ve ek süre talebini reddederek duruşmayı 20 Ekim’e erteledi.

 3. AKP Sözcüsü Çelik: Afganistan'daki geçici hükümetin yeterince kapsayıcı olduğunu söyleyemeyiz

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

  Quote Message: İnsan hakları başta olmak üzere, kadın hakları başta olmak üzere Afganistan’daki konuları hassasiyetle takip ediyoruz. Kapsayıcı bir hükümetin ortaya çıkmasını arzu ettiğimizi ifade ettik. Şu aşamada kurulan geçici hükümetin yeterince kapsayıcı olduğunu söyleyemeyiz."
  Quote Message: Bundan sonraki adımların daha kapsayıcı olması konusunda takiplerimizi sürdüreceğiz. Tüm dini etnik yerel güçlerin temsil edildiği yapının ortaya çıkması çok önemlidir. Kadın hakları konusu takip ediyoruz."

  'Laiklik Anayasa'dan çıkarılamaz'

  AKP Sözcüsü Çelik, geçmişte AKP milletvekilliği de yapan Star gazetesi yazarı Resul Tosun'un "laikliğin Anayasa'dan çıkarılması" önerisini ve CHP'li Engin Özkoç'un tepkisini de değerlendirdi.

  Quote Message: Bahsettiğimiz insan hakları ve kadın hakları konularındaki mesajların etkili olması için ilişkileri kesmek değil, ilişkileri sürdürerek bu mesajların etkili olmasını sağlayabilir."
  Quote Message: Sayın Resul Tosun'un da Engin Özkoç'un da ifadelerine katılmıyoruz. AK Parti'nin laiklik konusuyla ilgili duruşu nettir, tüzüğümüzde var. Anayasa'da kalmasını istiyoruz, kesinlikle çıkartılamaz. Laiklik etrafımızdaki coğrafyaya baktığımızda barışı sağlayan bir mekanizma. AK Parti iktidara geldiği ilk günden beri Laiklik prensibini güçlü bir şekilde korumuştur."
 4. Sağlık Bakanlığı: 24 bin 613 pozitif test, 231 can kaybı

  Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de son 24 saatte 319 bin 110 Covid-19 testi yapıldı, 24 bin 613 kişinin testi pozitif çıktı, 231 kişi yaşamını yitirdi.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bu akşam itibariyle, en az 2 doz aşı yaptıranlarımızın sayısı 40.635.924. Aşı oranı arttıkça toplum bağışıklığına yaklaşmış olacağız. Vaka sayılarının ve buna bağlı olarak da can kayıplarımızın azalması, çift doz aşıların tamamlanma hızına, tedbirlere uyuma bağlı" denildi.

  View more on twitter
 5. Muğla Orman Genel Müdürü: 15 günde yanan 52 bin hektar alanın imara açılması mümkün değil

  yangın

  Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, şehrin 9 ilçesinde 15 gün süren orman yangınlarında 52 bin hektar alanın zarar gördüğünü, bu alanların imara açılmasının mümkün olmadığını söyledi.DHA'nın haberine göre Muğla'nın Bodrum, Milas, Köyceğiz, Marmaris, Fethiye, Seydikemer, Menteşe, Yatağan ve Datça ilçelerinde temmuz ayının sonu ve ağustos ayında çıkan orman yangınlarında yaklaşık 52 bin hektar alan zarar gördü.

  62 mahallede 13 bin 768 hane ve 38 bin 715 kişi tahliye edildi. Yangın gruplarına destek veren 1 kişi yaşamını yitirdi.

  Söndürme çalışmalarına 12 bin 352 işçi, 2 bin 870 araç, 7 uçak, 39 helikopter, 2 İHA ve 66 TOMA ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Denizcilik Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ekipleri katıldı.Ula Yangın Yönetim Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, 29 Temmuz'da Marmaris yangınıyla başlayan ve 12 Ağustos'ta Köyceğiz yangınının kontrol altına alınmasıyla sona eren 15 günlük süreçte neler yaşandığını yaptığı sunumla anlattı.

  Müdür Yaprak, yangınların kontrol altına alınmasıyla soğutma çalışmalarının yapıldığını belirterek, "Şu an itibariyle yangın bölgelerinde kesim işleri sürüyor. Kesimin ve saha temizliğinin ardından yanan alanlarda ağaçlandırma çalışmalarına başlanacak. 15 günde 75 yangınla mücadele ettik. Bu süreçte 45 orman yangını, 30 ziraat yangını çıktı. 29 Temmuz'da sıcaklık 45 derece, nem ise yüzde 10'un altında gerçekleşti. Zarar gören 60 bin hektar alanın 52 bin hektarı orman alanı" dedi.Yaprak, ayrıca "Ormanların anayasanın 169'uncu maddesine göre korunuyor. Yanan alanların yapılaşmaya ve imara açılması mümkün değil." diye konuştu.

