Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. Türkiye'de son 24 saatte 18 bin 561 yeni vaka tespit edildi, 176 can kaybı oldu

  Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye'de son 24 saatte 18 bin 561 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

  Covid-19 kaynaklı 176 can kaybı oldu.

  347 bin 232 test yapıldı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Risk grubunda bulunan ileri yaştakiler, kronik hastalığı olanlar yine yüksek hassasiyet göstermeli. Aşıları eksik olan herkes aşılarını tamamlamalı" diye yazdı.

  View more on twitter
 2. Reina saldırısıyla bağlantılı olduğu düşünülen zanlı Kırgızistan'da yakalandı

  Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi, 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilen Reina saldırısına karıştığı düşünülen bir zanlının Kırgızistan'da düzenlenen operasyonda yakalandığını duyurdu.

  Milli Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadele operasyonu sonucunda yabancı uyruklu zanlı M.Ş.R'nin gözaltına alındığı belirtildi.

  İstihbarat tarafından gözaltına alınan kişinin, İstanbul'da 2017'de 18 ülkeden 39 kişinin yaşamını yitirdiği Reina terör saldırısının zanlısı olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

  Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Reina saldırısının 'askerlerinden biri tarafından gerçekleştirildiğini' açıklamıştı.

  Reina saldırısıyla bağlantılı olduğu düşünülen zanlı Kırgızistan'da yakalandı
 3. Stokçuluk yaptığı gerekçesiyle otomotiv bayisine 545 bin TL para cezası verildi

  otomobil

  Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu, İzmir'de bir otomotiv bayisine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst sınırı olan 545 bin 550 lira idari para cezası verdi.

  Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, tüm sektörlerde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorunlu olan mal ve hizmetlerde yapılan haksız fiyat artışları ile tüketicilerin mallara ulaşmasının engellenmesine sebep olan stokçuluk faaliyetlerine yönelik suistimallerin yakından takip edildiği aktarıldı.

  Açıklamada, "Arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kurallı serbest piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tüm imkanlar seferber edilmektedir." denildi.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısı sonrasında, "Girdi maliyetleriyle ve kurdaki yükselişle izah edilemeyecek fiyat artışı yapan, bilhassa da stokçuluğa yönelen hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmayacaktır" ifadesini kullanmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), stokçulara ceza artırımını öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sunmaya hazırlanıyor.

 4. Mahkeme, Osman Kavala'nın tutukluluğuna yapılan itirazı reddetti

  Osman Kavala

  Osman Kavala'nın tutukluluğuna ilişkin yapılan itiraz, üst mahkeme olan 14. Ağır Ceza Heyeti tarafından reddedildi.

  Birleştirilen Gezi ve Çarşı davasının ikinci duruşmasında Osman Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verilmiş ve dava 17 Ocak'a ertelenmişti. Karara yönelik 14. Ağır Ceza Mahkemesine itiraz edilmişti.

  Gezi Parkı eylemlerine ilişkin aralarında iş adamı Osman Kavala, gazeteci Can Dündar, Ayşe Mücella Yapıcı ve oyuncu Mehmet Ali Alabora'nın da bulunduğu 16 sanığın ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla yargılandığı dava, 18 Şubat 2020'de karara bağlanmıştı.

  İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tutuklu sanık Osman Kavala’nın da aralarında olduğu 9 sanığın beraatına, firari sanıklar Ayşe Pınar Alabora, Can Dündar, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu, İnanç Ekmekçi ve Mehmet Ali Alabora'nın ise dosyalarının ayrılmasına hükmetmişti. Savcılığın yerel mahkemenin kararını istinafa taşımasının ardından İstanbul Bölge Adliye 3. Ceza Dairesi 22 Ocak 2021’de 9 sanık hakkındaki beraat kararını bozmuştu.

  Bozma kararının ardından İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Nisan 2021’deki duruşmada bu dava ile yakalamalı sanıklar Can Dündar, Mehmet Ali Alabora, Ayşe Pınar Alabora, Gökçe Tüylüoğlu, Handan Meltem Arıkan, Hanzade Hikmet Germiyanoğlu ve İnanç Ekmekçi'nin dosyasının birleştirilmesine karar vermişti.

