Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Davutoğlu: Eli kanlı rejimin utanmazlığı

Cenevre 2 olarak adlandırılan konferansın konuşmacıları arasında yer alan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye yönetiminin Türkiye'ye dönük 'teröristlere barınak sağlıyor' suçlamalarına yanıt verdi.

Türkiye'de ve bölge ülkelerindeki 2 milyon sığınmacının durumuna dikkat çeken Davutoğlu, kinayeli bir şekilde, "Evet, topraklarımızda 8 bin Suriyeli terörist (!) çocuk doğdu" dedi.

Davutoğlu, 'Nuremberg'ten beri bu tür devlet destekli, sanayi makinesi benzeri, sistematik işkence ve katliamlar görülmediğini' belirtti.

Türk dışişleri bakanı, Suriye hükümetinin kendisini savunma tarzını "utanmazlık" olarak nitelerken, "Tarih onları çok kötü yargılayacak" diye konuştu.

Davutoğlu ayrıca, 11 bin kişinin işkenceyle öldürüldüğü öne sürülerek ortaya çıkarılan fotoğraflara gönderme yaparak, Suriye rejimini insanlığa karşı suç işlemekle itham etti.

Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin her zaman Suriye halkının yanında olacağını söylerken, "eli kanlı" diye suçladığı Esad rejiminin iktidarını sürdüremeyeceğini söyledi.

Davutoğlu'nun konuşmasının ardından Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, yüz binlerce Suriyeli sığınmacıya kapılarını açtığı için Türkiye'nin "cömertliğine" teşekkür etti.