Ukrayna: Yanukoviç siyasi krizi eski liderlerle görüşecek

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in ülkedeki siyasi krizle ilgili olarak üç eski devlet başkanı ile bugün görüşmesi bekleniyor.

Göstericiler başkent Kiev'deki bir ana meydanda kamp kurmuş halde, protestolarını sürdürüyor.

Protestolar, Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşmasını imzalamaktan vazgeçmesi nedeniyle başlamıştı. Göstericiler hükümeti Avrupa'ya sırtını dönerken, Rusya ile yakınlaşmakla eleştiriyor.

Ukrayna polisi, dün başkent Kiev'deki hükümet binalarındaki bazı protestocuları boşaltmıştı.

AB temsilcisi de Kiev'de

AB dış ilişkiler sorumlusu Catherine Aston da bugün Kiev'de olacak.

Ashton'un ofisinden yapılan açıklamada, "siyasi krizden çıkış yolu bulunmasını desteklemek amacıyla" hükümet yetkilileri, muhalifler ve sivil toplum grupları ile görüşmelerde bulunulacağı belirtildi.

Avrupa Komisyonu, Ukrayna'nın koşullara uyması halinde AB'nin ortaklık anlaşması teklifinin hala geçerli olduğunu, ancak yeniden pazarlığın söz konusu olmadığını belirtti.

2004 ile paralellikler

Devlet Başkanı'nın basın bürosundan dün yapılan açıklamada, krizi aşmak amacıyla Yanukoviç'in "ülke çapında yuvarlak masa" inisiyatifini desteklediği ifade edildi.

Yanukoviç, eski devlet başkanları Leonid Kravçuk, Leonid Kuçma ve Viktor Yuşçenko ile görüşecek.

2004 başkanlık seçimlerinde Yanukoviç'in rakibi olan Batı yanlısı Yuşçenko 'Turuncu Devrim' sonucu iktidarı almıştı.

Ukrayna'da 2004'ten bu yana en büyük gösteriler gözleniyor. Pazar günü yüzbinlerce kişi meydanları doldurmuş, ancak dün polis, idari binaların önündeki bazı göstericileri ve barikatları temizlemişti.

Bu arada muhalefetteki Anavatan Partisi'nin merkezi basılarak bazı bilgisayarlara el kondu. Parti taraftarları, Rusya ile tartışmalı bir gaz anlaşmasıyla ilgili bir yolsuzluk gerekçesiyle hapiste olan eski başbakan Yulya Timoşenko'nun serbest bırakılmasını talep ediyor.

Muhalif liderler, göstericilere Bağımsızlık Meydanı'nı savunmaları çağrısında bulundu.

Protestocular hükümetin tasfiye edilmesini ve yeni seçimlere gidilmesini talep ediyor.

İlgili haberler