Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Dolar/TL kuru 9,53’ün üzerine çıkarak yeni bir rekor kırdı

  TCMB’nin bugün verdiği 200 baz puanlık sürpriz faiz indirimi kararının ardından dolar/TL kurundaki düşüş sürüyor.

  Dolar/TL kuru 9,53’ün üzerine çıkarak günlük yükselişini yüzde 3’ün üzerine taşıdı ve yeni bir rekor kırdı.

 2. Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) bu hafta düzenlediği Genel Kurul'dan bir kare

  OECD’ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede eksikleri olduğu için Türkiye'nin daha sıkı izlenmesini gerektiren gri listeye alındığını duyurdu. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise bu kararın “hak edilmeyen bir sonuç ortaya çıkardığını” belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. JPMorgan, TCMB’nin gelecek ay 100 baz puan daha faiz indirimine gitmesini bekliyor

  ABD'li yatırım bankası JPMorgan, TCMB’nin aldığı faiz kararı sonrası yayımladığı piyasa notunda Kasım ayında 100 baz puan daha faiz indirimine gidilmesini beklediğini açıkladı.

  JPMorgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci, kaleme aldığı piyasa notunda bugün yapılan faiz indirimiyle enflasyonun birincil öncelik olmadığının anlaşıldığını belirtti.

  Kurum aynı zamanda yılsonu enflasyon beklentisini yüzde 16,7’den yüzde 19,9’a yükseltti.

  JPMorgan, TCMB’nin gelecek ay 100 baz puan daha faiz indirimine gitmesini bekliyor
 4. Serdar Tatlı

  Anadolu Ajansı, MHK yönetimindeki tüm üyelerin, istifalarını Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu'na sunduğunu bildirdi. Kurulun üyelerinden Metin Tokat ise önceki gün istifa etmişti. TFF'den henüz son istifalarla ilgili bir açıklama yapılmadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Goldman Sachs ve Barclays: Merkez Bankası faiz indirimine devam edecek, yıl sonu tahmini yüzde 15

  tl dolar

  Barclays ve Goldman Sachs bankaları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam edeceği tahmininde bulundu.

  Reuters’ın aktardığına göre iki banka da yıl sonunda politika faizinin yüzde 15 olacağını öngörüyor.

  Goldman Sachs’ın tahmininde Para Politika Kurulu’nun öncelikle 50 baz puan faiz indirimine gideceğini, sonraki iki toplantıda da 25 baz puanlık indirimler yapılacağı yer aldı.

  Goldman Sachs, yüksek enflasyon nedeniyle bunun yanlış bir karar olacağını aktardı:

  “Türk ekonomisinin esas probleminin büyümenin artması yerine, zaten yüksek seviyede olan enflasyonun artacak olması.

  “Enflasyonun resmi hedefin dört katı olması nedeniyle ana sorunun enflasyon olmaya devam edeceğini, faizler düşürüldükçe enflasyonun artacağını düşünüyoruz.”

  Barclays bankası ise faizlerin tek bir indirimle yüzde 15’e çekileceği görüşünde:

  “2022’de faizlerin yüzde 15 seviyesinde kalacağını, yukarı yönlü risklerin bulunacağını öngörüyoruz.”

  Barclays 2021 sonu için enflasyon tahminini yüzde 15,5, dolar/TL kuru tahminini ise 9,7 olarak duyurdu.

 6. Esra Hankulu iddianamesi: Ümitcan Uygun hakkında, kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet talebi

  Ümitcan Uygun
  Image caption: Ümitcan Uygun

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Esra Hankulu’nun evinde ölü bulunmasına dair soruşturmasında Ümitcan Uygun hakkında ağırlaştırılmış müebbet talep etti.

  25 yaşındaki Hankulu, Ankara Mamak’taki evinde 5 Ağustos’ta ölü bulunmuştu.

