Diyarbakır, Hakkari, Mardin ve Şırnak'ta yeni kamulaştırma kararları

Telif hakkı Getty

Bakanlar Kurulu'nun güneydoğudaki dört ile bağlı altı ilçede güvenlik gerekçesiyle aldığı yeni "acele kamulaştırma" kararları Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Diyarbakır'ın Bağlar, Hakkari'nin Çukurca ve Yüksekova, Mardin'in Kızıltepe, Şırnak'ın ise Cizre ve İdil ilçelerindeki 11 mahallede 36 parsel için toplam 120 bin metrekareye yakın alan hakkında acele kamulaştırma kararı çıktı.

5 Nisan tarihli Bakanlar Kurulu kararının, "polis güvenlik noktası yapımı amacıyla" alındığı belirtiliyor.

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre:

Şırnak'ta: 14 Aralık'tan 2 Mart'a kadar sokağa çıkma yasağı ile çatışmaların yaşandığı ve hâlâ kısmi yasağın sürdüğü Cizre ilçesinin Yafes, Nur ve Cudi mahallelerinde toplam olarak yaklaşık 41 bin metrekare, yasakların kalktığı İdil ilçesinde 9 bin metrekare,

Hakkâri'de: Çatışmaların ve sokağa çıkma yasağının devam ettiği Yüksekova ilçesinin Eskikışla mahallesinde 23 bin 342 metrekare, yasaklı olmayan Çukurca ilçesinin Emir Şaban mahallesinde 13 bin 678 metrekare,

Mardin'de: Kızıltepe ilçesinde, Sandıklı ve Koçhisar mahallelerinde toplam 20 bin metrekare,

Diyarbakır'da: Kısa süreli bir çatışma yaşanan Bağlar ilçe merkezindeki İstasyon ve Kaynartepe ile Kayapınar mahallelerinde toplam 12 bin metrekareyi aşkın alan kamulaştırıldı.

Sur ve Silopi için de çıkmıştı

Bakanlar Kurulu 21 Mart günü yaptığı toplantıda Diyarbakır'ın Sur ilçesi ile Şırnak'ın Silopi ilçesi için aynı gerekçeyle geniş kapsamlı acele kamulaştırma kararları almıştı.

Telif hakkı HATICE KAMER
Image caption Cizre'nin bazı mahallelerinde büyük bir yıkım yaşandı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 6 bin 300 parsel için çıkan acele kamulaştırma kararına sivil toplum kuruluşları, esnaf dernekleri ve halktan gelen tepkiler ve Danıştay başvuruları ardından, hükümet kararın yanlış anlaşıldığını, kimsenin mağdur edilmeyeceğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Olumsuz şartlardan temizlenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda yaptığı konuşmada, kamulaştırma konusundan söz etti.

Erdoğan, "Sokaklara, binalara, kazılan çukurlara döşenen bombalar ve yaşanan çatışmalar yüzünden bölgede ciddi bir tahribat ortaya çıktı. Güvenlik güçlerimiz teröristleri birer birer etkisiz hale getiriyor. Tabii ilçelerimizin böyle harap halde kalmasına rıza göstermedik, gösteremezdik, göstermedik"diye konuştu.

Cumhurbaşkanı kentsel dönüşüm yoluyla, "operasyonların sürdüğü şehirlerin sadece teröristlerden değil onlara rahat hareket etme imkanı sağlayan olumsuz şartlardan da temizleneceğini" söyledi.

Yüksek: Halkın malı talan ediliyor

Bugün Resmi Gazete'de ilan edilen yeni kamulaştırmaları yorumlayan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ise "Halkın malı talan ediliyor" dedi.

Telif hakkı Hatice Kamer
Image caption Diyarbakır'ın Bağlar mahallesinde kısa süreli çatışma yaşanmıştı

Diyarbakır'da gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Yüksek "Demografik yapıdan tutun, siyasi ve ekonomik yapıya kadar değişiklik planlanıyor. Özellikle Sur'u elit bir zümrenin hizmetine açmak istiyorlar. Devletin görevi halkın zararının tazminidir ama o, halkın mülkünü gasp ediyor" diye konuştu.

Yüksek "Hukuk komisyonu oluşturduk. Toplumsal, hukuksal ve siyasi mücadelemiz olacak" diyerek kamulaştırma kararlarına direneceklerini kaydetti.

'Belediyelere yönelecekler'

DBP Eş Genel Başkanı hükümetin belediyelere yönelik çok ciddi planları olduğunu ve belediyelerin DBP ve HDP'lilerden alınması, kayyum atanması için hazırlık yapıldığını iddia etti.

Yüksek, "Müfettişler belediyelerde bir şey bulamayınca şimdi de sanki belediyelerin asayiş gibi bir görevi varmış gibi 'Belediyeler gereğini yapsaydı şehirler bu hale gelmezdi gibi' söylentiler çıkarıyorlar. Kayyum atama ile belediyelere el koyma operasyonlarına zemin hazırlıyorlar" dedi.

DBP genel başkanı ayrıca bölgede sekiz aydır devam eden operasyonlarda 850 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi.

İlgili haberler