Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Çavuşoğlu: İncirlik'i henüz kullanıma açma durumu yok

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İncirlik Üssü'nün henüz kullanıma açılma durumu olmadığını söyledi.

Amerikan basını, Türkiye'nin ABD savaş uçaklarına IŞİD'e karşı hava operasyonlarında İncirlik askeri üssünü kullanma izni verdiğini duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da İncirlik Üssü'nün koalisyon uçaklarına açılması konusunda "Belli bir çerçeve içerisinde onlarda aynı şekilde kullanılacaktır." demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, BBC Türkçe'nin, 'Bu açıklamanın Cumhurbaşkanı'nın açıklamasıyla çelişip çelişmediği' sorusuna, "Bakan Bey 'henüz' dedi. Yani 'İncirlik bugün henüz açılmadı' dedi" şeklinde yanıt verdi.

Bakan Çavuşoğlu'nun bu sözleri ardından Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada koalisyon güçlerinin Türkiye'deki üslerin kullanmasına onay verildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"DEAŞ'ın Türkiye sınırları ve Türkiye’nin güvenliği bakımından arzettiği tehditin ortadan kaldırılması, bir süredir ABD ile Türkiye arasında yürütülen ortak hareket egzersizinin önemli bir boyutunu teşkil etmektedir.

"Irak ve Suriye’de 10 aydır devam eden Uluslararası Koalisyon harekatlarına Türkiye, Koalisyon'un bir üyesi olarak, esasen milli imkan ve yetenekleriyle katkı sağlamaktaydı. Nitekim, ABD’ye ait silahlı insansız hava araçlarının ülkemizde konuşlandırılmasına dair iznin Sayın Dışişleri Bakanımızca geçtiğimiz Haziran ayı sonunda açıklandığı hatırlanacaktır.

"Türkiye ve ABD, bu sürecin devamı mahiyetinde, DEAŞ'la mücadeleye yönelik mevcut işbirliğini daha da derinleştirmeye karar vermişlerdir.

"Bu çerçevede, Bakanlar Kurulu, TBMM'den 2 Ekim 2014 tarihinde aldığı yetkiye dayanarak, DEAŞ'a yönelik hava harekatlarına katılan ABD ve tarafımızdan uygun görülecek bazı bölge ülkeleri de dahil diğer Koalisyon ülkelerinin insanlı ve insansız hava unsurlarının ülkemizdeki üslerde konuşlandırılmasına onay vermiştir. Bahsekonu harekatlarda, tabiatıyla, Türk Hava Kuvvetleri unsurları da aynı amaçla görevlendirecektir.

Açıklamada bugün Türk savaş uçaklarının IŞİD'e yönelik gerçekleştirdiği operasyonlara da değinildi:

"Esasen, bu sabah itibariyle, jetlerimiz BM Şartı'nın 51. Maddesi uyarınca meşru müdafa hakkımıza dayanarak Suriye içindeki belirli DEAŞ unsurlarını hedef almış bulunmaktadır.

"DEAŞ'a yönelik Koalisyon harekatına fark yaratıcı katkılar sağlaması beklenen bu yeni işbirliğinin detayları hakkında, operasyonel nedenlerle, bu aşamada bilgi verilmeyecektir.

"Ancak, Türkiye'nin güvenliğinin sağlanmasının yanısıra, Suriye içinde öncelikle DEAŞ'ın kontrolündeki bölgelerde yaşayanların güvenliğinin kalıcı biçimde sağlanarak pekiştirilmesi de, hava unsurlarının artan mevcudiyetiyle birlikte, bu işbirliğinden beklenen doğal sonuçlar arasındadır.

"Sözkonusu harekatlar, uluslararası hukuk uyarınca icra edilmektedir. Bu doğrultuda, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne de gerekli bildirimde bulunulmaktadır."