SOSYAL MEYDAN: Validebağ'da muhalefet camiye mi, inşaata mı?

Telif hakkı GOKHAN TAN
  • İstanbul'da Üsküdar Validebağ Korusu yanındaki cami inşaatına tepki gösterenler bölgede 8 gündür nöbet tutuyor.
  • İstanbul 7. İdare Mahkemesi, alana yapılmak istenen cami inşaatının yürütmesini durdurmuştu.
  • Üsküdar Belediyesi yetkilileri ise inşaatın yapıldığı söz konusu arazinin Validebağ Korusu içinde olmadığını, inşaatı durdurma kararının bu araziyle ilgili değil, yanındaki havuzlu arazi için alındığını savunuyor.
  • Eylemciler ise inşaata izin verilmesi için parsellerde değişikliğe gidildiğini iddia ediyor.
  • Cami yapımına karşı çıkan çevreciler, inşaatın durdurma kararının güncellenmesi için İstanbul 7. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Güncellemeye gerek duymayan mahkeme, “Karar net. Bu kararla inşaata zaten devam edilemez” cevabı verdi.
  • Validebağ Korusu'nda "cami inşaatı" tartışmasını Sosyal Meydan'a taşıdık.

_________________________________________________________

Validebağ Korusu'ndaki inşaat çalışmalarıyla ilgili gelişmeler ve tartışmaları aktaracağımız Sosyal Meydan sayfamıza hoşgeldiniz.

Öncelikle bize ulaşabileceğiniz adresleri hatırlatalım:

Twitter üzerinden @bbcturkce ve @canli_bbcturkce; Facebook üzerinden ise www.facebook.com/bbcturkceservisi

_________________________________________________________

Telif hakkı GOKHAN TAN

Validebağ Korusu'na cami yapılmasına karşı çıkan çevreciler İstanbul 7. İdare Mahkemesi'ne tekrar yaptıkları başvuruda 'inşaatı durduran kararın güncellenmesini' istedi.

Taraf gazetesinde bugün yer alan habere göre, mahkeme kararın güncellenmesine gerek duymadı ve "Karar net. Bu kararla inşaata zaten devam edilemez" yanıtını verdi. Haberde, başvuruyu mahalle sakinleri adına avukat Gülsüm Özdemir'in yaptığı belirtildi.

Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Avukat Can Atalay, mahkemeden yapılan açıklamayı BBC Türkçe'ye değerlendirdi.

Atalay, "belediyenin parsel numarası değiştirerek ‘kararın inşaat alanı ile ilgisi yok’ iddiasının asılsız olduğunu" söyledi.

Can Atalay, ““Belediye yalan söylüyor. Mahkemenin ‘inşaat yapılamaz’ dediği alana yeni parsel numarası vermeleri bir şey değiştirmez. Arsanın yerini değiştiremeyeceğine göre mahkemenin kararına uymak zorunda” diyor.

Can Atalay, Validebağ Korusu'ndaki inşaat alanında düzenlenen eylem sırasında Perşembe günü gözaltına alınmıştı.

_________________________________________________________

Telif hakkı VALIDEBAG GONULLULERI

Validebağ gönüllüleri platformundan Avukat Gülsüm Özdemir de konuyla ilgili olarak yaptığı ve Validebağ Gönüllüleri Facebbok sayfasında paylaştığı açıklamasında, “Bizim açımızdan ve mahkeme açısından bir çözümsüzlük yok. İnşaatı devam eden arsayla ilgili bir yürütmeyi durdurma kararı var ve buna uymayan bir belediye var. Polis korumasında suç işleniyor.” ifadelerini kullandı

_________________________________________________________

Üsküdar Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Yapıcı, söz konusu arazinin 'parsel numarası olmadığını' söyledi ve "ruhsatlı, yasal bir inşaat olduğunu" ifade etti. BBC Türkçe'ye konuşan Yapıcı, "Söz konusu ruhsata ilişkin de açılan bir dava yok" dedi.

Belediye Başkanı Basın sözcüsü Cüneyt Bitikçioğlu ise İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin yaptığı son açıklama öncesinde BBC Türkçe'ye değerlendirmelerde bulunmuş, camiyi vatandaşın talep ettiğini ve belediyeye gelen başvuru üzerine inşaatın başladığını söylemişti.

Bitikçioğlu, "Yürütmeyi durdurma kararı hemen yanındaki havuzlu tesise ait, buraya yönelik bir karar yok. Belediyeye uygulanan bir ceza da yok. Arsa da korunun içinde değil, dışında kalıyor" demişti.

