Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Fahrünissa Zeid: Hayatın serenadıyla dans eden ressam

Türkiye'de resim sanatının önemli isimlerinden Fahrünissa Zeid, Birleşik Arap Emirlikleri'nde düzenlenen ve geçen hafta sona eren bu yılki Sharjah Bienali'nin önemli sanatçılarından birisiydi.

Zeid'in eserlerinden oluşan büyük bir sergiyi, bu bienal boyunca çok sayıda sanatsever ziyaret etti.

Zeid önemli bir Türk ressam olarak öne çıkmasının yanında, 1950-60'larda önemli bir Avrupalı soyut ressam olarak tanınıyor.

Eşinin diplomatik görevi nedeniyle 1930'ların sonunda Londra'ya taşınan ve 1970'lere kadar bu kentte yaşayan Zeid resimlerinden birinin arkasına şunları yazmış:

"Hayat bana serenadını çaldı ve ben de ona uygun dans ettim."

Zeid'in yaşamını ve sanatçı kişiliğini, kendisi de bir ressam olan ve Zeid'in ailesiyle dostlukları olan Sera Manioğlu Knight BBC Türkçe'ye anlattı.

Fahrünissa Zeid kimdir?

1901-1991 yılları arasında yaşayan Fahrünissa Zeid, eserlerinde İslam ile Bizans etkisini birleştiren ve Batı esintisi içeren bir tarz benimsemiş.

Zeid, Osmanlı'nın son döneminde önemli görevlerde bulunan Şakir Paşa ailesinden geliyor. Babası Osmanlı döneminde Girit ve Atina'da sefirlik ve valilik yapan, tarihçi ve fotoğrafçı Mehmet Şakir Paşa (Kabaağaçlı). Annesi ise Giritli Sare İsmet Hanım.

Fahrünissa Zeid, Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın da kızkardeşi.

İlk evliliğini 1920'de Servet-i Fünun yazarlarından İzzet Melih Devrim ile yapıyor. Bu evlilikten iki çocuğu oluyor. Daha sonra 1933'te Irak'ın Ankara büyükelçisi ve Kral 1. Faysal'ın kardeşi Prens Zeid bin Hüseyin ile evleniyor. Böylece şimdiki Ürdün kraliyet ailesinin bir ferdi oluyor. Bu evlilikten ise Prens Raad doğuyor.

İstanbul'daki Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim gören ilk kadınlardan biri olan Zeid daha sonra Paris'te Academie Ranson'a devam ediyor.

İlk bireysel sergisini 1944'te İstanbul'da açıyor. Londra, Paris, New York da dahil olmak üzere Avrupa, ABD ve Orta Doğu'da 50 kadar sergiye katılıyor.