Doğumunun 400. yılında Evliya Çelebi anılıyor

Son güncelleme: 15 OCAK 2011 - TSİ 20:49

Media Player

2011 Yılında, doğumunun 400. yıldönümünde ve Unesco kapsamında Evliya Çelebi'nin seyahatleri çeşitli etkinliklerle anılacak, yeniden değerlendirilecek.

Bu ses/görüntü klibini oynatmak için Flash 8 veya daha yeni sürümleri gerekmektedir

Alternatif formatta oynat

2011 Yılında, doğumunun 400. yıldönümünde ve Unesco kapsamında Evliya Çelebi'nin seyahatleri çeşitli etkinliklerle anılacak, yeniden değerlendirilecek.

Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesini bölge bölge yeniden canlandırmayı ve seyyahı Batı'ya hatırlatmayı hedefleyen yazar ve araştırmacılar grubunda yer alan Caroline Finkel geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe'nin konuğu oldu.

20 küsur yıldır İstanbul'da yaşayan Osmanlı tarihçisi ve "Rüya'dan İmparatorluğa Osmanlı: Osmanlı İmparatorluğu'nun Öyküsü" kitabının yazarı Caroline Finkel, BBC Türkçe'den Ayça Abakan'a 2012'de neler yapmayı tasarladıklarını ve umduklarını anlatıyor.

Ve sinema...

Bugünlerde Black Swan (Siyah Kuğu) İngiltere'de sinemaseverleri etkisi altına almaya hazırlanıyor.

New York'taki bir balenin Kuğu Gölü'nü sahnelemesine ilişkin filmin yönetmeni Darren Aronofsky. Epeyce karanlık, epeyce ürkütücü, epeyce tedirgin edici sahneleri olan, tam bir psikolojik gerilim filmi Siyah Kuğu...

Film ve oyuncuları, 2011 Oscar'larında iddialı görünüyorlar.

Bu haftaki Sanat Kültür söyleşimizde BBC sanat muhabiri Will Gompertz ile İngiltere Kraliyet Opera ve Balesi'nde eskiden baş balerinlik yapmış olan Deborah Bull'un filme ilişkin değerlendirmeleri de yer alıyor.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.