Bitikçioğlu cami talebi sürecini de şöyle anlatmıştı: "En yakın cami 700-800 metre mesafedeydi. İhtiyarlar gitmekte zorlanıyordu. Vatandaş da cami yapılması için müftülüğe başvurdu. Halk daha önce bir marketin altındaki bodrum katında, halı serdikleri zeminde namaz kılıyorlardı. Böyle bir ihtiyaç gelince müftülük de bize başvurdu."

Telif hakkı hurriyet.com.tr

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen 22 Ekim'de düzenlediği basın toplantısında "Caminin Validebağ Korusu'yla alakası yok. Cami korunun dışında. Altunizade Mahallesi'nde. Yavrupaşa Sokak 34 numarada. Mülkiyeti belediyemize ait tapulu arazimizde. Planda dini tesis alanı içerisinde ve ruhsatlı bir cami yapıyoruz. "demişti.

Türkmen, "Bu mahallede cami yok. Bu mahallenin sakinleri 7-8 yıldır buraya cami yapılması için uğraşıyorlar." diye konuşmuştu.

Üsküdar Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan ve belediyenin internet sitesinde yer alan açıklamada ise özetle şu ifadeler kullanılmıştı:

"İlgili alana cami yapılmasını istemeyen bir gurup tarafından ortaya atılan bu asılsız iddialar ne yazık ki bazı medya kuruluşları tarafından da, gerçekçiliği araştırılmadan kamuoyuna yansıtılmış olması bizleri derinden üzmüştür. İddia edilen mahkeme kararı dün akşam saatleri itibariyle belediyemize ulaşmıştır. Hukuk İşleri Müdürlüğümüz tarafından yapılan incelemede, kararın cami inşaatıyla ilgisinin olmadığı anlaşılmıştır. İddia edilen 'yürütmeyi durdurma'nın; İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin, 21.10.2014 tarihli, 1313 ada, 178 parseldeki proje için ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (Davalı,) 1/5000 ölçekli nazım imar planı tadilatının yürütmesinin durdurulması için verdiği karar olduğu anlaşılmıştır. Cami inşaatı ise 1313 ada, 197 parselde yer almaktadır ve herhangi bir mahkeme kararı bulunmamaktadır. Ayrıca, başından beri açıkladığımız gibi, ilgili alanın Validebağ Korusu ile hiçbir şekilde bağlantısı bulunmamaktadır ve mülkiyeti belediyemize aittir. Mahallelinin yoğun talepleri üzerine, tapulu arsamıza, ruhsatlı butik cami inşaatı, aynı mahalleli hayırseverler tarafından yapılmaktadır."

_________________________________________________________

Validebağ Korusu'ndaki inşaat çalışmalarına karşı çıkanlar, bölgede çok sayıda camii bulunduğunu ve böyle bir ihtiyaç olmadığını savunuyor.

Üsküdar Belediyesi'nin resmi Twitter hesabından konuyla ilgili olarak bugün şu tweet atıldı:

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı USKUDAR BELEDIYESI

_________________________________________________________

Telif hakkı BBC World Service
Cihazınızda ses/video gösterim programı bulunamadı

Validebağ Korusu'ndaki gelişmeleri BBC Türkçe için izleyen gazeteci Gökhan Tan, 15.18'de eylemcilere gazlı müdahale başlatıldığını söylüyor ve şu bilgileri aktarıyor:

"İnşaat alanına bir jeneratör getirilmek istendi vinçle. Eylemciler jeneratörü taşıyan aracın önünde duvar oluşturdu. Bunun üzerine polis inşaat alanını çevreleyen barikatların içinden çıkarak aracı engelleyen halka biber gazı ve plastik mermiyle müdahalede bulundu. Polis müdahalenin ardından demir barikat alanını genişletmeye başladı."

Tan, zabıta kıyafeti giymiş bazı kişilerin olaylar sırasında kadınlara yönelik şiddete başvurduğunu da belirtti.

Telif hakkı BBC World Service

_________________________________________________________

Gazeteci Gökhan Tan, inşaat alanını çevreleyen polis barikatının içinde bekletilen TOMA'nın dışarı çıkarılarak sokağın girişine yerleştirildiğini söylüyor. "Eylemcilerin yedi gündür beklediği çıkmaz sokak artık tümüyle polis kontrolünde" diyor.

Telif hakkı GOKHAN TAN

_________________________________________________________

Telif hakkı BBC World Service
Telif hakkı CAFERAGA DAYANISMASI

_________________________________________________________

Telif hakkı GOKHAN TAN

Gökhan Tan: Biber gazıyla Rauf Sokak'a sürülen eylemciler bekleyişini sloganlarla sürdürüyor.