 5. Demokratik Bölgeler Partili Gezer'in cezaevinde intihar ettiği iddiası için TBMM araştırması istendi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  2016 yılında tutuklanan Mardin'in Dargeçit ilçesi Demokratik Bölgeler Partisi'nin yöneticilerinden Garibe Gezer'in Perşembe günü tutuklu bulunduğu 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde hücre cezasındayken intihar ettiği iddia edildi.

  HDP Mardin milletvekilleri Ebru Günay ve Pero Dündar, Gezer'in ölümünün ''şaibeli'' olduğunu savunarak bu olayın meclis araştırmasıyla incelenmesini talep ettiler.

  Günay ve Dündar, Garibe Gezer'in daha önce de sistematik işkenceye maruz kaldığını, cezaevi gardiyanları tarafından cinsel şiddete uğradığını öne sürerek Gezer'in bu iddiasını yazdığı mektuplar ve avukatları aracılığıyla dile getirdiğini ifade ettiler:

  ''Gezer’in şüpheli ölümünün, öncesinde maruz kaldığı sistematik işkence sürecinin ve cinsel şiddetin tüm yönleriyle araştırılması, suçların açığa çıkarılması ve faillerin hak ettikleri cezaya çarpıtılmasına yardımcı olunması amacıyla Anayasa’nın 98’inci İçtüzüğün 104’üncü ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederim.''

  Garibe Gezer'in cenazesi bugün Dargeçit ilçesinde toprağa verilecek.

  Demokratik Bölgeler Partili Gezer'in cezaevinde intihar ettiği iddiası için TBMM araştırması istendi
 6. 2 milyar dolar çaldığı ve halen faaliyetlerine devam ettiği öne sürülen kripto para dolandırıcıları hakkında suç duyurusunda bulunuldu

  Kripto para dolandırıcılığı iddiasında bulunan bir grup, İstanbul Adalet Sarayı önünde açıklama yapıp suç duyurusunda bulundu. Mağdurlar adına açıklama yapan avukat Adem Ay, "Toplamda ortalama 2 milyar dolardan bahsediyoruz" dedi.

  DHA’nın haberine göre İstanbul Adalet Sarayına gelen grup, Smart Trade Coin isimli kripto para şirketi ve şirketle bağlantılı 11 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Suç duyurusu dilekçesinde söz konusu 11 kişi hakkında, “Bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırıcılık suçu", “Nitelikli dolandırıcılık" ve “Yatırım tavsiyesi verme" suçlarından cezalandırılması istendi. Şikayetlerinin ardından mağdurlar adliye önünde açıklama yaptı.

  Avukat Adem Ay,mağdurların tüm birikimlerinin ellerinden alındığını öne sürdü.

  Mağdurlardan Nimet An seslerini duyuramadıklarını dile getirerek “6 aydır şikayetçi olmuşuz, 6 ay içinde hiçbir şey yok. Bizim elimizden bütün yatırımlarımızı aldılar. Benim 4 tane yetimim var, benim eşim kendini asarak vefat etti. Biz hem dolandırıldık hem de mağdur olduk. Ben buradan Cumhurbaşkanıma sesleniyorum lütfen sesimizi duysunlar. Bize yardımcı olsunlar. Öyleyse biz de dolandırıcılık yapalım biz de kalkalım onun bunun parasıyla zevk yapalım. 40 bin elden verdim 185 bin lira değerindeki çeyreği de bozdurup elimden aldılar" dedi.

  Kafiye Çelebi ise 2016 yılında 30 bin dolar verdiğini söylerken, "Dairem vardı burada satmıştım dairenin parasını verdim. Şu andaki kaybım benim 300 bin dolar" ifadesini kullandı.

  Quote Message: Şirket hakkında en son yapmış olduğumuz savcılık görüşmesinde Marshall Adaları'nda kurulmuş hayali bir posta kutusu olduğu tarafımıza belirtilmiştir. Bununla birlikte ne yazık ki mağdurlar ve mağduriyet artmaya devam etmektedir. Çünkü şirketin websitesi halen açık durumdadır. Halen kişiler reklam yapmaya devam etmektedir ve mağduriyet sayısı şikayetlere rağmen artmaya devam edecektir. Buradan soruşturmanın genişletilmesini ve kodlar üzerinden paraların nereye aktarıldığını ve nasıl buraya getirileceği noktasında araştırmanın tam manasıyla yapılması için savcılıklarımızın elini taşın altına koymasını istiyoruz. Toplamda ortalama 2 milyar dolardan bahsediyoruz. from Adem Ay Avukat
  Adem AyAvukat
  2 milyar dolar çaldığı ve halen faaliyetlerine devam ettiği öne sürülen kripto para dolandırıcıları hakkında suç duyurusunda bulunuldu
 7. TCMB, tekrar piyasaya doğrudan müdahale ediyor

  TCMB, tekrar piyasaya müdahale ettiğini açıkladı.

