Fotoğraflarla: Yunanistan'ın kargaşa yılı

Son güncelleme: 31 ARALIK 2012 - TSİ 17:47

Fotoğraflarla: Yunanistan'ın kargaşa yılı

  • 2012 yılı Yunanistan için, ikinci kurtarma planının onaylanmaması durumunda ülkenin eurodan çıkabileceği kaygılarıyla başladı. Fotoğrafta evsiz bir adam, aldığı Yeni Yıl hediyelerini incelerken görünüyor.
  • Kurtarma planı sonunda Brüksel'de 21 Şubat'ta imzalandı. Fotoğrafta ülkenin teknokrat Başbakanı Lucas Papademos, bir basın toplantısı sırasında, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos'ın sırtını sıvazlarken görünüyor.
  • Yunan milletvekilleri, kredi sağlayanların istedikleri kesintileri onaylarken, Atina'da son yılların en ciddi gösterileri yaşandı.
  • 6 Mayıs'ta düzenlenen seçimler, Yunanistan'ın siyasi düzenini sarstı ve Venzielos hükümeti iktidardan düştü. Fotoğrafta solcu Syriza koalisyonunun lideri Tsipiras aldığı oyu kutlarken görülüyor.
  • Partilerin hükümet oluşturmayı başaramamasının ardından 17 Haziran'da yeni seçimler için düğmeye basıldı. Seçimden muhafazakâr Yeni Demokrasi galip çıktı. Partinin lideri Samaras fotoğrafta seçim gecesi gazetecilerin sorularını yanıtlıyor.
  • Seçimden, aşırı sağ da güçlenerek çıktı. Göçmenlik karşıtı Altın Şafak partisi oyların yüzde yedisini alarak mecliste 18 sandalye kazandı.
  • Almanya Başbakanı Angela Merkel'in 9 Ekim'de Yunanistan'a düzenlediği ziyaret sırasında protesto gösterileri düzenlendi.

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.