DERGİ - Dünyanın en ilginç yeni müzeleri

'Bina gördüm ama böylesini değil!' diyeceğiniz türden ilginç ve yeni müze binaları...

Panama - Biyomüze, Panama City

Bu ay Panama Kanalı’nın girişinde açılan bu müze, Amerikalı mimar Frank Gehry’nin Latin Amerika’daki ilk eseri. Gehry, İspanya’nın Bilbao kentindeki Guggenheim Müzesi ile tanınıyor. 4000 metrekarelik bir alan üzerine kurulan ve sekiz galerisi olan müze, okyanus içinden yükselerek kuzey ve güney Amerika’yı birleştiren kara parçasını, Panama’yı temsil ediyor.

Çin - Sifang Sanat Müzesi, Nanjing

Mimar Steven Holl, Batılı ressamların bir tek noktaya bağlı perspektiflerinden farklılık gösteren Çin resimlerine özgü “paralel perspektifleri” canlandırmaya, böylece “alana gizem katmaya” çalışmış. Çinli mimar Li Hu ile ortak çalışmanın ürünü olan müze açılalı neredeyse bir yıl olmuş. Alt katı kamışla kaplı olan müzenin üst katlarından Nanjing kenti görülebiliyor.

Danimarka - Denizcilik Müzesi, Helsingør

Danimarkalı mimarlık şirketi Bjarke Ingels Group (BIG) yeni Denizcilik Müzesi için proje yarışmasına katıldığında istenenden farklı bir proje sunmuş. Rıhtım üzerinde kurulması öngörülen müzeyi rıhtımın içinde kurmuşlar. Böylece, hemen yan tarafında bulunan Dünya Mirası listesindeki Kronborg Şatosu’nun görünümünü bozmaktan kaçınmışlar. Müzenin kenarında yer alan banklar, müze adının Mors alfabesi ile yazılımını ifade ediyor.

Hollanda - Stedelijk Müzesi, Schiedam

Stedelijk Müzesi’nin ortasında, Vittorio Giudici’nin neoklasik tarzda yaptığı küçük kilise ihmal edilmiş bir yapı olarak duruyordu. MVRDV mimarlık şirketi bu yapıya el atarak, büyük raflarıyla kütüphane görünümlü bir girişe dönüştürdü. Hiç iz bırakmadan kaldırılabilecek bu raflara ek olarak, binanın tarihi penceresi, sütunları ve orgunu öne çıkaran bir tasarım esas alınmış.

Kanada - Ağa Han Müzesi, Toronto

Kanada’nın en büyük kenti Toronto’daki bu modern bina Kuzey Amerika’daki İslami sanat örneklerini barındırıyor. Geçen ay açılan Ağa Han Müzesi ve İsmaili Merkezi’nin tasarımını, Japon Fumihiko Maki ile Hindistanlı Charles Correa yaptı. Zengin ruhani lider Ağa Han, sahip olduğu İslami sanat eserlerini bu 10 bin metrekarelik müzede sergiliyor.

Fransa - MuCEM, Marsilya

Fransız mimar Rufy Ricciotti’nin tasarımını yaptığı ve Akdeniz kültürüne adanan bu müze, Avrupa Kültür Başkentleri kutlamaları kapsamında geçen yıl açıldı. 191 milyon Euro harcanan ve dışı tel örme müze binasından 17. yüzyıl yapımı bir kaleye üst geçitle geçilebiliyor.

Norveç - Porsgrunn Denizcilik Müzesi

Denizilik alanındaki bir diğer İskandinav müzesi de geçen yıl Norveç’te açıldı. Danimarkalı COBE ve Transform mimarlık şirketlerinin tasarladığı alüminyum kaplama binalar zikzak şekiller içeriyor. 11 bloktan oluşan binaların alt tarafları ahşap, çatıları ise farklı yönlere bakan karmaşık bir görünüm sergiliyor. Metal kaplamalarda nehrin ve dağların yansımasını görmek mümkün oluyor.

Güney Kore - Chang Ucchin Müzesi

Seul’ün güneyindeki iki nehrin birleştiği alanda düğüm şeklindeki müze binasının tasarımını Koreli mimarlık şirketi Chae Pereira yapmış. Ressam Chang Ucchin’in eserlerini sergileyen müze, “resimlerin kendi karakterini yansıtacak bir alan yaratmayı” hedeflemiş. Dört çift kanat şeklindeki binanın farklı kanatları farklı doğa manzaralarını çerçevelemeyi ve gelenekselle moderni birleştirmeyi amaçlamış.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Culture’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.