DERGİ - Doğa yeşille güzel

Yeşil göğüslü sinekkuşları Meksika’da ve Güney Amerika’nın kuzey kesimlerinde bulunuyor. Dişi kuşlarda bronz- yeşil renk hakimken erkekleri parlak yeşil tüyleriyle ünlü.

Yeşil iguanaların gövdesi yumuşak pullarla kaplıdır. Dişi kertenkeleler erkeklerden daha parlak renklidir. İguanaların sırtındaki çıkıntılar onlara tarih öncesi bir görünüm verir. 2,3 metreye kadar uzayabilen iguanalar Orta ve Güney Amerika ile Batı Hint adalarında bulunuyor.

Panter bukalemunları olağanüstü renk çeşitlerine sahiptir. Bu sürüngenler çiftleşme zamanı dişilerin ilgisini çekmek için renk değiştirir. Erkeklerin rengi zümrüt yeşilinden turkuaza ve parlak pembeye kadar çeşitlilik gösterir.

Bukalemunlar kendilerini kamufle etmek ve görsel iletişim amacıyla farklı renklere bürünür. Böylece farklı çevrelere ve sosyal durumlara kolaylıkla uyum sağlarlar. Derilerinin dış yüzeyi pigment içeren hücrelerle kaplıdır. Bunlar büzüşüp genişleyerek renk değiştirirler.

Nikobar güvercininin eşi benzeri yoktur. Türünün tek örneği olan bu güvercinin muhteşem yeşil tüyleri vardır. Güney Doğu Asya ve Pasifik’te görülür.

İpek böceği kelebekleri yanıltmada ustadır. Erişkinleri kahverengidir ve dökülen yapraklara benzer. Tırtılken de avcılarını yanıltırlar. Tombul gövdeleri ve sahte gözleri ile yılana benzerler ve avcı için caydırıcı olurlar.

Yaprak böcekleri bahçelerde olur. 1 cm boyundaki bu böcekler parlak mavi-yeşil renkleriyle göz alıcıdırlar.

Zümrüt renkli bu kelebekler, koyu yeşil kanatlarındaki muhteşem şeritlerden dolayı kırlangıç kuyruklu kelebekler adı verilmiştir. Güneydoğu Asya’da yaşayan bu böceklerin gövdesinin altında turuncu ve beyaz benekler vardır.

Yeşil kurbağalar Madagaskar’da görülür. Bunlara ebrulu kurbağalar da denir. Gövdelerindeki işaret ve desenler simetriktir.

Pek dikkat çekmeyen yosunlar başka bir dünyadan gelmiş gibidir aslında. Bu yeşil yosunlar tatlı sularda yetişir.

Bu makalenin İngilizce aslını BBCEarth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.