Mısır'da askeri yönetime eleştiriler artıyor

Mısır'da askeri darbe ve ardından yaşananlar, bu ülkede demokratikleşme sürecini tartışmalı bir hale getirdi.

Kimi kesimler darbenin demokrasiyi tehdit eder hale geldiğini düşündükleri Müslüman Kardeşler yönetimini devirmesini memnuniyetle karşıladı.

Kimileri de bu darbe ile Mısır'ın demokratikleşme umutlarının tümüyle suya düştüğünü düşünüyor.

Bu tartışma sürerken, uluslarası düzeyde de kaygı uyandıran bir nokta askeri yönetimin Müslüman Kardeşler yanlılarına tepkisinin aşır olup olmadığı.

Mısır'da devrik lider Muhammed Mursi destekçisi kadınların hapis cezasına çarptırılması İngiliz Daily Telegraph gazetesinin de gündeminde.

Gazetenin İskenderiye'den bildiren deneyimli muhabiri Richard Spencer, aralarında 18 yaşın altında yedi kız öğrencinin de bulunduğu protestocuların hapis cezasına çarptırılması için "ordunun demir yönetimine ilişkin soru işaretleri doğuruyor" yorumunu yapıyor.

"Mısır'ı birleştiren kadın teröristler" başlıklı haberde, Spencer hapis cezası verilen kız öğrencilerden Ravda el Saadani ve Selma Reda Muhammed'in aileleriyle yaptığı görüşmeyi aktarıyor.

Mursi yanlılarına sert muamele

Kızlarının 'yanlış zamanda yanlış yerde' olduklarını belirten aileler, geçen hafta görülen mahkemedeki ifadelerine hiç kimseden yanıt gelmediğini söylüyor.

Kızı ve eşi cezaevinde olan baba el Saadani, Daily Telegraph'a yaptığı açıklamada kızıyla eşinin protesto gösterilerine bile katılmadığını, eşinin kalp rahatsızlıkları nedeniyle her gün yürümesi gerektiğini ve koşacak bile durumda olmadığını ifade ediyor.

Gazeteye konuşan İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Heba Morayef de "Bu dava üzerinde çalışan avukatlar kanıtların tamamen palavra olduğunu söylüyor" diyor.

Daily Telegraph'ın haberinde, cezaevinde bulunan 15 yaşındaki Selma'nın da protestolar sırasında arkadaşlarının ve ablasının yanında durduğunu ve kaçmaya çalıştığı sırada astım rahatsızlığı nedeniyle durmak zorunda kaldığını, o sırada da yardıma gelen arkadaşlarıyla beraber gözaltına alındığını yazıyor.

Gazeteye konuşan ailesi, Selma'nın ablası ve ağabeyinin gösterilerde faal olduğunu fakat Selma'nın bir ilgisinin olmadığını söylüyor.

Davanın temyiz duruşması Cumartesi günü görülecek.

İlgili haberler