  İddianamede, sanık Ümitcan Uygun'un Esra Hankulu'yu öldürdüğü, diğer 2 sanık ise suç delillerini kararttıklarına vurgu yapıldı. Ümitcan Uygun için 'kendisini savunamayacak durumdaki kişiyi kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Furkan G. ve Dilan C. için ise 'suç delillerini gizlemek' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

  Hankulu ile geceyi evde geçiren ve gözaltına alınan arkadaşları Dilan C. ile Furkan G., kamuoyunda 'Aleyna Çakır' olarak bilinen Sema Esen’in ölümüyle ilgili soruşturmada şüpheli olan Ümitcan Uygun'un da geceyi evde geçirdiğini söylemişti.

  Bunun üzerine Ümitcan Uygun da gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Uygun, 'kasten öldürme' suçundan tutuklanmış, Furkan G. ile Dilan C. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

  Soruşturma kapsamında Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilen kan örneklerinin incelenmesi sonucu hazırlanan raporda Hankulu ile evde bulunan Ümitcan Uygun, Furkan G. ile Dilan C.’nin kanında uyuşturucu madde tespit edildi. İstanbul Adli Tıp Kurumunca hazırlanan raporda ise Esra Hankulu’nun künt kafa travması sonrası meydana gelen iç kanama sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

 7. Muhalefet faiz indirimi hakkında ne dedi?

  Muhalefet liderleri Merkez Bankası’nın bugünkü faiz indirimi kararı sonrası iktidarı ve Merkez Bankası’nı eleştirdi.

  Ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından “Şahıs ve şürekası ülkeyi açlığa doğru götürüyor. Bu yapılanlar ya millete ihanet ya da bir sağlık sorunu… Başka bir izahı yok!” paylaşımında bulundu.

  View more on twitter

  Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle “Erdoğan’ın talebini yerine getirdiğini” söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Herhangi bir istikrar yok, hiç kimse önünü göremiyor. Alınan karar, geniş kitlelerin ağır bir ekonomik yük altında kalacağını gösteriyor” dedi.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, “Ciddiyetsiz bir iktidarın, atadığı liyakatsiz bir bürokrat aracılığıya verdiği, rasyonellikten uzak bir kararın sonucunda olan yine hane halkımıza, esnafımıza ve KOBİ'lerimize oldu” dedi ve ekledi:

  “Bu aziz millet bunu hak etmiyor. Çok yazık…”

  HDP Ekonomiden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ise bugün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Güveni sağlayamamışsanız faizi düşürmek intihardır. Dolar ve euroya bağlı tüm ürünlerin fiyatı artıyor. Vatandaşlarımız zam altında kalıyor. Tek adam rejimi sebep, faiz sonuçtur. Böyle bir aymazlık olamaz. Bu bir intihardır” ifadelerini kullandı.

  Paylan geçmişte de faizlerin olması gereken seviyenin altına çekildiğini, daha sonra çok yüksek seviyelere çekilmek zorunda kaldığını hatırlattı.

  DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise faizin talimatla indirildiğini vurguladı:

  View more on twitter

  Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu da “TCMB enflasyon ile mücadele edeceğine siyasetin güdümüne girmiş savruluyor” ifadelerini kullandı:

  View more on twitter
 8. Gram altının fiyatı, TCMB'nin faiz kararının ardından rekor kırdı

  Gram altın, dolar/TL'nin TCMB'nin faiz kararı sonrasında hızlı bir yükseliş kaydetmesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

  Bloomberg HT'nin haberine göre gram altın, küresel altın fiyatlarındaki yatay seyre rağmen Dolar/TL'nin 9,48'in üzerine çıkmasıyla 2020'nin Kasım ayında gördüğü 540 TL'yi geride bırakarak 543 TL ile yeni bir rekor kırdı.

  Gram altın, geçen hafta dolar/TL ve küresel altın fiyatlarındaki yükselişle beraber günü 530 TL’den kapatarak bu yılın zirvesine ulaşmıştı.

  Yeni haftaya 526 TL civarında başlayan gram altın, küresel altın fiyatları ve dolar/TL’deki paralel yükselişle 534 TL’ye kadar tırmandı.

  Gram altın en son 6 Kasım’da gün içi 540 TL’ye ulaşarak zirveyi gördükten sonra günü 534 TL’de kapatarak rekor gün kapanış seviyesine ulaşmıştı.

  Eğer gram altın bugünü 534 TL'nin üzerinde kapatırsa gün kapanış rekorunu da geride bırakmış olacak.

