Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. THY, İtalya'daki grev nedeniyle bazı seferlerini iptal etti

  Türk Hava Yolları (THY), İtalya’da hava trafik kontrolörleri ve havalimanı çalışanlarının grevi nedeniyle yarın yapılması planlanan bazı seferlerini iptal etti.

  THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamaya göre, yarın İtalya’da hava trafik kontrolörleri ve havalimanı çalışanlarının da katılacağı bir grev yapılması bekleniyor.

  Grevin 24 saat sürmesi öngörüldüğünden THY'nin bu ülkeye yapacağı bazı seferler iptal edildi.

  Diğer seferlerde de gecikmelerin yaşanacağı tahmin ediliyor.

  Bu kapsamda, yarın "TK 1861-1862 İstanbul-Roma-İstanbul", "TK 1873-1874 İstanbul-Milano-İstanbul" ile "AnadoluJet TK 7794-7795 Sabiha Gökçen-Milano-Sabiha Gökçen" seferleri yapılamayacak.

  THY, İtalya'daki grev nedeniyle bazı seferlerini iptal etti
 2. CHP lideri Kılıçdaroğlu: "İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı değilim"

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı olmadığını söyledi.

  İstanbul Sanayi Odası'nı ziyareti eden Kılıçdaoroğlu, gazetecilerin cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin sorularını yanıtladı.

  Kılıçdaroğlu'na dün Haber Global'de katıldığı programda sarf ettiği 'İttifak isterse aday olurum' sözleri hatırlatılarak; 'Bugün ittifak ile bir temasınız oldu mu?' sorusu yöneltildi.

  Kılıçdaroğlu soruya, ''Bunu daha öncede ifade etmiştim, yeni bir şey değil aslında. İttifak bu konuda kararı birlikte, demokrasi konusunda birlikte mücadele ettiğimiz, parlamenter sistemi getirmek istediğimiz arkadaşlarla karar verilecek'' yanıtını verdi.

  Bir gazetecinin "İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş'ın adaylığına karşı olduğunuzu söylemiştiniz, aynı fikirde misiniz?" şeklindeki sorusuna Kılıçdaroğlu, şu yanıtı verdi:

  "İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı değilim, arkadaşların şu anda görevleri var ve şu anda çalışıyorlar. Başarılı bir süreci İstanbul ve Ankara'ya yaşatıyorlar."

  CHP lideri Kılıçdaroğlu: "İmamoğlu ve Yavaş'ın cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı değilim"
 3. Bahçeli: Türkiye ekonomisinde olağanüstü hiçbir şey yoktur

  Bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli "Yükselen, toparlanan ve dengeye gelen Türkiye ekonomisinde olağanüstü hiçbir şey yoktur." dedi.

  "Türkiye'nin büyüyen, güçlenen ve zenginleşen bir ülke olduğunu" belirten Bahçeli "Dönemsel sorunlar geçicidir, kısa süre sonra her şey eskisinden daha iyi olacaktır" dedi.

  Bahçeli CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda da "Kılıçdaroğlu'nun adaylık çabası beyhude çünkü bu sakil zihniyet karar ve irade haysiyetini çoktan yabancı güçlere devretmiştir. Zillet ittifakının ruhu ve ruhsatı Türkiye düşmanlarının eline geçmiştir." dedi

  "Maalesef Türkiye aylardır, zillet ittifakının meçhul ve müphem 'Cumhurbaşkanı adayı' üzerinde devamedegelen fuzuli tartışmalarla meşgul edilmektedir." diyen Bahçeli şöyle devam etti;

  'Taktik siyaset kurnazlığı'

  "Sivriltilmeye çalışılan sipariş isimler etrafında yoğunlaşan adaylık karmaşasının esasen taktik bir siyaset kurnazlığı olduğu da gözümüzden kaçmamaktır.

  Buna rağmen zillet ittifakının cumhurbaşkanı adayını belirlemeye, CHP Genel Başkanı’nın iddia ve ifade ettiğinin aksine, ittifakı oluşturan partilerin genel başkanlarının mezun olmadığı açıktır.Hala ve henüz zillet partilerinin sırtını yasladıkları efendilerinden bir aday işareti alamadıkları ortadadır."

 4. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES)

  Türkiye'de hekimlerin özlük haklarında iyileştirici düzenlemeler içeren ve tüm partilerin oybirliğiyle TBMM'ye getirilen yasa teklifinin geri çekilmesi sonrası sağlık çalışanları bugün ülke çapında grevde. Hastanelerde acil hastalar, diyaliz hastaları, gebeler, çocuk aciller, kanser hastaları, yoğun bakım hastalarının bakımı aksamayacak. Covid-19 hastalığı ve hastalık şüphesi ile başvuranların poliklinik ve klinik tedavilerine devam edilecek. Ankara'dan Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Galatasaray Başkanı Elmas'tan naklen yayın havuzundan çıkma tehdidi

  Burak Elmas

  Galatasaray Başkanı Burak Elmas, "Federasyonun yönetme iddiasının olup da yönetemediği naklen yayın havuzundan çıkma irademizi ve kararlılığımızı açıkça ifade ediyorum" dedi.

  Divan kurulu aralık ayı olağan toplantısında hakem kararlarına ilişkin açıklamalar yapan Elmas, "Oyun adil oynandığında, şanlı tarihimizin tanıklık ettiği gibi Galatasaray kazanacaktır. Ancak bugün oyun adil değil. Oyun, kendi koltuğunu düşünenlerin menfaatine alet ediliyor. İlk defa 5 maç üst üste, kasıtlı olarak bir camiaya operasyon yapıldığına şahit oldum." ifadelerini kullandı.

  "Futbol yara almasın, değeri daha da zarar görmesin diye yaşananları ortalığa dökmediklerini" söyleyen Elmas "Biz bu oyuna gelmedikçe, adaletsizliklerin, küstahlıklarını ve çirkinliklerini daha da arttırdılar. Camiamızın sinir uçlarıyla oynamayı, camiamızı bölmeyi hedeflediler. Galatasaray bu ufak hesaplara alet olmayacak kadar büyüktür." dedi.

  'Yayın havuzundan çıkarız'

  Elmas "TFF'de yarından itibaren herkes ya silkelenip kendine gelecek ya da koltukları terk edecek. Makamlar şereflidir. Esas olan makamdan şeref almak değil, ona şeref katmaktır. Yapamıyorsanız gideceksiniz" sözleriyle devam etti.

  Galatasaray Başkanı ayrıca yayın ihalesiyle ilgili açıklamalar da yaptı ve "Türk futbolunun değerini günden güne eriten bu federasyonun ve kurullarının devamı halinde yaklaşmakta olan yayın ihalesine markamızı sokmama konusunda hazırlık yapıyoruz. Federasyonun yönetme iddiasının olup da yönetemediği naklen yayın havuzundan çıkma irademizi ve kararlılığımızı açıkça ifade ediyorum" şeklinde konuştu.

 6. Dolar/TL kuru 14,82 ile tekrar rekor kırdı

  Dolar/TL, bugün 14,82 ile yeni zirveyi gördü.

  Kur, pazartesi günü rekor tazeledikten sonra Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın müdahalesiyle 14 seviyesinin altına geri çekilmişti.

  Salı günü öğleden sonra yeniden yükselişe geçen dolar kuru çarşamba günü 14,82 ile rekor tazeledi.

  Türkiye’nin risk primi olarak bilinen kredi temerrüt risk primi (CDS) 523 baz puan seviyesinde bulunurken 10 yıllık tahvil faizi yüzde 21,95 civarında seyrediyor.

  Dolar/TL kuru 14,76 ile tekrar rekor kırdı
 7. Türkiye'de satın alma gücü AB ortalamasının %38 altında kaldı

  Türkiye'nin Satın Alma Gücü Paritesi gayrisafi yurt içi hasıla endeksi 62 ile Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 38 altına kaldı.

  GSYH endeksi en yüksek ülke 263 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 30 ile Arnavutluk oldu.

  Bloomberg HT'nin haberine göre Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan Satın Alma Gücü Paritesi'ne göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2020 yılı sonuçlarında 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken bu değer Türkiye için 62 oldu.

  Karşılaştırmalara 27 AB üyesi ülke, üç Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), beş aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk), bir potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) ve Birleşik Krallık alındı.

