DERGİ - Davos’ta neler oluyor?

Dünya Ekonomik Forumu (DEF) İsviçre’nin Davos kasabasında yıllık toplantısını yapıyor.

2500 politikacı, insani yardım kuruluşu mensupları, iş dünyası liderleri, medya temsilcileri bu kasabaya geldi. Gıda güvenliğinden tarıma, uluslararası ticaretten yatırıma, internetin geleceğinden küresel suç ve yolsuzlukla mücadele konularına kadar birçok konunun tartışılacağı seminerlere, panellere, kapalı kapılar ardında yürütülen görüşmelere katılmak için.

Bağlantılı sorunlar

DEF bu toplantılarda teknolojiyi iyi kullanıyor. İndirilebilir bir uygulama programı ile katılımcıların listesini ve bazı belgeleri edinmek, toplantılarda yer ayırmak ve mesaj göndermek mümkün.

DEF kapsamında yürütülen Geleceğin Küresel Lideri programına katılan Kissinger Associates adlı danışmanlık şirketinin başkan yardımcısı Joshua Cooper Ramo Davos’un geçmişini ve bugününü şöyle değerlendiriyor: “Küreselleşmenin ve teknoloji devriminin ilk aşamalarını tamamlayıp keskin kenarları olan tehlikeli bir yeni döneme giriyoruz. Eskiden Davos daha direkt bir yerdi; olayları tartışıp anlayacağınızı sanırdınız. Ama bugün sorunların kaygı verici ilginç bağlantılarla birbirine bağlı olduğunu görüyoruz.”

İş bağlamak

Fakat Davos’ta 15 yıldır değişmeyen şeyler de var. Burası hep insanların iş bağlamaya geldiği, müşterileri ile bağlantılarını geliştirdiği, yeni müşteri bulduğu bir yer olmuştur. Herhangi bir panelde konuşmacı olabilirler, ama diğer toplantılara pek katılmayacaklardır. İster şirket yöneticisi, ister politikacı, ister sivil toplum örgütü temsilcisi olsun hepsi bir amaç için gelir Davos’a. Her dakikaları günler öncesinden planlanmıştır.

Bağlantı kurmak amacıyla gelmiş olanlar zamanlarının çoğunu partilerde geçirir. Zamanla bu partiler daha iddialı ve aşırıya kaçar hale geldi, en iyi konukları çekmek amacıyla elbette. Bu yılki partiler arasında “Moğolistan gecesi, “Japon yemeği”, “Hint sanayisi” dans partisi gibi partiler olacak.

Toplantılara katılıp bir şeyler öğrenmek amacıyla gelmiş olanlar da yok değil tabii.

Neden Davos?

Davos’ta değişmeyen başka bir şey de yıllık toplantıların hep Davos’ta yapılması. DEF diğer toplantılarını yaptığı ülkeler listesine Çin, Endonezya, Meksika gibi ülkeleri eklemiş olsa da yıllık genel toplantısını daima Davos’ta yapıyor. Neden böyle küçük bir yer seçildiği ise merak konusu olmaya devam ediyor.

11 Eylül saldırısının ardından New York ile dayanışma göstermek amacıyla 2002 toplantısı orada yapıldığında farklı bir atmosfer oluşmuştu. Yan etkinliklerin şehrin dört bir yanında yapılması dağınık bir hava yaratmıştı. Oysa Davos’ta her etkinlik alanı yürüme mesafesinde ve olup biten her şeye hakimsiniz havası yaratıyor sizde.

Çekim merkezi

DEF sırasında Davos da büyük bir değişime uğruyor doğal olarak. Çoğu mağaza, dükkân, kitapçı vs. boşaltılıp etkinlikleri için özel şirketlere kiralanıyor. Caddelerde güvenlik önlemleri kendisini gösteriyor; Konferans Merkezi’ne özel güvenlikten geçildikten sonra girilebiliyor ancak.

Kısacası Davos herkes için farklı artık. DEF zamana ayak uydurarak bazı değişimler geçirdi, fakat medyayı, büyük düşünce üreticilerini birkaç günlüğüne bir dağın tepesine çekme becerisinden bir şey yitirmedi.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Capital’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.