  Gram altının fiyatı, TCMB'nin faiz kararının ardından rekor kırdı
 9. Yabancı ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz indirimini nasıl yorumladı?

  tcmb

  Londra merkezli Bluebay Varlık Yönetimi’nden Tim Ash ve Frankfurt merkezli Commerzbank’ten Ulrich Leuchtman, Merkez Bankası’nın 200 puanlık faiz indirimi kararı hakkında Reuters’a konuştu.

  Tim Ash, “Merkez Bankası herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Piyasalar en kötü ihtimalle 100 puanlık indirim bekliyordu” dedi ve ekledi:

  “Kavcıoğlu’nun Kılıçdaroğlu ve piyasalara mesajı açık: Ben yalnızca Erdoğan’ı dinlerim, başkasını dinlemem.

  “Patron daha düşük faiz istiyor ve ben kimim ki buna engel olayım.”

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Ekim’de Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nu ziyaret etmişti.

  Ash, Türkiye’nin para politikasının “delice bir deney” olduğunu, bunun bedelinin ise Türk lirası ve enflasyonun seyrince görüleceğini söyledi.

  Commerzbank’tan Ulrich Leuchtman ise bu indirimin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşleriyle tutarlı olduğunu fakat kurdaki artış nedeniyle reel ekonomiye ciddi bir zarar verme ihtimali bulunduğunu söyledi.

  'Gelecekteki indirimler inandırıcılığını yitirebilir'

  Leuchtman bunun yanlış bir politika olduğunu ekledi:

  “Bundan sonra ne olacağını kestirmek zor.

  “Türkiye’nin 2008’deki gibi bir durumla karşı karşıya ve acil bir faiz artışı yapmak zorunda kalması çok olası.

  “Bütün bunlar yalnızca liranın daha fazla çakılmasına yol açar.

  “Türkiye için en kötü senaryo ise piyasaların 2008’de yaşananlardan ders almış olması, Merkez Bankası’nın faiz artışı yapsa bile kısa bir süre sonra tekrar hızla faiz indireceğini düşünmeleri olur.

  “Bu durumda Merkez Bankası’nın gelecekteki olası faiz artırımları da istenen etkiyi yaratmaz.

  “Önümüzdeki süreçte TL’nin artan bir hızla değer kaybetmesi o kadar büyük bir ihtimal ki, şu anda açık TL pozisyonunda olmamak en doğrusu olur."

  'Cumhurbaşkanlığı tarafından yaratılan kriz riski'

  AFP haber ajansının aktardığına göre ABD merkezli risk danışmanlığı şirketi Eurasia Group ise bu indirimin “Para politikasının Erdoğan’ın büyük etkisi altında olduğunu gösterdiğini” aktardı ve ekledi:

  “Erdoğan Türk ekonomisini Cumhurbaşkanlığı tarafından yaratılan bir krize çekme tehlikesiyle karşı karşıya.”

  Kararın ardından bir değerlendirme yayınlayan Eurasia Group, TÜSİAD’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda iş dünyası liderinin Merkez Bankası’na bağımsızlığını geri kazanma ve TL’nin değerini sabit tutma çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

 10. Ekonomistler Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararını nasıl yorumladı?

  Merkez Bankası’nın 200 puanlık indirimle faizleri yüzde 16’ya düşürme kararının ardından çok sayıda ekonomist sosyal medyada kararı eleştirdi.

  Uğur Gürses, “Yandı gülüm keten helva… Çok yazık” ve “Neydi o söz? ‘Atın ölümü arpadan olsun muydu?” paylaşımlarında bulundu.

  View more on twitter

  Gürses karar öncesi de “Ülke ne yöne doğru gidiyorsa parası da o yöne gidiyor” demişti.

  Refet Gürkaynak ise “Geçmiş olsun” dedi.

