Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

Canlı anlatım

time_stated_uk

 1. İsveç Dışişleri Bakanlığı'ndan Çavuşoğlu'na PKK cevabı geldi

  çavuşoğlu

  İsveç Dışişleri Bakanlığı, ülkenin PKK'ya destek olduğu konusundaki iddialara cevap veren bir açıklama yayımladı. Dışişleri Bakanı Ann Linde, bunu sosyal medya hesabında paylaştı.

  Açıklamada, "Sosyal medyada İsveç'in PKK'yı desteklediğini iddia eden, üzerinde oynandığını düşündüğümüz mesajlar ve görüntüler dolaşıyor. İlgili tedbirler alınmıştır.

  "Bu, açık bir şekilde İsveç'in NATO'ya katılımını engellemek amacıyla yapılan kasıtlı ve kötü niyetli bir etki kampanyasıdır.

  "İsveç bir terör örgütü olan PKK'yı açıkça kınamıştır ve terörün her türlüsünü kınamaktadır.

  "Dışişleri Bakanı Ann Linde, hiçbir zaman PKK'ya destek ifadesinde bulunmamıştır ve üzerinde oynanmış videoyu ve PKK'yı şiddetle reddediyor" ifadeleri yer alıyor.

  DHA'nın haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün, Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’te Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grliç-Radman ile yaptığı ortak basın toplantısında "İsveç'in başkenti Stockholm'de, YPG/PKK işaret ve görsellerinin tarihi belediye binasına yansıtılması konusunda" görüşleri sorulduğunda şu şekilde cevap vermişti:

  “Bu görüntüler önce sosyal medyada çıktı. Görüntüler çıktığı zaman Belediye Başkanı ile Büyükelçimiz beraberlerdi ve Büyükelçimiz hemen sorduğu zaman Belediye Başkanı ‘Kesinlikle böyle bir şey olmadı’ dedi. Yetkililere sorduğumuz zaman da haberlerinin olmadığını söylediler. Ama bugün İsveç polisi böyle bir olayın gerçekleştiğini söyledi.

  "Terörle mücadelede İsveç kanunlarının ve yetkililerinin ne kadar gevşek olduğunu gösteriyor... Zaten PKK destekçisi bir milletvekili var, o da sürekli İsveç hükümetini adeta rehin almış, sürekli tehdit ediyor. İsveç içinde de görüyoruz, İsveç’in NATO üyesi olmasını istemeyen yetkililer de var, kurumlar da var. Ama özellikle bu YPG/PKK terör örgütü her türlü çabayı sarf ediyor, adeta rehin almış durumda."

  View more on twitter
 2. Feshedilen MHP Diyarbakır İl Teşkilatı Başkanı Cihan Kayaalp tutuklandı

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  diyarbakır mhp

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp tutuklandı.

  Kayaalp, dün gece Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı.

  Dosyada gizlilik kararı olduğu için tutuklanma gerekçesi açıklanmadı ama DHA, Kayaalp'in ''cinsel istismar'' suçundan tutuklandığını yazdı.

  Perşembe günü MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, sosyal medya hesaplarından partisinin Diyarbakır il teşkilatını kapattıklarını duyurmuştu.

  Bazı haberlerde "usulüzlük, ihaleye fesat karıştırma" iddiaları ortaya atılırken Candan Yıldız T24’teki haberinde "cinsel istismar" iddiasını öne çıkarmıştı.

  Haberedeki iddiaya göre Kayaalp, 16 yaşındaki bir çocuğa sistematik şekilde cinsel istismarda bulundu. Çocuğun ailesinin şikayeti üzerine açılan soruşturma neticesinde MHP İl Teşkilatı feshedildi ve hemen arkasından da soruşturma hızlı bir şekilde ilerledi.

  Cihan Kayaalp, Diyarbakır’da yapılmak istenen "Devlet Bahçeli Hatır Ormanı" projesine de öncülük yapıyordu.

  MHP Genel Merkezi şu ana kadar iddialarla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Karaalp’in avukatlarına da ulaşamadık.

 3. Goldman Sachs: Türkiye’de enflasyonun yüzde 80’i yaklaştıktan sonra yıl sonu 60’a düşmesini bekliyoruz

  pazar

  Yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de enflasyonun yıl içinde yüzde 80’e yaklaştıktan sonra sene sonunda yüzde 60’a düşmesini beklediklerini duyurdu.

  Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs’taki tüketici enflasyonunu yüzde 73,5 olarak açıklamıştı.