 6. havalimanından giriş yapan yolcular

  Londra merkezli PGMBM hukuk firması, Covid salgını nedeniyle Türkiye dahil bazı ülkelerden gelen yolcuların otelde karantinaya alınması uygulaması nedeniyle hükümete karşı dava açıyor. Çok sayıda yolcuyu temsilen dava açtığını belirten PGMBM, uygulama için "hukuk dışı bir şekilde hürriyetten mahrum etme" ifadesini kullandı ve bunun temel insan haklarının ihlali anlamına geldiğini belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Dr. Müge Çevik, St Andrews Üniversitesi*

  Dr. Ali İhsan Nergiz, Londra Üniversitesi**

  aşı

  Aşılarla ilgili çok fazla veri edinmiş olsak da hala aşıların ne kadar etkili olduğu ve koruyuculuklarının ne kadar süreceğine dair kafa karıştırıcı çıkarımlar yapılabiliyor. St Andrews Üniversitesi'nden Dr. Müge Çevik ve Londra Üniversitesi'nden Dr. Ali İhsan Nergiz, bu alandaki verileri nasıl değerlendirmek gerektiğini BBC Türkçe'ye yorumladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Manavgat'ta yanan ormanlarda yaşam yeniden yeşeriyor

  Orman Genel Müdürlüğü'nün resmi Twitter sayfasından paylaşılan fotoğraflarda, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki Taşağıl'da yanan ormanlarda yeniden yeşeren bitkiler görülüyor.

  Fotoğraflar Alime Divrik'e ait.

  View more on twitter

  Orman Genel Müdürlüğü'nün paylaşımında, "Dönüşü muhteşem oluyor, yanan ormanlarımız #KüllerindenDoğuyor" ifadeleri kullanıldı.

  Manavgat'ta 28 Temmuz öğlen saatlerinde başlayan yangınlar büyük bir orman tahribatına yol açmıştı.

  View more on youtube
 9. Milli Eğitim Bakanı Özer: Öğrencilere aşı da PCR testi zorunluluğu da yok

  Mahmut özer

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer "Okullar açık kalmaya devam edecek. Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak." dedi.

  TRT Haber yayınına katılan Özer, "vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul bulunmadığını" vurguladı ve Okullar açık kalacak, yüz yüze eğitimi inşallah devam ettireceğiz" diye konuştu.

  "850 bin sınıfın sadece 198'inde vakalar nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini" aktaran Bakan Özer "Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullar açık kalmaya devam edecek" dedi.

  Özer şöyle devam etti

  "Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91'e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar.

  Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılmayacak. Uygulamanın ne zaman başlayacağını yakında Sağlık Bakanlığımız açıklayacak"

 10. CHP Milletvekili Emir: Zorunlu aşıyı tartışmalıyız

  aşı

  CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Covid-19 aşısı reddinin Türkiye’de toplumsal bağışıklık hedefi için tehdit haline geldiğini söyledi. Emir, “Özellikle milyonlarca çocuk ve gencimizin yüz yüze eğitimden geri kalmaması için özellikle öğretmenler ve okul çalışanları için zorunlu aşıyı tartışmalıyız ve geniş bir mutabakatla bu uygulamayı hayata geçirmeliyiz” dedi.

  Emir, 5 milyona yakın göçmen nüfusun da dahil edilerek 88 milyon üzerinden hesaplandığında Türkiye’de aşılanma oranları birçok Avrupa ülkesinin gerisinde kaldığını belirtti.

  Emir “Örneğin 1’inci doz aşısını olmuş olan kişi sayısı 51,5 milyon ve yüzde 83 oranında. Oysa tüm nüfusa kıyasladığımızda bu oran yalnızca yüzde 58. Bu gerçeği göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye, halen toplumsal bağışıklık hedefinden çok uzakta” diye konuştu.

  Emir ayrıca, Yoğun Bakım Derneği’nin en son açıkladığı verilere göre yoğun bakıma yatan hastaların yüzde 50’den fazlasının aşısız, yüzde 39’unun da Sinovac aşısı uygulanmış kişiler olduğunu hatırlattı.

  Zorunlu aşı öneren Emir, şöyle devam etti:

  "Bu önlemler de yeterli olmazsa özellikle sağlıkçılar ve öğretmenler gibi toplumla iç içe bir biçimde kamusal hizmet yapan meslek grupları olmak üzere belirli meslek grupları için zorunlu aşılamanın gündeme gelmesi beklenebilir. Özellikle birçok Avrupa ülkesinde sağlıkçılar ve bazı kamu görevlileri içi zorunlu aşı uygulamasına geçildiğine ve ABD’de böyle bir düzenleme için hazırlık yapıldığına dikkat çekmek isterim.

  “Zorunlu aşı uygulaması ile kişinin vücut dokunulmazlığı hakkı, başka insanların yaşam ve eğitim hakkı başta olmak üzere birçok temel hakkını koruyabilmek için sınırlı bir biçimde ihlal edilmektedir. Her ne kadar Anayasa, kişinin vücut bütünlüğünün dokunulmazlığını garanti altına almış olsa da, devletlerin, tüm bireylerin yaşam hakkını ve sağlığını her türlü riske karşı koruma yükümlülüğü de bulunuyor."

 11. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Erdem’den cumhurbaşkanı adayı açıklaması: “Gönlümüzden geçen Akşener, takdir milletin”

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Bahadır Erdem

  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, cumhurbaşkanı adaylığı tartışması üzerinden Millet İttifakı içinde tartışma ve kriz çıkarmanın hedeflendiğini belirterek, “Bu hem yersiz bir çabadır, hem de AKP’nin ne kadar acziyet içinde olduğunun göstergesidir” dedi.

  Bahadır Erdem, yaptığı açıklamada, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağı üzerinden yapılan tartışmaları eleştirdi. Erdem, adaylık konusunda gönüllerinden Akşener’in geçtiğini, ancak kararı milletin vereceğini vurguladı:

  “Genel başkanımız Meral Akşener’in söylediği gibi Millet İttifakı'nın adayı Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı olacaktır. Ayrıca şu an için ortada ilan edilmiş bir seçim olmadığına göre kimin aday olacağını tartışmak faydasızdır. Tabi ki bizim gönlümüzden geçen aday Meral Akşener’dir. Bununla birlikte takdiri milletimiz verecektir, ki halkımızın kendisine teveccühü herkesin malumudur. Dolayısıyla esas tartışılması ve gündemde olması gereken konu, gelecekte ülkeyi kimin yöneteceği değil bugün kimin yönetemediğidir.”

  Erdem, Cumhur İttifakı ortaklarının seçim barajını yüzde 7’ye düşürmek istemesinin nedeninin, “iktidarı kaybetme endişesinin AKP ile birlikte küçük ortağı MHP’yi de telaşa sürüklemesi” olduğunu savunarak,“Ancak ilk seçimde görülecektir ki, iktidarda kalmak için tasarlanan bütün bu oyunlar MHP’yi baraj altında kalmaktan kurtarmayacaktır” görüşüne yer verdi.

 12. Memleket Partisi 1. Olağan Kurultayı 18 Eylül’de toplanacak, İnce tek aday

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Muharrem İnce

  Memleket Partisi 1. Olağan Kurultayı, 18 Eylül’de Ankara Spor Salonu’nda yapılacak. Partinin kurucu Genel Başkanı Muharrem İnce, tek genel başkan adayı oldu.

  17 Mayıs’ta Muharrem İnce’nin kurucu genel başkanlığında kurulan Memleket Partisi, il kongreleri sürecinin tamamlanmasının ardından, 1. Olağan Kurultay aşamasına geldi.

  Kurultay hazırlıkları ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Genel Başkanvekili Gaye Usluer, parti tüzüğü gereği, genel başkan adayının, parti üyelerinin eğilim oyları ile belirlendiğini açıkladı.

  Usluer’in verdiği bilgiye göre İnce, 250 kurultay delegesinin önerisiyle genel başkan aday adayı oldu.

  Usluer, 11 Eylül’de üyelerin katılımıyla yapılan eğilim yoklaması sonucu tek aday adayı olan İnce’nin12 bin 783 delegenin oyuyla genel başkan adayı olduğunu söyledi.

  Ankara Spor Salonu’nda 18 Eylül’de yapılacak olan Memleket Partisi’nin 1. Olağan Kurultayı’nda, genel başkan seçiminin yanı sıra Parti Meclisi ve Genel Disiplin Kurulu üyeleri de belirlenecek.

  Kurultayın tamamlanması ile Memleket Partisi, 6 aydan önce olmamak koşulu ile ilk genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılabilecek.