  Gürkaynak bir sunucunun “Merkez Bankası'nın fiyat istikrarı gibi bir hedefi var mı yoksa bunu artık duyurulardan çıkarmalı mı?” sorusunda haklı olduğunu ekledi:

  View more on twitter
  View more on twitter

  Gürkaynak karar öncesindeki paylaşımında ise “Kötü para politikası yapılacak. Nereden biliyoruz? Faiz indirmek bu ortamda çok zararlı olduğu, enflasyonu yükseltip döviz borçlusunu iyice boğacağı; indirmemek geçen ayki indirimi iyice anlamsızlaştıracağı için. Kötü kurumsal çerçevede iyi iktisat politikası yapılamıyor” yorumunda bulunmuştu.

  Mahfi Eğilmez, karar sonrası paylaşımında “Aaaaa! Bak ne yaptılar?” dedi.

  View more on twitter

  Eğilmez karardan önceki paylaşımlarında ise “Bir ülkede insanlar merkez bankasının alacağı karar üzerine iddia oynuyorsa o ülkede para politikası değil politika parası vardır” ve “Türkiye, pek çok konunun tersinin kanıtlanmaya uğraşıldığı özel bir laboratuvar gibidir: Mesela dalgalı kurda devalüasyon yapmaya çalışır, faizi indirerek enflasyonu düşürmeye çabalar. İlginç bir ülkedir yani” ifadelerini kullanmıştı.

  Gizem Öztok Atınsaç ise Eylül’den bu yana bono faizinin 350 baz puan yükseldiğini söyledi ve izlenen politikanın belirgin bir hata olduğu yorumunda bulundu.

 11. Son dakikaMerkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası döviz rekor kırdı

  Merkez Bankası’nın 200 puanlık faiz indirimi sonrası döviz rekor kırdı.

  Türk lirası yüzde 2,5 civarında değer kaybetti.

  Dolar 9,48, euro 11,08, sterlin ise 13,08 seviyesini gördü.

  Anketlerde 50 puanlık faiz indirimi bekleniyordu.

  Böylece yeni faiz oranı yüzde 16 oldu.

  TÜİK verilerine göre Eylül ayında enflasyon 19,58 olarak gerçekleşmişti.

  Merkez Bankası'nın bugünkü kararında "Politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı değerlendirilmiştir" ifadeleri yer aldı.

 12. Son dakikaMerkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı istifa etti

  Merkez Hakem Kurulu Başkanı Serdar Tatlı istifa etti.

  NTV, istifa dilekçesinin federasyona sunulduğunu fakat henüz kabul edilmediğini aktardı.

  Spor basını, istifanın gerekçesi olarak sezon başından bu yana ligde eleştirilen hakem kararları olduğunu söyledi.

  Son günlerde Kulüpler Birliği, hakem atamalarına kulüplerin de dahil olması gibi bazı taleplerle Türkiye Futbol Federasyonu’yla görüşmüştü.

  Ajanslar görüşmenin olumlu geçtiği, TFF’nin kulüplerden gelen talepleri değerlendirmeye alacağına dair haberler geçmişti.

  Tatlı’nın yardımcılarından Metin Tokat da üç gün önce istifa etmişti.

  Serdar Tatlı Ağustos 2020’de göreve başlamıştı.

  TRT ve Fanatik gazetesine göre son 20 yılda MHK’da 14 ayrı yönetim, 10 ayrı başkan görev yaptı.

 13. Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Osman Kavala için çağrı yapan 10 elçi açıklaması: “Bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz”

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretinin ardından Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  ABD, Almanya, Fransa ve Hollanda’nın da aralarında bulunduğu 10 ülkenin büyükelçilerinin “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz” açıklaması hakkında konuşan Erdoğan, “Dışişleri Bakanımıza söyledim. Bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye ders vermek sizin haddinize mi?” dedi.

  Erdoğan, “Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Soros artığıyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

  Ülkeler, yabancı diplomatları “istenmeyen adam” ilan ederek topraklarını terk etmelerini talep edebiliyor.

  Türkiye’nin böyle bir şey yapıp yapmayacağı ise bilinmiyor.

  Daha önce Türkiye, söz konusu 10 elçiyi Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak tepki göstermişti.

  Erdoğan Türkiye’nin F-35’ler için ABD’ye ödediği 1,4 milyar doların da “öyle veya böyle” alınacağını söyledi ve iki ülkenin savunma bakanlıkları tarafından alt düzeyde görüşmeler yürütüldüğünü belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İdlib hakkında ise “Bütün ağır silahlarımızla cevap vermeye devam ediyoruz. Bu işi kendi akışına bırakamayız” dedi.