  Enflasyon Araştırma Grubu ise aynı ay yıllık enflasyonu yüzde 160 olarak hesaplamıştı.

  Türk lirası geçen yıl dolar karşısında yüzde 44 değer kaybetmiş, bu yılın yarısında ise bu oran yüzde 24’e ulaşmıştı.

 4. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Alpaslan: Yıl sonu itibarıyla 35 milyar dolar turizm geliri elde edeceğiz

  Nadir Alpaslan
  Image caption: Nadir Alpaslan

  Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan "Yıl sonu itibarıyla 35 milyar dolar turizm geliri elde edeceğiz” dedi.

  Turizm sezonu hakkında da konuşan Alpaslan “Birtakım olumsuzlulara rağmen hedefimizi gerçekleştirmek için hassas çalışıyoruz. Aldığımız rezervasyonlar itibarıyla hedefimizi gerçekleştirebileceğimizi düşünüyoruz. 2019 yılında olduğu gibi rekorlarla dolu bir yıl geçireceğiz" diye konuştu.

  Antalya'nın Kemer ilçesi Beldibi mevkisindeki Çifteçeşmeler Ücretsiz Halk Plajı ve Bahçecik Ücretsiz Halk Plajı'nın açılışında konuşan Alpaslan, “İşletmeyi bakanlık olarak biz üstlendik. Özellikle alt gelir grubundaki vatandaşlarımız için 5 yıldızlı tatil amaçladık. Her yıl ücretsiz halk plajları sayısını artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 5. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ve Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis

  Bugün Kıbrıs'ı ziyaret eden Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülkesinin Türkiye'yle ilişkiler konusunda, "iyi niyetli diplomatik kuralların dışına çıkan söylemlere" karşı olduğunu söyledi. Miçotakis, "Kararlı ve soğukkanlı olmaya devam edeceğiz. Diyalog kanalları asla kapatılmamalı" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan: Trakya Üniversitesi’nde hiç Bangladeşli öğrenci olmadığını biliyorum, inşallah öğrencilerimiz buraya gelecek

  Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan
  Image caption: Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan

  Bangladeş Büyükelçisi Mosud Mannan, Edirne ziyareti sırasında 79 ülkeden öğrencinin okuduğu Trakya Üniversitesi’ni ziyaret ederek iki ülke arasındaki eğitim iş birliğiyle ilgili Rektör Prof. Erhan Tabakoğlu ile görüştü.

  Mannan “Trakya Üniversitesi’nde hiç Bangladeşli öğrenci olmadığını biliyorum” dedi ve ekledi:

  “Dolayısıyla iki ülke arasındaki eğitim iş birliği bu noktada çok önemli. İnşallah öğrencilerimiz buraya gelecek ve kaliteli eğitim alacak böylelikle.”

  Prof. Tabakoğlu da “"İnşallah üniversite öğrencileri göndermek istiyorlar bize ve üniversiteler arası iş birliği için buradalar. Bizler her türlü yardımı onlara göstermeye söz verdik. Bangladeş bir Müslüman ülke ve D-8'in üyesi. Sayın Büyükelçi'm de çok tecrübeli bu konuda” diye konuştu:

  “İnşallah oradan da güzel kardeşlerimiz eğitim için gelecekler. 79 ülkeden öğrencimiz var, Bangladeş'ten yoktu. İnşallah o da olacak"

 7. İBB’den Emirgan Korusu açıklaması: 130 kuru ağaç kaldırıldı, yerine yenileri dikiliyor, rutin bir ormancılık işlemi

  Emirgan Korusu

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Emirgan Korusu’nda ağaçların kesildiği iddialarına ilişkin olarak açıklama yaptı. Açıklamada, İBB sorumluluğunda bulunan ve sit koruması altında olan Emirgan Korusu'nda orman idaresi tarafından izin verilen 130 adet kuru ağacın kaldırıldığı ve yerine sağlıklı ağaçların dikiminin gerçekleştirilerek ormanın korunduğu, bunun "rutin bir ormancılık işlemi" olduğu belirtildi.

  ”Emirgan'da iddia edildiği gibi bir ağaç katliamı değil aksine ormanı koruyacak, ölü ağaçları kaldırıp yenilerini koyacak amenajman, yani kesilmesi gereken ölü ağaçların, doğal denge göz önüne alınarak kaldırılması işi yapılıyor. Korularda toplu ağaç ölümleri ve devrilmeleri ortaya çıktığında yapılacak iş gerçekleştiriliyor.”

  "17 Haziran 2022 tarihinde kuru ağaç kök sökümü yapıldı ve yeni yetişkin ağaç dikimine başlandı. Çalışmaların temmuz ayı içerisinde tamamlanması öngörülüyor."

 8. İzmir depremi 'Doğanlar Apartmanı' davasında müteahhit dahil 3 sanığa hapis cezası

  İzmir Doğanlar Apartmanı

  İzmir'de, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde 15 kişinin öldüğü, 12 kişinin de yaralandığı Doğanlar Apartmanı'na ilişkin davada karar açıklandı.

  Tutuklu sanıklar müteahhit Çetin Doğan 18 yıl, statik-betonarme proje sahibi Mehmet Sedat Boyacı 12 yıl, tutuksuz sürveyan Gündüz Uysal ise 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasına çarptırıldı. Yapı fenni sorumlusu firari sanık Bedriye Işıldak'ın dosyası ise ayırıldı.

  30 Ekim 2020'de Ege Denizi'nde Seferihisar açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde 117 kişi hayatını kaybetti. Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'nda 15 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi de yaralandı.

  Hazırlanan iddianamede sanıklar hakkında, 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın geçen duruşmalarında, proje sorumlusu Mehmet Sedat Boyacı ve sürveyan Gündüz Uysal'ın tali, müteahhit Çetin Doğan ve yapı fenni mesulü Bedriye Işıldak'ın asli kusurlu olduğu belirtildi.

  View more on youtube
  View more on youtube
 9. Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı davası tutuklularını düşünce mahkumu olarak niteledi, serbest bırakılmaları için kampanya başlattı

  Uluslararası Af Örgütü, Gezi Parkı davasında hapis cezası alan sekiz kişinin serbest bırakılması için bir kampanya başlattı.

  Kampanyanın duyurulduğu videoda, örgütün Türkiye şubesinin yönetim kurulu başkanı Kerem Dikmen’in, bu kişileri cezaevinde ziyaret ettiği de duyuruldu.

  Af Örgütü bu davanın tek amacının muhalif sesleri susturmak olduğunu belirtti.

  Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard ise bu davadaki tüm tutukluları düşünce mahkumu olarak nitelendirdiklerini duyurdu.

  View more on twitter
 10. Türkiye’ye veda eden İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Chilcott: DNA’mı burada bırakıyorum

  Dominick Chilcott
  Image caption: Dominick Chilcott

  İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Dominick Chilcott, Türkiye'deki görev süresinin sona ermesi nedeniyle basın mensupları için veda resepsiyonu düzenledi.

  DHA’nın aktardığına göre Büyükelçi Chilcott, "Bu, benim Türkiye'deki ikinci görevim. Genç bir diplomat olarak 12 Eylül 1984'te ilk kez Türkiye'ye gelmiştim. Dışişleri Bakanlığı'ndaki görevimi başladığım yerde bitirmek benim için ayrı bir anlam ifade ediyor" dedi.

  Chilcott, oğlunun ise Türkiye’de kalma kararı aldığını, 1984'te Türkiye’ye ilk geldiğinde kucaklarında çocukları olduğunu, şimdi kucaklarında torunları olduğunu ve Türkiye’yi çok sevdiğini söyledi. Chilcott, "DNA’mı burada bırakıyorum. Burada yaşamaya devam edenleri ziyaret etmek için gelecekte de Türkiye’ye geleceğim. Türkiye'deki her anımdan zevk aldım" diye konuştu.

  Dominick Chilcott, büyükelçi olarak görev yaptığı 4,5 yılda başta Türkiye ile İngiltere arasında Aralık 2020'de imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması olmak üzere birçok önemli işe imza attıklarını anlattı.

  Chilcott, iki ülke arasında en son 2018'de düzenlenen 'Tatlı Dil Forumu'nun da bu yıl Türkiye'de düzenleneceğini kaydederek, "Covid-19 salgını öncesi 2,5 milyon İngiliz turist Türkiye'yi ziyaret etmişti. Bu sabah Kültür ve Turizm Bakanı ile görüştüm. İngiliz turist sayısı şu ana kadar 3,5 milyona ulaştı" dedi.

  DHA, İngiltere’nin yeni büyükelçisini yıl sonuna doğru atayacağını, bu sürece maslahatgüzarın görev yapacağını aktardı.

 11. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Veliaht Prens Muhammed’in 22 Haziran’da Ankara’ya gideceğini açıkladı

  erdoğan ve selman

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed’in 22 Haziran’da Ankara’ya gideceğini açıkladı.

  Erdoğan, resmi ziyarette heyetler arası görüşmelerin de yapılacağını duyurdu.

  Ziyareti ilk olarak sabah saatlerinde AFP ajansı duyurmuştu.

  İki ülkenin ilişkisi Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinin Katar’a ambargo uygularken Türkiye’nin bu ülkeye destek vermesiyle kötüleşmiş, ardından Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’deki elçilik binasında öldürmesiyle kopma noktasına gelmişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nisan sonunda Suudi Arabistan’a giderek Prens Muhammed ile görüşmüştü.

  Erdoğan'ın ziyaretinden önce Türkiye, Kaşıkçı davasını Suudi Arabistan'a devretmişti.

  Suudi haber ajansı SPA, görüşmenin ardından iki liderin “her alanda işbirliğini geliştirme” konusunda anlaştığını yazmıştı.

  Prens Muhammed, bu cinayetin ardından uluslararası alandaki izolasyonunu bir Orta Doğu turu yaparak ve ABD Başkanı Joe Biden'ı ağırlayarak aşmayı hedefliyor.

  Erdoğan aynı açıklamada Yunanistan'ı da eleştirdi. Geçen ayki "Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı'nı bu yıl yapmayacağız" sözlerini tekrarlayan Erdoğan, "Bundan daha açık rest olmaz. Yunanistan bundan sonra başının çaresine baksın" dedi.

 12. Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt, Türkiye’nin yıl sonuna kadar Norveçlileri pasaport yerine kimlikle alacağını açıkladı

  Norveç Dışişler Bakanı Anniken Huitfeldt, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Türkiye’nin pasaport kurallarını geçici olarak değiştirmesinden ötürü çok mutluyum!” dedi.

  Huitfeldt, Mevlüt Çavuşoğlu’nun imzaladığı anlaşma ile fotoğrafını paylaşırken Norveç vatandaşlarının yıl sonuna kadar Türkiye’ye pasaport yerine kimlikle giriş yapabileceğini duyurdu.

  View more on twitter

  Pandemi sürecinde pasaportunun süresi biten kişilerin pasaportunu yenilememesi ve bu yıl seyahatlerin serbestleşmesiyle birlikte normalden çok daha fazla sayıda kişinin pasaport başvurusunda bulunması, pek çok Avrupa ülkesinde haftalar, hatta bazen aylar süren pasaport sıralarına yol açtı.

  Bu nedenle yazın turistlerin seyahat edebilmesini isteyen ülkeler, birbirleriyle kimlikle seyahat anlaşmaları imzalamaya başladı.

  Öte yandan Twitter’da bu karara tepki gösterenler de vardı.

  Norveç Dışişleri Bakanı Huitfeldt’in paylaşımını yanıt yazan çok sayıda Türk, kendilerinin Norveç’e girebilmek için yalnızca pasaporta değil, vizeye de ihtiyaç duyduğunu hatırlattı.

  Bir kullanıcı Türklerin vize almak için ihtiyaç duyduğu belgeleri paylaştı; biyometrik fotoğraf, banka hesap dökümü, bankanın imza sirküleri, işverenden mektup, sağlık sigortası, gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi belgelere ve bunlar için yapılacak harcamalara rağmen vizenin verilmeyebileceğine dikkat çekti.

  Bazı kullanıcılar, daha önce çok sayıda Schengen vizesi almış olmalarına rağmen Norveç’in kendilerine vize vermediğini yazdı.

  Bu kararla birlikte Norveç, vatandaşlarının Türkiye’ye vizesiz girebileceği 17. ülke oldu.

  Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yer alan bilgilere göre vatandaşları Türkiye’ye kimlikle girebilecek ülkeler şöyle:

  1. Almanya
  2. Belçika
  3. Fransa
  4. Gürcistan
  5. Hollanda
  6. İspanya
  7. İsviçre
  8. İtalya
  9. KKTC
  10. Lihtenştayn
  11. Lüksemburg
  12. Malta
  13. Portekiz
  14. Ukrayna
  15. Yunanistan
  16. Polonya

  Bu listeye yakında Sırbistan’ın da ekleneceği duyuruldu.

  Öte yandan Türk vatandaşları bu ülkelerin yalnızca beşine kimlikle seyahat edebiliyor.

  Sırbistan’ın da listeye eklenmesiyle birlikte sayı altıya çıkacak.

  View more on twitter
 13. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum: Türkiye çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenecek ülkeler arasında

  Çölleşme riski en yüksek olan bölgeler Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Iğdır
  Image caption: Çölleşme riski en yüksek olan bölgeler Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu ve Iğdır

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü için bir mesaj yayınladı.

  Kurum Türkiye’nin coğrafi konumu, topoğrafik, klimatik ve toprak özellikleri nedeniyle çölleşme ve kuraklıktan en fazla etkilenecek ülkeler arasında yer aldığını açıkladı.

  Erozyona karşı yürütülen çalışmalar sayesinde 50 yıl içinde erozyona uğrayan toprak miktarını yıllık 500 tondan 140 tona düşürdüklerini hatırlatan Kurum, çölleşmeye karşı da benzer bir mücadele verileceğini duyurdu.

  Çölleşme Hassasiyet Haritasına göre Türkiye topraklarının yüzde 22,5’inin yüksek çölleşme riski altında olduğunu söyleyen Kurum, 2030 yılına kadar sürecek bir Çölleşmeyle Mücadele Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı’nın uygulamada olduğunu belirtti.

 14. CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a: Yüreğin yetiyorsa beni çağırırsın TV kanallarına ben de sana cumhurbaşkanı adayını açıklarım

  kılıçdaroğlu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı seçimi için adayını açıklamamasını eleştirdiği CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a “Yüreğin yetiyorsa beni çağırırsın televizyon kanallarına ben de sana cumhurbaşkanı adayını açıklarım” diye yanıt verdi.

  CHP lideri yıllardır Cumhurbaşkanı Erdoğan ile televizyonda canlı yayında tartışmak istediğini söylese de bu talebi Erdoğan tarafından kabul edilmiyor.

  Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Yüreği yetiyorsa çıksın karşıma, dışarıdan niye gazel okuyor” dedi.

 15. Motorin fiyatları ilk defa 30 TL'yi geçti

  benzinlik

  Motorin satış fiyatları bugün itibarıyla ilk defa 30 TL'yi geçti.

  Ankara'nın merkezindeki Shell bayilerinde dizel benzinin fiyatı bugün türüne göre 30,05 veya 30,10 TL oldu.

  Diğer benzinliklerde de benzer fiyatlar var.

  Aynı akaryakıt dün aynı benzinliklerde türüne göre 27,97 veya 28,02 TL'ye satılıyordu.

  Akaryakıttaki fiyat değişimlerini resmi olarak açıklayan Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), Mart ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) suç duyurusunda bulunması nedeniyle sosyal medya hesabından zam ve indirim açıklamalarını durdurmuştu.

  View more on youtube
 16. AFP: Üst düzey bir Türk yetkiliye göre Suudi Veliaht Prens Muhammed 22 Haziran’da Türkiye’ye gidecek

  erdoğan ve muhammed

  Fransız haber ajansı AFP, Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın 22 Haziran’da Türkiye’ye gideceğini yazdı.

  Ajans haberini üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırdı.

  Yetkili, resmi açıklamanın hafta sonu yapılacağını söyledi.

  İki ülkenin ilişkisi Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkelerinin Katar’a ambargo uygularken Türkiye’nin bu ülkeye destek vermesiyle kötüleşmiş, ardından Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı Türkiye’deki elçilik binasında öldürmesiyle kopma noktasına gelmişti.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Nisan sonunda Suudi Arabistan’a giderek Prens Muhammed ile görüşmüştü.

  Erdoğan'ın ziyaretinden önce Türkiye, Kaşıkçı davasını Suudi Arabistan'a devretmişti.

  Suudi haber ajansı SPA, görüşmenin ardından iki liderin “her alanda işbirliğini geliştirme” konusunda anlaştığını yazmıştı.

  Prens Muhammed, bu cinayetin ardından uluslararası alandaki izolasyonunu bir Orta Doğu turu yaparak ve ABD Başkanı Joe Biden'ı ağırlayarak aşmayı hedefliyor.

 17. Yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 64’ü, dolar/TL beklentisi ise 18,8’i aştı

  kredi hesaplaması

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Haziran ayında yaptığı ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 64,59 oldu.

  Bu bir önceki ay yüzde 57,92’ydi.

  Bir yıl sonrası için TÜFE beklentisi yüzde 33,28’den yüzde 37,91’e, iki yıl sonrası için beklenti ise yüzde 19,54’ten yüzde 22,04’e yükseldi.

