DERGİ - Fiji’de köpekbalıklarıyla yüzmek

Fiji, Pasifik Okyanusu’nun güneyinde Avustralya’nın doğusunda bir adalar ülkesi.

En büyük adası Nadi kıyılarında denize daldığınızda farklı köpekbalığı türlerinin yanı sıra başka canlılarla da karşılaşmak mümkün. Burada, denizin 25 metre derinliğinde eğitimli bir dalgıç köpekbalıklarını besliyor.

Ticari ve turistik amaçla köpekbalıklarını görmek ya da beslemek için dalmak 1990’lardan bu yana tartışmalı bir konu. Bu işi ilk başlatan Rodney Fox olmuş, büyük beyaz köpekbalıklarını deniz altında görmek için kafeste dalışlar organize etmişti. Fox’un kendisi bir defasında saldırıya uğramıştı. Bazı uzmanlar köpekbalığı besleme işinin bu canlıların insanı besinle özdeşleştirmesine ve insana yönelik saldırıların artmasına neden olduğunu düşünüyor.

Fiji’de köpekbalığı besleyicileri büyük bir ün ve saygınlık edinmiş durumda. Besleme anında torbadan çıkarılan ölü balıklar ve kan, köpekbalıklarının yanı sıra daha küçük balık sürülerini de çekiyor.

Her dalış 20 dakika kadar sürüyor. Fotoğraf çekimi sırasında fazla yaklaşan köpekbalıklarını güvenlikten sorumlu dalgıçlar bir çubukla burunlarına dokunarak uzaklaştırıyor. Fotoğraftaki boğa köpekbalığı umduğumuzdan daha utangaç çıktı; burnu kameraya dokununca kendi uzaklaştı.

Köpekbalıkları kendilerine yem atan dalgıçların kollarını gözlediği için onlarla birlikte dalan izleyici dalgıçların kol ve bacaklarını sabit tutması oldukça önemli. Yemi kapan köpekbalığı hemen oradan uzaklaşıyor.

Kalan yemler köpekbalıklarının ardından mercanları mekân tutmuş diğer balıklara veriliyor. Bunlar arasında yılan balıkları ve fotoğraftaki ıskarmoz balığı da vardı.

Fiji kıyılarında kalkerli mercanları, çiçek açmış görünümlü yumuşak mercanları barındıran muhteşem bir deniz altı dünyasıyla tanışmak mümkün.

Ziyaretimiz sırasında bir batık gemi etrafında yüzme olanağı da bulduk. Batık etrafına tutunmuş remoralar etraflarındaki bol besinden dolayı hallerinden memnun görünüyordu.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.