Pavarotti'nin ilk İngiltere turnesi

50 yıl önce bugün, genç ve pek tanınmayan bir İtalyan opera şarkıcısı, Belfast'ın Büyük Opera Merkezi'nde heyecan içinde sahne sırasını belkiyordu.

İngiltere'de ilk kez sahne alacak olan bu genç tenör Luciano Pavarotti'ydi.

Dahası Puccini'nin ünlü operası Madama Butterfly'da ilk kez rol alıyordu.

Bu genç tenörün bir gün dünyanın en büyük opera yıldızlarından biri olacağı, albümlerinin milyonlar satıp, turnelerinin kapalı gişe oynayacağı o gün birlikte sahne aldığı kişilerin aklının ucundan geçmiş midir acaba?

Belfast turnesi

O gün sahnede Pavarotti'nin Amerikalı eşini canlandıran soprano Margaret Smyth, İtalyan tenör için, 'kim olduğu hakkında en ufak bir fikrim bile yoktu ama ağzını açtığı an, o sesle yükseleceğini anlamıştım' diyor.

Aynı gün küçük bir rolde sahne alan ve koroda söyleyen Nan Murray de, Pavarotti'yi ilk kez dinlediğinde hissettiklerini şöyle anlatıyor.

'Şarkı söylemeye başladığı an içimin titrediğini hissettim, harika bir duyguydu. Çok tatlı bir insandı ama onun ötesinde sesi insanı uçuruyordu'.

Nan Murray 7 Mayıs 1963 günü Belfast Büyük Opera Merkezi'nde bulunan seyircilerin tepkisini de şöyle anlatıyor.

'İlk gece seyirciler kendiklerini neyin beklediğindne habersizdi; birden o olağanüstü sesi duydular ve salon bir anda patladı'...

Belfast'tan Londra'ya...

50 yıl önceki ilk İngiltere ziyaretinde Pavarotti'nin, Nan Murray ve Margaret Smyth ile konuşacak İngilizcesi yoktu.

Belfast tunesinden altı ay sonra ise, İngiltere'nin en önemli ve dünyanın en önde gelen opera salonlarından biri olan Londra'daki Covent Garden'da sahne aldı.

La Boheme operasında rol aldığı bu turne sonraki yıllarda bir çok kişi tarafından, Pavarotti'nin ilk İngiltere turnesi olarak anılageldi.

Soprano Margaret Smyth, 'Gramophone'da, Pavarotti'nin İngiltere'de ilk kez Covent Garden'da sahneye çıktığını yazdıklarını gördüm, çok kızdım' diyor.

'Kendilerine Kuzey İrlanda'nın da İngiltere'nin parçası olduğunu ve Pavarotti'nin Londra'dan altı ay önce Belfast'ta sahneye çıktığını hatırlattım'.

Gramophone dergisi de bu mektubu yayınlamış ve Pavarotti hakkındaki bilgiyi düzeltmiş.

Belfast'a geri dönüş

Luciano Pavarotti, Belfast'a ilk turnesinden 36 yıl sonra döndü.

1999 yılında şarkılarını 12 bin kişi önünde söylerken dünyanın en büyük opera yıldızlarından biriydi artık.

Bu, 2007 yılında, 72 yaşında kanserden ölen Pavarotti'nin son Kuzey İrlanda turnesi oldu.

Nan Murray ve Margaret Smyth, zaman içinde 'kitlelerin maestrosu' haline gelen Pavarotti ile anılarını sevgiyle hatırlıyor.

Margaret Smyth 'olağanüstü bir sesi vardı; o ses çok, çok kişiyi mesut bahtiyar etti' diyor.