  Erken seçim çağrılarına da değinen Erdoğan, “Ben ‘seçimler zamanında yapılacak diyorum, asla geri adım yok’ diyorum. Devlet Bey, aynı şekilde, Haziran 2023’ü söylüyor. Seçim zamanında yapılacak” diye konuştu.

 14. RTÜK: Bazı spor karşılaşmaları şifresiz yayınlanmak zorunda

  RTÜK Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde yarı final ve sonraki maçların şifresiz yayınlanması gerektiğine karar verdi. Konferans Ligi ise tamamen şifreli yayınlanabilecek
  Image caption: RTÜK Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi'nde yarı final ve sonraki maçların şifresiz yayınlanması gerektiğine karar verdi. Konferans Ligi ise tamamen şifreli yayınlanabilecek

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bazı önemli spor müsabakalarının şifresiz yayınlanması yönünde bir karar aldı.

  RTÜK’ün sitesinde yayınlanan listeye göre açık yayın yapılması gereken turnuvalar ve karşılaşmalar şöyle:

  • Yaz, Kış ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları
  • FIFA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları
  • FIBA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları
  • Türk milli futbol takımlarının eleme ve final karşılaşmaları
  • Türkiye Kupası (Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol) karşılaşmaları
  • UEFA Avrupa Ligi yarı final ve final karşılaşmaları
  • UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final ve final karşılaşmaları ile UEFA Süper Kupa karşılaşması
  • Dünya Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları
  • Avrupa Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları
  • Dört Büyük Tenis Turnuvası yarı final ve final karşılaşmaları (Wimbledon, Roland Garros, Avustralya Açık ve ABD Açık Tenis Turnuvaları)
  • Basketbol Euroleague ve Euroleague Women Final Four karşılaşmaları
  • Voleybol CEV Şampiyonlar Ligi yarı final ve final karşılaşmaları (Kadınlar-Erkekler)
  • Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu
  • Akdeniz Oyunları
  • İstanbul Maratonu
  • Gazi Koşusu
  • İslam Dayanışma Oyunlar
  • Kırkpınar Yağlı Güreşleri
  • Mevlana Anma Törenleri (Şeb-i Arus)
  • Yunus Emre Şenlikleri
  • Hacı Bektaşi Veli Anma Törenleri
  • Nevruz Etkinlikleri
  • Boğaziçi Kıtalararası Yarışmaları
 15. İstanbul Fırıncılar Odası’ndan ekmeğe zam talebi: 230 gram ekmek 2,5 TL olsun

  fiyat listesi

  İstanbul Fırıncılar Odası, ekmeğe zam yapılması için İstanbul Ticaret Odası’na başvurdu.

  DHA’nın aktardığı habere göre İstanbul Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu’nun bu ay yaptığı toplantıda alınan karar ile 230 gram ekmeğin 2,5 TL olması talep edildi.

  Ajans, il genelinde pek çok fırının şimdiden zam yapmaya başladığını aktardı.

  DHA’ya konuşan Beşiktaş'taki fırın işletmecisi İbrahim Can "Un fiyatları çok yüksek olduğu için biz mecburiyetten zam yapıyoruz. Unun torbası 200 liranın üzerinde. Bu maliyetlere nasıl kurtaracağız?” ifadelerini kullandı.

  Fatih'te fırıncılık yapan Yılmaz Özdemir ise "Aslında 2,5 lira bile kurtarmıyor" diye konuştu.

  Sarıyer’de fırın işleten İdris Şişman da "Şu an ekmek 2,5 lira. Başkan 2,5 lira dediği zaman 2,5 liradan satıyoruz" ifadelerini kullandı.

 16. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Sayın bürokratlar, bugün kararlar alırken düsturunuz sadece milletimizin refahı olsun

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda bürokratlara seslendi.

  Kılıçdaroğlu “Bugün kararlar alırken, düsturunuz sadece milletimizin refahı olsun. Siz bu milletin onurlu evlatlarısınız, bunu hiç unutmayın” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter