GÜNCEL:

AVRUPA
Son güncelleme: 12 Temmuz 2010 - TSİ 16:54

Dünya Kupası: Güney Afrika 2010

Media Player

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

Güney Afrika'nın ev sahipliği yaptığı dünya kupası finalleri sona erdi.

Turnuva İspanya'nın tarihi zaferiyle sona ererken, Güney Afrika zorlu bir düzenlemenin altından başarıyla kalkmış olmanın gururunu yaşıyor...

Afrika kıtasında düzenlenen ilk Dünya Kupası finalleri, başladığı gibi, görkemli bir tören ve ardından nefes nefese bir maçla sona erdi.

Kapanış töreninden 90 dakika sonra başlayan final maçında İspanya ve Hollanda karşı karşıya geldi.

1974 ve 1978 yıllarında finalin mağlubu olan hollanda, Dünya Kupası'nı 2010'da da kazanamadı.

1974 ve 1978'de Batı Almanya ve Arjantin'e yenilen kuzey avrupa ekibi, pazar gecesi oynanan final maçında da İspanya karşısında sahadan 1-0 yenik ayrıldı.

14 sarı kartın gösterildiği maçın uzatma dakikalarında bir hollandalı oyuncu maçın uzatma dakikalarında kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

Maçın 116. dakikasında gelen golle de İspanya, tarafsız hemen herkesin hemfikir olduğu üzere, hakettiği bir galibiyetle sahadan ayrıldı.

İspanya aslında bilindik futbolunun sadece maçın ilk onbeş dakikasında sergileyebildi; bunun ardından hollanda zaman zaman meşruiyet sınırını çok zorlayan faullerle ispanya'nın ritmini bozdu ve ispanya bu ritmi bir daha kazanamadı.

Hollanda ikinci yarıda daha pozitif bir futbol sergilemeye başladı ve ilerleyen dakikalarda taraflar daha fazla risk aldıkça, heyecanın dozu zirveye çıktı.

Her iki takımında neredeyse yüzde yüzlük fırsatları değerlendiremediği bu düellodan galip ayrılan taraf da ispanya oldu...

Dünya kupasında üçüncü ve dördüncüyü belirleyen maç da bir gün önce oynandı.

Uruguay'ı özellikle ikinci yarısı nefesleri kesen bir mücadele sonunda 3-2 yenen Almanya Güney Afrika'daki dünya kupası finallerini üçüncülükle tamamladı.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.