DERGİ - Doğa pembeyle güzel

Pembe rengin prizmasından doğaya bakınca ne görebiliriz?

Pembe çiçeklere bezenmiş ağaçlar kışın bittiğini, baharın geldiğini müjdeler. Japonya’da kiraz ağaçlarının çiçek açtığı zaman özel festivallerle kutlanır.

Huni şeklindeki muhteşem pembe yapraklı çiçekleriyle açelya fundalıklarda yetişir.

Mücevher görünümlü deniz şakayığını Britanya adalarını çevreleyen denizlerde ve Akdeniz’de su altındaki dik kayaların üzerinde görmek mümkün. Bu canlılar bölünerek çoğalır.

Su altındaki renkli canlılardan biri de deniz hıyarlarıdır. Pembemsi, turuncumsu renkler ağır bassa da mor, sarı ve yeşil deniz hıyarlarına da rastlanır. Hareket etmek ve tutunmak için diken görünümlü kaslarını kullanırlar.

Kenya’daki Nakruru Gölü Milli Parkı’nda yüzlerce, hatta binlerce flamingonun oluşturduğu bu pembe rengin kaynağı, bu kuşların yediği bitki ve hayvanlarda bulunan beta keroten pigmentidir.

Pigme deniz atları kamuflaj ustasıdır. Hem renkleri hem de üzerlerindeki minik yumrular onlara mercan görünümü verir.

Kirpik engereklerine bu adı veren gözlerinin üzerinde bulunan kirpik şeklindeki pullarıdır. Bu yılanlar pembe, sarı, yeşil renklerde olabiliyor. Çiftleşme dönemlerinde engerekler kafalarını kaldırıp uzun süre birbirine bakar durumda kalırlar.

Güve kelebekleri de diğer kelebekler gibi rengarenk olabilir. Gövdesindeki ve kanatlarındaki pembe işaretler de fil kafasını andıran bu güve kelebeğine ayrı bir güzellik katıyor.

Bazı yengeç örümcekleri avlarını beklerken saklandıkları yerin rengini alabiliyor. Fotoğraftaki örümcek de üzerinde bulunduğu süpürge otu çiçeğinin pembe rengine bürünmüş.

Dalya ya da yıldız çiçeği, süs bitkileri arasında oldukça popülerdir. Her renkten olabilen bu çiçekler boya yapımında da kullanılır.

Bu makalenin İngilizce aslını BBC Earth’te okuyabilirsiniz.

Dergideki diğer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.