_________________________________________________________

Telif hakkı BBC World Service

_________________________________________________________

Telif hakkı twitter

İstanbul'da yaşayan akademisyen Louis Fishman, Twitter'daki bu mesajında, "İstanbul 2017 Avrupa Yeşil Başkenti olmak için başvuruda bulundu. Validebağ Korusu'nu korumak için yapılan protestoya polis saldırdı" diyor.

_________________________________________________________

Validebağ Korusu etrafındaki tartışmalarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da değerlendirmelerde bulunmuş, koru ile yapılmak istenen inşaatın 'uzaktan yakından alakası olmadığını' söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Üsküdar Belediye Başkanımız, korunun yan tarafındaki bir yere de şöyle bir mescid yapma planı içindeydi. Zaten İmar Planı'nda da önceden varmış ama bu Validebağ Korusu'nun sınırları içinde değil. Orada mescid var ya. Kimileri bundan rahatsızlık duymuş olabilir." demişti.

_________________________________________________________

BBC Türkçe'nin Twitter hesabında "Validebağ'da ne oluyor?" sorusuna takipçilerimizden gelen bazı yanıtlar şöyle:

Telif hakkı BBC World Service

_________________________________________________________

T24 internet sitesinde yayımlanan 25 Ekim tarihli "Mesele 'butik' cami değil; ranta karşı çevre!" başlıklı yazıda Validebağ Korusu'nun korunması için başlatılan mücadelenin 1990lı yıllara dayandığı yazıyor.

Validebag.org internet sitesine atıfta bulunulan, Baran Alp Uncu imzalı haberde yer alan ifadelerin bir kısmı şöyle:

"(…) Herkes için farklı bir anlamı olan bu koru bugünlerde ucundan kıyısından tırtıklanarak imara açılma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu işin başrolüne soyunan Üsküdar Belediyesi işe korunun bir kenarına inşa edeceği cami ile başlayacağı söylenmekte."

"(…) Validebağ Korusu'nu koruma mücadelesi aynı yakın komşusu Kuzguncuk'ta olduğu gibi 1990'lı yıllarda başlar. İlk kez 1995 yılında semtlerinin çeşitli sorunlarına çare bulmak için bir araya gelen Altunizade Mahallesi sakinleri, 3 yıl boyunca Altunizade Yurttaş İnsiyatifi olarak faaliyet gösterir. 1998 yılında Validebağ Korusu'na yapılması planlanan hastane projesi ortaya çıkınca, Barbaros, Acıbadem ve Koşuyolu mahallerinden de katılımlar olur. Aynı yıl topladıkları 6 bin imza ile İstanbul 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Koruma Kurulu'nun 1999 yılında bölgeyi 1. Derece SİT alanı olarak ilan etmesini sağlar. Sonrasında gelen türlü ihlal ve projelere karşı mücadelelerini Validebağ Gönüllüleri olarak devam ettirirler. 2001 yılında ise Validebağ Gönüllüleri Derneği'ni kurarlar."

_________________________________________________________

Telif hakkı USKUDAR BELEDIYESI

Şehir Plancısı Erhan Demirdizen, Validebağ korusunun yanındaki yeşil alan parselinin hukuken Üsküdar Belediyesi'nin mülkiyetinde olmasına karşın, "Orası tarihi açıdan Validebağ korusunun bir parçası" diyor.

Demirdizen'e göre korunun etrafındaki açık alanlarda yapılaşmanın artmasıyla birlikte korudaki bitki örtüsü de tehlike altına giriyor.

Demirdizen, "Dini yapı ya da başka bir yapı ayrımı yok. Korunun korunabilmesi için bu açık alanlara bina yapılmaması gerekiyor" diyor.

_________________________________________________________

Koru'nun önündeki projeye "cami yapılacağı için karşı çıkılıyor" diyenler ve konunun cami inşaatıyla bir alakası olmadığını, söz konusu alana herhangi bir bina yapılmaması gerektiğini savunanlar BBC Türkçe'nin Facebook sayfasında tartışıyor:

Telif hakkı BBC World Service

_________________________________________________________

Telif hakkı OMER TURAL

Validebağ Korusu önündeki inşaat yapımını protesto edenlerden Ömer Tural, Twitter hesabından paylaştığı mesajlarda alanda bir kişinin rahatsızlandığını ve ambulans getirildiğini söyledi. Ambulansın geçişine polis tarafından izin verilmemesi üzerine polis ve alandaki kişiler arasında tartışma çıktığını bilgisini de veren Tural, daha sonra ambulans için barikatın kaldırılıp hastanın alındığını yazdı.