  TCMB'nin açıklamasında, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" denildi.

  Bu geçen haftaki müdahalelerin ardından üçüncü müdahale.

  TCMB, tekrar piyasaya doğrudan müdahale ediyor
 8. Dolar/TL, haftanın son işlem gününde 13,95’in üzerini gördü

  Hafta boyunca tarihi zirvesinin altında seyreden dolar/TL, haftanın son işlem gününde 13,95’in üzerini gördü.

  Geçtiğimiz günlerde kur 13,80 civarında dolaşıyordu.

  TL'nin geçen hafta illikit piyasada 14 seviyesini görmesinin ardından TCMB iki defa dolar satarak piyasaya müdahale etti.

  TCMB'den aynı hamlenin gelip gelmeyeceği yakından izleniyor.

  TL'nin geçen hafta illikit piyasada 14 seviyesini görmesinin ardından TCMB iki defa dolar satarak piyasaya müdahale etti.

  TCMB'nin iki müdahalesi de kurun 13,8 seviyesinin üzerine çıkmasıyla başlamıştı.

  Dün Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bağlı kuruluşların 2022 Yılı Bütçe Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilirken, Bakan Nureddin Nebati konuşmasında likidite riskinin azaltılması amacıyla güçlü nakit rezervi tutulması politikasına devam ettiklerini söyledi.

  Nebati ayrıca, tüm adımları serbest piyasa ekonomisi ve finansal serbesti ilkesiyle tam uyumlu şekilde atacaklarını da kaydetti.

  Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's de, Türkiye'de tüketici enflasyonunun gelecek aylarda yüzde 25'i aşabileceğini belirtirken, Aralık'ta olası bir yeni faiz indiriminin enflasyon tahmininin üzerinde yukarı yönlü baskı yarattığını söyledi.

  TCMB'nin bir sonraki para politikası toplantısı 16 Aralık'ta yapılacak.

  Dolar/TL, haftanın son işlem gününde 13,95’in üzerini gördü
 9. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Türkiye'nin değer kaybeden para birimi yüzünden ağır darbe alan ekonomisine yeni reçete Çin modeli olarak gösteriliyor. Ancak Türkiye'nin Çin'e dönüşmesi için sadece rekabetçi bir kura sahip olması yetmiyor. Diğer yandan bu model ile ilgili bir diğer sorun da Çin'in de aslında ihracata dayanan ekonomi modelini değiştirmeyi amaçlaması.

  Türkiye'nin değer kaybeden para birimi yüzünden ağır darbe alan ekonomisine yeni reçete Çin modeli olarak gösteriliyor. Ancak Türkiye'nin Çin'e dönüşmesi için sadece rekabetçi bir kura sahip olması yetmiyor. Bu model ile ilgili bir diğer sorun da Çin'in de aslında ihracata dayanan ekonomi modelini değiştirmeyi amaçlaması.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. İmamoğlu'ndan, Soylu’nun İBB’ye yapılan işçi alımlarıyla ilgili iddialarına yanıt: “Eğer teröristlerse neden gelip almıyorlar”

  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İBB’ye yapılan işçi alımlarıyla ilgili gündeme getirdiği iddialara yanıt verdi.

  İmamoğlu, “Eğer teröristlerse neden gelip almıyorlar” dedi.

  "Bağımsız tıp kuruluşlarını göreve davet ediyorum. Bu beyefendiyi incelesinler" diyen İmamoğlu, "Ülkemize daha fazla zarar vermesin" ifadesini kullandı.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan personel alımları ile ilgili iddialarda bulunmuştu.