  Dolar/TL için yıl sonu beklentisi ise 17,57’den 18,89’a çıktı.

  Bir yıl sonrası için beklenti 18,47’den 20,70’e çıktı.

 18. Günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirimi ve ulaşılabilir işletmeci zorunluluğu getirildi

  kimlik

  İçişleri Bakanlığı, yeni bir yönetmelikle günübirlik kiralanan evlere kimlik bildirimi ve “her an ulaşılabilecek” işletmeci bulundurma zorunluluğu getirildi.

  Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre kimlik bilgisi bildirimleri doğrudan kolluk kuvvetlerinin bilgisayar terminallerine bağlanılarak veya muhtara onaylatılarak yapılacak.

 19. Tüketici kredilerinde yıllık büyüme hızı ‘yüzde 60’ı aştı’

  para

  Tüketici kredilerinde yıllık büyüme hızı ‘yüzde 60’ı aştı’.

  BloombergHT’nin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerinden yaptığı hesaplamaya göre 10 Haziran itibarıyla tüketici kredilerinin büyüme hızı yüzde 60,6 oldu.

  Ticari kredilerde ise büyüme hızı 49,9 olarak hesaplandı.

  Bankacılık sektörünün kredi hacmi geçen hafta 123 milyar lira artışla 6,25 trilyon liraya çıktı.

  Bunların içinde tüketici kredileri 890 milyar liraya yükseldi.

 20. AYM: Evlilik dışı birlikteliklerin ‘ahlak dışı’ olarak nitelendirilmesi Anayasa’ya aykırı

  aym

  Anayasa Mahkemesi, evlilik dışı birlikteliklerin ‘ahlak dışı’ olarak nitelendirilmesini Anayasa’ya aykırı buldu.

  Bugün yayınlanan Resmi Gazete’de yer alan karar, 13 yıldır Türkiye’de bir Türk ile ilişki yaşayan bir Rus’un başvurusu üzerine alındı.

  Özel hayatın gizliliğini korumak için adı A.S. olarak kısaltılan başvurucu, 2016 yılında konut aldıktan sonra Türk vatandaşlığına geçmek istedi.

  Fakat İçişleri Bakanlığı bu başvuruyu, söz konusu kişinin yönetmelikte aranan “iyi ahlak sahibi olma” niteliğine uymadığına karar vererek başvuruyu reddetti.

  Buna gerekçe olarak “yaşantısının Türk örf ve adetlerine uygun olmaması” gösterildi.

  Bunun üzerine 2017’de dava açan A.S., iyi ahlak sahibi olmadığını gösteren hiçbir bilgi veya belge olmadığını, vatandaşlık başvurusunun gerekçesiz olarak reddedildiğini belirtti.

  Başvuruyu değerlendiren Ankara 9. İdare Mahkemesi 2018’de “yaşadığı evlilik dışı birlikteliğin anayasal koruma altında olan aile kurumunu zedeleyici ve Türk toplumunun milli ve manevi değerlerine aykırı olması” nedeniyle A.S.’nin “iyi ahlak sahibi olmadığına” karar verdi.

  Bunun üzerine bölge İdare Mahkemesi’ne giden A.S.’nin itirazı burada da sonuç vermedi.

  A.S. son olarak aynı yıl Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

  4 yıl sonra karar veren AYM, mevzuatta aranan “iyi ahlak sahibi olma” şartının soyut bir içeriğe sahip olduğunu, bu yüzden her başvurucu için somut verilerle ortaya konması gerektiğini belirtti.

  İdare Mahkemesi’nin tek gerekçe olarak 13 yıllık evlilik dışı birliktelik yaşamasını gösterdiğini hatırlatan AYM, mahkemenin başka bir araştırma yapmadan karar verdiğini açıkladı ve “vatandaşlık talebinin reddedilmesiyle ortaya çıkan özel hayata saygı hakkına yönelik müdahalenin ilgili ve yeterli bir gerekçe içermediği ve bu bağlamda demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşılmıştır” ifadelerini kullandı.

  AYM, bunun Anayasa’nın 20. maddesiyle güvence altına alınan özel hayata saygı hakkının ihlali olduğuna hükmetti.

  İnönü Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden akademisyen Elif Çelik de Twitter'da yaptığı paylaşımda "iyi ahlak sahibi olma" şartının "açıkça ayrımcılık gözettiğini" söyledi.

  View more on twitter