Hizbullah Suriye köylerine saldırdı mı?

Son güncelleme: 19 ŞUBAT 2013 - TSİ 12:14

Suriyeli muhalifler, Lübnanlı Şii grup Hizbullah’ı Suriye köylerine saldırmakla suçladı.

Suriye Ulusal Konseyi (SUK), Hizbullah savaşçılarının Suriye hükümetine destek için Lübnan sınırına yakın üç köye saldırdıklarını söyledi.

Suriye rejimine destek için üyelerini Suriye’ye gönderdiği iddialarını reddeden Hizbullah da, çıkan çatışmada üç Lübnanlı Şii’nin öldüğünü duyurdu.

Muhalif SUK ve Suriye Genel Devrim Konseyi’ne göre Hizbullah savaşçıları Cumartesi günü Suriye’nin merkezine girdi ve Humus’a bağlı Kuseyr’de üç köye saldırdı.

Reuters haber ajansına konuşan Suriye Genel Devrim Konseyi sözcüsü Hadi El Abdullah, ‘Hizbullah birlikleri yürüyerek girdi ve birçok füze fırlatıcısının da operasyonlarına destek verdiğini’ iddia etti.

Lübnan gazetesi En Nahar, SUK sözcüsü Luay El Mikdad’ın da Hizbullah’ın bu adımı için ‘beklenmedik bir istila’ ifadesini kullandığını yazdı.

Mikdad, “Hizbullah’ın istilası, kuruluşun düzeni, planlaması ve Suriye rejimine bağlı hava kuvvetleri ile koordinasyonu açısından bir ilktir” dedi.

Adı açıklanmayan bir Hizbullah sözcüsü üç Şii’nin öldüğü haberini doğruladı ancak ölenlerin Hizbullah üyesi olup olmadığına dair bir açıklama yapmadı.

Sözcü, üç Şii’nin ‘nefsi müdafaa’ yaparken öldüğünü söyledi.

Çatışmalarda en az beş Suriyeli muhalifin de öldüğüne dair haberler var.

Birleşmiş Milletler de Suriye’deki insan hakları ihlallerini kınadı.

AFP haber ajansına göre Pazartesi günü yayımlanan bir BM raporu, Suriye’deki krizin giderek ‘mezhepsel, radikal ve askeri’ bir duruma sürüklenmeye başladığını belirtti.

Bağlantılar

İlgili Konular

BBC © 2014 BBC dış bağlantılardaki sitelerin içeriğinden sorumlu tutulamaz

Bu sayfayı en iyi şekilde görüntülemek için stil sayfalarını gösteren güncel bir internet tarayıcısı (CSS) gerekmektedir. Var olan tarayıcınızla sayfayı görüntüleyebilir, ancak görsel açıdan tüm olanaklardan yararlanamayabilirsiniz. Tarayıcı yazılımınızı güncellemeyi ya da CSS olanağını etkinleştirmeyi düşünebilirsiniz.