Yılın en iyi vahşi yaşam fotoğrafları

Image caption "İki tilkinin hikayesi" : Don Gutoski'nin fotoğrafı ölüm ve yaşamdaki simetriyi yakalıyor.

Ölümüne savaşan tilkileri görüntüleyen bu fotoğraf bu yılın Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülünü aldı.

Amatör fotoğrafçı Dan Gutoski'nin Kanada'daki Wapusk Ulusal Parkı'nda çektiği fotoğrafta bir kızıl tilki, öldürdüğü Kutup Tilkisi'nin cesedini taşırken görülüyor.

Gutoski BBC'ye yaptığı açıklamada "Hayatımda çektiğim en iyi fotoğraf. Başlardaki, vücutlardaki ve kuyruklarındaki simetri, hatta yüzlerindeki ifade." dedi.

Wapusk Ulusal Parkı'nda iki tilki türünün yaşam alanları kesişiyor. Daha büyük olan Kızıl Tilkiler kuzenleri Kutup Tilkilerini gördükleri yerde avlıyor. Bu fotoğrafın iki türün mücadelesine dair ilk görüntü olduğu sanılıyor.

Image caption Sualtı Kategorisi'nin birincisi Avustaryalı Michael Aw'un Güney Afrika açıklarında çektiği fotoğrafta bir balina sardalya sürüsünü avlarken görülüyor.
Image caption Alman Britta Jaschinski'nin bu çalışması Fotomuhabiri kategorisinde birinci oldu. Dişleri ve pençeleri sökülmüş bu büyük kediler Çin'in Guilin bölgesindeki Yedi Yıldız Parkı'nda gösteri yapıyor. Britta fotoğrafa ""Çaresiz kediler" adını vermiş.
Image caption Ondrej Pelanek bu çalışmasıyla Yılın Genç Vahşi Yaşam Fotoğrafçısı ödülünü aldı.
Image caption İsrailli Amir Ben-Dov "Kuşlar" kategorisinin birincisi. Ben-Dov bu kızıl ayaklı şahinlerin fotoğrafını çekmek için beş gün harcamış ve bu kareyi de beşinci günün sonundaki beş dakikada yakalamış.
Image caption İspanyol Pere Soler'ın fotoğrafında Endülüs Bölgesi'nde bulunan Bahia de Cadiz Ulusal Parkı kıyılarındaki alg patlaması görülüyor.
Image caption İngiliz fotoğrafçı Richard Peters'ta bir başka tilki fotoğrafıyla yarışmaya katıldı. Peters fotoğrafa "Gölge yürüyüşçüsü" adını vermiş.
Image caption Hollandalı Edwin Giesbers bu fotoğrafı "Amfibi yaratıklar ve Sürüngenler" kategorisinde birinci oldu.
Image caption Fransız Jonathan Jagot bu kızıl aynakların fotoğrafını Kuzeydoğu Brezilya'daki Lencois Adası'nda çekmiş. Jagot 15-17 yaş kategorisinde birinci oldu.
Image caption İspanyol Juan Tapia bu fotoğrafla "İzlenimler" kategorisinde birinci oldu. Mizansen fotoğrafta Almeira'daki bir depoya yırtık bir tuvalden giren kır kırlangıçları görülüyor.