_________________________________________________________

Telif hakkı GOKHAN TAN

Validebağ Korusu'ndaki gelişmeleri izleyen gazeteci Gökhan Tan, polisin Çamlıca Konakları site sakinlerinden sokakta bekleyen insan sayısının 10 kişiyle sınırlandırılmasını istediğini aktarıyor.

_________________________________________________________

Telif hakkı GOKHAN TAN

Gazeteci Gökhan Tan, dün de Validebağ Korusu'nu korumak için arazide nöbet tutanlarla konuştu.

Validebağ'daki eylemi televizyondan izleyip arkadaşlarıyla Maltepe'den gelen 68 yaşındaki Gülseren Çalışkan, "Cami bahane. Camiye neden karşı olalım ki? Tayyip Erdoğan'dan önce de bu millet Müslüman değil miydi? Bunun altında da rant olduğuna inanıyorum. O yüzden desteğe geldim" dedi.

Validebağ Gönüllüleri'nden Volkan Çetin de eyleme katılma nedenini şöyle anlattı: "Bu ülkenin bir vatandaşı olarak devletin benim için çalıştığına inanmıyorum. Hukuk işlenmiyor. Bu nedenle her türlü hak arayışının anlamlı olduğuna inanıyorum."

'Bu ilk imar girişimi değil'

Telif hakkı GOKHAN TAN

Cami inşasının Üsküdar Belediyesi'nin 'yakın dönemde Validebağ Korusu'na imar sokma yönündeki üçüncü girişimi' olduğu görüşünü paylaşan Sosyal Haklar Derneği'nden Özgür Barış Akbayır da şu yorumu yaptı:

"Eylül sonunda korunun Koşuyolu'na yakın bölümünde bir otopark inşa etmek istediler. Ardından İzci Evi'nin arkasına beton bir zemin oluşturarak bir kullanım alanı yaratma girişimleri oldu. İnşaat alanlarına girerek, kalıpları sökerek hukuksuz bu iki girişimi de engelledik. Şimdi buradan girmeye çalışıyorlar."

'Ben de namaz kılıyorum, mesele cami değil'

Akbayır, "İhtiyaca yönelik olmayan ancak rantın yolunu açabilecek adımlar. Validebağ Korusu özelinde, Türkiye'nin ve İstanbul'un yeşil alanlarının yağmalanmasına karşı olmak için buradayım" diyor. Ata Konakları'nda oturan 62 yaşındaki Metin Yüksel de 'meselenin cami' olmadığını şu sözlerle anlatıyor:

"Sabahtan beri buradayım. Ben de beş vakit namaz kılıyorum. Meselemiz cami yapılması değil. Hukuk çiğneniyor, karşı duracağız."

Telif hakkı GOKHAN TAN

Validebağ Gönüllüleri'nden Volkan Çetin ise, bu eylemin 'Gezi Parkı eylemlerindeki dayanışmadan etkilendiği' görüşünde: "Validebağ'daki birliktelikte, Haziran 2013'te ortaya çıkan dayanışma kültürünün etkili olduğunu düşünüyorum."

Çetin'e göre, "yüksek gelir seviyesine sahip, görece lüks sitelerde oturan insanların, siyasi fikir farkı gözetmeksizin eylemcilerle omuz omuza direnmesi Haziran 2013'ün bir kazanımı."

_________________________________________________________

Telif hakkı GOKHAN TAN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB'a bağlı Peyzaj Mimarları Odası, Validebağ Korusu'na dair yaptığı 27 Ekim tarihli basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

"(...) Türkiye'de açık ve yeşil alanların yapılaşmaya kolayca açılabilecek yapı rezerv alanı olarak görüldüğünü, Validebağ Korusu'nun da birçok kez bu tür girişimlerle karşı karşıya kaldığını biliyoruz. Ülkenin tarihi ve doğal mirasının imara açılarak, sermaye lehine rant amaçlı bir dönüşüm sağlanması ve bu yolda ekolojik değerlerin, hukukun ve halkın yok sayılması kabul edilemez."

