Lahey'de Silvan olaylarını protesto eylemi

Lahey'de parlamento binası Telif hakkı bbc

Lahey'de bir grup Kürt, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 3 Kasım'dan bu yana devam eden sokağa çıkma yasağı ve "bölge halkına yönelik uygulamalara dikkat çekmek amacıyla" Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nı işgal etti.

Lahey polisi işgal eylemini gerçekleştiren gruptan 18 kişiyi gözaltına aldı.

Hollanda Kürt Federasyonu'na (Fedkom) bağlı bir grup, Cuma akşamı Lahey'deki Hollanda Dışişleri Bakanlığı önünde toplandı.

Göstericilerden yaklaşık 30 kişi bakanlık binasına girerek işgal eylemi gerçekleştirdi.

Lahey polisi, Dışişleri Bakanlığı binasına izinsiz girdikleri gerekçesiyle 18 kişiyi gözaltına aldı.

BBC Türkçe'ye konuşan Kürt Federasyonu yetkilileri, amaçlarının "Silvan'da 10 günden bu yana devam eden ablukaya dikkat çekmek" olduğunu belirttiler.

Federasyon yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Avrupa'nın ilgisini Silvan'a yöneltmek için belirli noktalarda eylem kararı alındı.

Bu amaçla ilk eylem Amsterdam Schipol Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Daha sonra da Hollanda Dışişleri Bakanlığı binası işgal edildi.

Hollanda Televizyonu (NOS), 10 gündür sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan'da gerilimin 1 Kasım seçimlerinden sonra başladığını haber veriyor.

Telif hakkı HATICE KAMER

NOS'a göre, seçimlerin adil bir şekilde yapılmadığı gerekçesiyle Kürtler tarafından başlatılan protesto gösterilerini bastırmak için asker ve polis devreye girdi.

Televizyon, güvenlik güçlerinin ise PKK ile mücadele ettiklerini söylediğini aktarıyor.

Ancak "Silvan'dan Kürtler'e ilişkin endişe verici haberler geldiğini" de bildiriyor.

Telif hakkı AFP

NOS'un haberinde, sosyal medyada halka karşı kaba kuvvet uygulanıldığı, cinayetler işlendiği, binlerce insanın ilçeden kaçtığı yönünde bilgiler yer aldığı belirtiliyor.

NOS, medyaya uygulanan yasak nedeniyle, bu haberlerin doğruluğunun teyid edilemediğini vurguluyor.