  Kişi başına fiili bireysel tüketim düzeyi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 68 oldu ve AB ortalamasının yüzde 32 altında kaldı.

  Karşılaştırmalarda yer alan 37 ülke arasında kişi başına fiili bireysel tüketim değeri en yüksek ülke 145 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk oldu.

  Türkiye'de satın alma gücü AB ortalamasının %38 altında kaldı
 8. ÖSYM Başkanı Aygün: "Sağlık Bakanlığı'nın 20.000 sözleşmeli sağlık personeli alımına ilişkin kılavuzu yarın yayımlayacağız ve tercih sürecini başlatacağız"

  View more on twitter
 9. AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş ekonomik OHAL ilan edileceği iddialarını yalanladı: "Saçma sapan bir iddiadır"

  AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ekonomik OHAL ilan edileceği iddialarını yalanladı.

  CNN Türk'te gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Kurtulmuş, "Saçma sapan bir iddiadır, böyle bir şey söz konusu dahi olamaz, düşünülemez" dedi.

  Türkiye Bilimler Akademisi Asli Üyesi hukukçu Prof. Dr. İzzet Özgenç, 13 Aralık’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, toplumun ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilanına hazırlıklı olması gerektiğini belirtmişti.

  İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise bu uyarıya ilişkin, "Sermaye kontrolünden başlayarak vatandaşın dolar mevzuat hesaplarına kadar bazı adımların atılabileceği gibi bir endişe yaratır ki bu, Türkiye’nin çok zor duruma düşmesine ve iflas etmesine sebep olabilir. Sakın ha öyle bir el uzatma olmasın" demişti.

  Quote Message: Türkiye, ekonomik sistemini serbest pazar ekonomisinin şartları içerisinde gündeme almış bir ülkedir. Bu sistemin içerisinde serbest pazarın koşullarından asla taviz verilmeden devam eder. Hem dövizin fiyatlanması konusunda hem piyasadaki fiyatlar konusunda serbest pazar kuralları hakim olur. Ancak bugün de bir operasyondan bahsediliyor, stokçuluğa karşı ortada dolaşanlara karşı da hükümet her türlü tedbiri alır. Hiç kimsenin aklından OHAL gibi bir laf geçmesin. Türkiye'nin böyle bir ihtiyacı yoktur.
  AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş ekonomik OHAL ilan edileceği iddialarını yalanladı: "Saçma sapan bir iddiadır"
 10. Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın istifası sonunda kabul edildi

  Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi, Türk Hava Kurumu Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın istifasının kabulüne ve görevden alınmasına karar verdi.

  Aşçı'nın yerine Ali Yüksel atandı.

  Aşçı, Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden 1 Eylül tarihinde istifa etmiş; ancak o tarihten beri istifası kabul edilmemişti.

  Aşçı, THK Kayyum Heyeti Başkanlığı görevinden istifa etmek için THK’ye kayyum atanmasına karar veren Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi’ne 1 Eylül tarihinde istifa dilekçesi verdi.

  Ancak Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi Aşçı’nın istifasını kabul etmedi ve istifanın kabul edilmeme gerekçesini de açıklamadı.

  Bu gelişmenin ardından Aşçı, “Çekilme talepli dilekçemi ivedilikle karara bağlayın” ifadelerini kullanarak Ekim ayında tekrar yargıya başvurmuştu.

  Aşçı’nın ikinci istifa dilekçesi de kabul edilmeyince görevi fiilen bıraktığı öne sürülmüştü.

  Ankara 9’uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, Ekim 2019’da Cenap Aşçı, Adnan Zengin ve Abdullah Kaya’yı THK’ye kayyum heyeti olarak atamıştı.

  Geçen yaz Ege ve Akdeniz kıyılarını etkisi altına alan yangınlar sırasında THK söndürme uçaklarının kullanılmaması tartışmalara neden olmuş, THK Kayyum Heyeti Başkanı Aşçı bir televizyon programında “orman yangınları sırasında düğüne gittiğini” açıklamıştı.

  Aşçı’nın bu sözleri tepki çekmişti.

  Aşçı, 63. AKP Hükümetinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapmıştı.

  Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı'nın istifası sonunda kabul edildi
 11. Ayşe Sayın

  Ankara

  6 muhalefet partisinin temsilcileri

  Yasama, yürütme, yargı, kamu yönetimi, demokratik sistemin temel esasları ana başlıklarından oluşan parlamenter sistem önerisi, son redaksiyon işlemlerinin ardından rapor haline getirilerek liderlere sunulacak. Yapılan son toplantıda, Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) kaldırılması, siyasi etik yasası çıkarılması konusunda da uzlaşmaya varıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 12. Bayilerdeki araçları toplayarak fiyatlardaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi

  Hürriyet gazetesinin haberine göre otomotiv sektöründe 'sağlıksız' olduğu ifade edilen fiyat oluşumlarına yönelik harekete geçildi.

  Bayilerdeki araçları toplayarak tekel oluşturdukları ve araç fiyatlarındaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Operasyonun 50 ilde gerçekleştirildiği ifade edildi.

  Ticaret Bakanlığı, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'nca İzmir’de bir otomotiv bayiine stokçuluk yaptığı gerekçesiyle ceza üst sınırı olan 545 bin 550 liralık idari para cezası verildiğini duyurmuştu.

  Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

  "Ticaret Bakanlığınca, tüm sektörlerde tüketicilerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için zorunlu olan mal ve hizmetlerde yapılan haksız fiyat artışları ile tüketicilerin mallara ulaşmasının engellenmesine sebep olan stokçuluk faaliyetlerine yönelik suiistimaller yakından takip edilmektedir. Arz talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarına ve kurallı serbest piyasayı bozucu faaliyetlere karşı caydırıcı tedbirler alınmakta ve Bakanlığımızca mevzuat çerçevesinde tüm imkanlar seferber edilmektedir."

  Bayilerdeki araçları toplayarak fiyatlardaki artışı etkiledikleri gerekçesiyle 51 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi
 13. ABD Dışişleri Bakanı Blinken: "Çavuşoğlu ve Ermeni mevkidaşının özel temsilciler atanacağına dair açıklamalarını destekliyoruz"

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, attığı tweetinde, "Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ermeni mevkidaşının normalleşme sürecini tartışmak üzere özel temsilciler atanacağına dair açıklamalarını memnuniyetle karşılıyor ve destekliyoruz" dedi.

  View more on twitter
 14. Dünya gazetesi, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanı Ertem’in sunumunu yaptığı yeni ekonomik modeli haberleştirdi: “Büyümenin kaynağı sıcak para değil cari fazla”

  Dünya gazetesi haberinde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanı Cemil Ertem’in Kasım ayının sonunda sunduğu raporda yeni ekonomik modelin amaçlarını anlattığını aktardı.

  Sunumda, "Kur avantajı ve yatırımların artmasıyla ihracatın arttırılması ve cari fazla ile dış borca bağımlılığın sonlandırılması amaçlanmaktadır" denildi.

  Gazetenin haberine göre sunumda, yüksek faiz ve düşük kura dayalı ekonomik modelin yüksek faiz maliyetleri nedeniyle yatırım ortamını zayıflattığı ve ihracatta rekabet gücünü azalttığı eleştirisine yer verildi.

  Mehmet Kaya’nın haberine göre sunumda, “Dış borca, sıcak paraya dayalı bir dış ticaret rejimi ile yüksek faizin sonucu olan yüksek borç, sıcak para ve ithalata dayalı büyüme modeli” uygulanmayacağı vurgulanarak, temel politikalar şöyle sıralandı:

  ■ Net döviz girişine, küresel rekabete dayalı bir dış ticaret rejimi.

  ■ Düşük faizle yatırımları önceleyen, ihracatın ithalatı karşılama oranının çok üzerinde olduğu, cari fazla veren, küresel rekabette ve teknoloji ihracında öncü yeni bir büyüme modeli.

  ■ Toplam faktör verimliliğini esas alan, nitelikli işgücü ile hakkaniyetli bir ücret politikasına önem veren, refah düzeyi giderek artan bir üretim ve teknoloji üssü olmaya öncelik vermek.