"Validebağ Korusu korunmalıdır, ÇÜNKÜ;

- Validebağ Korusu, İstanbul lll numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 16.07.1999 tarihli ve 11088 sayılı kararı ile 1. derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiştir, - Validebağ Korusu, Anadolu yakasının en büyük ikinci ve bölgesinin hemen hemen tek açık ve yeşil alandır, - Validebağ Korusu, içerisinde çok sayıda tescilli anıt ağaç, tespit edilmiş 116 kuş türü ve birçok böcek türü bulunmaktadır, - Validebağ Korusu, toplumsal hafıza alanıdır, - Validebağ Korusu, 17 Ağustos 1999 depreminde yöre halkı tarafından depremde kaçış alanı olarak kullanılmış, insanlar deprem sonrası Validebağ Korusu'na sığınmışlardır. Yani depremde kaçış ve sığınma alanıdır."

_________________________________________________________

Gazeteci Gökhan Tan, saat 18'deki durumu şöyle aktarıyor:

"Validebağ Korusu Acıbadem yönü girişindeki cami inşaatını çevreleyen polis barikatının genişletilmesinin ardından bekleyiş sürüyor. Müdahaleyle uzaklaştırılan, barikatın ardında Rauf Sokak'ta bekleyen eylemcilerin sayısı artıyor; belki 300-400 kadar kişi toplanmış durumda. Barikatın içinde ise az sayıda kişi ve site sakinleri var. Müdahaleden sonra takviye kuvvet alan polis, barikatın içerisinin de boşaltılacağını söylüyor."

_________________________________________________________

Telif hakkı camlicakonaklari.com.tr

Validebağ Korusu yanındaki cami projesinin finansörünün İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar olduğu iddia edilmiş, Çağlar bu iddiaları reddetmişti. Buna karşın, projenin kendisinin de ikamet ettiği Çamlıca Konakları Site Yönetimi tarafından gündeme getirildiğini söylemişti.

Çağlar, Radikal gazetesine verdiği röportajda site yönetiminin cami talebini Belediye'ye iletmek üzere bir dernek kurduğunu, kendisinin de sadece bu derneğe üye olduğunu söylemişti.

Çamlıca Konakları Sitesi Yönetim Kurulu'nun başında ise Arkon İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Kalsın var. Arkon İnşaat, İstanbul'da üstlendiği lüks rezidans projelerinin yanı sıra üçüncü köprü ihalesinde verdiği teklifle de tanınan bir şirket. Arkon İnşaat BBC Türkçe'nin konuyla ilgili sorularını yanıtlamadı.

_________________________________________________________

Polis müdahalesinden sonra dağılan grup tekrar barikatların önünde toplanıyor. Bazı protestocular Twitter hesaplarından paylaştıkları mesajlarda çadırları tekrar kurduklarını söylüyor. Bölgeye yeni bir TOMA'nın geldiği de son haberler arasında.

Telif hakkı BBC World Service

_________________________________________________________

Telif hakkı twitter

Validebağ Korusu'nda toplanan eylemciler, akşam saatlerinde bir basın açıklaması yaptı.

Gazeteci Gökhan Tan'ın aktardığına göre, açıklamayı 'Validebağ direnişi' adına Deniz Öztürk yaptı. Öztürk, "İnşaat alanına getirilen jenaratöre izin vermedik. Saldırdılar. Koruya şimdi de camiyle girip, dini duyguları istismar etmek istiyorlar. Müşterek alanlarımıza sahip çıkmadan yaşamımıza sahip çıkamayacağımızı biliyoruz. Yeşil alanlara inşaatı ancak polis gücüyle yapabilirler. Sokak sokak, park park direneceğiz." diye konuştu. Ardından konuşan Çiğdem Çıdamlı ise Çarşamba günü de eylem çağrısında bulundu ve "1000 metrekarelik bir alan için yürüttüğümüz dayanışma, tüm İstanbul'u ve yaşam hakkını savunmaktır. Barikatınızı nereye kurarsanız kurun, orada biz olacağız. Soma'da iş cinayetine nasıl karşı çıkıyorsak Validebağ'daki ağaç katliamına da aynı şekilde karşı çıkıyoruz. Hiçbir yere ayrılmıyoruz." dedi.

Avukat Can Atalay da "AKP ve hükümeti hiçbir mahkeme kararına uymuyor. Onları, mahkeme kararlarına uymaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Validebağ'daki açıklama "Mahalle sakinlerine söz veriyoruz, alanı kurtarana kadar buradayız" sözleriyle sona erdi.

_________________________________________________________

Böylece Validebağ Korusu'ndaki tartışmaları aktardığımız Sosyal Meydan'ın sonuna geldik.

Bir sonraki Sosyal Meydan'da görüşmek üzere...

Hoşça kalın.