ABD'de tele kulak tartışmaları sürüyor

Alexander

ABD'nin elektronik casusluk kurumu başkanı, Edward Snowden tarafından sızdırılmış Kongre gözetim programlarının, 2001 yılından bu yana 50 saldırıyı önlemeye yardımcı olduğunu söyledi.

Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) direktörü General Keith Alexander, Temsilciler Meclisi istihbarat komitesine yaptığı açıklamada, gözetleme faaliyetlerinin kritik önemde olduğunu söyledi.

New York Borsası'na saldırı planları önlenen girişimlerden biri.

Bu arada, Snowden'ın babası oğluna "ihanet etmeme" çağrısında bulundu.

Snowden'ın ifşaatları

Ulusal Güvenlik Kurumu'nun telefon dinleme ve internet kullanımını izleme programı eski bir CIA çalışanının basına sızdırdığı bilgilerle ortaya çıkmıştı.

Guardian ve Washington Post gazetelerine bu bilgileri sızdıran 29 yaşındaki Edward Snowden Hong Kong'a kaçtı.

20 Mayıs'tan bu yana Hong Kong'da olan Snowden, başka bilgiler vereceğini de açıkladı.

Hong Kong'da bir gazeteye mülakat veren Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun Hong Kong'da ve Çin'de bazı kurumları hedef aldığını iddia etti.

Snowden'a göre, Kurum'un hedefleri arasında Hong Kong'daki Çin Üniversitesi, kamu görevlileri ve öğrenciler vardı.

Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Kurumu'nun küresel olarak 61 bin dinleme operasyonu düzenlediğini de savundu.

İddiaya göre, gizli bir mahkeme kararıyla Verizon adlı telekomünikasyon şirketine bütün abonelerinin elektronik bilgilerini ve yapılan bütün yurt içi ve uluslararası aramaların kayıtlarını iletmesi emredildi.

Amerikan istihbarat örgütlerinin Prizma adı verilen bir program çerçevesinde dokuz internet şirketinin veri tabanlarına da girdiği bildirildi.

Prizma programının, internet üzerinden gönderilen tüm postalara, yapılan sohbetlere, internet telefonu aracılığıyla yapılan görüşmelere, görüşmeyi yapan kişilerin isimlerine, bulundukları yere ve diğer ayrıntılara ulaşım sağladığı iddia ediliyor.

Washington Post, programda adı geçen şirketlerin Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple olduğunu açıklamıştı.

Snowden haberi sızdırma gerekçesini "Bu tür şeylerin yaşandığı bir toplumda yaşamak istemiyorum. Yaptığım ve söylediğim her şeyin kayıt altına alındığı bir dünyada yaşamak da istemiyorum" sözleriyle açıkladı.

NSA istihbaratının önemi

İnternet ve telefon gözetim programlarının ortaya çıkmasından bu yana General Alexander dün gece ikinci kez Kongre önüne çıktı.

Alexander bir hafta önce de, telefon dinleme ve internetteki faaliyetleri izlemenin onlarca terör komplosunu engellediğini söyleyerek ifşa edilen gizli programı savunmuştu.

Amerikan Senatosu'ndaki bir oturumda ifade veren Alexander, senatörlerin programın nasıl işlediğine dair sorularını yanıtladı.

Alexander dün gece de "son yıllarda bu programlar, diğer istihbarat ile birlikte dünya genelinde terörist tehditlere karşı ABD ve müttefikleri korudular; 9/11'den bu yana 50'den fazla potansiyel terörist saldırı buna dahildir" dedi.

Bu saldırılardan on tanesi ABD için tasarlanmış.

FBI müdür yardımcısı Sean Joyce komiteye, planlardan birinin New York Borsası'na bombalı saldırı olduğunu söyledi.

Joyce, NSA'den gelen bir ipucu sayesinde, FBI'ın Kansas'ın Missouri kentinde Khalid Ouazzani'nin komplo suçundan tutuklandığını söyledi.

Ouazzani 2010 yılında bir federal mahkemede bir terör örgütüne maddi destek sağlamak iddiasını kabul etti ama borsaya yönelik komplo ile suçlanmadı.

Joyce gözetimin 2009'da New York metro bombalama komplosunun önlenmesi ve komplonun lideri Necibullah Zazi'nin yakalanmasında gerekli olduğunu söyledi.

Snowden için bir sonraki adımın ne olduğunu sorusuna Joyce sadece "adalet" yanıtını verdi.

Snowden için 'adalet' talebi

Eski NSA çalışanı Snowden, skandal patlak vermeden kısa bir süre önce Hong Kong'a kaçtı.

Onun sızdırdıkları ABD kurumlarının sistematik şekilde büyük miktarda telefon ve internet verisi topladığını ortaya çıkardı.

Salı günü, Google ABD hükümetinin kendi internet gözetim programı hakkında konuşma yasağına, anayasal ifade özgürlüğü hakkını gerekçe göstererek, meydan okudu.

Firma, ABD Dış İstihbarat Gözetleme Mahkemesi'nden, hükümetin ulusal güvenlik adına müşterileri hakkındaki veri istek sayısını yayınlamak için izin talep etmişti.

Microsoft, Facebook, Apple ve Yahoo gibi teknoloji firmaları aldıkları gözetim istekleri sayısı hakkında sınırlı da olsa bilgi yayımladılar.

Ama şu anda istihbarat ile ilgili isteklerin ne kadarının ulusal güvenlik, ne kadarının da adli soruşturmalar kapsamında olduğunu göstermeye izin verilmiyor.

Bu arada, Snowden'ın babası Lon Snowden, Fox News'a verdiği röportajda, oğluna seslendi: "Umuyor, dua ve rica ediyorum ki ihanet oluşturabilecek bir sır açıklamazsın."

Ayrıca baba Snowden oğlunu "ülkesine dönüp adaletle yüzleşmeye" çağırdı.

Edward Snowden ABD tarafından herhangi bir iade girişimine karşı mücadele sözü de verdi.