 13. Ticaret Bakanlığı toptancı hallerinde fiyat denetimi yapacak

  pazar yeri

  Ticaret Bakanlığı 9 büyükşehirdeki 10 halde eş zamanlı fiyat denetimi yapacak

  Ticaret Bakanlığı, büyükşehirlerdeki 10 toptancı halinde bugün denetlemelerde bulunacak.

  Yapılan açıklamaya göre, "Bakanlık Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, üreticiden tüketiciye tedarik kanallarının takip edilmesi, kayıt dışı işlemlerin tespiti, tarımsal ürün piyasalarında gerçekleşen aşırı fiyat artış iddialarını soruşturmak üzere" denetimler başlattı.

  "Denetimlerin bugünle sınırlı olmayacağı, kamu yararı gözetilerek titizlikle ve sürekli devam edileceği de" belirtildi.

  Denetleme yapılacak toptancı halleri şunlar;

  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Bayrampaşa Şubesi
  • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali Ataşehir Şubesi
  • Bursa Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
  • Ankara Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali, Aydın Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali, Antalya Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
  • Adana Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
  • Mersin Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
  • Samsun Büyükşehir Belediyesi Toptancı Hali
 14. Temmuz ayı cari işlem açığı verileri beklentileri aştı

  tl banktotları

  Merkez Bankası'nın açıklamasına göre, Temmuz ayı cari işlemler bir önceki yılın Temmuz ayına göre 1 milyar 306 milyon dolar azalarak 683 milyon dolar olarak gerçekleşti.

  Böylece, 12 aylık cari işlemler açığı 27 milyar 832 milyon dolar oldu.

  Anadolu Ajnası Finans'ın beklenti anketlerine katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının Temmuz ayında 540 milyon dolar açık vermesini, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16,9 artmasını bekliyordu.

  Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi de açığın 530 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmesi yönündeydi.

 15. Milli Eğitim Bakanı Özer: Kalabalık sınıflar istisnai bir durum

  mahmut özer

  Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 850 bin derslikten 198’inde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı.

  Mersin Valiliği ziyareti sırasında konuşan Özer, "Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların çoğu kıta Avrupa'sında uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor” dedi ve ekledi:

  “Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir.”

  Özer 850 bin dersliğin yüzde 56’sında öğrenci sayısının 25’in altında, kalabalık sınıfların “istisnai bir durum” olduğunu söyledi, kalabalık sınıfların genellikle arsa bulunamayan yerlerde veya depremdeki güçlendirme çalışmalarından kaynaklanan ortaya çıktığını ekledi.

 16. Selahattin Demirtaş’tan ilkesel ittifak şartı: HDP’yi ciddiye almayanlar, kaybeder

  Selahattin Demirtaş

  T24 haber sitesi için bir yazı kaleme alan HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, gelecek seçim ve HDP’nin olası ittifaklarla ilgili tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Demirtaş, “Türkiye tarihinin en önemli seçimi” ifadesini kullandığı bu yazısında, “bir rejim değişikliği hedefleniyor” diyerek bu tanımı neden kullandığını açtı.

  Selahattin Demirtaş yazısında “Sanırım tarihimizdeki hiçbir seçim, bağrında bunca ciddi tehlikeyi ve fırsatı bir arada taşımamıştır” diyerek muhalefet partilerine ittifakları ilkeler çerçevesinde kurma çağrısında bulundu.

  Seçimi kazanmak için yapılacak “ilkesiz ittifaklar” sonucunda “kazanarak kaybetme” durumu oluşacağını savunan Demirtaş, demokrasi hedefinin taktiksel değil stratejik olması gerektiğini söyledi.

  HDP’nin bir ‘tutum belgesi açıklamak üzere olduğunu yazan Demirtaş, ittifaklar süreci için de şartlarını şu şekilde tanımladı:

  “Demokratikleşme konusunda HDP’nin şakası yok, HDP blöf yapmıyor, taktik yapmıyor. HDP’nin demokrasi ilkelerini ciddiyetle ele alıp tartışmaya yanaşmayacakları, HDP de asla ciddiye almayacaktır.

  “Yani seçilecek yönetim, bir süre sonra devleti ele geçirip kendisinden başka tüm kesimleri yok saymayacağını, ezmeyeceğini kesin olarak güvence altına alan bir program açıklamalı, gerekirse kamuoyu huzurunda ilkesel protokol imzalamalıdır.”

  Daha önce de BBC Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Demirtaş, ittifak modeli önerisi için "Ortak nokta, demokrasinin ilkeleridir. Buluşma da ancak bu ilkelerde olabilir. Sürecin, giderek bu noktaya evrildiğini düşünüyorum” demişti.