  Gazetenin haberine göre sunumda yer alan bazı ifadeler ise şu şekilde:

  Quote Message: Yeni ekonomik modelde düşük faiz ortamı ile yatırımların desteklenmesi, büyümenin ve istihdamın sürdürülebilir hale getirilmesi, rekabetçi kur avantajı ve yatırımların artmasıyla ihracatın artırılması ithalatın düşürülmesi ve nihayetinde cari açığın cari fazlaya evrilerek dış borca bağımlılığın ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.
  Quote Message: Cari açığın finansmanında uzun yıllar büyük rol oynayan portföy yatırımlarının (sıcak paranın) yüksek seviyelerde oluşu, TL üzerinde baskı yaratan unsurların başında gelmiştir. Yeni model ile birlikte azalan cari açık, finansman ihtiyacı üzerindeki yükü azaltacağından, bu durumda hem net döviz açığı kapanmış hem de yabancıların hisse senedi ve borç senetleri piyasasında yarattığı kırılganlık azalmış olacaktır.
  Dünya gazetesi, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Danışmanı Ertem’in sunumunu yaptığı yeni ekonomik modeli haberleştirdi: “Büyümenin kaynağı sıcak para değil cari fazla”
 15. A health worker fills up a syringe with a Covid vaccine dose in Johannesburg on December 8, 2021.

  Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüsün Omicron varyantının dünya çapında daha önce eşi benzeri görülmemiş bir hızda yayıldığı uyarısında bulundu. Çok sayıda mutasyon içeren bu varyant bugüne kadar 77 ülkede tespit edildi. WHO Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ise varyantın muhtemelen daha fazla ülkede bulunduğunu, bunun henüz tespit edilmediğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 16. Yeni yıl öncesi başlatılan sahte ve kaçak içki operasyonunda 60 kişi hakkında gözaltı kararı alındı

  İçişleri Bakanlığı, yeni yıl öncesi ülke genelinde piyasa sahte içki sürmek isteyen suç gruplarına yönelik 'Zehir' operasyonunun başlatıldığını duyurdu.

  DHA'nın haberine göre operasyonda, şu ana kadar 31 bin 343 litre sahte ve kaçak içki ele geçirilirken hakkında gözaltı kararı verilen 60 şüphelinin yakalanması için çalışma başlatıldı.

  Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ekipleri, yeni yıl öncesi piyasaya sahte içki sürerek halk sağlığını tehlikeye atmak isteyen suç örgütlerine yönelik harekete geçti.

  Ekipler, içki üretimi yapılan yasa dışı imalathaneleri deşifre etmek, ülkede satılan sahte ve kaçak içkinin tüketiciye ulaşmasını engellemek amacıyla sahte veya kaçak içki üretimi ve sevki yapan suç gruplarına yönelik 81 ilde 'Zehir' adlı operasyonu başlattı.

  Operasyonda yasa dışı imalathane ve depo olarak kullanılan, yetkisiz etil alkol satışı yapılan 342 adreste arama yapıldı.

  Aramalarda şu ana kadar 31 bin 343 litre sahte ve kaçak içki, 5 bin 220 etiket, 102 sahte bandrol ve 61 şişe alkol aroması ele geçirildi.

  Yeni yıl öncesi başlatılan sahte ve kaçak içki operasyonunda 60 kişi hakkında gözaltı kararı alındı
 17. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  kömür santrali

  CHP, TBMM İklim Araştırma Komisyonu'nun raporuna muhalefet şerhi koydu. Rapor haline de getirilen muhalefet şerhinde, Türkiye'nin 2053 olarak açıklanan "sıfır emisyon" hedefinin 2050 olarak güncellenmesi, plastik çöp ithalatının yasaklanması, acilen "su ve iklim yasası çıkarılması", kömürden çıkılması ve mevcut termik santrallerin "adil dönüşüm" ile 2035 yılına kadar kapatılması istendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 18. TL güne değer kaybıyla başladı, dolar/TL kuru 14,65’i aştı

  lira ve dolar

  Türk lirası güne yüzde 1’e yakın değer kaybıyla başladı.

  TSİ 9’da 14,36 civarında olan dolar/TL kuru, piyasaların açılmasıyla birlikte hızla yükselerek 14,65'i aştı.

  Euro/TL kuru 16,38’i geçerken sterlin/TL ise 19,23 seviyelerinde.

  Altının gramı 823 TL, çeyrek altın ise 1.330 TL civarından işlem görüyor.