DERGİ - Antarktika’da penguenlerle kamp yapmak

Hava sıcaklığı sürekli sıfırın altında seyreden, ıssız, insansız, buzullarla kaplı Antarktika’ya bile turlar düzenleniyor artık.

White Desert adlı tur operatörünün yılda birkaç kez düzenlediği turlara katılanlar iyi donanımlı kamp alanlarında konaklıyor. Böylece yılda birkaç yüzü bulan turist evindeki konfordan mahrum kalmadan kıtayı keşfe çıkıyor.

Bu şirketin kurucusu Patrick Woodhead 2002’de Antarktika’yı doğudan batıya ilk kez geçen kişi. Kıtaya yaptığı birçok seferde hayal etmiş böylesi bir kamp alanını. Aşırı soğukta arkadaşlarıyla birlikte fırtınanın geçmesini beklerken düşünmüşler bu keşfi daha lüks barınaklarda daha iyi ulaşım imkânlarıyla yapmanın ne iyi olacağını.

Bugün artık bunlar olanaklı. Kıtaya yaz mevsiminde (Kasım-Aralık) düzenlenen seferler Güney Afrika’daki Cape Town’dan 5 saatlik bir uçak yolculuğuyla başlıyor. Uçak, Antarktika’nın doğusundaki Dronning Maud Land bölgesinde 50 metrelik donmuş bir şelalenin tepesine iniş yapıyor.

Konuklar daha sonra Whichaway kampına giriyor. Burada her şey güneş ve rüzgar enerjisiyle çalışıyor. Tente ile kaplı ana salonun ortasında bir soba, yerde tüylü halılar, bir kitaplık ve Güney Kutbu haritası bulunuyor. Cam elyafından yapılma yarımküre şeklinde altı uyuma alanı Antarktika’nın şiddetli soğuğunu ve rüzgârını kesiyor. Altı metre çapındaki bu çadırların her birinde çift kişilik bir yatak, ufak bir çalışma masası ve banyo bulunuyor.

Güney Afrikalı usta bir aşçının hazırladığı yemekler de birinci sınıf bir tarzda servis ediliyor. İngiliz kahvaltısı (sosis, domuz pastırması kızartması, yumurta, fırında kuru fasulye, mantar, ekmek ya da patates), hafif bir öğle yemeği ve şampanya eşliğinde biftek ya da somon balığından oluşan bir akşam yemeği veriliyor.

Konuklar kamptayken çeşitli etkinliklere de katılıyor: buz mağaralarına ve bilimsel araştırmalar merkezine gezi, uçurtmalı kayak, 6000 İmparator pengueni sürüsüne tur gibi. Çevreye etkisini azaltmak için hiçbir iz bırakmayacak şekilde tüm kamp sezon sonunda toplanıyor.

8-10 gün süren turlar 12 kişi kapasiteli. Kalma süresi ve etkinliklere göre kişi başı katılım ücreti 18-57 bin Euro arasında değişiyor.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Travel’da okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.