  İBB'ye yaklaşık 33 bin kişi alındığını belirten Soylu, "Bu 33 bin kişiden 12 bin kişiye ancak bakıldı. 455 tanesinin PKK ve KCK kaydı var. 80'inin DHKPC, 20'sinin MLKP, 2'sinin MKP kaydı var ve diğerlerinin kayıtlarını da gönderebilirim" demişti.

  View more on twitter
  Quote Message: Ne demiş sayın bakan? İBB'de çeşitli terör örgütlerine mensup 557 kişi çalışıyor dedi. Yani 86 bin iBB çalışanını zan altında bırakıyor. Bu ilk değil. Ben ilk gün cevap verecektim ama bekledim. Gelip o 557 kişiyi alacaklar sandım. Terör örgütü üyesiyse gelip tutuklayacak sonuçta. Yalanı konuş, iftirayı at, köşene çekil. Meclisteki tutumu, tavrı, davranışları, kavga etme biçimi, psikolojik ruh hali açısından burdan çağrı yapıyorum. Ciddi bir öneride bulunuyorum. Ciddiye alınsın istiyorum. Bağımsız sağlık kuruluşları gelsinler ve bu psikolojisi ciddi şekilde bozulmuş sayın bakanla ilgili analiz yapsınlar. Çünkü Türkiye'nin bu kadar önemli bir kurumunun başındaki insan bu haldeyse, İçişleri bakanlığımız tehlike altında demektir. from Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı
  Ekrem İmamoğluİBB Başkanı
 11. Enflasyon beklentisinde tarihi artış: TCMB'nin yaptığı ankete göre 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 21,39 oldu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ve profesyonelleri ile yaptığı aralık ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nde 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 21,39 oldu.

  Bloomberg HT'nin haberine göre kasım ayında bu beklenti yüzde 15,61 olarak kaydedilmişti. Aradaki fark veri setinin en yüksek farkı olarak gerçekleşti.

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) piyasa katılımcılarının beklentilerini derlediği anketinde enflasyon beklentilerindeki yükselişin sürdüğü izlendi.

  Ankette yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi de yüzde 19,31'den yüzde 23,85'e yükseldi.

  24 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 14,41 olarak gerçekleşti.

  Enflasyon beklentisinde tarihi artış: TCMB'nin yaptığı ankete göre 12 ay sonrası enflasyon beklentisi yüzde 21,39 oldu
 12. Ekim ayında işsizlik oranı %11,2 oldu

  Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 75 bin kişi azalarak 3 milyon 717 bin kişi oldu.

  TÜİK'in açıkladığı verilere göre işsizlik oranı ise 0,2 puanlık azalış ile %11,2 seviyesinde gerçekleşti.

  İstihdam edilenlerin sayısı 2021 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre 180 bin kişi artarak 29 milyon 581 bin kişi, istihdam oranı ise 0,2 puanlık artış ile %46,2 oldu.

  Genç işsizliği yüzde 20

  15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,8 puan azalarak yüzde 20,1, istihdam oranı 0,3 puanlık artışla yüzde 33,4 oldu. Bu yaş grubunda işgücüne katılma oranı ise bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 41,8 seviyesinde gerçekleşti.

  Ekim ayında işsizlik oranı %11,2 oldu
 13. Sudan'da kaçırılan iki Türk vatandaşı Sudan güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonla kurtarıldı

  Sudan

  Sudan'ın Darfur eyaletinde salı günü kaçırılan biri mühendis biri idari personel iki Türk vatandaşı, Sudan güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarıldı.

  Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Faşir kentinde çalıştıkları elektrik santralinden evlerine gittikleri sırada kaçırılan mühendis Fırat Can Baran ile idari personel Ömer Cünedioğlu'nun serbest kalmasıyla ilgili Anadolu Ajansı'na konuştu:

  "İki gündür ilgili kurumlarla yoğun irtibat halindeydik. Vatandaşlarımızın sağlık durumları ve moralleri gayet iyi. Faşir kentine 180 kilometre uzaklıktaki Kabkabiye bölgesindeki bir askeri tesiste misafir ediliyorlar. Helikopterle Faşir kentine oradan da başkent Hartum'a getirilecekler."

  Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki Türk elektrik santralinde çalışan 2 Türk vatandaşı ve Sudanlı şoför, 7 Aralık akşamı işten eve döndükleri sırada kimliği belirsiz kişilerce, içinde bulundukları araçla birlikte bilinmeyen bir yere götürülmüştü.